Водопад над Куклен

Това е старият форум "Мероприятия" в който ще намерите повечето теми за състезания, организирани карания и интересни индивидуални карания, публикувани преди 2011 г.

Водопад над Куклен

Мнениеот Мъро » Чет Мар 29, 2007 9:07 pm

Малко глупаво заглавие.
Ето за какво иде реч: чух оттук-оттам, че някъде над Кукленския манастир има някакви водопади (водопад). Едни местни ни упътиха горе-долу с "ми някъде натам беше", но това май не върши особено много работа :D
Някой да знае повече информация по въпроса? Евентуално да каже от къде трябва да се мине, за да се намери - било красиво, пък е точно като за следобедно тонизиращо XC през седмицата.
100km/h не е скорост, а време да превключиш на втора!
Аватар
Мъро
 
Мнения: 1259
Рейтинг: 1635
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 1:07 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Чет Мар 29, 2007 10:11 pm

Над манастира св. Козма и Дамян съм се изкачвам на около 2км нагоре в планината, посока Римски мост (покрай горския разсадник, покрай една сравнително равна поляна с чешма и после малко нагоре по едни скалички, където се отказах защото трябваше да се бута).

Не съм попадал на никакви водопади, но трябва да се има предвид че и пътеката не следва дъното на дерето (т.е. там, където тече потока).
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Мъро » Чет Мар 29, 2007 10:49 pm

Въпросната чешма е "Белокаменната чешма", а скаличките сигурно са серпентините :) Това е пътя за х. Здравец.
Водопадите обаче май са в друга посока, към х. Руен (не съм ходил натам)...
Въпроса ми е повече към did, CECO и naka76, но ако други имат информация - да не обикалят около късмета си :D
100km/h не е скорост, а време да превключиш на втора!
Аватар
Мъро
 
Мнения: 1259
Рейтинг: 1635
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 1:07 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот naka76 » Пет Мар 30, 2007 6:44 am

Преди години се интерисувах за една пещера в района и когато почнах да разпитвам в село ( Гълъбово) за нея пе пращаха при един КОЙТО можел да ме заведе до нея. Е не ме заведе, но описанието на пещерата беше доста интересно:

В пещерата била дълбока към 30-40 метра само кал и никакви образования, но входа бил скрит от водопад който падал пред него. Още тогава ме заинтерисуа особено много, но не можах да намера кой да ме заведе, веднъж сам я тъсих и така си остана.

Не знам дали за този водопад говорите или друг, но повече за момента не мога да помогна
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пет Мар 30, 2007 9:13 am

Веднъж слизайки от с. Яврово към с. Куклен реших да проверя дали мога да изляза на манастира и вече оттам да се спусна към Куклен. От черния път за Куклен се отбиваше друг такъв, с леко изкачване и в западна посока. Последвах го, но след 1-2км правейки постепенно завой на юг, пътят свърши в едно сенчесто дере с високи дървета. Там на потока стоеше малък каптаж.

По поречието на този поток (картата показва, че минава през Куклен) може да се провери дали има някакъв водопад.

Малко по на запад също има втори дол с поток (обозначен като "боженски" на картата), който над Куклен се събира с дола слизащ от манастира.

Относно пещерата, на картата има показана една такава, на около 2-3км в посока изток-югоизток от с. Гълъбово. До нея няма нарисувана пътека или река.
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот did » Пет Мар 30, 2007 9:16 am

Мъро написа:Въпроса ми е повече към did, CECO и naka76, но ако други имат информация - да не обикалят около късмета си :D

Щом Наката не знае, значи там няма водопад.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Yavkata » Пет Мар 30, 2007 10:48 am

В района на с. Гълъбово има три пещери- пропасти като най- дълбоката е 25 метра.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пет Мар 30, 2007 7:22 pm

Мъро написа:Въпросната чешма е "Белокаменната чешма"


От нея може ли по горски път/пътека да се стигне с колело до с. Гълъбово?
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот naka76 » Пет Мар 30, 2007 7:44 pm

Да

Веднага от чешмата се тръгва по тревист път леко в ляво и нагоре 15-20 метра и само по него без никакви проблеми сигаш селото
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пет Мар 30, 2007 7:50 pm

Ляво и дясно - две от посоките на света ;)

Все пак разбрах какво имаш предвид, 10x мерси за инфото! :beer:
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот BikeArea » Съб Мар 31, 2007 8:35 am

Това, което мога аз да кажа по темата:

Мъро, ако си спомняш като се качвахме с "ония пич" (Коцето) към кукленския манастир се отбихме от пътя до една панорамна полянка, от която се виждаха разни скали и Куклен - оттам е туристическата пътека за града (според мен), но водопадите по мое мнение са по същата пътека, но в обратна посока. Нагоре в баира, по пътечката има камъни на места и е трудно да се кара, но.. не е невъзможно.
По пътя на логиката трябва да са горе-долу натам. Има и още един вариант, но ми се струва по-малко вероятен.

Ако утре тръгнеш/тръгнете да ги търсите успех пожелавам, но като се прибера, ако не сте успяли ще ги намерим, няма къде да ходят! ;)


А за пещерата:
По думите на собственика на фермата за щраусите до нея може да се стигне по следния път. Ще се опитам да го обясня последователно, дано ме разберете:
Идваме от х. Руен през Римски мост и излизаме на Т образно "кръстовище". Надясно (изток) отиваме за серпентините и Белокаменна чешма, а наляво (запад) е път за Гълъбово (не съм минавал по него). И вече тук не попитах подробно отбива ли се от пътя за пещерата или е на самия път...
Има прекалено много неизвестни! Като се полутаме малко и научим още нещо ще информираме аудиторията (сига да не забравим). :)
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град


Назад към Мероприятия - архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта