Смазване на верига!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Смазване на верига!

Мнениеот up side down » Пон Фев 29, 2016 7:30 pm

аз промивам два пъти в годината с бензин, свалена от колелото, разбира се. През останалото време забърсвам и смазвам с машинно масло, ако повториш 3 пъти веригата става като нова и много добре смазана.Ако го правиш преди всяко сериозно каране, значи си луд, като мен :beer:
up side down
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Сря Дек 19, 2012 7:37 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Vorac » Сря Мар 02, 2016 4:19 pm

MacLeod написа:Няма ли някакъв начин да си я смажа и пак да ми стане като фабричната смазка ? Тоест да не събира боклуци и да върви гладко ? Някой постигал ли ги е ? Може въпросът ми е да е глуповат, но би ми било полезно ако има някаква рецепта.

Sheldon Brown написа:An alternative approach to chain lubrication is to immerse the chain in hot wax. This is a variation on the oil/solvent approach. The hot wax is of a thin enough consistency that it can theoretically penetrate into the private parts of the chain, then when it cools off, you have a nice thick lubricant in place where it can do the most good. The major advantage to this approach is that, once cooled off, the wax is not sticky, and doesn't attract dirt to the outside of the chain as readily. The wax approach is a great deal of trouble, and wax is probably not as good a lubricant as oil or grease. Wax is flammable and should be heated in a double boiler or a warm oven.


Бях чел някъде, някакъв тип сравняваше методите за смазване и заключи че тази процедура е най-близо до фабричното смазване. Само не помня с какво я смазваше - виж че Шелдън храни чистия восък като лоша смазка. Смесваше го с нещо онзи.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Смазване на верига!

Мнениеот anii » Съб Мар 05, 2016 10:53 am

Здравейте, искам да попитам какво трябва да си взема за смазване на веригата
anii
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 01, 2016 4:43 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Съб Мар 05, 2016 10:17 pm

Тофлонова смазка (под формата на спрей)най - евтино и супер много време ще имаш, дори при честите пръскания които се налагат понеже лесно се маха особено в прашни терени.
Тази година мисля да тествам нещо от сорта http://screambikes.eu/bg/smazki-i-pochistvasshi-preparati/10684-sukha-smazka-weldtite-tf2-ultra.html?search_query=smazka&results=3
Разпитай в магазините какво предлагат. Съществено е дали в прашно или мокро ще караш.Ако си сложиш смазка за мокри условия ще ти лепи повече гняз в прашен терен
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Съб Мар 05, 2016 10:38 pm

тая от линка горе и още 3-4 бъркоча имам ,вършат работа но трябва преди нанасяне веригата да се изчисти много добре .. аз ползвам ултразвукова вана на няколко месеца веднъж ,страшна гняс пуска веригата макар че изглежда чиста
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот carry » Съб Мар 05, 2016 10:51 pm

krach написа:Тези дни си смених веригата след близо 7000 за 4 години и беше доста износена. Това установих след като след зимния период на каране я накиснах в туба с бензин. След два часа лъщеше както нова. С тази разлика, че толкова добре я бях почистил че явно л*н*ата в сглобките бяха паднали и съответно имаше луфт във всички посоки между звената. Не знам дали в тази тема или сходна, четох че някои правели първо баня в бензин или газ и после в маслена баня на веригата, като нагрявали за да излезел въздуха из между звената. И после избърсвали излишното.



1. Това не е мотор.
2. Сваляне ако имаш достатъчно опит или ти сложат quick link.
3. Газ за горене от железарията, а не някакви измислени обезмаслители на сапунена основа.
4. Тефлонова, а не силиконова смазка.
5. Когато карам активно смазвам на всеки три дни и обезмаслявам 1 път седмично.
6. Горното важи ако караш поне 200-300 км.
7. Веригата ти е за смяна 100%. Трябва да видиш и венеца.

Здраве и наздраве. :beer:
carry
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Фев 27, 2016 1:42 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Нед Мар 06, 2016 6:00 am

Както писах смених веригата, както и предни и задни венци
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот evin » Пон Мар 07, 2016 9:35 am

Alexi написа:тая от линка горе и още 3-4 бъркоча имам ,вършат работа но трябва преди нанасяне веригата да се изчисти много добре .. аз ползвам ултразвукова вана на няколко месеца веднъж ,страшна гняс пуска веригата макар че изглежда чиста


Гняста влиза в ролките и дори Мелио трудно я изкарва от там. И аз веднъж годишно я свалям и я накисвам за 20 минути в купя с Мелио - после мога да я продам в магазин като чисто нова :D

Луфтове нямам вече към 3000 км при 1х9, но веригата ми е хубава - CN-7701 :bowdown:
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Momcev » Пон Мар 07, 2016 8:38 pm

Замислям основно чистене на веригата на едно от колелетата ми и ще ви помоля да ми дадете съвет как да си я сваля сам? Имам машинка,но не смея за да не я прецакам.Има ли някакви тънкости?
Momcev
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 4:58 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Пон Мар 07, 2016 9:05 pm

Като изкарваш пина първоначално го избутай от вътре на вън. От рамката на вън. С цел после когато я свързваш да ти е по лесно. ВАЖНО. не избутвай пина изцяло. Остави го на най крайния ръб, ако падне пинчето от веригата ще ти е зор да го натъпчеш. Може да си вземеш по-твърда тел огъната като кукички в двата края да си закачиш обтегача в сгънато положение за да ти е по-лесно като я свързваш
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Momcev » Пон Мар 07, 2016 9:34 pm

Благодаря ти krach! Тия дни ще се пробвам,дано стане. :beer:
Momcev
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 4:58 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пон Мар 07, 2016 9:41 pm

Баце мани тоя пин, избии го докрай и сложи missing link като снимката е примерна. После няма да ти трябват инсртументи за да чистиш веригат/

Изображение
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Пон Мар 07, 2016 10:06 pm

За чистене да. Но е важно да можеш да си оправяш веригата. Първият и последен път когато скъсах верига беше до офиса в дъжд.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пон Мар 07, 2016 10:14 pm

krach написа:За чистене да. Но е важно да можеш да си оправяш веригата. Първият и последен път когато скъсах верига беше до офиса в дъжд.


Напълно съгласен, не излизам от вкъщи без тул за верига но си държа в раницата и липсващо звено. Просто много улеснява профилаткиката.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот jinsou420 » Вто Мар 08, 2016 6:57 am

И аз имам същия проблем,карах в кал и пясък онзи ден...и гадостта се е набила в роклите,чистих я стабилно и после с компресор я продухах,но още хрупа на моменти,наистина звеното ще улесни много свалянето.
Иначе за чистене..най-доброто за мен си остава една бутилка :) пускаш веригата вътре,малко обезмаслител,малко веро,вода и друсаш яко,всичко пада от нея.
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Kraken » Вто Мар 08, 2016 7:58 pm

Направо се чудя,че не се сещате как се почиства двигател на автомобил.Купувате си 1л. двукомпонентен обезмаслител(концентрат).Струва 6лв.Разтваря се 1 към 6 с вода(общо 7л.се получава).Разтваряте си колкото ви трябва за в момента и си го ползвате както искате.Внимава се в какво се съхранява защото е много разяждащ.Шише от безалкохолно го разтваря за една нощ когато е разреден.Ако почиствате части по велосипеда без да ги сваляте не оставяйте обезмаслителя да се застоява много,че разтваря бои,гуми и пластмаси.Измивате обилно с вода и забърсвате и това е.Избягвайте по възможност и контакт с кожата,че направо се заглажда ако изсъхне.В Сливен го продават в магазина на Karcher.На всяка автомивка ще ви кажат от къде може да се купи.
Как еднорък готвач приготвя пълнени чушки???
Kraken
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Съб Яну 02, 2016 9:01 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Сря Мар 09, 2016 10:27 am

jinsou420 написа:И аз имам същия проблем,карах в кал и пясък онзи ден...и гадостта се е набила в роклите,чистих я стабилно и после с компресор я продухах,но още хрупа на моменти,наистина звеното ще улесни много свалянето.
Иначе за чистене..най-доброто за мен си остава една бутилка :) пускаш веригата вътре,малко обезмаслител,малко веро,вода и друсаш яко,всичко пада от нея.


Аз така правя с Меглио веригата става като нова, после капвам суха тефлонова и така до следващия път. Като смених смазката със суха спря да ми се трупа мръсотия по ролките. Там трябва да се внимава, че аз запратих един дерайльор в спиците заради блокирала ролка. Добре че беше нисък клас ама сега сега с новия доста старателно почиствам и проверявам лагерите всеки път.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Vorac » Съб Мар 12, 2016 11:42 am

mentalhead написа:
ivan_251 написа:Веригата е един от най-важинте компоненти в цялото колело.


Веригата си е просто верига и има бая други компоненти дето са от по-голямо значение. Това с варенето, печенето, газифициране, нафта, бензини... като че с тея вериги ще летите в космоса.


А, не, не си прав. Веригата е далеч по-важна от това да имаш рамка или пък капли. Все пак без верига можеш да си 4и на световнат купа и толкоз - нищо повече!
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Съб Мар 12, 2016 2:55 pm

Vorac написа:
mentalhead написа:
ivan_251 написа:Веригата е един от най-важинте компоненти в цялото колело.


Веригата си е просто верига и има бая други компоненти дето са от по-голямо значение. Това с варенето, печенето, газифициране, нафта, бензини... като че с тея вериги ще летите в космоса.


А, не, не си прав. Веригата е далеч по-важна от това да имаш рамка или пък капли. Все пак без верига можеш да си 4и на световнат купа и толкоз - нищо повече!


Това да кажеш един или друг чарк по велосипеда дали е по - важен от друг е все едно да кажеш че за самолета лявото крило е по - важно от дясното. Веригата е толкова важна колкото и венците, ако е износена веригата ще прецакаш и венците. За всяка част е важна друга. За какво са ти венци като нямаш верига или за какво са ти спирачки и прочее ако нямаш гума.....
Не е нужно да се втелясваш, но въпреки това нормалната поддръжка ще ти улесни живота.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот hellp » Чет Апр 21, 2016 4:40 pm

novice написа:Абе хора, кви гресове, кви сешоари, кви газове ви гонят... Има си масла специално за верига с подходящия вискозитет, това е едно от тях: http://screambikes.eu/bg/smazki-i-pochistvashti-preparati/8634-maslo-s-teflon-weldtite-tf2-plus-75.html

Някой знае ли къде в София продават от това?
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Vorac » Чет Апр 21, 2016 5:41 pm

В момента експериментирам с грес във флакон - половин кило за 10 пари. Пръскаш, влиза, изпарява се разредителя. Чудя се как да я сравня със специфичните вело-смазки. Единствения начин, за който се сещам сеге е "покарай няколко години и ще усетиш ако има разлика."
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Смазване на верига!

Мнениеот spirov92 » Чет Апр 21, 2016 5:54 pm

Грес? :bigeyes: Не става ли ужасно мазало?
Аз карам предимно в прашни и кални условия и от тази смазка съм най-доволен: http://screambikes.eu/bg/smazki-i-pochi ... 400ml.html
hellp написа:Някой знае ли къде в София продават от това?

Screambikes е сайт на Drag, съответно по техните магазини ги има.
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Чет Апр 21, 2016 6:04 pm

аз си взех пробно спрей за мотоциклетна верига .. 10тина лв е 500 грама .. маже доста добре веригата утихва много но ако се прекали с количеството лепи доста боклуци .. имам и 2 вида сухи смазки но те са за карания до 50тина км или трябва да я носиш с тебе
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Vorac » Пет Апр 22, 2016 9:53 am

spirov92 написа:Грес? :bigeyes: Не става ли ужасно мазало?


В интерес на истината - напротив. Виждал съм велосипедна верига, намазана обилно с грес и мязаше на ... ами не се виждаше веригата. А тази до преди да се е изпарил разредителя изглежда 1:1 като масло. Даже забелязвам, че бърсането на веригата след смазване почти никаква смазка не сваля. Всичко влиза вътре ли, или това е само разредител и "грес" само пише на флакона ли, времето ще покаже. Но работи - поне не по-зле от "фино машинно масло" за левче от железарията.

@Alexi, ти ми даде чудесна идея! Пресно смазване с тестваната смазка -> Обиколката на Витоша през локвите и прахоляка -> засичам на кой километър започва да стърже веригата. Обективен и репродуцируем експеримент. Евала!
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Speedmaster™ » Пет Апр 22, 2016 11:03 am

Изображение
Аз процидирам така,смазвам веригата с подобен спрей за верига или тънко масло под формата на спрей с MOS2+GRAPHITE.Има много теми за това но аз почиствам веригата,зъбната касета и предните плочи чрез пистолет за градина с насочена вода и с въртеливо движение на зад свалям полепналите неща от замърсяване.Поради голямото ми тегло и да ги пазя,на всеки 16-18000 сменям верига и касета от износване,предните плочи по рядко и така ми е по-лесно и бързо.Може да подсушите след водата с въздух преди новото смазване!
Последна промяна Speedmaster™ на Пет Апр 22, 2016 11:08 am, променена общо 1 път
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Vorac » Пет Апр 22, 2016 11:07 am

@Speedmaster™, един chain wear indicator е 10 пари.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Пет Апр 22, 2016 11:09 am

колега да не си сложил една нула повече на пробега .. 18000 с една верига .. докъм 6-7 съм чувал при леки хора които не тормозят трансмисията ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Пет Апр 22, 2016 7:49 pm

При мен след 7000+ км веригата беше яко разтропана предните задните венци яко изядени прескачаха и ужас. Нямам идея как изкарваш 16-18 хиляди.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот eternal_cycle » Нед Апр 24, 2016 7:30 am

jinsou420 написа:И аз имам същия проблем,карах в кал и пясък онзи ден...и гадостта се е набила в роклите,чистих я стабилно и после с компресор я продухах,но още хрупа на моменти,наистина звеното ще улесни много свалянето.
Иначе за чистене ..най-доброто за мен си остава една бутилка :) пускаш веригата вътре,малко обезмаслител,малко веро,вода и друсаш яко,всичко пада от нея.

:agree: +1
Абсолютно най-бързият и лесен, също и евтин метод, който съм ползвал!
Ще добавя само:
* бутилката е от Nestea, щото е с широко гърло и веригата лесно влиза и излиза.
* слагам малко Мелио в бутилката, оставям да подейства минута-две, доливам вряла вода и лопча здраво,изхвърлям.
* добавям веро и вряла вода, лопча здраво, изхвърлям.
* изплаквам добре и подсушавам.
Понеже карам много градско (около 19 км/ден) дори зимния сезон, въртя 3 вериги през месец (~400 km). Вече са на над 13к и едва сега дават признаци на износване, но мисля да се помъча да изкарам до края на годината с тях.
Аватар
eternal_cycle
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 8:17 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Нед Апр 24, 2016 10:57 am

аз ползвам малка ултразвукова ваничка и Меглио - чисти перфектно веригата
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта