Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Ное 30, 2020 12:40 pm

Maxxis Shorty DH casing с телен борд нямаше никакви грижи да е тюблес. Приятели с HighRoller и DHR2 пак DH casing също бяха доволни.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Admin » Вто Дек 01, 2020 11:08 am

Ще си позволя и аз да споделя малко опит, просто защото от някои изказвания оставам с усещането, че някои хора имат огромни проблеми с някои гуми, а пък аз дали поради късмет или друго, ако съм имал тези проблеми, е било в много по-лека форма...
„Пропускащи стени“ съм имал и при гуми на Maxxis, и при Continental, мисля че и при Schwalbe. Във всички случаи обаче говоря за отделни модели/бройки, а не цялостно за марките.
Най-пресен ми е примерът именно с Continental. През лятото на 2019 г. монтирах Der Baron отпред и оттогава съм карал предимно с нея, т.е. имам чисто над един сезон каране. През цялото време гумата беше напълно безпроблемна и в момента все още не е много износена и ме държи в завоите и при спиране. Скоро вероятно ще отиде отзад. Цената ѝ е доста висока, но за мен е една от най-качествените гуми, които съм карал (не коментирам поведението при каране, което очевидно също ми допада, за да разчитам толкова време на нея, но тук говоря само за качество на материалите и изработката).
Тази година монтирах за проба и друг модел на Continental - Cross King ShieldWall. В началото с нея също нямах никакви проблеми. В един момент обаче, през есента, забелязах, че най-външното каучуково покритие на стените на много места започва да се лющи. В момента вече е доста опадало, а под него се показва следващият слой, който очевидно е някакъв специален текстил, вероятно въпросният ShieldWall. Засега обаче проблемът е изцяло визуален, т.е. гумата изглежда с износени стени, но на практика нито пропуска „боза“ през тях, нито нещо друго.
Затова пък от няколко месеца съм с едни тестови капли (шини), които не са изрично предназначени за безкамерна употреба. Der Baron се разбира с тях чудесно, няма никакви проблеми, освен че веднъж на седмица-две се налага да донапомпвам малко. При Cross King-а обаче след монтажа на много места при борда на каплата и на гумата започнаха да избиват петна като от малки течове, особено при някои по-сериозни спускания, където очевидно се получават частични малки „разлепвания“. Интересното е, че от тях не губех чувствително налягане, но визуално бяха дразнещи.
Та се чудя... тези проблеми, за които споменавате с една или друга марка, повече визуални ли са, или наистина ви пречат при каране? Защото аз наистина повече от визуални не съм имал през годините, но може би защото съм и сравнително лек. При мен единственият редовен проблем е скъсването (от прещипване) на външна гума при преминаване през камъни, поради което вече гледам да карам предимно с подсилени гуми (ендуро модели с по-дебел каркас и т.н., за сметка на теглото, разбира се).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот I.nfraR.ed » Вто Дек 01, 2020 5:31 pm

И аз мога да споделя, че в общия случай не съм имал проблеми с пропускащ борд. Може би само с един Rock Razor преди 3 години, но той се изтърка много бързо и имаше петна от боза навсякъде.
През всичките тези 4 години съм все с едни и същи шини (DT Swiss EX471) и досега всички гуми стават тюблес от раз, а и не съм имал досега разлепен борд.
Може би значение оказва и че основно карам със скъпи гуми в техен по-як вариант.
Последно се сещам, че Butcher-a, който карах отпред започна да сълзи леко през бордовете след около 1 година. В началото обаче беше ок.
В момента съм с Der Baron Projekt II отпред и Der Kaiser Projekt II отзад. Освен че съм доста доволен от поведението, заради което си вдигнах и увереността при каране, но и не забелязвам никакви проблеми с бозата поне за момента.
Baron-a го карам цял сезон и грайферът все още в чудесно състояние. Много ми харесва как се държи на мокри камъни, корени и кал.
Забелязвам, че някои хора говорят генерално за дадена марка, понякога мнението им се опира на предишен опит с дадена гума отпреди няколко години.
Явно има значение модел, партида, смеска и т.н. и не може да се генерализира.

ПП: Забелязвал съм на други хора уж същия модел гума, но да речем в 29" вариант, а пък сълзи през борда. И то от различни марки.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот didonch » Сря Дек 02, 2020 1:38 pm

Аз също съм имах проблеми със сълзящи бордове(бутчер, ноби ник, агресор) и то още като нови, но за да бъда коректен само с рейсинговата боза на стан. След като я смених ... за проба с ORANGE SEAL, някакси сълзенето изчезна :dontknow: . Та най-вероятно причината не е само в гумите но и в състава на бозата. На wtb-тата(Vigilante, trail boss) определено не им пука каква боза ще съм им налял...никакви ядове с тях.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Съб Дек 05, 2020 5:07 pm

С по-леките модели гуми на Швалбе съм имал винаги мокри петна както по борда, така и по основния, централен грайфер.
Но в интерес на истината - това никога не се е отразявало на налягането вътре нито на представянето, в общи линии никога няма да ми
пука дали "сълзи'' гумата - стига да не губи налягане.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Съб Дек 05, 2020 8:16 pm

ами то не изпуска но изсъхва бозата ,и то доста бързо .. Швалбе са лидери по мазни петна буквално съм нямал тяхна гума без тоя проблем ,особено ако е задна и се пооблъска малко .. като нова няма тоя проблем .. интересно ,но имам 2 швалбета старата смес чистото Ево ,грам не омазняват ( щерката ги кара )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6310
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Da Nail » Съб Дек 05, 2020 10:37 pm

От всички гуми, които съм въртял досега като тюблес, много петна правеше един Mavic Quest Pro. Maxxis Ikon-ите течаха като лейки. Година и половина без нито едно петно откараха два Bontrager XR2 Team Issue TLR. Сега ще видя Rocket Ron на Швалбе как ще е. И един Race King Protection карах, ама нямаше време да го видя ще сълзи ли. Срязах го на 2-рото каране..
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Нед Дек 06, 2020 11:09 pm

4 DHR-a - Един Dual сълзеше като лейка и съхнеше бозата. 3C Exo и 3C Double Down - не са текли до сега
4 DHF-a - 3C Exo - лейка, 3C Exo+ и Dual Exo - не са текли
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Нед Дек 06, 2020 11:20 pm

Не е зле да казвате и бозата, че и това е от значение. При мен кофти комбинацията беше със Максис exo tr и обикновена станска боза.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Da Nail » Пон Дек 07, 2020 7:43 am

evilzet написа:Не е зле да казвате и бозата, че и това е от значение.


Имаш право. Всичките ми сълзящи гуми са били със Стан'с. Във Варна при Нико има боза, която много харесвам как запечатва гумата - NRG, някаква италианска е. От пролетта карам безпроблемно с нея.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот madsnake » Пон Дек 07, 2020 8:52 am

Аз в момента отпред съм с един Nobby Nic, с който нямам никакви проблеми със Стан бозата. Допомпвам веднъж на 2 месеца. Отзад обаче съм с един по-старичък Mountain King II, който за 2-3 дни губи толкова въздух, че реално става некараем без припомпване. Абсолютно сух е, няма нито едно петно. В самото начало много трудно легна на шината, а монтирам с компресор. Като преди първите 2-3 карания спадаше за няколко часа. Предполагам е свързано с борда (не е телен), ама ме е жал да го хвърля, карал съм го половин сезон, а самият ми сезон не беше много силен.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Вто Дек 08, 2020 11:16 am

Alexi написа:ами то не изпуска но изсъхва бозата ,и то доста бързо .. Швалбе са лидери по мазни петна буквално съм нямал тяхна гума без тоя проблем ,особено ако е задна и се пооблъска малко .. като нова няма тоя проблем .. интересно ,но имам 2 швалбета старата смес чистото Ево ,грам не омазняват ( щерката ги кара )



Абсолютно така беше със стария Еволюшън (Пейс стар) по два сезона съм търкалял Рейсинг Ралф - след първия отива като задна и така докато
и вида сметката, та тогава човек си знаеше: Като видиш петно, значи си имал спуквания а сега всичко е на петна с тоя пробит Адикс
Очаквам да са го оправили при новите модели (Супер-трейл/граунд и т.н), но ще видим
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Вто Дек 08, 2020 11:24 am

Те новите са някакви от 900 грама нагоре остава и да текат ,но така или иначе ако искам ноби ник примерно това е защото гумата е относително лека и добре търкаляща се ,ако ще карам гума от 900 грама то няма дори да погледна ноби ник ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6310
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот batkovan » Вто Дек 08, 2020 6:52 pm

За този Specialized Ground Control 2Bliss Ready MTB Folding Tire 29"x2.10
https://www.bike24.com/p2190532.html?me ... ,2,103,212
какво ще кажете? Мисля на пролет да сменям и да им сложа станс боза нормална aко ги взема, уловката е, че са 2019, тоест вече 2 годишни.

И покрай другото да питам за размера по принцип - в момента не карам tubeless, с schwalbe RaRa addix 2.25 ETRTO 57мм ширина(много нежна гума, постоянно я лепя) на шина 21C, което е 21мм вътр. ширина... та, oversized ли са гумите? Макар че намирам различно инфо по различни таблици какво е оптимално, какво допустимо.. дават на 21C да може да се слага до 64 мм(2,5 инча) вътрешна ширина гуми.

таблица

Та мисля дали при покупката на нови гуми да downsize-на или пък поне задната :dontknow: , понеже четох, че е най-добре в. ширина шина да е 50%-65% от в.ш. гума или да взема пак около 57мм в. ш. гума, как мислите?
drag hardy-te-2
batkovan
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 25, 2019 9:00 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот martin.radev » Вто Дек 08, 2020 10:35 pm

Скачай смело и безотговорно
на размер 29х2.25 и зарежи тоя граунд контрол в тоя несериозен размер :D
карах си 3години (25 000 км комбинирано градско + пътеки и предимно ХЦ) предимно в комбинация Рейсинг Ралф, Рокет Рон и Ноби Ник в 2.25
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Сря Дек 09, 2020 4:55 pm

И при мен сълзенето е било със Стан бозата.

NRG е оранжевата боза, нали? Такава ползвах веднъж - от едно надуване с СО2 бозата се пресече и втвърди моментално. Въглеродът го пуснах с вентила най-отгоре (12 часа), бозата долу (6 часа).
Наду гумата, тръгнах да карам - жестоко биене. Реших, че съм изкривил шината. Като я огледах - права. Като свалих гумата - една оранжева отливка като омлет :D
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Da Nail » Чет Дек 10, 2020 11:06 pm

moridinbg написа:NRG е оранжевата боза, нали? Такава ползвах веднъж - от едно надуване с СО2 бозата се пресече и втвърди моментално.

Мдаа, точно. И аз имах такъв случай, ама мислех, че е дето не съм карал месец и половина. Но като нищо да съм слагал CO2 и заради това да е станала на телешки език.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот tisho84 » Пет Мар 26, 2021 9:13 am

Здравейте имам питане ще станат безкамери гумите и каплите които са на колелото Drag Hardy TE 2019. Като модел са chwalbe racing ralph 2.25 29 и WTB sx21 29 inch вътрешна ширина 21мм (като на каплата не пише че е tubeless ready). Ако става, каква лента (модел и размер) и боза бихте ми препоръчали, благодаря предварително.
tisho84
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 22, 2021 5:26 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот madsnake » Пет Мар 26, 2021 10:07 am

Като не казваш модел на шините, поне може една снимка :) Малко се съмнявам да стане лесно обаче, знаейки какъв клас шини слагат на Хардитата. Ще трябва да се направи някакво гето изпълнение.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот edinmilion » Пет Мар 26, 2021 10:45 am

На тази шина са ми казвали, че НЕ става тюблеса - заради липсата на ръб от вътрешната страна (там където ляга борда на гумата).
Съдя и по това, че доскоро бях с такива (wtb sx21) и сравнено с ползване на вътрешни гуми - много по лесно и равномерно се надува външната гума - с новите шини и с този ръб се иска повече заигравка.
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пет Мар 26, 2021 12:54 pm

шината не е тюблес ,гумите ако нямат маркировка TLE също .. но не пречи да се пробва ,и по скапани сетъпи са заработвали но ако шината не държи здраво борда проблеми ще имаш
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6310
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Мар 26, 2021 4:27 pm

tisho84 написа:Здравейте имам питане ще станат безкамери гумите и каплите които са на колелото Drag Hardy TE 2019. Като модел са chwalbe racing ralph 2.25 29 и WTB sx21 29 inch вътрешна ширина 21мм (като на каплата не пише че е tubeless ready). Ако става, каква лента (модел и размер) и боза бихте ми препоръчали, благодаря предварително.


От мненията по-горе единствената ти опция е гето:
- 24 инчова вътрешна - добре е игличката да ѝ се вади, за да можеш да доливаш боза без да разлепяш;
- отваря се с ножица вътрешната и се измива добре талкът;
- върху шината си стои бандажната лента, която имаш сега и се опъва разрязаната вътрешна;
- слага се външната гума, като бордовете са ѝ намазани със сапинена вода;
- преди да я запечаташ налей бозата;
- най-вероятно ще търябва да я надуеш на компресор първият път;
- след като е готово изрязваш внимателно излишната въшна гума, като оставяш все пак ръб, който да се вижда отвън.

Правил съм по горният начин гуми и шини още преди да има tubeless ready и работи - даже точно 500 грамово швалбе ноби ник/рейсинг ралф снейкскин бяха първите ми гето-тюблес гуми.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот hellp » Пет Мар 26, 2021 5:48 pm

Аз съм с Sun Ringle Duroc 30 и https://www.pure-bike.co.uk/pneu-kraken-xc-rlab-tubeless-ready-29-noir-29x2-30-hardskin-rr-xc#&gid=1&pid=1
Чудя се дали да ги направя тюблес или да си взема други гуми за асфалт и да ги въртя според терена. След 700км Дунав Ултра тея HUTCHINSON дали още ще стават за планина?
Нищо не разбирам от преобразуване в тюблес. Гледайки клипа на Декатлон, май само се иска да махна вътрешните гуми, да си купя някакъв специален винтил и да дам 3лв в Декатлон да ми сипят боза. Толкова ли е просто?
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот imarh » Пет Мар 26, 2021 8:22 pm

110 литра/минута достатъчни ли са да вдигнат безкамерна гума?
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот madsnake » Пет Мар 26, 2021 10:52 pm

Аз ползвам компресор 6 литров на ABAC със 180 l/min. Има гуми, които се вдигат с 1/3 от обема на бутилката. Има гуми, които съм вдигал с 3 бутилки...
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bdz43r » Съб Мар 27, 2021 12:14 am

А дърпате ли им борда ръчно навън доколкото е възможно, за да се опъне поне малко по шината? Аз като го издърпам така на 2/3 от диаметъра и надувам с обикновена голяма помпа. Без такова дърпане, когато борда е хлабав в средата на профила и с компресор не е ставало веднага.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Boyan1984 » Съб Мар 27, 2021 3:57 pm

И аз с крачна помпа без усилие, ама на Максис.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот imarh » Съб Мар 27, 2021 11:29 pm

Добре, а как с крачна помпа като едната ръка си е заета да помпа....и човек неможе да се концентрира добре в изпъванеот на борда по шината.
Иначе аз си мисля за компресот с 24 литра бутилка, но дебита го дават 110л/мин и предполагам е входящ, което ще рече че изходящия е надолу...
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Нед Мар 28, 2021 7:09 am

съвременна тюблес система е предвидена да се вдига с качествена помпа ,понякога не се получава особено при гуми стояли дълго време сгънати но произволен компресор или тюблес танк ще върши работа
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6310
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Boyan1984 » Нед Мар 28, 2021 9:13 am

imarh написа:Добре, а как с крачна помпа като едната ръка си е заета да помпа....и човек неможе да се концентрира добре в изпъванеот на борда по шината.
Иначе аз си мисля за компресот с 24 литра бутилка, но дебита го дават 110л/мин и предполагам е входящ, което ще рече че изходящия е надолу...

Моя грешка - не с крачна, а с обикновена ръчна руска помпа от преди 40 години :D По навик си пиша крачна....
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта


cron