Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот reddevil » Пон Май 25, 2020 2:34 pm

Здравейте, препоръчайте ми гуми за хардтeйл с 35мм шини. Кара се предимно по пътеките около София (Витоша, Локорско и т.н). В момента съм с Ranger 2.8 Tough/Fast, които на сухо и твърдо са горе-долу добре, но ако е влажно или по-рохка почвата нямат никакво сцепление, особено в завой (страничния грайфер е малък), пък и тежат по над кило.
Основната дилема е дали да не мина на 2.6, има доста по-голям избор, а и ще са с по-ниско тегло. От друга страна не ми се губи комфорта на по-обемната гума, а и ще падне средното леко.
Иска ми нещо с повече сцепление от Ranger-a, без да се самоубивам въртейки нагоре. Гледах Maxxis Rekon, но по форумите се оплакват, че са прекалено тънки и лесно се режат. DHF/DHR не знам дали не е прекалено.... Дайте идеи.
reddevil
 
Мнения: 64
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Сря Авг 15, 2018 7:33 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пон Май 25, 2020 3:33 pm

ноби ник отпред рокет рон отзад - сравнително са леки като за 2.8 ,но тия гуми си се въртят около кило и нагоре то няма как .. даже ако е по лека бих се замислил да я сложа че ще е много нежна .. известно време карах с трайл бос 2.65 здрави приличен грип и тегло само 900 грама
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот marto_bikeara » Вто Май 26, 2020 10:47 am

Някой дали е пробвал Rimpackt PRO. От това което виждам е, че е комбинация от два материала, като идеята е по този начин да се абсорбира удара. Някой има ли опит как се държи спрямо CushCore и дали Cushcore си струва въпреки, че е два пъти по скъп :beer: .
https://www.rimpactmtb.com/product-page ... ith-valves
Дори има комплект от Rimpackt Pro /Original, като това може би е добър микс за предна и задна гума.
Също така някой има ли идея колко време издържат тези инсърти и колко често трябва да се сменят ?
marto_bikeara
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Чет Ное 28, 2013 5:59 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот madsnake » Нед Май 31, 2020 9:43 pm

Направих и двете капли безкамерни, сложих по 120мл боза (29х2.4 гуми). Интересното е, че за 4-5 дни се губи грубо половин атмосфера. Задната губи доста по-малко, а пък има поне 20-30 места на които се образуват едни капчици. Предната губи повече, а няма такива капки. При каране нямам драми, направих две къси излизания по Витоша грубо 10 километрови, но понеже карам само уикендите мтб-то, се налага припомпване. Трън все още не съм намирал, но задната си е на решето още преди да я направя безкамерна. То реално заради нея започнах цялата работа с преправянето.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пон Юни 01, 2020 7:30 am

това дето избиват капчици не е добре ,бозата бързо ще изсъхва ( ако са швалбе минава за нормално обаче :rofl: ) .. инак като покараш трябва да спре да губи съществено налягане ( аз проверявам през 2 седмици налягането ,рядко припомпвам ) все пак някаква загуба винаги има по малко
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юни 01, 2020 11:50 am

marto_bikeara написа:Някой дали е пробвал Rimpackt PRO. От това което виждам е, че е комбинация от два материала, като идеята е по този начин да се абсорбира удара. Някой има ли опит как се държи спрямо CushCore и дали Cushcore си струва въпреки, че е два пъти по скъп :beer: .
https://www.rimpactmtb.com/product-page ... ith-valves
Дори има комплект от Rimpackt Pro /Original, като това може би е добър микс за предна и задна гума.
Също така някой има ли идея колко време издържат тези инсърти и колко често трябва да се сменят ?


CushCore и FlatTireDefender държат бордовите и предлагат допълнителен контрол над деформацията на гумата освен, че пазят шината. Всичко останало включително и Rimpackt основно пазят шината. Да - CushCore абсолютно си заслужава цената, само преминаването от твърдак към меко колело имаше по-голям ефект върху возията сравнено с ъпгрейда ми към CushCore. В момента има вече и CushCore ХС по 150 грама - при следващата смяна на предна гума ще замени ХъкНориса при мен :evil:

@ madsnake - по-скоро е нормално това. Може и бандажа да е незабележимо наранен и от там да изпуска леко. Аз винаги си проверевям налягането на гуите преди каране.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот madsnake » Пон Юни 01, 2020 2:03 pm

Ще се наблюдава в следващите няколко карания, пък да видим.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот marto_bikeara » Пон Юни 01, 2020 10:36 pm

Благодаря за подробния отговор. Тези дни ще поръчам два броя CushCore. Задния ще го монтирам на Maxxis DH Casing, а предния на Double Down и ще споделя как съм се справил с монтажа. Отзад ще стане зверска работа, но при следващата смяна ще се огледам за по-лека гума, тъй като тази вече съм я купил. :D
marto_bikeara
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Чет Ное 28, 2013 5:59 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот nesretnika » Вто Юни 02, 2020 6:26 am

Аз карам с CushCore от есента. Гумите са Максис ДХР. Монтажа не е философия, но просто малко оставаш без ръце. Не ми се мисли като ше трябва да я разглобя и да сменям гумата или да почиста бозата. След поставямето и изминати 1800км не съм имал проблем. Единствено допомпвам през две седмици по малко въздух.
nesretnika
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Чет Окт 23, 2014 4:54 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Юни 02, 2020 9:56 am

Един приятел хвърли с предната гума камък, който удари дерейльора, изкърти две спици и проби съответно бандажа. Двамата извадихме гумата (Micheline Wild Enduro) и CushCore-a сравнително лесно. После имаше No-Chain-Run от Равнец до Карлово на свещи :clap:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Сря Юни 03, 2020 10:44 pm

Няколко страници по-назад миналото лято писах и сравнявах Rimpact (тогава нямаше Pro) и CushCore.
Аз лично много рядко имам проблеми с предната гума (2 спуквания за последните 4 сезона) и за това сложих по-евтиния и лек Rimpact там.
Задните ми DHR-и преди ги сменях в началото на всеки сезон и на края на всеки бяха на по едно кръв с по 5-6-7 фитила. След Къша фитили не съм слагал повече (:

На един от последните етапи от ендуро състезанието в Петрич ми изхвърча фитила от предната гума десетина метра след старта и го изкарах целия с 0 бара. Теглих една на шината и си карах за класиране. Нула поражения по шината, римпактът се поорфа, но нищо фатално. Макар че действително практически не подпира гумата, за разлика от къша и противно на очакванията ми - гумата не се разбордира.

И двата не пипат изобщо бозата.

Още един много голям плюс - без инсърти 2.5" 27.5 гума не може да се напомпа достатъчно с масовите и евтини 16гр СО2 патрони - прави около 1 бар. С инсърта се изпомпва на 1.6, на колкото и ги карам по принцип.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот marto_bikeara » Сря Юни 24, 2020 9:52 am

Дойде cush core-a при мен и вчера го монтирах. Монтажа мина без драми и за около 10-15 мин на гума се справих, а очаквах да има доста зор със задната, която е DH Casing и не e tubeless ready. Вереоятно принос за това има и сравнително широката шина - 30мм. Но преди къш кора наистина оставах без пръсти с тази гума, защото не искаше да се издуе и оставах без пръсти докато й помагам да се прилепи за борда. Дори в сервиз ми казаха, че не могат да се справят с нея. Сега с къш кора се изду много лесно.
Предната която е Double Down я монтирах още по-лесно, а нея я издух само с ръчна помпа.
За монтажа на Къша следвах инструкциите от официалния клип за монтаж :beer: :
https://www.youtube.com/watch?v=_8oz7YIk0gg
Сега остава да тествам :D .
marto_bikeara
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Чет Ное 28, 2013 5:59 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юни 25, 2020 11:53 am

Сериозна работа DH casing & DD + CushCore :D Доста (поне 3 psi) ще можеш да смъкнеш налягането.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот marto_bikeara » Чет Юни 25, 2020 3:11 pm

Доста сериозна работа се получи. С екипировка съм около 87-8кг и до сега на Витоша се налагаше да карам на около 2.5 отзад, за да не удрям шината в камъни. Сега се надявам отзад да падна на около 2 бара или 2 и малко, защото разликата в сцеплението между 2 и 2.5 е много осезаема. До сега отпред карах на 2 и много рядко удрях шината в камъни и сега мисля да пробвам на около 1.7 . В общи линии от както карам такава комбинация (DD и DH Casing) забравих какво е това да се омацаш с боза на пътеката и да набиваш фитили. Тежичко е, но само така успявам да карам една гума докато се износи, а не докато я сцепя :D . За следваща задна бих минал на DD, защото е доста солидна и не е много тежка. Само дано да пуснат твърди смески с DD, за да е окей за задна, защото карам основно ендуро и доста въртя. :beer:
marto_bikeara
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Чет Ное 28, 2013 5:59 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Чет Юни 25, 2020 5:24 pm

Вече има DD 3C MaxTerra (поне DHR-а) и е ок. Аз имам около 1500-1600км по Страва на такава миналата година и грайферът се справя добре. Дори ми се струва, че се износва по-малко от 3C Exo, което за по-малко километри предни години изглеждаше по-зле.
За съжаление няма Double Down + Dual Compоund за минион (има за други, примерно Aggressor), на този етап загубих надежда и да има, а DC-то се търкаля осезаемо по-лесно...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Коце » Съб Авг 29, 2020 5:25 pm

Много ламерски въпрос, но на шина с вътрешен диаметър 25мм, каква като ширина лента се слага?
Сменям шините и искам сам да си направя гумите безкамерни.

Другото е досега бях с боза на Stan и гуми s-works, сега мисля да е с боза на muc off и гуми на Michelin xr. Някой има ли преки наблюдения върху бозата и гумите?
Аватар
Коце
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Юни 25, 2018 3:14 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Admin » Нед Авг 30, 2020 7:00 pm

Доколкото си спомням от разни инструкции на производители, лентата за бандаж на безкамерни гуми трябва да е малко по-широка от вътрешната широчина на каплата, т.е. в твоя случай нещо като 28-30 мм.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Авг 31, 2020 9:41 am

Добре е да е по-широка, за да няма шанс бордът на гумата да я "хване" и разлепи. Плюс 2-3 мм е достатъчно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот gssatcc » Пон Авг 31, 2020 4:29 pm

Извинявам се, че ще питам нещо базово, но прочетох няколко страници и не намерих отговор. Когато взема ново колело то ще е tubeless. Чета за бандажи, бози, фитили гето доработки.... На мен като не до там екстремна личност трябва ли ми нещо различно от фитили?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Yash » Пон Авг 31, 2020 5:08 pm

Ако е готово направено безкамерно, ще ти трява само боза за доливане. Фитилите са полезни в случай, че гумата се пробие с по-голяма дупка и бозата не успее да я запуши.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот gssatcc » Вто Сеп 01, 2020 8:28 am

Благодаря :beer:
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Вто Сеп 01, 2020 11:03 am

Писал съм и тук, че имам грижи с Максис Ардент TR и станска боза - пуска през бордовете по малко и накрая, след 2 месеца, не остава боза. И други са споделяли за подобна несъвместимост. Сега съм свършил станската боза (доволен съм от нея иначе) и търся заместител.
Някой има ли опит с течност Caffelatex, някаква по-пенлива била?
https://velo-m.net/product/32340/techno ... ex-1l.html
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Boyan1984 » Вто Сеп 01, 2020 11:38 am

С Ардент Рейс съм отпред - никакви проблеми със станската боза. Нито капчица за година и половина.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Вто Сеп 01, 2020 11:39 am

Аз съм с обикновен Ардент и станската е обикновена, но омокрянето е необикновено :(!:
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Boyan1984 » Вто Сеп 01, 2020 1:10 pm

И аз съм с обикновена станска, може и от партида да е, случвало ми се е при две еднакви гуми едната да сълзи, а другата- не :dontknow:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Сеп 01, 2020 1:44 pm

Не съм я пробвал лично - на тест с пирони само тя и Stan Race запушиха 6 мм пробойна от пирон. Би трябвало да останеш доволен.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот tbk515 » Вто Сеп 01, 2020 8:14 pm

Ще минавам и аз на безкамерни гуми, та ми изникват няколко въпроса:
1. Доколкото четох, трябва ми лента около 3мм по-широка от шината - в моя случай шините са 26мм и трябва да търся 29мм тиксо. Правилно ли е?
2. Доколко имат значение вентилите? Да взимам ли по-скъпи или обикновени Стански ще свършат работа?
3. Спрял съм се на гумите Continental Baron / Kaiser за предна / задна. Коя боза уплътнява по-добре гумите на Continental?
4. Тъй като съм от по-тежките ездачи и ще карам на по-високо налягане, трябва ли да правя 2 пълни обиколки с тиксото?
Може би, това е за сега.
Аватар
tbk515
 
Мнения: 275
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Ное 19, 2011 8:42 pm
Местоположение: Майна Сити

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Сеп 02, 2020 9:09 am

1. И 2 мм по-широко стигнаха при мен, като ръчках доста заради Cushcore - размерите май са на четни числа;
2. С такива, които имат о-пръстенче под шайбата уплътнява по-добре - https://external-content.duckduckgo.com ... f=1&nofb=1

4. Една обиколка стига от тюблес тиксо и модерна шина.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Admin » Сря Сеп 02, 2020 10:20 pm

tbk515 написа:3. Спрял съм се на гумите Continental Baron / Kaiser за предна / задна. Коя боза уплътнява по-добре гумите на Continental?


Kaiser за задна? По принцип това им е DH модела на Continental и не съм сигурен, че ще искаш да го въртиш това нещо на задното си колело...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Саймън » Чет Сеп 03, 2020 9:20 am

Здравейте,бях питал преди време за тюблес на шини CRX11 на Крос Еуфория.Е готов съм :D на оригиналните шини позапилих отворите на ниплите да не са с косъм и стружки :(!: и понеже съм тежък налепих два слоя горила тейп.Първия по-тесен /половината на 25мм горила тейп/ само да покрия отворите на ниплите,а втория 25мм върху него.Сложих гуми Continental Race KING Shield Wall 29/2.2 TR и 120 ml Станска боза.Вентили от Китай кръгли,че няма място в шината,сапунена вода,компресора без игла на вентила от първия път издуха,изпукаха.Сложих иглата,донапомпих до 3 атм. е попропусна тук там през бордове.Разклатих добре,позавъртях я и спря.Заду,от миналата седмица почти не мърдат.Ама са си гадни шините де.
Саймън
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Окт 01, 2014 9:38 am

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта