Някой карал ли е към язовир Бели Искър (Рила) ?

Форум за обикновените карания в тесен приятелски кръг или пък такива, в които основната цел е човек да си намери компания за 1-2 дни. Хората, членуващи в клубове или неформални групи, също могат да публикуват индивидуални карания в случаите, когато не става дума за обичайните разходки с други членове на групата.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Някой карал ли е към язовир Бели Искър (Рила) ?

Мнениеот Fujitzo » Нед Юни 05, 2011 6:56 pm

Вече си имам багажник за колелета и нямам търпение да се впусна в по-далечни турове. След като разгледах туристическата карта на Рила , направих един дълъг и тежичък маршрут , който обаче включва преминаваме покрай яз. Бели Искър. Въпроса ми е някой минавал ли е от там , разрешено ли е ? По принцип е вододайна зона и достъпа е забранен (има бариера на 1-2 км преди язовира) Обаче на картата асфалтовия път преминава в черен , който прехвърля билото и отива на х. Грънчар (пада се на юг от връх Мусала) От там маршрута е: х. Заврачица - х. Марица - х. Чакър Войвода - Боровец - с.Бели Искър (да вземем колата). Общо маршрута е 54- 57 км (изчислен по гугъл мапс) като от тях 23 приблизително са по асфалт. Стартова точка(с. Бели искър) на 1200м н.в ; най-висока точка - при прехвърляне на билото от х.Грънчар към Заврачица - към 2400м н.в . т.е 1200м денивелация, но до 2000м изкачването е по асфалт, което е доста облекчаващо според мен. Бих експериментирал с този маршрут в хубаво време в най-скоро време. Притесненията са ми 2:

-дали няма да ни върнат на бариерата на яз. Бели искър, ако въобще има някой там (а не само табели)
-дали може да се премине с колело от х. Грънчар до х. Заврачица. Според картата пътеката върви почти по равно, а и намерих снимки точно от там качени в "гугъл земя" , на една от тях се вижда велосипедист с дисаги. После пътя не ме притеснява , защото има много варианти, че даже и асфалтов (или макадамов) път, който излиза на черната скала до Боровец.

Не намерих подобен маршрут в секцията "маршрути", затова пускам тази тема. Моля някой ако е карал натам да сподели :)
Fujitzo
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Чет Апр 08, 2010 11:11 pm

Re: Някой карал ли е към язовир Бели Искър (Рила) ?

Мнениеот codename47 » Пон Юни 06, 2011 7:20 am

Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Някой карал ли е към язовир Бели Искър (Рила) ?

Мнениеот sailman » Пон Юни 06, 2011 8:43 am

Здравей!
На двата въпроса дето основно те вълнуват, мисля че мога да ти отговоря.
-дали няма да ни върнат на бариерата на яз. Бели искър, ако въобще има някой там (а не само табели)...

Ще ви спрат. Абсолютно е забранено преминаването през вододайната зона от бариерата на язовира до седловината Джанка. И да няма никой на бариерата в момента, хич не те съветвам да пробваш.
-дали може да се премине с колело от х. Грънчар до х. Заврачица...

Може, разбира се. Кара се по т.н. "Кайзеров път". Само дето, колкото и да ти изглежда "по равно" хич не е. За терена - да не говорим. Бая е каменисто и рошаво. Естествено, минавано е от всякакви хора и с всякакви велосипеди, но си е зор, особено с тежък багаж.
От Заврачица надоле, до към х. Марица е доста"интересно" :evil: По нататъка вече бива.
Ето тука можеш да прочетеш някои лични впечатления (обърни внимание на последните два дена от разкака), както и да видиш снимки от там

Общо маршрута е 54- 57 км...

П.П. Километрите на маршрути в планината могат да бъдат доста относително понятие... :eyebrow:

П.П.2 Горе още си е зима...
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Някой карал ли е към язовир Бели Искър (Рила) ?

Мнениеот Fujitzo » Пон Юни 06, 2011 1:32 pm

Благодаря за отговорите, разгледах предложените теми, има доста полезна информация.

Доста съм разочарован от факта, че запланувания тур няма да може да се осъществи, тъй като пътя покрай яз Бели Искър е затворен. Вариантите да се стигне до х. Грънчар откъм Белмекен или Семково са неприемливи, защото това означава, че няма да може да идем с кола, да я оставим някъде и да се върнем при нея. Т.е примерно трябва да тръгнем от Боровец нагоре към х. Чакър Войвода и до където стигнем до 4 следобед - обръщаме и надолу по същия път, което си е кофти. Ще разгледам картата пак, дано ми хрумне друг маршрут. Някой ако знае такъв да сподели :) изискванията са:

- да е кръг - връщане при колата
- да е 30 - 50км - т.е да се минава за 1 ден.
- желателно е стартовата точка да е на макс 100км от София.
Fujitzo
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Чет Апр 08, 2010 11:11 pm


Назад към Индивидуални карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 109 госта