Red Bull Bike The Balkan

Форум за обявяване, организиране и обсъждане на състезателни прояви. За да е състезателна една проява, тя трябва да включва съревнованието като предварително и официално обявен елемент.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 700 / 10
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот ВелоВело » Съб Авг 28, 2021 11:30 am

По-малко от час може би до финала :beer:
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 124
Рейтинг: 1206
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот ВелоВело » Съб Авг 28, 2021 1:29 pm

Доста куцо отразяване...
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 124
Рейтинг: 1206
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот Alexi » Съб Авг 28, 2021 3:59 pm

какво отразяване ? по тайно състезание надали някога е имало ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот Yash » Съб Авг 28, 2021 6:07 pm

Разбрах за състезанието от тази тема.
Ден преди това видях снимки на едно от момичетата, което познавам, от сервизирането на велосипеда й в магазина на общ познат. Тогава се зачудих за какво иде реч и от темата разбрах.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот boris_borisov » Съб Авг 28, 2021 8:32 pm

Това състезание имаше потенциал да бъде едно от най-следените събития през тази седмица. Вместо това се превърна в някакво тайно каране на някакви хора, за които през цялото време и най-ревностните почитатели на Пътеката се чудехме и търсехме апокрифна информация кой за кой отбор кара, кой какви проблеми има, кой се е отказал, кой е отпаднал и защо и т.н. За мен това е не е успех, въпреки че не се съмнявам, че ще бъде обявено за огромен такъв.
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот kibikoff » Съб Авг 28, 2021 10:39 pm

за съжаление, Борката е абсолютно прав!

Честито на победителите, абсолютно заслужена победа! Завършиха първи във всички етапи и то по доста убедителен начин.

Голямо браво на всички, който участваха и се бориха мъжки/женски!
:beer: :beer: :beer:
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот ВелоВело » Пон Авг 30, 2021 9:51 am

Изображение
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 124
Рейтинг: 1206
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот gssatcc » Вто Авг 31, 2021 9:46 am

Само масони караха, затова.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 381
Рейтинг: 1680
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот Admin » Вто Авг 31, 2021 1:49 pm

Нямам за цел да защитавам организаторите, но във Facebook все пак имаше някакво отразяване, сравнително редовно. Аз също получавах прес-съобщения за публикуване - обикновено в края на деня или на следващия, като не винаги имах възможност да ги обработя на момента, за съжаление.
Иначе може би щеше да е добра идея по някакъв начин да „канализират“ сводките, които самите отбори (поне някои от тях) така или иначе пускаха във Facebook.
Но все пак на мен не ми се видя чак толкова тайно състезанието. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот stealth » Вто Авг 31, 2021 5:43 pm

Фейсбук е затворена мрежа. Там обикновено няма публичен достъп. Отворих връзката от новината в сайта - https://mtb-bg.com/2021/08/29/red-bull- ... ge6-report - и не бях изненадан от резултата:
Red Bull Bike the Balkan е във Facebook. За да се свържете с/ъс Red Bull Bike the Balkan, присъединете се към Facebook още днес.

Емиии... не, мерси.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот Yash » Вто Авг 31, 2021 6:59 pm

Admin написа:Нямам за цел да защитавам организаторите, но във Facebook все пак имаше някакво отразяване, сравнително редовно.

Предполагам, че е имало такова, но не и за общата публика.
Admin написа:Аз също получавах прес-съобщения за публикуване -

Като медия и по-специално МТБ насочена такава, щеше да е чудно, ако не беше получавал.
Admin написа:Иначе може би щеше да е добра идея по някакъв начин да „канализират“ сводките, които самите отбори (поне някои от тях) така или иначе пускаха във Facebook.

Като цяло не разбирам и не приемам тази тенденция последните години всичко да минава само през фб. Но явно така е по-лесно и по-евтино, отколкото да се направи и поддържа сайт, особено за нещо, което се очертава да бъде еднократно издание - според коментар на организаторите.
Admin написа:Но все пак на мен не ми се видя чак толкова тайно състезанието. ;)

А, ми, беше. След като толкова хора разбрахме случайно.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот Exorcist » Вто Авг 31, 2021 7:14 pm

Хубава идея на хартия от Ред Бул, но както всички други опити за нещо подобно "комерсиално" по Ком-Емине, и тази звучно се провали (което ме кефи, защото ми писна всичко готино наоколо в природата задължително някой да го прави на суматоха и медиен посредствен комерс с цел да си вади търговски дивиденти). Имаше един много силен отбор - т.е. предварително ясен и категоричен победител, и всички останали да се бутат за 2-рто място назад, така и стана. Т.е. нямаше конкуренция и на мен не ми беше и интересно.
Отделно, беше очевидно допускането на отбори и хора за пълнеж, които нямаха и помен от небоходимата физическа и психическа подготовка за такова безкрайно ден след ден ендуро трасе с тиктакащ часовник. Не може под шапката на Ред Бул да допускаш до участие... да не цитирам поименно, но... абе все едно аз да ида там, тотално несериозно и самопогребване :)
Факт и, че ако нямаш фейсбук и не си случайно попаднал на ивента - все едно не е съществувал.
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот evilzet » Вто Авг 31, 2021 8:58 pm

Лелеее, това все едно от моята уста излезе :bowdown: .
И да , нямам фейсбук :eyebrow: .
evilzet
 
Мнения: 1477
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот packo packov » Вто Авг 31, 2021 11:51 pm

Абе тука явно сме се събрали само без ФБ с изключение на двама, те си знаят. Не съм на % и не ги защитавам, но вярвам че ред бика ще извади фюм. По скоро рекламен отколкото обективен, но ще е добре режисиран. Чакаме.
packo packov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Апр 23, 2013 3:06 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот zacky » Сря Сеп 01, 2021 3:54 pm

Аз пък си направих акаунт в тъпия ФБ специално, за да следя състезанието и не го смятам за някаква велика саможертва.. Изпадаше информация оттук - оттам, но действително не беше достатъчно отразяването за масовия наблюдател. Можеше много по-добре. Що се отнася до самата организация поне отстрани ми се струва, че Ред Бул и Бойко се справиха супер. Анонсът за състезанието беше направен в началото на Април. Крайният срок за записване - цели четири месеца по-късно. Разочарованието за мен беше, че квотата от 25 отбора остана почти наполовина незапълнена. За това, че липсват достатъчно подготвени и надъхани карачи или че нямаше интрига в класирането Ред Бул нямат вина. Въпреки всичко имаше какво да се види - феноменалното каране на победителите, драматичния финал на дамите във втори етап.. Радвам се, че стигнаха до края и показаха какво е нужно, за да успееш. Много симпатизирах на всички, които устискаха и особено на по-бавните отбори. Надявам се състезанието да го има и занапред, но следващия път на старта да застанат 25 отбора. Дай Боже още по-подготвени и по-надъхани. Следващото издание ще е през 2022. Живот и здраве ще гледам да съм там.
zacky
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Вто Фев 04, 2003 3:14 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот valentin.georgiev » Чет Сеп 02, 2021 4:11 pm

Мисля че застанаха толкова отбора, защото в този си вид състезанието е много тежко. Доскоро това си беше рекорда за преминаване. Малцина могат да го минат за толкова време, камо ли да се състезават.
Според мен е добре да добавят ден два и да олекотят 2-ри етап, за да няма замръкване около Козя стена.
Примерно начало според мен би било: (разбира се идея си нямам от организация на подобно събитие и какво са търсили в избраните места за нощувка)
1. Ком - Тръстена - нещо като пролог, вработване, така може и началото да е по обяд и да се улесни малко логистиката. На Тръстена определно може да се направи палатков лагер и да поеме доста хора.
2. Тръстена - Кашана. На Кашана мястото е по-малко, но не съм се оглеждал малко преди това, преди гората, дали не е подходящо за бивак.
3. Кашана - Беклемето.
и тук може да се продължи с техния график.

Отделно според мен колелата няма място на Купена и Кръстците, по-добре е пътеката след Амбарица към Топалица и после нагоре до билото, не се спестяват много усилия, но няма нищо общо с това горе.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот dimitarm » Чет Сеп 02, 2021 11:14 pm

Като участник в състезанието бих искал да споделя няколко неща от "кухнята", които може би не са били видими отвън:
- организацията беше невероятна - бани с топла вода, водоструйка, вкусна храна приготвена на място, подкрепителни пунктове, фотографи и т.н.
- не мисля, че е имало неподготвени отбори; просто някой имаха лош късмет с технически дефекти, контузии, проблем с навигацията или с лошо време в по-късните часове на етап 3
- на повечето места, където нощувахме, имаше лошо или направо липсващо покритие на някой мобилни оператори; за съжаление хората от Red Bull използваха точно тях и това може да им е попречило да предоставят повече информация как се развива състезанието
- основният канал за комуникация от организаторите беше Facebook и Instagram
- класирането съвсем не беше ясно още от началото - Станбето от отбор 3 (Bikecenter) имаше проблем със стомашен вирус и не стартира в етап 3, което ги извади от генералното класиране; Пешо от отбор 6 (Barbarian) имаше проблем с шпайковете в етап 3 и заради това загубиха доста време в този етап; в такива дълги и тежки етапи дори и на пръв поглед дребни неща могат да доведат до голяма загуба на време
Наистина жалко ако събитието не е стигнало до повече хора, но поне ние като участници чувствахме, че всичко около нас е организирано много професионално.
dimitarm
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Ное 17, 2013 11:23 am

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот dimitarm » Пет Сеп 03, 2021 6:50 am

За хората с Facebook тук съм описал как минаха шестте етапа през моите очи - https://www.facebook.com/dimitar.mihaylov.750/posts/183241050574681.
Последна промяна dimitarm на Пет Сеп 03, 2021 7:05 am, променена общо 1 път
dimitarm
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Ное 17, 2013 11:23 am

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот dimitarm » Пет Сеп 03, 2021 6:52 am

За хората без Facebook:

Това е моят разказ за приключението Ком-Емине или по-точно състезателното преминаване на легендарния маршрут в отбор с Цветан Иванов като част от Red Bull Bike the Balkan. Така погледнато в ретроспекция нашият отбор DoppelHerz се оказа една доста добра комбинация, която изненада дори и нас, и ни позволи да спечелим състезанието с преднина от 4 часа и 40 минути пред следващия отбор. През цялото време не сме имали никакви технически дефекти и единствения път, когато прибягнахме до услугите на механиците, беше последния ден на пункт Дъскотна, за да ни смажат веригите. Те имаха доста работа с другите отбори, така че едва ли ни се сърдят ;). В тази връзка благодарности към BAZE и PaVé Bike Shop and Repair за професионалната подготовка на велосипедите ни!

Ден 0 (Пристигане на х.Ком, 22.08):
Отново специални благодарности към Toni Kostadinov за логистичната подкрепа. Сутринта пристигна от Габрово, за да ни придружи до х.Ком и вземе колата обратно. Иначе колата Pegeout Traveller едвам успя да събере багажа на трима участници - моя, на Цецо и на Viktoriya Danova. Явно бяхме решили да изнесем по половин къща всеки, за да не ни липсва нищо :). Пътят до хижата мина безпроблемно и след като разтоварихме целия багаж започнахме да се оглеждаме кой е дошъл, кой изглежда във форма и ще ние е конкуренция. В последните седмици нямаше други състезания, където да проверим силите си, и беше загадка кой как е успял да се подготви. Направиха ни тестове за COVID, Бойко Танчев ни провери задължителната екипировка, хапнахме и дойде време за техническата конференция. Обясниха ни правилата, кой човек от екипа за какво отговаря, подробности за етап 1 и бяхме свободни. Направихме късна вечеря и беше време за лягане.

Ден 1 (Етап 1, вр.Ком-Арабаконак, 23.08):
Ставане в 4:00, закуска, тръгване от х.Ком към вр.Ком в 5:35. Преодоляване на 4-5км с 500м денивелация, бране на студ на върха, снимка на всички участници и старт. Доста нервен старт. Аз се бях вкочанил леко и поизостанах, съответно Цецо се наложи да ме изчака. В началото все още виждахме отбор Bikecenter и отбор Barbarian, но след лека грешка с навигацията ги изпуснахме. Така до Петрохан бяхме натрупали изоставане от 1-2 минути. На чешмата след прохода ги видяхме, т.к. бяха спряли да се съблекат. Ние също спряхме там и ни настигнаха Radi Arnaudov и Samuil Velinov. На последващото изкачване към Тодорини кукли успяхме да изпреварим всички, но пак лека грешка с навигацията позволи на отбор Bikecenter и Barbarian да ни настигнат и изпреварят преди спускането към х. Пробойница. Все още всички бяхме доста нервни и на спускането се разминавахме един друг след като някой допусне някаква грешка. За съжаление на едно от спусканията си помислих, че изпускам маркировката и намалих, което принуди състезател от друг отбор, който кара зад мен да намали също. Това обаче доведе до падане на моя съотборник, който е бил след него и не е успял да спре или да го избегне. Заради това падане и силната болка, която изпитваше Цецо, бяхме изостанали с 5-6 минути до пункта на г.Лакатник. Не бях сигурен как се чувства Цецо и дали ще може въобще да завърши етапа, т.к. едвам изкачи стълбите към гарата. Но той реши да стисне зъби и не само това, но на изкачването към с.Лакатник зададе такова темпо по асфалта, че едвам можех да го следвам, макар че се възползвах от неговата въздушна струя. Това, което ми мина през главата тогава, беше, че най-вероятно ще издържа до х.Тръстеная и след това приключвам. Благодарение на това темпо успяхме да настигнем отбор Bikecenter и Barbarian още преди с.Лакатник и според Strava да им поведем с 5-6 минути до х.Тръстеная. На х.Тръстеная заредихме набързо с вода и продължихме. За радост "спринта" до там не ни се беше отразил и можехме да поддържаме доста високо темпо и след това. Времето не беше горещо и решихме да не зареждаме никъде с вода преди втория пункт, който беше обявен на 90-ти километър. Да, но на 90-ти километър нямаше пункт, нямаше на 93-ти и на 95-ти и започнахме да се чудим какво става. Аз реших, че не са успяли да го подготвят, и продължихме към Витиня. Бяхме се дехидратирали доста и всяко едно изкачване ни измъчваше. Стигнахме до Витиня, примолихме се да заредим с вода в ловното стопанство и продължихме към Арабаконак. Всичко вървеше перфектно до 2км преди финала, когато започна участък от паднали дървета и затрупани пътеки заради сечища. Имах чувството, че преминаваме този участък цяла вечност. На едно място се наложи да си прехвърляме колелата през едно огромно паднало дърво като се сменяхме 2 или 3 пъти, докато го преминем. В крайна сметка успяхме успешно да завършим първи с време 7 часа и 41 минути и преднина от 35 минути и 50 минути пред следващите отбори.
Тогава за първи път видяхме каква перфектна организация са създали от Red Bull - имаше водостуйка за колелата, бани с топла водa, тоалетни, палатките ни бяха разпънати, а вечерта имаше невероятно вкусна готвена храна. За нас оставаше само да се подготвим за следващия ден. Следващият ден обаче беше под въпрос поради падането на Цецо и силните болки при ходене. Решихме да караме до х.Кашана и там да видим дали продължаваме.

Ден 2 (Етап 2, Арабаконак-Беклемето, 24.08):
Ставане рано, закуска и старт в 7:05. Не бяхме уточнили никаква тактика от предишния ден, т.к. не познавахме в детайли етапа и решихме да импровизираме. За радост етапа започва с изкачване и там натиснахме малко повече. Отбори Bikecenter и Barbarian решиха да не ни последват и така натрупахме малка разлика, която на х.Кашана е била около 3 минути. Въпреки болките Цецо реши да продължи и така тръгнахме по може би най-трудната част от маршрута Ком-Емине. Следващите над 8 часа се движехме стегнато, но той видимо страдаше на изкачванията, където се буташе или носеше колело. Въпреки, че в тези участъци губехме време, другите отбори не успяха да ни настигнат. Не знам точно къде срещнахме Краси от Спасителната служба, който ни съживи с малко кола, следващата доза пихме на х.Ехо. Явно толкова се бяхме въодушевили, че изпуснахме отбивката за х.Коза стена и се наложи да се връщаме. В крайна сметка с време от 10 часа и 19 минути завършихме първи и във втория етап. След нас отборите финишираха на 5 и 27 минути.
На Беклемето беше доста по-хладно, духаше вятър, но отново имаше бани с топла вода и вкусна прясно сготвена храна :). Всичко беше перфектно, но дали ни бяха останали сили за следващия труден етап?

Ден 3 (Етап 3, Беклемето-Узана, 25.08):
Този етап завършва в м.Узана, която е до моя роден град Габрово и много исках отново да сме етапни победители. Цецо все още изпитваше силна болка при ходене и не му споделих тази моя скрита цел, за да не създавам излишно напрежение. Иначе денят започна стандартно - ранно ставане, закуска, подготовка за старта с доста бързане и напрежение, вземане на чипове и GPS проследяване в последния възможен момент и старт в 7:05. Оказа се, че Станбето от отбор Bikecenter (втори в класирането) има стомашно неразположение и не стартираха с нас. По-късно Пепи Чавдаров е карал сам етапа. За радост този етап също започна с изкачване, където Цецо зададе такова темпо, че доста бързо успяхме да се откъснем. Понеже ни стана доста топло още преди х.Дерменка спряхме да се съблечем и малко след това се появи отбор Barbarian, но въпреки това бяха на достатъчно голямо разстояние, за да ни притеснят. Продължихме с високо темпо до х. Добрила, където заредихме с вода и продължихме към вр. Амбарица. Преминахме го и стигнахме до Купените. Там трябваше да разглобим колелата и понеже не бяхме отработили всеки детайл загубихме малко време. Все пак преминахме успешно първите няколко въжета и стигнахме до място, където питахме човек от Спасителната служба дали може да си сглабяме обратно - той каза, че можем, т.к. няма повече въжета. Да, но се оказа, че всъщност има още едно и там загубихме доста време да го преминем. Продължихме в посока Ботев и минахме през още доста участъци, през които съжалихме, че не сме с разглобени колела. Не познавахме този участък и ни се стори безкраен, докато видим вр. Ботев и заслона преди него. На заслона заредихме с вода и започнахме да катерим към върха. В края на първи етап ни наказаха с предупреждение, т.к. не сме минали през конктролен пункт (дълга история), и заради това решихме да се придържаме стриктно по трака, а не да минаваме по серпентините. Това ни изцеди много, докато успеем да се качим. За радост на върха имаше подкрепителен пункт, където хапнахме диня, барчета, пихме кола и бяхме отново в пълна кондиция :). Следва скоростно спускане, леко изкачване, отлонението към х.Тъжа, кратко стръмно изкачване, спускане с много камъни, след това пътеката с хвойна и бяхме на х. Тъжа. Преди изкачването към Мазалат спряхме да изядем по едно барче и започнахме да катерим баира. Тук вече ни беше познато и този път не ми се стори толкова тегаво. Качихме сме за 35-36 минути и се спуснахме към Пеещите скали. Там също го преминахме бързо и скоро бяхме на х.Мазалат. На пункта бяха Бойко и най-вкусната диня :). Хапнахме набързо, заредихме с вода и бързо към Узана. Пътеката от там до м.Корита е разчистена перфектно, но карахме една идея по-бавно, т.к. беше дълъг ден и не искахме да рискуваме накрая. По пътя срещнахме Богдан Стойчев и Миро Алексиев, а на финала беше и Boris Kasherov. По-късно дойдоха Калин Митев, Иван Александров-Вачес и други познати от Габрово и Uzanaruns. Сестра ми, зет ми и племенникът ми също дойдоха към 18:30 като ни донесоха вкусни провизии - чипс, солени ядки, ябълков сок, шоколад, лимони :).
Скритата цел за деня беше изпълнена - спечелихме и третия етап с разлика от 50 минути пред Barbarian и над 3 часа пред СПК-AllMountain, който вече бяха трети във временното класиране.

Ден 4 (Етап 4, Узана-х.Буковец, 26.08):
Това беше етапът, който познавахме най-добре, т.к. го бяхме карали от началото до края. Преди него се чудехме как да подходим, дали да караме с другите отбори и просто задържим преднината си или пак да "импровизираме". Двамата с Цецо се съгласихме, че е най-добре да караме с наше темпо и да не се опитваме да пазим преднината си.
Макар стартът да беше в 8 часа отново не липсваше напрежение и след закуската пак бяхме готови в последния възможен момент. Стартът беше даден и бързо стигнахме до хотел Балканци и влязохме по пътеката към Шипка. В началото карахме заедно с отбори Barbarian и Bikecenter, които леко напреднаха на спускането, т.к. предната спирачка на Цецо беше мека, може би от множеството обръщания на колелото в етап 2 и 3. След средата на тази пътека обаче следва изкачване и там ги настигнахме и изпреварихме. Малко преди Шипка отбор Bikecenter ни изпревари и взеха лек аванс след пресичането на главния път. Макар да караха извън класирането не мислехме да ги пуснем да бъдат пред нас. До Бузлуджа с Цецо наложихме доста сериозно темпо, но не успяхме да се откъснем от Пепи и Станбето, които не ни дадоха нито една смяна. Въпреки това на стръмното изкачване след х. Бузлуджа вече не успяха да карат с нас и леко се откъснахме. Започнахме да се оглеждахме за пункт, но такъв нямаше никъде. Почнахме да се чудим какво да правим, т.к. вече имахме едно предупреждение за пропуснат пункт и можеше да ни накажат по-сериозно. Все пак решихме да продължим, т.к. нямаше обхват и не можехме да звъннем на организаторите. Спряхме да заредим на една чешма, която е на пътя за ветропарка и малко след това започна изкачването към Бедеците. Там за малко се появиха отбор Bikecenter, но на спускането към х. Българка не успяха да ни настигнат. Едва по-късно ни изпревариха и караха доста бързо, което доведе до изпускане на една отбивка към г.Кръстец. Цецо караше след тях и едвам успях да му извикам да спре и да се върне. Там загубихме малко време, но въпреки всичко стигнахме първи до Прохода на републиката. Набързо хапнахме, заредихме с вода и продължихме. Към този момент сме водили с 4 минути на отбор Bikecenter, които до финала на х. Буковец бяха станали 34 минути. Явно ние сме успели да продължим с доста високо темпо, а те не. Отбор Barbarian финишира на над 40 минути след нас. Времето ни за преминаваме на този етап беше 4 часа и 46 минути, като без малко да изпреварим и организаторите на финала. Този ден имахме време дори за лека следобедна дрямка :).

Ден 5 (Етап 5, х.Буковец-Върбишки проход, 27.08):
Напълно непознат етап и съвсем естествено решението беше да "импровизираме". Това всъщност означава Цецо да дава яко газ на изкачванията, аз да страдам зад него, и да се пазим на спусканията да не допускаме грешки.
Денят започна стандартно - закуска, оправяне в последния момент и изненада - нямах трак за този етап на часовника. Опитах се за заредя в последния момент, но поради липсата на Интернет не успях. Трябваше да разчитам само на туристическия Garmin на кормилото.
Стартът отното беше даден по-късно към 8:05 и началото беше по наш вкус - изкачване до х. Чумерна. Успяхме да се откъснем и след хижата да се спуснем без инциденти, макар че на мен ми се наложи да се разкопчая 1-2 пъти, т.к. имаше доста мокри камъни и загубих баланс в няколко ситуации, но нищо критично. Този ден се бяхме облeкли малко повече заради прогнозите за дъжд и това сякаш ни изигра лоша шега, поне аз на няколко пъти спирах да се събличам/обличам. В крайна сметка стигнахме първи до първия пункт и там ни посъветваха да държим в вляво, където е туристическата маркировка. Това обаче се оказа доста лошо решение, т.к. се изкачва едно хълмче, а на места пътеката е непроходима и слизахме да бутаме. Тракът минава в дясно и е по асфалт. Там сме загубили минимум 7-8 минути, но за радост сме имали остатъчно преднина, за да не ни настигнат другите отбори. След множество кратки изкачвания и спускания следва дългоооо спускане към Котел. Тук карахме много внимателно, т.к. не искахме да предизвикаме някакъв технически дефект. Най-накрая стигнахме до Котел, хапнахме и заредихме на пункта и бързо продължихме към финала. Преднината ни към този момент е била паднала на само 4 минути. Явно другите са карали доста по-рисково на спускането към Котел. След Котел Цецо отново задеде убийствено темпо на изкачването и това спомогна да не губим повече време, въпреки 2-3 грешки с навигацията при спускането, и да пристигнем на финала с преднина от малко над 3 минути пред отбор Bikecenter и 20 минути пред Barbarian.

Ден 6 (Етап 6, Върбишки проход-н.Емине, 28.08):
Кралският етап - 140км и над 3100м денивелация, отново напълно непознат и според всички доста предизвикателен за навигация. Този ден щяхме да стартираме по различно време - отборите с по-задно класиране в 6:00, ние в 6:15, а Barbarian и Bikecenter в 6:30. Заради проблем със стомаха Пепи от Bikecenter не успя да стартира и само Станбето кара етапа.
Въпреки ранния старт успяхме да се оправим навреме и стартирахме точно в 6:15. Първите 10 минути туристическият ми Гармин не можеше да намери сателитите и почнах да се чудя дали няма да караме без навигация в етапа, където е най-нужна. За радост след един рестарт и няколко "благословии" се свърза и всичко беше наред до края. Набързо изпреварихме отборите стартирали в 6:00 и зачакахме кога ще дойде "Ужасът на Риш". Но такъв не дойде - имаше къпини, но нищо екстремно, а само на едно място пътеката свърши и трябваше да минем през едни израсляци и паднали дървета, за да продължим. Така сравнително бързо стигнахме до Ришки проход, където на пункта хапнахме, заредихме и продължихме. От там до финала поддържахме доста високо темпо и почти не сме имали проблем с навигацията. На пунктовете спирахме за изключително кратко време и тези 140км успяхме да ги изминем за 8 часа и 3 минути или с над час и половина по-бързо от Barbarian и Bikecenter.

Ден 7 (Прибиране в София, 29.08):
Ранно ставане, закуска с продуктите, които ни раздаде Kamen Nedkov - беше много вкусна, снимки на н.Емине и прибиране на багажа. Тони беше пристигнал от Габрово с Пежото и за радост успяхме да натоварим всичко, дори няколко забравени вещи от други отбори :). Решихме да минем през Бургас и по магистралата до Стара Загора, после минахме Шипка и спряхме в Габрово. Там хапнахме вкусна домашна баница, домашен сладкиш с ябълки и домашно грозде. Всичко беше много вкусно :). Племенникът ми ни изненада с ръчно направени медали за отбори Leya и DoppelHerz. След вкусната почивка продължихме към София, където на входа ни посрещна проливен дъжд и гръмотевична буря. Около нас колите спираха, защото почти нищо не се виждаше от силния дъжд, но ние продължихме и така към 21:15 бях вече вкъщи.

Цялото преживяване беше толкова интензивно и наситено, че имам чувството, че мина на един дъх.

Каква е тайната на успеха ни в това състезания? Мисля си, че е комбинацията от следните неща:
- добра физическа подготовка
- добра подготовка на велосипедите и останалата екипировка
- добра работа в екип
- сходно високо темпо, което можехме да поддържаме в дълги периоди от време без да е нужно да се изчакваме един друг
- предприемането на нулев риск при спусканията, за което говори фактът, че не сме имали нито една критична ситуация след падането на Цецо в началото на етап 1 или спукана гума в следствие на несъобразена скорост

Благодарности на Бойко Танчев, Kiril Nikolov и екипът на Red Bull за перфектната организация!

"Благодарности" и към А1 за липсата на покритие почти през цялото време, което ми помогна максимално да се концентрирам върху състезанието и да не се разсейвам :).
dimitarm
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Ное 17, 2013 11:23 am

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот zacky » Пет Сеп 03, 2021 8:48 am

Благодаря за репортажа ;) Бяхте невероятен отбор, наистина и затова е нужно много повече от двама бързи колоездачи. Браво!!!
zacky
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Вто Фев 04, 2003 3:14 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот kibikoff » Пет Сеп 03, 2021 9:21 am

@dimitarm супер! :agree: :agree: :agree:

да идва и Бокича пред другарският съд, да си каже от организационна гледна точка как е било
:beer:
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот gssatcc » Пет Сеп 03, 2021 10:43 am

Поздравления! През цялото време докато гледах тракинга се чудех каква инженерна иновация сте направили и къде сте пъхнали електрическият съпорт :D Невероятно каране нагоре!
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 381
Рейтинг: 1680
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот LiveByTheCode » Вто Сеп 07, 2021 8:13 pm

zacky написа:Аз пък си направих акаунт в тъпия ФБ специално, за да следя състезанието и не го смятам за някаква велика саможертва.. Изпадаше информация оттук - оттам, но действително не беше достатъчно отразяването за масовия наблюдател. Можеше много по-добре. Що се отнася до самата организация поне отстрани ми се струва, че Ред Бул и Бойко се справиха супер. Анонсът за състезанието беше направен в началото на Април. Крайният срок за записване - цели четири месеца по-късно. Разочарованието за мен беше, че квотата от 25 отбора остана почти наполовина незапълнена. За това, че липсват достатъчно подготвени и надъхани карачи или че нямаше интрига в класирането Ред Бул нямат вина. Въпреки всичко имаше какво да се види - феноменалното каране на победителите, драматичния финал на дамите във втори етап.. Радвам се, че стигнаха до края и показаха какво е нужно, за да успееш. Много симпатизирах на всички, които устискаха и особено на по-бавните отбори. Надявам се състезанието да го има и занапред, но следващия път на старта да застанат 25 отбора. Дай Боже още по-подготвени и по-надъхани. Следващото издание ще е през 2022. Живот и здраве ще гледам да съм там.

Има достатъчно надъхани и подготвени колоездачи, но просто на повечето НЕ искаме да носим и да си разглабяме колелата и да се катерим по скали :beer: ком емине съзтезанието влиза вв категорията многобой :D
В България липсва многоетапно съзтезание тип Swiss epic, Cape epic, trans alps, bc bike race и т.н.
LiveByTheCode
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот Бат'Весо » Пон Сеп 27, 2021 7:50 pm

Да завършиш такова състезание е героизъм , не мога да намеря възвишена дума за победителите .
Тези момичета от къде се взеха не знам , по мое време жените правеха салати и режеха мезета :beer: .
Аватар
Бат'Весо
 
Мнения: 322
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Вто Мар 27, 2012 12:45 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот didonch » Сря Дек 29, 2021 6:04 pm

Състезанието приключи доста отдавна. Чудя се кога(или въобще някога) ще видиме ли някакъв подробен репортаж от това грандиозно събитие. Все пак от кадрите на Борис Първанов се виждаше доста сериозен снимачен екип.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Red Bull Bike The Balkan

Мнениеот Da Nail » Нед Яну 02, 2022 12:33 am

Беше най-интересното, но най-слабо отразеното състезание. Твърде малко снимки, твърде закъсняла информация (ако изобщо има). Добре, че поне GPS тракингът беше читав.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Предишна

Назад към Състезания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron