Марциганица-Бачково-Асеновград...Въпроси

Това е старият форум "Мероприятия" в който ще намерите повечето теми за състезания, организирани карания и интересни индивидуални карания, публикувани преди 2011 г.

Марциганица-Бачково-Асеновград...Въпроси

Мнениеот Stafref » Вто Мар 27, 2007 9:39 pm

Въпроса ми всъщност е някой знае ли има ли(и кога) автобуси за х.Марциганица от Пловдив/Асеновград? Някой карал ли е по този маршрут.Аз редовно ходя до Бачково и оттам нагоре по резервата "Червената стена".Природата е приказна там,обаче в един момент много ме наляга мързела(пък и времето не стига) да се кача на Марциганица за нощувка примерно.Затова искам да се кача и да се спусна оттам,доколкото знам си има туристически пътеки от Марциганица до Бачково,та някой ако е карал да сподели
The man who walks with the crowd is likely to find himself no further than the crowd.
The man who walks alone will reach places that nobody had seen.
Аватар
Stafref
 
Мнения: 444
Рейтинг: 1370
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 9:35 am
Местоположение: тук-там

Re: Марциганица-Бачково-Асеновград...Въпроси

Мнениеот SPA » Сря Мар 28, 2007 8:59 am

Stafref написа:Въпроса ми всъщност е някой знае ли има ли(и кога) автобуси за х.Марциганица от Пловдив/Асеновград? Някой карал ли е по този маршрут.Аз редовно ходя до Бачково и оттам нагоре по резервата "Червената стена".Природата е приказна там,обаче в един момент много ме наляга мързела(пък и времето не стига) да се кача на Марциганица за нощувка примерно.Затова искам да се кача и да се спусна оттам,доколкото знам си има туристически пътеки от Марциганица до Бачково,та някой ако е карал да сподели


Преди две години карахме с няколко приятели подобен маршрут. От Асеновград до Добростан. После от Дoбростан през х.Безово, Гонда вода, Момини сълзи и излезнахме на хотел ресторант Пеща (или там както се казва). Като цяло въртенето нагоре не леко, но пък за 2-3 часа си горе. После след Добростан продължаваш към Марциганица и след 1-1.5 км има отбивка надясно. Като минеш хълма може да си направиш малка разходка до вр.Червената стена (посока няляво и 2км бутане). После се връщаш и надолу към х.Безово. От там надолу има една доста тясна и технична пътека дето става за каране но не е за всеки и има места с носене. Като цяло много яко маршрутче. По някое време имаш много готин изглед отгоре към Асенова крепост. На нас ни отне 1 ден всичкото с въртене от Асеновград до Асеновград.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Arcantos » Сря Мар 28, 2007 9:31 am

Тая година бяхме тръгнали към вр.Белентаж минава се през Асеновград точно преди изхода към 40-извора се отбива в ляво и се тръгва по пътеката.От там се качва на манастир св.Петка и след това се продължава на горе.До Добростан от Асеновград е към 2-2:30 часа път има мн яка природа гледки и т.н. от там до хижата се стигало за около час-час и половина
Arcantos
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 4:33 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikezilla » Сря Мар 28, 2007 6:14 pm

Информацията ми за транспорта е с 3 годишна давност, но не вярвам оттогава да се е променила ситуацията. Автобус до марциганица няма, има до с.Добростан, 2 пъти на ден... едно малко автобусче, в което нямам никаква идея как ще събереш колело, ако има повече от 5 човека.
Можеш да провериш на автогарата в Асеновград за по-актуална информаиция.

Що се отнася за маршрута Марциганица-Бачково - не ти го препоръчвам с колело. В началото е чудно, но после става наистина стръмно и завършва с етап през коритото на един поток, с 2-3 метални стълби (абсолютно вертикални) по 1-2 метра височина :)

Маршрутът е чудесен за пешеходен туризъм, много красив и приятен, но с колело по-скоро спада в графата мазохизъм (според мен разбира се) :)
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот naka76 » Сря Мар 28, 2007 6:35 pm

Ако човек вземе да та послуша ще иде на всякъде другаде, но не и там където си го пратил.

Arcantos написа:Тая година бяхме тръгнали към вр.Белентаж минава се през Асеновград точно преди изхода към 40-извора


Предполагам говориш за изхода за Кърджали, за 40-те извора мога да те прекарам по още 3 пътя.

се отбива в ляво


За мен е по-точно да се каже в дясно

и се тръгва по пътеката


Ако говориш за тази пътека която тръгва от края на Асеновград то наистина е пътека, но ако не я знае няма да може да я намери.Ако говориш за отбивката която е след таи за 40-те извора, то от там до манастира е черен път.

До Добростан от Асеновград е към 2-2:30 часа


Това беше част от трасето на първата Паралелна Вселена и първите го взеха за околло час.

от там до хижата се стигало за около час-час и половина


От Добростан до хижата са точно 4 км с деневилация по-малко от 100 метра, и пеша да съм ще ги взема за по-малко от час без да си давам зор.

Не се заяждам, само гледай да даваш по-точна изформажия друг път.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Марциганица-Бачково-Асеновград...Въпроси

Мнениеот boi4ka » Чет Мар 29, 2007 1:34 pm

Stafref написа:Въпроса ми всъщност е някой знае ли има ли(и кога) автобуси за х.Марциганица от Пловдив/Асеновград? Някой карал ли е по този маршрут.Аз редовно ходя до Бачково и оттам нагоре по резервата "Червената стена".Природата е приказна там,обаче в един момент много ме наляга мързела(пък и времето не стига) да се кача на Марциганица за нощувка примерно.Затова искам да се кача и да се спусна оттам,доколкото знам си има туристически пътеки от Марциганица до Бачково,та някой ако е карал да сподели
Здарвей:)
Пътеките от Марциганица са две...аз ти препоръчвам да минеш през тази, която описва SPA, защото другата е през "Корудере", а там нещата са доста брутални, коприва до кръста, ями покрити с шума и почти навсякъде трябва да буташ/носиш, а може и да се изгубиш, защото не знам дали има маркировка.
Другата пътека се хваща малко преди Марциганица. Има една хижа/вила до която се стига по бетонен път, от нея мисля, че тръгва черен път и после пътеката си е маркирана, като минава през х.Безово, х.Момина сълза и излиза на комплекс "Високата пещ", от там надясно и право в Асеновград.
Имай предвид, че и двете хижи в момента не работят/поне такава е моята информация/поне за Момина сълза е 100% сигурно, така че не разчитай на храна или каквото и да е от хижите.
И още нещо много важно, в никакъв случай не тръгвай сам :nono:
Ние ходихме скоро, но стигнахме само до Белинташ, защото имаше нови колеги и не знам дали щяха да се справят :)
Ако искаш обади се, защото и ние може да караме в събота:)
Аз ще ти оставя телефон, може и тук в темата.
Успех:)

п.с. Марциганица май също не работи :crap: правят някакъв ремонт и не могат да се разберат шибаните съдружници :(!: :(!: :(!: , но ще питам и довечера ще ти кажа със сигурност:)За автобуси също ще видя:)
Аватар
boi4ka
 
Мнения: 598
Рейтинг: 1805
Регистриран на: Съб Яну 17, 2004 9:50 pm
Местоположение: Асеновград

Мнениеот boi4ka » Чет Мар 29, 2007 4:18 pm

И такааааа...
Автобусите за Добростан са само и единствено в 17.10ч., в делнични дни и единствено в събота има автобус в 8.15ч. сутринта. В неделя автобуса е отново в 17.10ч.

Всички тръгват от автогарата в Асеновград, дори е препоръчително да сте там малко по-рано:) :agree:

И най-важното, хижа Марциганица е затворена, в момента тече ремонт, който ще отнеме поне още 5-6 месеца.

Лично аз препоръчвам да се върти до Добростан, защото е приятно и разгледно:)а и коли почти няма :D :D
Информацията е сигурна и проверена:):):)
Аватар
boi4ka
 
Мнения: 598
Рейтинг: 1805
Регистриран на: Съб Яну 17, 2004 9:50 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Марциганица-Бачково-Асеновград...Въпроси

Мнениеот did » Чет Мар 29, 2007 4:25 pm

boi4ka написа:Информацията е сигурна и проверена


:)

boi4ka написа:Пътеките от Марциганица са две...


Повечко са. Например, през Сливов дол, покрай водопада, също е добра възможност. Има и една идиотска пътека, Която слиза до Бачково през х.Момина Сълза, по която никого не бих пратил да спуща, освен ако не обича да носи колело НАДОЛУ :D

Всъщност, преди време едни пробваха, щото не ми вярваха, но това е минало :D

Има и още възможности ;)
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Stafref » Чет Мар 29, 2007 4:36 pm

Такаа...Значи аз за автобусчето до Добростан знам,карал съм до Добростан и надолу към Асеновград(през Света Петка).Маршрута от Добростан САМО надолу(през ловната хижа) е много красив,но много каменист и малко неприятен на моменти..Този маршрут не ме интересува в случая.. Аз искам да отида до Марциганица(не знам това автобусче дали отива натам като мине ДОбростан) и оттам да се спусна през Червената стена и да изляза по някакъв начин в Бачково(полянката на Еленина чешма,някой ако е ходил,това имам впредвид). Това ми е идеята,но не знам как може да се стигне до тази пътека от Марциганица. Иначе мерси за подробните обяснения :agree: Ако има навити за тази моя идея в събота може да измислим нещо за сутринта,пишете на ЛС.
The man who walks with the crowd is likely to find himself no further than the crowd.
The man who walks alone will reach places that nobody had seen.
Аватар
Stafref
 
Мнения: 444
Рейтинг: 1370
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 9:35 am
Местоположение: тук-там

Re: Марциганица-Бачково-Асеновград...Въпроси

Мнениеот boi4ka » Чет Мар 29, 2007 5:51 pm

did написа:
boi4ka написа:Пътеките от Марциганица са две...


Повечко са. Например, през Сливов дол, покрай водопада, също е добра възможност. Има и една идиотска пътека, Която слиза до Бачково през х.Момина Сълза, по която никого не бих пратил да спуща, освен ако не обича да носи колело НАДОЛУ :D

Всъщност, преди време едни пробваха, щото не ми вярваха, но това е минало :D

Има и още възможности ;)
:rofl: :rofl: ама и аз съм го написал..... :^: :D :D :D :D :D :D :D май имах друго впредвид :D

Мите, а през сливодолското падало от къде се хваща пътеката и има ли вероятност да е маркирана?

:offtopic: За проверката на инфото, гарантирам с живота си. Бях на автогарата, даже говорих с диспечера/не, че ще ползвам рейс де/ :D :D :D а за Марциганица, мъжа на бившата ми шефка оправя баните горе и ако ме е излъгал, нема да види ни капка ракия ;) ;) :beer: :beer: :beer:
Аватар
boi4ka
 
Мнения: 598
Рейтинг: 1805
Регистриран на: Съб Яну 17, 2004 9:50 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Марциганица-Бачково-Асеновград...Въпроси

Мнениеот did » Чет Мар 29, 2007 5:55 pm

boi4ka написа:Мите, а през сливодолското падало от къде се хваща пътеката и има ли вероятност да е маркирана?

Има отклонение надясно от "маркираната" пътека Марциганица-Пашалиица през Югово. Най-лесно е обаче да се хване пътя, който тръгва от онова асфалтово кръстовище, на което като идваш от Добростан трябва да завиеш наляво за Марциганица, а надясно - за Безово и т.н. Та там напред тръгва черен път, който по-късно се слива с несъществуващата пътека към Пашалиица. След няколко километра от него надясно има табелка към Сливовдолското падало на две места. Кое от двете разклонения е по-добро за каране обаче, не знам. Скоро Наско ще знае ;)
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Марциганица-Бачково-Асеновград...Въпроси

Мнениеот boi4ka » Чет Мар 29, 2007 7:05 pm

did написа:
boi4ka написа:Мите, а през сливодолското падало от къде се хваща пътеката и има ли вероятност да е маркирана?

Има отклонение надясно от "маркираната" пътека Марциганица-Пашалиица през Югово. Най-лесно е обаче да се хване пътя, който тръгва от онова асфалтово кръстовище, на което като идваш от Добростан трябва да завиеш наляво за Марциганица, а надясно - за Безово и т.н. Та там напред тръгва черен път, който по-късно се слива с несъществуващата пътека към Пашалиица. След няколко километра от него надясно има табелка към Сливовдолското падало на две места. Кое от двете разклонения е по-добро за каране обаче, не знам. Скоро Наско ще знае ;)
Мдааааа, хубаво ще е и Наката да драсне един два реда, той няма начин да няма информация относно тия сливодолски потайности :D
Аватар
boi4ka
 
Мнения: 598
Рейтинг: 1805
Регистриран на: Съб Яну 17, 2004 9:50 pm
Местоположение: Асеновград

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Чет Мар 29, 2007 9:32 pm

Stafref написа:Аз искам да отида до Марциганица(не знам това автобусче дали отива натам като мине ДОбростан) и оттам да се спусна през Червената стена и да изляза по някакъв начин в Бачково(полянката на Еленина чешма,някой ако е ходил,това имам впредвид). Това ми е идеята,но не знам как може да се стигне до тази пътека от Марциганица.


Привет и малко инфо и от мен:

През един есенен ден на окт. 2002 минах пеша по следния маршрут - Бачковски манастир - Аязмото - Червената стена - Марциганица - Добростан - Св. Петка - Асеновград.

Пътеката Марциганица - Червената стена - Бачковски манастир, както писаха по-горе, практически не може да се кара никак с колело: тръгвайки от аязмото тя се изкачва нагоре по дъното на един поток, минавайки през няколко метални стълби високи 1.5 до 2-3м; после се изкачва по склона на долината през шубраци, като е доста тясна и със стърчащи корени; наближавайки билото излиза на един асфалтов път малко преди Марциганица.

Изводът с две думи: за колело не става, а дори и с носене/бутане си а малко рисково.

На моята карта виждам, че има още две пътеки, които слизат в западна посока: едната към Чепеларска река минавайки през Сливодолското падало и излизаща на главния път на 2км над Бачково; втората слизаща към Яговска река и село Югово. Тези две пътеки не са ми познати и не мога да кажа дали стават за колело.
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот naka76 » Пет Мар 30, 2007 6:36 am

Ето по една тема за втората пътекка:

http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.p ... 0%B2%D0%BE

А колкото до първата, някой от съфорумците са я минавали и могат да кажат как е, поне от водопада надолу. :)
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Марциганица-Бачково-Асеновград...Въпроси

Мнениеот SPA » Пет Мар 30, 2007 1:05 pm

did написа:... Има и една идиотска пътека, Която слиза до Бачково през х.Момина Сълза, по която никого не бих пратил да спуща, освен ако не обича да носи колело НАДОЛУ :D
...
Всъщност, преди време едни пробваха, щото не ми вярваха, но това е минало :D
...


Хайде, хайде... кажи колко мъчно ти беше тогава, че трябваше да пазиш разни будали по чиновете.... :beer:
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Yavkata » Пет Мар 30, 2007 1:25 pm

А красивите лилавеещи цветенца от другата тема носят симпатичното българско име "Котенце", и са от род Pulsatila :)
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот Stafref » Пет Мар 30, 2007 8:36 pm

Еми ние(с приятел един) утре тръгваме сутринта,смятаме да се качим с автобуса до Добростан и оттам към Марциганица,пък ще видим.Иначе верно ли е толкова недостъпен пътя?! Аз от Бачково съм карал нагоре и ми изглежда идеален пътя покрай едно поточе...Стигал съм до някакви манастири,обаче нагоре все ме домързяваше,не знам нагоре как е...
The man who walks with the crowd is likely to find himself no further than the crowd.
The man who walks alone will reach places that nobody had seen.
Аватар
Stafref
 
Мнения: 444
Рейтинг: 1370
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 9:35 am
Местоположение: тук-там

Мнениеот bikezilla » Пет Мар 30, 2007 10:56 pm

Stafref написа:Еми ние(с приятел един) утре тръгваме сутринта,смятаме да се качим с автобуса до Добростан и оттам към Марциганица,пък ще видим.Иначе верно ли е толкова недостъпен пътя?! Аз от Бачково съм карал нагоре и ми изглежда идеален пътя покрай едно поточе...Стигал съм до някакви манастири,обаче нагоре все ме домързяваше,не знам нагоре как е...


Няколко пъти в темата ти беше казано че нагоре след "някаквите манастири" (Аязмо и параклис, ако трябва да бъдем точни) не става за каране надолу, пък камо ли нагоре... А и прогнозата една обнадеждаваща... Ама ти си знаеш най-добре сигурно...
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am


Назад към Мероприятия - архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 83 госта