Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот imarh » Пет Апр 23, 2021 3:41 pm

Изпаданха ми е едни 26мм шини и се замислих дали да не ги сменя с моите 22мм 533d, от които съм много доволен иначе. На тях (ще)има 2.35 Magic Mary. Та сега на на-крайните протектори на гумата, външните им ръбчета са на 2-3мм от долните тръби на задният триъгълник. И се чудя ако сложа гумата(ще я правя да я тюбелес) на 4мм по-широки шини и респективно тя се разтвори с по 2мм в основата при борда, голяма ли е вероятността да почне да опира или в тази област не чак толкова?
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пет Апр 23, 2021 4:18 pm

или ще опира ,или няма да опира .. рамката ти явно не е предвидена за такива широки гуми ,ти и в момента нямаш никакъв клиренс за кал
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот imarh » Пет Апр 23, 2021 8:36 pm

В кал карам само XC и състезания където съм с 2.2 гуми, на друг уилсет, с грайфер не събиращ кал и това не ме брига. Този уил сет го слагам само за надолу през лятото на Боровец, Пампорово и Витоша и кал няма. Само прах.

Въпросът ми беше към някой сменял шина с по-широка и колко му се е раздула гумата.
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Съб Апр 24, 2021 1:53 pm

директно да ти отговоря
смених 21мм с 25мм шина - разшири гумата с 1мм :)

Но при такава липса на клиърънс.., и то при едва 2.35инча ширина на гумата, ще береш ядове
п.с На Витоша съм брал най-голямата кал в живота си :) не знам как няма кал за теб :-)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Съб Апр 24, 2021 3:51 pm

Гумата няма да си промени съществено раздуването от по-голямата шина. 1мм в горния случай е дори към горна граница. Съществената разлика идва в основата на гумата, където влиза в шината. Гумата става по правоъгълна и П образна, а не толкова балонеста, което помага изклюително много за стабилност в завои и виражи.
Първо бях с 19мм шини - Maxxis XM819, от тях минах на 25мм - DT Swiss EX471 и сега финално съм на 30мм - EX511. При 19 -> 25мм разликата беше изключително осезаема с една и съща гума пренесена от едната на другата шина. От 25мм на 30мм беше по-малко отчетливо, но се усеща.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот imarh » Чет Апр 29, 2021 9:42 pm

Втори въпрос. Отворих си хц уилсета да подменя гумите, а и течността беше на нула и реших да му турна един масур - декатлонските макарани описани по-напред в темата във вириант №2, както препоръчва колегата. Изключително успешно комбинация! Карам си доволно на 1.5 атмосфери. Много мекичко и стаилно на 22мм шино. НО! Винтилите(френски) започнаха да се запушват почти веднага и няма спадаен на гумата, дори и след пълно развиване и изваждане на игличката, докато не вкарам един 3мм шестограм да разръчкам(разпробия) масура до гумата. И така всеки път. Някой?
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Yash » Чет Апр 29, 2021 10:56 pm

Трябва ти подобен вентил с отвори отстрани.
https://www.google.com/search?client=fi ... F6vRyAZRdM
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Пет Юни 18, 2021 9:02 am

Schwalbe Performance Addix сгъваема държи ли на тюблес?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Нед Юни 20, 2021 5:28 am

Държи, но по-трудно се надува от Еволюшън, въпроса е има ли грип, отговора е: никакъв, а на малко дъжд съм имал жестоки премеждия на Копитото.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Нед Юни 20, 2021 8:09 am

Дори за сухо ли не става, за задна гума?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Нед Юни 20, 2021 8:21 am

всичко става за задна гума ,а и евтината гума не я мислиш така или иначе я изкара един сезон я не :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Чет Юни 24, 2021 7:14 am

Относно гумата за която питах - Schwalbe Nobby Nic Performance Addix - тегло за 29х2.35. Не е опоменато някъде да е тюблес, даже в описанието пише че става за вътрешна само. За сега е на колелото от една седмица, държи си с боза, няма драма, даже е по-добре от предишен ноби ник спийдгрип, който ми сълзеше. Гумата няма протекция, което е може би единствения минус според мен. От различни ревюта и мнения из интернета разбрах че не държи въобще на мокро, като някои споделят че и като цяло няма никакъв грип. Мен ме интересуваше да става само за сухо време. Не знаех какво да очаквам от тази смеска, не бях взимал performance вариант до сега, и след изчетенето бих казал че надмина очакванията ми. За сега имам само едно спускане, и бих казал - да, опредено си става гумата. Държи осезаемо по-добре от семи-слика rock razor speedgrip, с какъвто бях преди това, но все пак е с много по-голям грайфер, а и почвата вчера беше много добра. Не усетих някъде да губя грип, даже ме учуди колко добре спира. За сега съм доволен, пък и като за 40лв си е направо перфектна гумата.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Пет Юни 25, 2021 5:36 am

За задна гума ще е окей, ако се сетиш като тръгнеш да я сменяш - сподели колко и е бил живота, че предполагам - освен ако не я срежеш някъде - ще изкара поне година.
Аз също се замислям за Ноби Ник, но харесах Super Trail/SOFT 27.5/2.35, че преминах през един неуспешен експеримент с Ардент Рейс на Максис и мисля още този уикенд да "Целуне кофата"
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Чет Юли 22, 2021 2:48 pm

Имам проблем с конверсията към безкамерни. Гравел колелото, със фабричните си шини, в описанието са писани като tubeless ready. Сложил съм гуми maxxis rambler, на които също си пише TR. Обаче, гумите не искат да залепят. Вдигам ги с компресора, бордовете изпъват, обаче спаднат ли, падат моментално, не остават изпънати без въздух. Дори и след като съм ги въртял вече два дена из града с боза вътре (стан'с). Реално за да надуя гумата, трябва да я напомпя без игла на вентила, защото с игла не влиза достатъчно силно въздуха, за да вдигне гумата. Успявам все пак, да сложа иглата бързо, преди да спадне, но определено не е както трябва работата... Предната гума спада за 2-3 часа, задната държи доста по-добре, ама и тя леко спада. Няма боза никъде по гумите или по шините, няма сълзене, не мога да хвана от къде издиша. Пръсках около вентилите със сапунена вода, но не издиша от там. Започвам да си мисля, че тези шини просто не стават без вътрешни. Те са някви но-нейм за 5 стотинки, ама все пак... Свикнал съм без вътрешни гуми, и ми е много по-лесно, от колкото да лепя и да сменям вътрешни. Да търся ли решение на проблема или да се ориентирам към други шини?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юли 22, 2021 2:59 pm

Може да излиза около вентила - на твое място бих навъртял още един/два пъти от лентата. В най-лошият случай можеш да го направиш гето - отрязана вътрешна 24ка, само трябва да намериш такава с махащи се вентили.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Вилката » Чет Юли 22, 2021 3:19 pm

Разгледай в съд с вода къде издиша. Ако прави балончета в основата на вентила или от отвор за спица - вероятно изпуска лентата.
Наскоро неволно бях пробил лентата при демонтаж/монтаж на гума и го открих така. За съд срязах една туба от минерална вода 11 л на дължина, успях да прегледам гума 29-ка в нея.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Чет Юли 22, 2021 4:03 pm

ако борда не стои разпънат дори на изпусната гума ,то шината не е тюблес ( щом гумата е такава )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Чет Юли 22, 2021 8:46 pm

Направих така: Свалих предната (бързо спадащата) гума от каплата, забърсах хубаво борда, и я монтирах пак на каплата. Имах празна бутилка от вода, точно 11 литрова, и с нея проверих дали издиша от някъде - от никъде не видях да излзиат балончета, въобще. Покарах колелото за час и нещо, на стискане не усетих да е спаднала гумата. Ще проверя пак сутринта.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Пон Авг 30, 2021 7:48 pm

Тъкмо мислех че проблемите с бозата ми са решени, от както започнах да ползвам Stan's NoTubes, и както да видя днес...
снимка 1, снимка 2
Гумите са от точно тези: Specialized Butcher Grid T9 и Specialized Eliminator Grid T7
И двете гуми изглеждаха така отвътре, бозата се е пресякла, всичко е полепнало, и лентата от засъхнала боза прави пълна обиколка по гумата, не е само на едно място, и останала само някаква бистра течност, която едва ли ще върши някаква работа...
До сега не ми се беше сличвало, а съм слагал на поне четири различни чифта гуми, дори точно от тази тубичка боза съм слагал на други гуми - никакви проблеми. А на тези съм я сложил на 9ти Август - преди точно три седмици.
Нещо от самите гуми ли ще е проблема? Не мога да си го обясня...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пон Авг 30, 2021 9:39 pm

такова нещо не съм виждал с бозата на стан .. или си я смесил с остатъци от старата ,или гумите нещо не и понасят
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот NiOOH » Пон Авг 30, 2021 9:48 pm

...или бозата е поостаряла. Колко време е минало откакто си отворил опаковката? Аз боза ползвам или от сервиз (където върви бързо и вероятно е прясно отворена) или си купувам разфасовка колкото за две гуми. Отварям и наливам. Не пазя отворени бутилки.
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Вто Авг 31, 2021 5:23 am

Alexi написа:такова нещо не съм виждал с бозата на стан .. или си я смесил с остатъци от старата ,или гумите нещо не и понасят

Гумите ги сложих чисто нови, не е имало друга боза в тях преди това.

NiOOH написа:...или бозата е поостаряла. Колко време е минало откакто си отворил опаковката?


Тубата ми е от миналия месец, видях точно кога съм я купил, зачи преди да я сложа в тези гуми, е стояла в гаража само две седмици.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Пет Сеп 03, 2021 8:00 am

За първи път виждам Станс да изсъхне така, може да не е била разклатена бутилката със Станс преди употреба.Не знам как си наливал,
ако си развил капачката и си наливал директно от бутилката - може да си изсипал по-голяма част от гумени частици, които са били на дъното като утайка.
Честно казано това предположение си е чист "изстрел в тъмното", но такова нещо няма нормално обяснение.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Пет Сеп 03, 2021 8:31 am

martin.radev написа:За първи път виждам Станс да изсъхне така, може да не е била разклатена бутилката със Станс преди употреба.Не знам как си наливал,
ако си развил капачката и си наливал директно от бутилката - може да си изсипал по-голяма част от гумени частици, които са били на дъното като утайка.


Налях си бозата, както съм правил вече с други гуми, с които не съм имал въобще такива проблеми - разклатих бутилката много яко и продължително, и си налях от бутилката (без да развъртам напълно капачтата, а от малкия отвор на капачката) в спринцовката The Injector, точно както е показано. И разклащам преди всяко наливане в спринцовката (общо 4 наливания, тъй като събира само 60мл).
Аз съм почти сигурен че е нещо от гумите, просто всичко си го правя по един и същи начин, и само с тези гуми ми се получи това. Сега съм сложил други гуми, пак са на Specialzied, и след 2-3 седмици ще погледна пак какво е положението.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот thepowerofone » Пет Сеп 03, 2021 8:41 am

Да споделя малко ранни впечатления за Effetto Mariposa Caffélatex. Реших да го пробвам, тъй като от доста време съм разочарован от стандартната станска боза, която запушва чрез вечно сълзене през дупчиците. Гумите бяха постоянно влажни на места и редовно трябваше да се донапомпват. С Кафе-латекса това го няма - от десетките махнати бабини зъби се вижда колко бързо запушва, остава малка капчица, която засъхва и на пипане е като засъхнало лепило за каучук и гумата е напълно суха и не губи налягане. Отделно че наистина се пени при каране и вероятността да хване дупчица в страничния борд е по-голяма от станската, да не говорим и при такава добра скорост на запушване и засъхване на запушеното. Единствената чуденка така остава колко време ще изтрае, след като запушва толкова ефективно. Ще видим, но дори да изтрайва два пъти по-малко от станската, определено на стан няма да се върна.

Тубата има прозрачна ивица и е разграфена през 50 мл., има и малко маркучле. Много удобно - закачаш маркучлето, обръщаш тубата и наливаш през вентила колкото ти е нужно. Само не трябва да я друсате много, щото както казахме, се пени. Аз я бях разпенил и почаках доста, докато слегне достатъчно, че да се чете по разграфеното.

Към експеримента ме подтикна тва ревю: https://www.bikeradar.com/features/whic ... -the-best/ По-назад в теста се позиционира док блу-то на швалбе, което, както знаем, си е стандартния стан.

Обърнете внимание, че Стан е на първо място, но във версията Рейс, дето струва двойно - ми не, мерси. 65 лева за 0,946 л. стан рейс срещу 35 лв за 1 л. кафе-латекс. Дразни ме много факта, че развалят стандартната формула, после я предлагат под формата на рейс версия на завишена цена. Тия номера да си ги набутат...

Някой да не реши, че съм дистрибутор. Никва връзка си нямам с какъвто и да е байк бизнес.
Аватар
thepowerofone
 
Мнения: 241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 2:15 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Пет Сеп 03, 2021 9:26 am

Тук Caffelatex-a го оплюха за много бързо изсъхване, за седмици буквално. Аз съм от 02-03.2021 и засега държи и се чува нещо да се плацика, т.е. нямам подобни наблюдения. И явно запушва, не съм имал проблем. Отпред все още съм със обикновена станска и вярно около всяко бодилче овлажнява.
Gworan, правилно ли разбирам, че си сложил 4х60мл боза? Доста е ако е така, но не бо трябвало да е причина за пресичането.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Сеп 03, 2021 9:32 am

Race бозата на Стан вътре е с косъмчета и заради това успява да запуши толкова големи дупки. Заради това с нея доливане през вентила не е възможно. Тия дни ще сваля гумите да видя какво е останало. - от повече от година са сложени и не съм доливал, обаче се чува, че има още вътре.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Пет Сеп 03, 2021 9:48 am

evilzet написа:Gworan, правилно ли разбирам, че си сложил 4х60мл боза? Доста е ако е така, но не бо трябвало да е причина за пресичането.


Четири пъти пълня спринцовката, за двете гуми, общо. Просто исках да кажа че я разклащам тубата през всяко пълнене. Слагам към 80-90мл, най-много 100мл на гума (29x2.30), мисля че толкова го дават, като гледах какво пише отзад на тубата.

То вече с тези бози стана малко като да питаш от коя бензиностанция да сипваш гориво - всеки различно ще каже.

За сега, що се отнася до запушване, от моя опит - станската и кафелатекса запушват еднакво зле. С дупчици от тръни е ясно че няма да има проблеми която и да е боза, но дупки от около 1-2мм и двете не ми запушват. (случвало ми се е на гуми Максис и Швалбе) Или запушват моментно и след малко пак започва да изпуска, или като си напомпиш гумата - каквото е засъхнало в дупката изхвърча. Иска си фитил и това е... Рейсърската сигурно има потенциал да запушва, но всички казват че освен ако не я разредиш с обикновена просто не става за продължително. Е, все пак е Рейс - да изкараш състезанието, а не да я караш с месеци. На Рейс бозата всичко става на топчета в гумата като се кара по-дълго.
Последна промяна Gworan на Пет Сеп 03, 2021 9:54 am, променена общо 1 път
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот thepowerofone » Пет Сеп 03, 2021 9:52 am

evilzet написа:Тук Caffelatex-a го оплюха за много бързо изсъхване, за седмици буквално. Аз съм от 02-03.2021 и засега държи и се чува нещо да се плацика, т.е. нямам подобни наблюдения. И явно запушва, не съм имал проблем. Отпред все още съм със обикновена станска и вярно около всяко бодилче овлажнява.
Gworan, правилно ли разбирам, че си сложил 4х60мл боза? Доста е ако е така, но не бо трябвало да е причина за пресичането.


Ами напълно е възможно, ще видим. Вероятно много зависи от типа гуми - ако са със по-порести стени и преминава въздух... Имал съм такива нетюблес гуми и всякаква боза съхнеше бързо. Сегашните са Максиси с 10 съкращения зад името и са тублес реди, та ще видим.
Аватар
thepowerofone
 
Мнения: 241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 01, 2010 2:15 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Bi11y » Пет Сеп 03, 2021 6:38 pm

Тубелеса не е панацея - има си недостатъците. За мен спасява от досадни трънчета по пътеки ,които не се карат често . Те самите гуми за тубелес са усточиви на пробиване - може да се карат с някоя лека вътрешна и да се лепи при нужда . Ако пробойната е по-голяма няма спасение независимо от марката на бозата.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта