Смазване на верига!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Momcev » Нед Апр 24, 2016 5:18 pm

От днес вече съм с missing link :) Почва се въртележката.
Momcev
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 4:58 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот hellp » Пон Апр 25, 2016 8:39 am

Спрей или масло е за предпочитане? Спреят ми изглежда по-удобен за почистване на дерайльорите, а за смазване маслото (включително за капване между семерингите и стеншъните).
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Petar_vn » Вто Апр 26, 2016 12:08 pm

Свалям веригата, натиквам я в буркан с капачка и наливам малко АМВ разредител. Обезмаслява идеално и на дъното остава достатъчно пясък, за някакви полезни цели :clap: Докато е мокра, хващам 2-та края и леко я усуквам, не трябва да се чува хрупане. В противен случай, още една баня. Един парцал и после я суша. Става Бонбон. :bouncy:
Аватар
Petar_vn
 
Мнения: 164
Рейтинг: 1182
Регистриран на: Чет Фев 20, 2014 2:59 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот hellp » Съб Апр 30, 2016 2:59 pm

http://mtb-bg.com/index.php/special/rep ... chanic-ep2
Нужно ли е със спрея да се пръска точно на това място - върху най-малкия заден венец? Като пръскам там, половината касета, дерайльорът и част от шината ми се олигавят в течност. Проблем ли е, ако пръскам върху малкото колелце на дерайльора или между средното и задното движени, така че спрея да попада само върху веригата и да не цапам други части?
hellp
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Яну 15, 2016 10:16 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот donpeev » Нед Май 01, 2016 9:09 am

Тия спрейове, освен за вилка, за друго не стават. Верига, касета, дерайлъор, деклашор се почистват добре, може и със спрей (вд40 и т.н.) забърсва се добре, и после се нанася смазка (от тубичка) по ваш избор и съответно в зависимост от атмосферните и природните условия. Спрея не е ефективен и както повечето сме с дискови спирачки при попадане на диска, което е много вероятно ще си го чукате в главата.
Любовта на хората прави един отбор голям!
Аватар
donpeev
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1234
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:51 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот compira » Нед Май 01, 2016 10:13 am

Относно спрейовете за смазване от известно време изчаквам за да пиша в темата. Преди 2-3 седмици на работата си мих основно колелото (включително и веригата) и както винаги неподготвен без смазка за веригата под ръка. От няколкото смазващи спрейове на работа реших да пробвам с HHS 2000 на wurth като той ми вдъхна най-много доверие. Разбира се за начало си вършеше работа както би вършила всичко, но по-интересното е че след 250-300км няма никаква промяна в звука от веригата (тоест няма го). Нямам наблюдения само как е по-много прашни терени (въпреки че в Пловдив си е доста прашно) и колко полепва прах и мизерия, но оперелено е по-добре от керамичната ми смазка която ползвам обикновенно. Усещам как на работата точно този спрей ще "свърши" :D
ПП: Като се напръскам с него по пръстите и след това и кашата на работата не може да го отмие от първия път!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Смазване на верига!

Мнениеот GECKO » Пон Май 02, 2016 10:15 am

Впечатляващо е, колко методи за почистване на верига са изброени тук... Чак се притеснявам малко.

Аз искам да припомня на колегите, че препаратите на спрей не-винаги са безвредни... И смазките на петролна основа намалят живота на ролките. Ако сте с алуминиеви ролки -живота ви става рязко по-лесен.

Въпреки това ако сме на зор за каране и ни е мръсна веригата:
1. Спрей за почистване на карбуратори (на добре вентилирано място, където може да изцапаме пода и с едно на ум за ролките)
2. След 3 мин подсушаваме/забърсваме с парцал
3. Смазка по избор, като най-безвредно е силиконов спрей, като за вилка/заден амортисьор. Винаги внимаваме да не уцелим диск.
Чакаме 3 мин да попие и избърсваме остатъка за да не лепи мръсотия и бягаме да караме

Ако имаме време (и нямаме ултра звук)
1. Сваляме веригата и я мятаме в някой хубав разтворител (бензин например), както някой предложи - шише с широко гърло.
2. Второ шише с обезмаслител (опция)
3. Трето шише с вода (за да почистим добре следите от предните две неща и да може да "залепне" добре смазката ни.
4. Подсушаваме добре в идеалният вариант с въздух под налягане.
5. Смазваме с подходяща смазка в течен формат (ако имаме шишенце, в което да я натопим - супер).
6. След 5 мин киснене подсушаваме от излишната смазка и сме готови за монтаж и каране.
В процеса можем да позачистим останалите елементи от движението.

Любопитки:

Винаги внимаваме при ползването на спрей да няма пръскане към дисковете.

Силиконовите спрейчета за вилки може да се ползват за верига, въпреки бързото отмиване, но смазките за верига НЕ бива да се използват за амортисьори.

Използването на грес удължава сервизният живот между смазки но и вдига съпротивлението + способността да задържа боклучки.

Ако искаме да има минимални отпадъци след системата с 4-те бутилки, можем:
1. Добре да измием и подсушим бутилките от вода и обезмаслител.
2. Посредством филтърче за кафе да прелеем мръсният бензин и леко замърсеното масло (ако сметнем) в тях и да сме готови за следващият път с чиста химия.
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Пон Май 02, 2016 3:23 pm

:rofl: :rofl: :rofl:
Продължавам да се радвам какви грижи се полагат. То не е по пълнолуние то не са девици които да ти чистят веригата.
Като гелдам в screambikes най - скъпата верига е 90 лева, в байк центъра е 160.
На моя крос GRX8 предполагам фабрично са сложили най - евтината 15-20 лева. И за 8000+ км (целогодишно каране) в град и извън него, смазване и чистене преидмно с тефлонова смазка спрей и си беше пушка. Два пъти съм я киснал в разтворители и в бензин ( в бензин беше по - добре, цялата мръсотия беше на дъното), бензина сам се изпарява и после само смазваш.
:beer:
Защо ти е по дяволите три пъти в бензин във разтворители във вода?!?!

Идеята ми е всяка смазвка върши работа стига да се слага при нужда и да се чисти също така при нужда. Разбира се има далеч по - подходящи от тефлоновата смазка на спрей но пък като няма риба и рака е риба.
Относно пазенето на диска, никога не съм полагал особени грижи да го пазя и не съм имал проблем с това, като пръскаш от 2-3 см в/у веригата.

А пък с какво и как, методи различни колкото и хората във форума и май всички се втелясват на тази тема.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот bdz43r » Пон Май 02, 2016 3:40 pm

Вече 7000 км редувам три вериги на една касета...
Мажа през 40-50 км със спринцовка с някакво неизвестно, май моторно масло, намерено из гаража. На около 200 км минавам с Меглио и четка за зъби и сменям със следващата поред верига. Двете неизползвани висят на балкона по цяла зима.
На нищо не приличат, но работят прекрасно.

Не съм убеден, че специалните мазила имат особен практически ефект, но пък задоволяват нуждата на много потребители да са спокойни, че ползват точната смазка.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Смазване на верига!

Мнениеот vencil » Пон Май 02, 2016 4:03 pm

За какъв чеп се въртят две или повече вериги :crazy: , не схващам логиката. А веригата посока има ли ;) .
Аватар
vencil
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот spirov92 » Пон Май 02, 2016 6:45 pm

vencil написа:За какъв чеп се въртят две или повече вериги :crazy: , не схващам логиката.

Идеята е, че тъй като веригата обикновено заминава по-бързо от венците, а при износването се разтяга и почва да износва и венците, си удължаваш живота на чарковете като менкаш 2-3 вериги... или нещо такова. Тошко (бдж) да каже има ли реален ефект. Аз си мисля, че ще е горе-долу същото ако просто сменяш веригата като почне забележимо да се удължава.
:beer:
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Пон Май 02, 2016 6:49 pm

защото веригата е евтина а разтягането и води до износване на плочи/касета .. и ако караш със скъпи такива си заслужава .. някои вериги имат и посока
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Пон Май 02, 2016 7:51 pm

Alexi написа:защото веригата е евтина а разтягането и води до износване на плочи/касета .. и ако караш със скъпи такива си заслужава .. някои вериги имат и посока


То и да не са със скъпи, пак по - евтино ще ти излезе да сменяш веригата по - често. При мен се наложи да сменя и предните и задните венци, бяха като на акула зъбите.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот bdz43r » Пон Май 02, 2016 9:10 pm

spirov92 написа:Аз си мисля, че ще е горе-долу същото ако просто сменяш веригата като почне забележимо да се удължава.
Ами не съм сигурен за точния ефект. Снабдих се с трите вериги и така си карам от тогава.
Но преди това съм сменял само верига след 1000 км. Отначало новата прескачаше много докато се сработи, което не ми се е случвало нито един път с трите вериги, а вече са на 7000 км общо, на толкова са и венците. Ако сменям, ще сменям цялата система и едва ли ще е заради износване. Всъщност видимо износване има само на 5-тия венец, защото най-често на него тръгвам и понася най-голям напън.

Във всички случаи, ако животът на движението е достатъчно малък по други причини (излизане на по-нови системи), от идеята с многото вериги няма особена полза.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Смазване на верига!

Мнениеот mihaiil » Сря Май 25, 2016 3:17 am

Не виждам смисъл дали ще купиш 3 вериги едновременно и ще ги караш 21 хил км общо, или ще купиш 3 вериги една след друга и ще ги караш по 7 хил. км всяка... Все пак износването на веригата се проверява само с помощта на една 30см линийка и 10сек време...
mihaiil
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Авг 01, 2012 9:54 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот [email protected] » Сря Май 25, 2016 8:10 pm

Добре, като говорим за тефлонови спрейове за смазване на верига този спрей върши ли ни работа:
http://starttrading.bg/product/456/tefl ... -ptfe.html
Не знам с какво този спрей се отличава от специализираните спрейове с тефлон който се продава за велосипеди?
[email protected]
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 18, 2016 10:22 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот vencil » Чет Май 26, 2016 6:32 am

Ами по евтин е бе :evil: , нали знаеш че на всяко нещо което му лепнат етикет че е специално за нещо си и цената му скача понякога и в пъти ;) . Велоиндустрията не се различава по нищо от другите че и ги задминава, често се чудя как на някои части нямат скрупули да лепват някакви нереални цени. Истината е че и надценките по нашите магазини са доста странни, един пример накладки за спирачки Shimano B01S Resin при нас можеш да ги намериш от 5,90 до 17 гроша(че някъде може и по-скъпи да ги дават) :dontknow:
Аватар
vencil
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот victortrt » Чет Май 26, 2016 9:11 am

Лепват странни цени, защото се връзваме.
Аз съм противник на спрейовете, защото пръска и по каплите /с ви брейк съм/.
След като тъй или иначе наскоро ме валя дъжд и със сигурност прецака вече фабричната смазка /аз смятам, че тя е доста добра и е нанесена правилно чрез потопяване в разтопена грес, поради което става вътре и смазва и не бива да се ползва обезмаслител веднага или поне с машинка за почистване, защото ще я отмие/, минах на следната схема: Газ за почистване с машинката на терасата, съхне и после с друга машинка смазвам с масло за шевни машини /отива около 1/4 от шишенцето, което е 1.60 от всяка железария/, избързвам със салфетка или домакинска хартия и готово.
След седмица пак, защото това масло лесно влиза, но и бързо, тоест лесно излиза и просто трябва често да се смазва.
Това за колело със външни скорости /27, ако има значение/.
За колелото с вътрешни веригата е за сингъл и там е вече много по-лесно.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот b0n40 » Чет Май 26, 2016 3:15 pm

Темата е вечна :)

Някои наистина прекаляват с "грижите" и разходите.
Веригата е консуматив :) Ресурса й е около 6 000 км - разтяга се и се износва. Много зависи от метереологичните условия при които се кара. Дъжд и кал много силно ускоряват процеса на износване, на сухо и в парка може и повече да изкара.
Като е чиста и смазана се върти с по-приятно безшумно и с по-малко усилия, скоростите сменят по-гладко. Колкото по често се чисти и смазва - толкова по добре - зависи от възможностите и колко се кара.
При по-сериозно каране не всеки има време и пари през ден през два да чисти верига с пет вида обезмаслители, специални машинки, парцали, кърпички и да смазва с безобразно скъпи спрейове, силиконови, тефлонови....
Аз лично на веригата много не й се втелясвам. Чистя с Мелио и водоструйка. Смазвам с малко фино машинно масло, с четка /да проникне в ролките/ и забърсвам с парцал.
Икономисаните пари от "специални" спрейове и смазки си ги събирам за нова верига и зъбчатки ;)
Като се сменя веригата /по технология/ е препоръчително да се сменят и зъбчатките заради неравномерното износване, което винаги е налице при нова верига и работили зъбчатки.
Безпредметно да се мисли, че като чистиш и смазваш верига през 20 км. предпазваш зъбчатките и ги правиш вечни.
b0n40
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Мар 09, 2012 2:38 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Boyan1984 » Чет Май 26, 2016 5:59 pm

6000 км...Аз на 1500-2000 винаги съм ги сменявал :crazy: В каква заблуда съм живял досега :bigeyes:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Смазване на верига!

Мнениеот [email protected] » Чет Май 26, 2016 7:54 pm

Хайде стига бре за 2000 км. верига това значи че за 3 до 4 месеца и трябва да се сменя.
[email protected]
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 18, 2016 10:22 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Boyan1984 » Чет Май 26, 2016 8:52 pm

Ми..... :crazy:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Смазване на верига!

Мнениеот L&R » Чет Май 26, 2016 9:06 pm

Някой не сменя ли всяка неделя верига, по темата: не и се вталявам на веригата, почиствам с вд40 и после с каквато смазка има под ръка.
Аватар
L&R
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Нед Юли 12, 2015 9:01 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Vorac » Пет Май 27, 2016 12:29 am

b0n40 написа:При по-сериозно каране не всеки има време и пари през ден през два да чисти верига с пет вида обезмаслители, специални машинки, парцали, кърпички и да смазва с безобразно скъпи спрейове, силиконови, тефлонови....


Аз на Витоша 100 си смазвам веригата три пъти - преди карането, след локвите на Студена и вечер след карането. Пробвах да не го правя това - след няколко карания веригата ми се скъса. А си е 25 пари най-евтината 10 скоростна верига.

Тия дни страшния гаф - неочакван single point of failure. Качвам билото над Сливен, вадя смазката - тя се изляла! Та целия ми преход пропадна заради едно шишенце изляло се масло.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Пет Май 27, 2016 6:39 pm

Boyan1984 написа:6000 км...Аз на 1500-2000 винаги съм ги сменявал :crazy: В каква заблуда съм живял досега :bigeyes:

Това е скандално
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Boyan1984 » Пет Май 27, 2016 7:10 pm

:roll2: :lol2:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Май 28, 2016 8:23 am

Изображение
Първоначално и аз сменях вериги,но поради моите габарити имам и по-голямо тегло и износвам по бързо всичко и се спрях със смяните.Горе-долу на три зъбни касети и три вериги сменям и един път предни плочи ако са износени и прескачат.Относно почистването ползвам следния пистолет за градина.Насочвам към зъбния блок,верига,плочи и ролките на дерайльора и с въртеливо движение на зад се сваля всичко полепнало.Може да се третира с обезмаслител и търкане с четка,изплаква се със същата струя и се подсушава.Всичко е доста бързо и налягането е нормално и няма последствие върху велосипеда,но все пак не насочвайте към лагери фронтално за да не проникне вода в главините,ос касета и други части.Смазвам с спрей за вериги!
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Смазване на верига!

Мнениеот krach » Съб Май 28, 2016 9:48 am

Средното ако е капсуловано няма шанс нищо да проникне. Тествал съм при свалено средно напълвам с тефлонов спрей до ръба на страницата на касетата,там където влиза оста. След два часа не беше влязло нищо. Така че няма шанс. Старата главина която ми беше с конуси съм я мил също 6000 км с параструйки и пак няма проблем.

Относно главините...ако с маркуч прониква вода,значи влизат и други боклуци и вода при каране. Така че по-добре и тях да измиете стабилно и един два пъти годишно няква профилактика.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот compira » Нед Май 29, 2016 8:20 am

krach написа:Средното ако е капсуловано няма шанс нищо да проникне. Тествал съм при свалено средно напълвам с тефлонов спрей до ръба на страницата на касетата,там където влиза оста. След два часа не беше влязло нищо. Така че няма шанс. Старата главина която ми беше с конуси съм я мил също 6000 км с параструйки и пак няма проблем.

Относно главините...ако с маркуч прониква вода,значи влизат и други боклуци и вода при каране. Така че по-добре и тях да измиете стабилно и един два пъти годишно няква профилактика.

Не се залъгвай, че не влиза! Като минеш с водоструйката през средното ще му изкара вода и през седалката ха ха. Просто трябва да се внимава като се пръска или по-точно къде под какъв ъгъл да пръскаш.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Boyan1984 » Сря Юни 08, 2016 7:18 pm

Днес за първи път пробвах метода с пластмасово шише от боза с широко гърло, обезмаслител + вода и шейк ит бейби - очарован съм от резултата, веригата излезе като нова. В каква заблуда съм живял, о богове! :nuts:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта