Родопско каране (11-17.07.2015)

Форум за обикновените карания в тесен приятелски кръг или пък такива, в които основната цел е човек да си намери компания за 1-2 дни. Хората, членуващи в клубове или неформални групи, също могат да публикуват индивидуални карания в случаите, когато не става дума за обичайните разходки с други членове на групата.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Родопско каране (11-17.07.2015)

Мнениеот MartinBG » Нед Юли 05, 2015 4:43 am

Здравейте!

Очетава се да имам само 1 седмица време за каране този месец и отново съм се насочил към любимата Родопа планина, по-специално към западните и централните ѝ части.

Плана към момента:

Ден 0 и 1 (11 и 12.7, събота и неделя)
Амбициозен ударен старт с (дено)нощно каране и километри положителна денивелация.
Тръгване вечерта (около 18ч) от село Пасарел към Самоков, Гуцал, Долна Баня, Костенец, Сестримо, Белмекен, Юндола, Велинград (само шосе до тук и основно черни пътища след това), Беглика, Сърница, Доспат (спане в хотел).
Около 190-200км (1/3 черни пътища). Основното предизвикателство по този участък ще е липсата на сън - като изключим подремването върху велосипеда от Сестримо към Белмекен :sleeping:, следвано от голямата сумарна положителна денивелация (над 2500м). Има варианти да се скъси (влак до Септември и дори теснолинейка до Велинград) или раздели на 2 дни със спане във Велинград, но изкушението да си проверя издържливостта и волята като опитам да ги мина наведнъж е твърде силно.
По отделно (Пасарел-Велинград и Велинград-Доспат) трасето се минава за 20-22 часа с умерено темпо.

Ден 2 (13.07, понеделник)
Доспат, Змейца, (Чала,) Буйново, Водни пад, Триград, по стръмната пътека (вдясно от триградското шосе) към Чаирите, Мугла (спане в къща за гости или туристическа спалня).
Още не съм решил дали да мина през Чала към Ягодинска пещера и после по шосето към Буйново, както правя всяка година. Изкушавам се да рискувам да се загубя и да потърся някоя от пътеките, водещи директно от Змейца към Буйново.
Около 80км, основно черни пътища и пътеки през много красиви местности.

Ден 3 (14.07, вторник)
Мугла посока Пампорово (по черни пътища) после по шосето до Смолян (спане в хотел).
Като изключим частта от Мугла към Пампорово (преди да излезем на шосето), която е много приятна, не съм напълно щастлив от този маршрут и ще съм благодарен, ако някой може да ми предложи по-добра алртернатива за деня.
Около 50-60км (1/2 черни пътища)

Ден 4 (15.07, сряда)
Смолян, Мугла (по шосето - много е живописно, на практика без движение и имам чудесни спомени от последнто си минаване по него), Чаирите и после по каменист път към шосето за Триград, спускане по Триградско ждрело (шосе), качване по Буйновско ждрело (шосе), Ягодина (спане в хотел). Може да се отиде в Ягодина през Триград, като се пропуска карането през двете ждрела.
Около 70км (1/2 черни пътища)

Ден 5 (16.07, четвъртък)
Сутрешна разходка до Орлово око (от 5 години се каня да се кача до там, а все го подминавам), Ягодинска пещера (вече съм я посещавал няколко пъти и мисля да я пропусна, но ще има време за посещение), Чала (черни пътища), Змейца, Доспат (спане в хотел).
Около 50-60км (1/2 черни пътища)

Ден 6 (17.07, петък)
Доспат, Сърница, Беглика, Велинград (основно черни пътища до тук, после - шосе), Варвара, Септември. Прибиране с късен влак (последният е от 20:14, но често има закъснение) към София.
Около 110км (1/2 черни пътища).

Километрите са по памет от предишни карания по участъците и са ориентировъчни.
Крайните точки за всеки ден са с места за преспиване (ще направя предварителни резервации преди да тръгнем), което спестява носенето на палатка и спални принадлежности, но налага спазване на плана.
В предходни години нощувките биваха около 15-20 лв на човек и очаквам да са се запазили в този диапазон.

За сега сме двама души - аз и баща ми, като обикновено правим тези пътешествия сами, но всеки желаещ да се присъедини към нас е добре дошъл, стига да е достатъчно добре подготвен за такова каране.

Ще се радвам и на коментари по маршрута и/или предложения за подобряване на части от него.
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Re: Родопско каране (11-17.07.2015)

Мнениеот Demetrii » Вто Мар 29, 2016 10:18 pm

Какво стана с тази обиколка? Направихте ли я?
Ние правим нещо подобно, но не с такова ударно начало ;)

Апропо наближава времето и за тазгодишната обиколка... най-вероятно около 24 май, като за сега примерния маршрут е Белово-Велинград-Беглика, Беглика-Доспат-Триград, Триград-Мугла-Смолян/Момчиловци, Момчиловци-Баните-Кърджали.
Минавал съм го кажи-речи 3 пъти до сега в различни варианти, имам и тракове някъде.
Ако имате желание може да планираме по-конкретно нещо.
Demetrii
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Сря Юни 27, 2012 9:36 pm

Re: Родопско каране (11-17.07.2015)

Мнениеот MartinBG » Сря Мар 30, 2016 12:01 am

Demetrii написа:Какво стана с тази обиколка? Направихте ли я?


И да, и не.
Планът се оказа прекалено амбициозен за нашата група и се наложи да го прекрояваме в движение, тъй като и времето не беше на наша страна. Успяхме да стигнем само до Триград/Ягодина. "Открихме" много добър черен път от Змеица до Буйново, който ни спести бутането и провирането през шубраците между Чала и Буйновско ждрело.

Няколко седмици по-късно направихме още едно каране, но в обратната посока : Кърджали-(палатка)-Баните-Момчиловци (през връх Свобода и с. Манастир)-Смолян-Мугла-Ягодина-Доспат-Велинград(->София), като този път всичко мина по план. :)

От Кърджали как планирате да се приберете (към София, предполагам)?
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Re: Родопско каране (11-17.07.2015)

Мнениеот Demetrii » Сря Мар 30, 2016 10:30 am

Всичко зависи от това колко човека ще сме, ще има ли кола за носене на багажите... изобщо има доста неизвестни.
Вариантите са да се върнем обратно, но ще трябва повечко време или да скъсим маршрута; да се върнем с влак; да се върнем с кола/и
Demetrii
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Сря Юни 27, 2012 9:36 pm


Назад към Индивидуални карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта