Смазване на верига!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Смазване на верига!

Мнениеот EvoX » Вто Юни 15, 2010 5:23 pm

Имам малък проблем. Досега си карах най-доволно без изобщо да пипам веригата докато не взе, че почна да прави проблеми и тия от БЦ-то все ми се карат, че не се грижа за колелото....... Сега си купих смазка, обаче тъй като никога не съм си смазвал веигата :D нямам представа какво по-точно да праея. Може ли да ми обясните или да ми дадете линк? Благодаря!
What's the difference between a downhill rider and soccer player?
-Apart from the shrinked brain, the biker got giant balls aswell!
EvoX
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1032
Регистриран на: Съб Юни 05, 2010 10:36 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот eMcKu » Вто Юни 15, 2010 5:31 pm

www.dromride.com
Аватар
eMcKu
 
Мнения: 1873
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 9:03 am
Местоположение: България

Re: Смазване на верига!

Мнениеот EvoX » Вто Юни 15, 2010 5:37 pm

:beer: :beer: :beer: Meрси :smash:

Това масло подходящо ли е? Какво ти е мнението за спрейовете? Ако попадне върху рамката проблем ли е, че ми е нова?
What's the difference between a downhill rider and soccer player?
-Apart from the shrinked brain, the biker got giant balls aswell!
EvoX
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1032
Регистриран на: Съб Юни 05, 2010 10:36 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот kapitanblood » Вто Юни 15, 2010 6:03 pm

EvoX написа::beer: :beer: :beer: Meрси :smash:

Това масло подходящо ли е? Какво ти е мнението за спрейовете? Ако попадне върху рамката проблем ли е, че ми е нова?

Здравей,ако попадне на рамката,не е проблем,само внимавай със спрея да не пръснеш с/у диска(ротора),че тогава става проблем.
Аз ползвам масло,много мазно държи веригата,и няма опастност да напръскам диска. :agree:
ИзображениеDЪrty Muddy
Аватар
kapitanblood
 
Мнения: 1953
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 4:09 pm
Местоположение: София-център

Re: Смазване на верига!

Мнениеот veskoz » Сря Юни 16, 2010 5:12 pm

По таз тема у форума много има,
за съжаление четат го неколцина.
Четенето не е сложно,
но желание да няма е възможно.

:deal:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Смазване на верига!

Мнениеот PowerSlide » Сря Юни 16, 2010 5:20 pm

:offtopic:
Ако няма рима, нае*и ма !
End of :offtopic:

Спрей за смазване е добре, държи чисто и прониква лесно. Течна смазка е по-добре - смазва идеално, държи много време. Обаче каква гняс събира не е истина. Трябва редовно измиване, подсушаване и после пак смазване.
:beer:
Аватар
PowerSlide
 
Мнения: 1189
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Ное 10, 2008 12:07 pm
Местоположение: на баира

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ivan_251 » Съб Юни 08, 2013 6:09 pm

За да не правя нова тема искам да споделя моят начин за смазване на верига и да кажете дали е подхоящ според вас,за мен е най-добрият засега.

1.Веригата се сваля от колелото.
2.Избъсва се с парцал от грубата мърсотия.
3.Потапя се в газ,където се разтръсква енергично за 10-20 секунди,след което оставям за 1-2 час веригата.
4.Изчаквам газта да се изпари от извадената верига.
5.Взимам метална тавичка и слагам веригата вътре,след което на всяка звено слагам,малко "топченце" грес.
6.Взимам пистолета за горещ въздух и слагам звената на веригата по такъв начин,че да може като се разтопи греста да проникне вътре в звената и започвам да я нагрявам.
7.Избърсвам я с парцал добре от остатъчната грес и след малко каране звената ще избутат излищната грес така,че е добре пак да се избърше.

Забележка.Не прекалявайте с количестово грес защото веригата само ще лепи боклук,заради това.

Тук трябва да добавя,че нямам опит със смазките,но със сигурност зависи каква точно грес ще използваш.Моята е финна водоусойчива грес(морска) и усещанто за работата на веригата ми е за по-мазна работа.Респективно със тази смазка въобще не ми се налага след дъжд да правя нещо,само ако карам в планината в кал,но обикновенно след такова каране правя пълната горна процедура,защото не виждам друг начин да се почисти мърсотията вътре от звената,където всъщност е най-важно да е чисто и добре смазано.
Аватар
ivan_251
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пет Окт 07, 2011 11:00 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Нед Юни 09, 2013 12:07 pm

Не мога да разбера какво точно се втелясвате за веригата. Смазки има всякакви по много, кеф ти за прашно кеф ти за мокро. Това със свалянето и газта е ок веднъж месечно или повече според карането и терена.
Разбирам веригата да е уникална правена от девици по пълнолуние в далечния изток ок. Но иначе пръскане с някаква смазка забърсване с парцал и после пак пръскане е напълно достатъчно.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ivan_251 » Нед Юни 09, 2013 1:03 pm

E разбира се,че го правя на всеки един месец.През другото време също смазвам,ако има нужда,но каквото и да правиш веригата се затлачва вътре в самите звена и за да се почисти трябва да се обезмасли напълно.Между другото с чиста верига аз лично усещам много по плавна работата на веригата,по-лесно превключване и по-лесно въртене.Преди време въобще никога не съм чистил веригата,само съм я смазвал,естествено,че пак работи,но усещането от карането на добре почистен и смазан велосипед не може да се сравнява с такъв,който се смазва набързо.

Веригата е един от най-важинте компоненти в цялото колело.Използването на висококачествена верига определено се усеща,както и на добре смазана.Голяма част от триенето е имено там.
Аватар
ivan_251
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пет Окт 07, 2011 11:00 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот mentalhead » Нед Юни 09, 2013 2:52 pm

ivan_251 написа:Веригата е един от най-важинте компоненти в цялото колело.


Веригата си е просто верига и има бая други компоненти дето са от по-голямо значение. Това с варенето, печенето, газифициране, нафта, бензини... като че с тея вериги ще летите в космоса.
Като толкова някой държи да му е чиста веригата, има си машинки дето я чистят. Има си и обезмаслители. Кеф ти с машинка да я чистиш, кеф ти свалена от колелото.
Останалото е ясно, хубаво смазване и още по-хубаво забърсване.
Това с топенето на веригата в разни горивни смеси не мога и не мога да го разбера. Голямо мазало и съвсем ненужно помоему при наличието на обезмаслители. Ама щом ти се занимава... :dontknow:
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ivan_251 » Нед Юни 09, 2013 3:26 pm

Зависи от обезмаслителя.

На мен лично са ми малко скъпи качествените продукти за смазване на вериги ,тоест почистващ спрей и смазващ такъв струват някъде към най-малко 30 лв двата за да се постиге същото качествено смазване.Другите варианти,който четох за с кухнески обезмаслител Меглио,но ми се вижда абсурдно веригата да се мие с вода,при положение,че тя е абразивна за нея.Машинките за верига не ми харесват,разочаравон съм от тях.

Никой не топи веригата в нищо,веригата се взима,закача се някде,намазваш я с грес в спирноцовка за 1 минута и се нагрява с пистолет за топъл въздух още една минута,избърсваш и слагаш.Иначе каквото и да си говоря с почистващ и смазващ сперей е по-лесно,спор няма.
Аватар
ivan_251
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пет Окт 07, 2011 11:00 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Нед Юни 09, 2013 5:36 pm

Съгласен съм че с почистена верига по - приятно се кара. Просто разбрах че препоръчваш всеки път и ми се видя безумие.
В даден момент колкото и да смазваш и да бършеш, си трябва основно чистене.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот novice » Пон Юни 10, 2013 1:05 am

Абе хора, кви гресове, кви сешоари, кви газове ви гонят... Има си масла специално за верига с подходящия вискозитет, това е едно от тях: http://screambikes.eu/bg/smazki-i-pochistvashti-preparati/8634-maslo-s-teflon-weldtite-tf2-plus-75.html И не е скъпо! :beer:
Ползвам го от години и нямам ядове. На тези, дето си свалят веригата 12х в годината, да ви питам, колко пъти я късате, ако няма звено за бързо снаждане? Щото тя веригата не е направена да я отваряте за щяло и нещяло с машинката. Чисти се съвсем успешно на велосипеда с машинка. В машинката се налива почистващия препарат и се чисти. Или с четка за зъби в някаква пригодена за целта ваничка с разтвор.
Смазва се по малко, равномерно и често, така че да седи нито суха, нито накисната в масло и да прави цялата задна капла барабар с гумата бербат от излишно масло и прах пръскайки го при движението и. Това е. :D
Последна промяна novice на Пон Юни 10, 2013 1:20 am, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
novice
 
Мнения: 1021
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 9:54 pm
Местоположение: Bulgaria, SF

Re: Смазване на верига!

Мнениеот subritual » Пон Юни 10, 2013 1:14 am

:offtopic: Тва 'бербат' ми е една от любимите думи.
Иначе за смазването, най-добре е май да минеш през всички варианти, но едно може да се обобщи, ни суха ни мазна трябва да е веригата винаги.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ivan_251 » Пон Юни 10, 2013 10:57 am

novice написа:Абе хора, кви гресове, кви сешоари, кви газове ви гонят... Има си масла специално за верига с подходящия вискозитет, това е едно от тях: http://screambikes.eu/bg/smazki-i-pochistvashti-preparati/8634-maslo-s-teflon-weldtite-tf2-plus-75.html И не е скъпо! :beer:
Ползвам го от години и нямам ядове. На тези, дето си свалят веригата 12х в годината, да ви питам, колко пъти я късате, ако няма звено за бързо снаждане? Щото тя веригата не е направена да я отваряте за щяло и нещяло с машинката. Чисти се съвсем успешно на велосипеда с машинка. В машинката се налива почистващия препарат и се чисти. Или с четка за зъби в някаква пригодена за целта ваничка с разтвор.
Смазва се по малко, равномерно и често, така че да седи нито суха, нито накисната в масло и да прави цялата задна капла барабар с гумата бербат от излишно масло и прах пръскайки го при движението и. Това е. :D



Масло с тефлон подходящ за сухо време пише там,иначе не се и съмнявам в качеството му,ползвал съм неща на тази фирма и са страхотни. Аз карам много в кално време,просто,защото голяма част от пътеките са мочурливи до нас.Аз не смазвам с течни смазки ,защото само след половин час каране в дъжд се отмива.Верига не съм късал никога,но освен преди години,когато не съм я поддържал.

"На тези, дето си свалят веригата 12х в годината, да ви питам, колко пъти я късате." аз лично сменям веригата на всеки 3500-4000 километра(или кажи речи веднъж в годината),но карането ми не е и екстремно,а веригата ми е най-обикновенна на шимано за 8 скорости.Иначе 100 процента моята практика със свалянето не е нито лесна,нито бърза в сравнение със спрей или машинка,тя е по скоро е ориентирано за цялостно почистване на веригата на дълъг интервал от време.Течната смазка се чисти по лесно,лепи по-малко едри частици и като цяло,греста е значително по-издръжлива и дълготрайна,смазва добре звената и отвътре,но се чисти по-трудно.
Аватар
ivan_251
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пет Окт 07, 2011 11:00 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Пон Юни 10, 2013 11:57 am

От всички варианти това с четката за зъби е най - мизерния. Ако си се спрял на него по - добре да си купиш машинка или направо да свалиш веригата. Цялата баня става в ситни пръски гняс.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Bace_kz » Пон Юни 10, 2013 12:40 pm

Защо не си купиш едно свързващо звено 5-6 лв + някаква смазка течна смазка 8-12 лв, един обезмаслител / аз ползвам Meglio/ 4-5 лв. Взимаш някакъв съд с широко гърло, слагаш веригата в него и сипваш обезмаслител, така че да покрие цялата верига, веригата се кисне в обезмаслителя докато не караш, но не повече от 20 часа, след това я извадиш я измиваш обилно с вода, монтираш я, слагаш смазка и забърсваш излишното с един парцал :) Не е сложно и аз лично с една смазка и обезмаслител карам по един сезон, даже ми оставя и обезмаслител да си почистя и други компоненти по велосипеда.
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ivan_251 » Пон Юни 10, 2013 2:11 pm

Bace_kz написа:Защо не си купиш едно свързващо звено 5-6 лв + някаква смазка течна смазка 8-12 лв, един обезмаслител / аз ползвам Meglio/ 4-5 лв. Взимаш някакъв съд с широко гърло, слагаш веригата в него и сипваш обезмаслител, така че да покрие цялата верига, веригата се кисне в обезмаслителя докато не караш, но не повече от 20 часа, след това я извадиш я измиваш обилно с вода, монтираш я, слагаш смазка и забърсваш излишното с един парцал :) Не е сложно и аз лично с една смазка и обезмаслител карам по един сезон, даже ми оставя и обезмаслител да си почистя и други компоненти по велосипеда.


От водата веригата ми ръждаясва,доколкото знам и никелираните вериги ръждясван във вътрешинте си части,там където е триенето и няма такова покритие.Поправете ме ако греша

Газта е смръдлива и гадна,но имам и уаит спирит, малко по-скъп,но абсолютно без миризма.Изпаравя се много бързо,както и обикновенната газ.Трябва да отбележа и факта,че за щастие разполагам с гараж,където неща като миризма,пръски и такива неща не ме притесняват,та чистенето с газ не е подходящо за апартамента,смрълдливо а с грес ако омажеш банята е смърт,особено ако живееш със същества от женски пол. :smash:
Аватар
ivan_251
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пет Окт 07, 2011 11:00 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Bace_kz » Пон Юни 10, 2013 3:16 pm

Забравил съм да спомена,че съда с обесмаслителя се използва многократно, обезмаслителя ще почернее, но това не е проблем и ако съда може да се затваря /например буркан с капачка на винт :D/, дори да има някаква миризма, то тя е минимална. Да от водата веригата ръждясва затова след обилното миене с вода веригата се подсушава и се смазва.
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Смазване на верига!

Мнениеот compira » Съб Юни 15, 2013 12:00 am

Да споделя и моя опит. Аз просто след по-цапащо карате преди да се прибера минавам през автомивката до нас (иначе не се знае дали жена ми ще ме пусне с колелото) пускам си левче-кефче и си мия цялото колело (някои части по него подхождам внимателно) като особенно внимание обръщам на веригата (е гумите най-вече... нали жената... пускане... вкъщи....). Просто хващам с едната ръка водоструйката, а с другата единич педал и въртя като се цела във веригата някъде до венците на средното (като по-безопасно за чуствителни лагери) и издухвам всичката гадна мня натрупана през последните дни, седмици.... и т.н. После поизтръсквам колелото малко мотане до нас и след около половин-един час смазвам! Така по веригата не остават абразиви от кално каране, доволно чиста е и определено винаги съм с усещане за чисто нова верига. Относно ръждясването просто е смешно да се споменава при смазана верига. Все пак като се кара в кал и вода всичко става леш.... та една почистваща водоструйка ли ще ни оплаши веригите!
Номера със свалянето и миенето също го практикувам понякога (най-често на работа, там имаме доста кореселин) и определено си е добре, но резултата не е много далеч от измиване с водоструйка (да не кажа че няма разлика) но той определено е по-недостъпен и по-омазващ (особенно ако не си свикнал да си черен от смазки).
Като смазка от малко повече от година ползвам керамична и съм много доволен!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Смазване на верига!

Мнениеот zImage » Съб Юни 15, 2013 8:35 am

compira написа:Просто хващам с едната ръка водоструйката, а с другата единич педал и въртя като се цела във веригата някъде до венците на средното (като по-безопасно за чуствителни лагери) и издухвам всичката гадна мня


:agree: Работи идеално и при мен - вече 2 години практикувам този метод без проблеми.

От време на време ако само веригата е за чистене ползвам от тия малки машинки с четчиците и общо взето вършат работа, но изисква повече време и усилия и е добре да се смени течността вътре няколко пъти. Изплаквам с евтин денатуриран спирт вместо вода и веригата изсъхва за минути, след което смазвам.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот MacLeod » Нед Авг 18, 2013 8:08 pm

Наскоро си купих второ колело и се замислих над това колко хубаво му е смазана веригата докато е нова и как не събира никаква мръсотия. Започнах да си задавам глупавия въпрос защо не мога и аз да докарам такова смазване след като си я смазвам сам след като фабричната смазка почне да си отива. Винаги събира боклуци и няма общо с фабричното смазване ( без значение дали ползвам лятна или зимна смазка ). Аз бърша, тя пак събира, аз пак бърша и така си карам.
Няма ли някакъв начин да си я смажа и пак да ми стане като фабричната смазка ? Тоест да не събира боклуци и да върви гладко ? Някой постигал ли ги е ? Може въпросът ми е да е глуповат, но би ми било полезно ако има някаква рецепта.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот xcrider » Пон Авг 19, 2013 11:49 am

Моето впечатление е, че фабричните събират много боклуци, затова и ги махам. Но Шелдън Браун е на твоето мнение :
http://sheldonbrown.com/chains.html
Factory Lube
New chains come pre-lubricated with a grease-type lubricant which has been installed at the factory. This is an excellent lubricant, and has been made to permeate all of the internal interstices in the chain.
This factory lube is superior to any lube that you can apply after the fact.

Some people make the bad mistake of deliberately removing this superior lubricant. Don't do this!

The factory lubricant all by itself is usually good for several hundred miles of service if the bike is not ridden in wet or dusty conditions. It is best not to apply any sort of lube to a new chain until it is clearly needed, because any wet lube you can apply will dilute the factory lube.

[This type of lubricant, like wax, needs to be heated during application, but it could be applied at home or in the bike shop too, if available -- John Allen]
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: Смазване на верига!

Мнениеот dany.killmister » Чет Яну 28, 2016 12:07 am

Здравейте,може ли да се смазва веригата с машинно масло или това не е добра идея?
dany.killmister
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Яну 22, 2016 5:41 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот floydogi » Чет Яну 28, 2016 9:06 am

Че може - може. Ама такава гняс ще се полепи по нея, че трябва да я бършеш през километър. Отделно полепналите песъчинки спомагат за ускореното износване. Не, че със специална смазка пак не полепват, ама много по-малко. Аковсе пак решиш да мажеш с масло, гледай да е фино машинно.
floydogi
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 6:09 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот kinggod » Съб Фев 27, 2016 12:35 pm

Най- добре си е масло тези спреичета са вятър работа. Има си масла специално за верига с подходящия вискозитет. Аз винаги до сега съм ползвал масло и никога съм няма проблем, а че цапа малко не е проблем не отивате на модно ревю за колелета :eyebrow: Маслото си пази и от ръжда. Един път на два месеца може да се прави профилактика на веригата
kinggod
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Дек 20, 2015 8:19 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Съб Фев 27, 2016 3:57 pm

Аз на 150-200км чистя верига, мацам с сухата тефлонова на Finish Line. Не обичам движението да ми е мръсно или да се лепят боклуци по верига/венци.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Нед Фев 28, 2016 11:57 am

Тези дни си смених веригата след близо 7000 за 4 години и беше доста износена. Това установих след като след зимния период на каране я накиснах в туба с бензин. След два часа лъщеше както нова. С тази разлика, че толкова добре я бях почистил че явно л*н*ата в сглобките бяха паднали и съответно имаше луфт във всички посоки между звената. Не знам дали в тази тема или сходна, четох че някои правели първо баня в бензин или газ и после в маслена баня на веригата, като нагрявали за да излезел въздуха из между звената. И после избърсвали излишното.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Boyan1984 » Нед Фев 28, 2016 12:23 pm

И курбан за здраве на веригата, най-важното от всички неща.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Нед Фев 28, 2016 7:56 pm

Boyan1984 написа:И курбан за здраве на веригата, най-важното от всички неща.

:rofl:

Найстина всичко повече от измиване с обезмаслител и после смазване е прекалено, особено ако си карал градско/сухо.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта