Кърнаре - Троян?

Това е старият форум "Мероприятия" в който ще намерите повечето теми за състезания, организирани карания и интересни индивидуални карания, публикувани преди 2011 г.

Кърнаре - Троян?

Мнениеот Redhat » Съб Фев 27, 2010 9:26 pm

Ще ми се на да прекося Стара Планина от юг на север, но поради все още (не)стабилните зимни условия, минаването през хижи по кози пътечки не е удачен вариант. Ще бъда с начинаещ спътник, което поставя допълнителни изисквания към степента на трудност. Затова се спрях на прохода Троян - Кърнаре, но в обратна посока.

По актуални данни от СБА, проходът е затворен в момента, но пък това не значи, че не може да се мине с велосипед. Моля, ако някой е правил този маршрут в подобни условия да сподели, за да знам какво да очаквам и дали да тръгвам въобще.

Всеки, на който му се пъпли с нас е добре дошъл. Планира се за 4ти март :)
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот taurus13 » Съб Фев 27, 2010 9:43 pm

Това някакъв вид шосейно каране ли е? Защото и да е проходим прохода, това е малко скучно - ако бъхтане нагоре и още по-дълго спускане надолу, при което ще измръзнете. Виж предвиждаше се едно изкачване на връх Богдан в Средна гора от Карловската група за 6-7 март, което ще е къде къде по-добре. Ако се състои де!?
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот Redhat » Съб Фев 27, 2010 9:57 pm

По-скоро бих го нарекъл туристическо с минимална степен на трудност. Прав си за дългото спускане в студеното време, може би не е много удачен вариант. Темата цели по-скоро събиране на информация за отсечката в зимни условия. А за 5ти, 6ти и 7ми планирам да разпивам и играя табла в Чифлика.
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот NovemberCharlie » Съб Фев 27, 2010 10:20 pm

По това време горе на билото най-вероятно има сняг. Много сняг. Върху шосето стига до 3 метра.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот did » Съб Фев 27, 2010 11:05 pm

taurus13 написа: Виж предвиждаше се едно изкачване на връх Богдан в Средна гора от Карловската група за 6-7 март, което ще е къде къде по-добре. Ако се състои де!?


Ще се състои и ще е интересно, но няма да е на 6-7 март, а по-късно. Горе още не става за такива приключения, особено пък за голяма група колоездачи.

Като му дойде времето, ще се чуе! ;)
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот joropc » Нед Фев 28, 2010 11:16 am

NovemberCharlie написа:По това време горе на билото най-вероятно има сняг. Много сняг. Върху шосето стига до 3 метра.

:agree: ...
@Redhat
Не мисля,че е удачен маршрут за това време на годината.
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот bikerider » Нед Фев 28, 2010 11:35 am

NovemberCharlie написа:По това време горе на билото най-вероятно има сняг. Много сняг. Върху шосето стига до 3 метра.


Да не забравяме вятъра.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот NovemberCharlie » Нед Фев 28, 2010 1:14 pm

:agree:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот Cedric Gracia » Нед Фев 28, 2010 4:47 pm

На скоро се интересувах от въпросния проход защото съм от Ловеч и от там ми е пътя за Пловдив и човек който разбира от тези неща ми каза да не правя планове за прохода поне до начаото на Април и ще използвам Шипка като вариянт.Ставали големи навявания горе на беклемето :beer: :beer: :beer:
Аватар
Cedric Gracia
 
Мнения: 222
Рейтинг: 970
Регистриран на: Пон Дек 24, 2007 1:26 pm

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот tisho » Нед Фев 28, 2010 7:00 pm

За Богдан, че ще се състои - ще се състои, но както каза Дид, нещата там са мокри. Следете темата.
Щом се опече, всеки ще намаже :eyebrow:
Аватар
tisho
 
Мнения: 622
Рейтинг: 1628
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 3:49 pm
Местоположение: U picku materinu

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот Redhat » Нед Фев 28, 2010 7:28 pm

Найс :)

Определено не мисля да рискувам при описаните условия. Засега се спирам на варианта леко каране около София в четвъртък, а пък в петък направо към Троян с някакъв транспорт.

А като се стопи снега шосето изобщо ще отпадне, като мисля да направя въпросното каране от Христо Даново до Чифлик през х. Козя Стена. Ще има много бутане, но пък мисля, че спускането ще си заслужава. Ако някой го е правил, може да сподели, за да е полезна така пуснатата тема :agree:
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот tisho » Нед Фев 28, 2010 8:20 pm

Redhat написа:Найс :)
... мисля да направя въпросното каране от Христо Даново до Чифлик през х. Козя Стена.


Като решиш да караш там пусни инфо, за да ти дойда на "гости" :)
Аватар
tisho
 
Мнения: 622
Рейтинг: 1628
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 3:49 pm
Местоположение: U picku materinu

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот Lightning » Нед Мар 07, 2010 8:24 pm

момчета аз съм от Троян и горе на Беклемето има много сняг така че го отложете за Април според мене
Lightning
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1195
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 9:36 pm

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот sergeh » Нед Мар 07, 2010 8:38 pm

Дано не се откажете, защото тоя преход ми е в програмата за тази година и с удоволствие ще се присъединя, стига да нямам някакви други ангажименти по същото време :pimp:.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот sergeh » Пон Мар 22, 2010 1:44 am

Lightning написа:момчета аз съм от Троян и горе на Беклемето има много сняг така че го отложете за Април според мене


Започвам да събирам информация - южната страна на Балкана е стръмна и там не разчитам да намеря подходящи пътеки/горски пътища Кърнаре-Беклемето. От Беклемето надолу обаче, ми се струва по-вероятно да може да се избегне карането по пътя, затова ще съм благодарен на Lightning, други байкъри от региона и всеки, който е карал по тези места за информация, карти или GPS-тракове.

Моля, помагайте :bowdown:
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот taurus13 » Пон Мар 22, 2010 2:28 am

sergeh написа:
Lightning написа:момчета аз съм от Троян и горе на Беклемето има много сняг така че го отложете за Април според мене


Започвам да събирам информация - южната страна на Балкана е стръмна и там не разчитам да намеря подходящи пътеки/горски пътища Кърнаре-Беклемето. От Беклемето надолу обаче, ми се струва по-вероятно да може да се избегне карането по пътя, затова ще съм благодарен на Lightning, други байкъри от региона и всеки, който е карал по тези места за информация, карти или GPS-тракове.

Моля, помагайте :bowdown:


За спускане от беклемето на юг има поне наколко варианта, които са по-добри от шосето. Първо има стар римски път, но аз не съм го пускал, пък и местните така и не можаха да ми обяснят какво точно е състоянието му. Друг вариант е да се придвижиш по билото, по посока хижа Дерменка, като малко преди нея се отбива пътеката за Кърнаре. Пътеката е стръмна и игрива в горната част и доста каменна в долната - по-подходяща е за добра "мекица" отколкото за XC колело, но всичко е относително - аз си я пускам без проблем с твърдака. Трети вариант е да продължиш до Дерменка, където може да се хапне и пийне приятно(то и на Орлово гнездо може де) и след това има поне 2 много засукани пътеки надолу, които излизат между Иганово и Кърнаре. Тези пътечки са тесни, стръмни, игриви и са в гората, което ги прави моите любими. Е..по-нататък има и към Анево и Сопот, но вече са по-далеч от Кърнаре. За изкачване от юг към беклемето няма нищо подходящо освен шосе.
За спускане към троян има също няколко пътеки, които не съм карал, но тази година ще го направя. Първо има спускане към с Чифлик, като за целта трябва да се придвижиш към хижа Козя стена - малко преди нея е отбивката(при един паметник). От другата страна на прохода(откъм паметника който местните наричали "чорапогащника"), има вариант през хижа Чучул и разни други, които не ги зная точно, но и тях ще ги проуча - само да измисля как да се връщам на Беклемето след това, че вилата ми е от южната страна :D
За това лято ще се оборудвам с ГПС, та ще мога да споделя пътеките които съм карал из района.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот sergeh » Пон Мар 22, 2010 11:03 am

taurus13 написа:... Друг вариант е да се придвижиш по билото, по посока хижа Дерменка, като малко преди нея се отбива пътеката за Кърнаре. ... след това има поне 2 много засукани пътеки надолу, които излизат между Иганово и Кърнаре. Тези пътечки са тесни, стръмни, игриви и са в гората, което ги прави моите любими... За изкачване от юг към беклемето няма нищо подходящо освен шосе...


Мерси много за информацията! А въпросните пътечки защо ги броиш само за надолу? Или нагоре ще е само бутане май :D Мда, ще трябва да се лази по шосето.

По римския път съм ходил в един малък участък около Беклемето и там беше доста прилично, но не знам дали навсякъде е така, цял ли е или има останали само участъци и къде всъщност отива. Надявам се да се включат байкъри от района с по-актуална информация.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот did » Пон Мар 22, 2010 11:13 am

А някой знае ли старият военен път, който се качва от Христо Даново до Сувчарското Пръскало и продължава нагоре, докъде излиза? Аз съм го ходил пеш, изглежда напълно караем и нагоре и съм стигал по него почти до билото, а пътят продължаваше още нагоре... Пък и водопадът е великолепен, само че трябва да го знаете къде е!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот taurus13 » Пон Мар 22, 2010 8:31 pm

Миналата пролет се разходих с колата да проуча района над Христо Даново и зацепих по Дамлъдере. Там където пътя пресича реката имаше бунгало и група младежи на моя възраст, които си бяха организирали лек купон. Поседях малко при тях и ги поразпитах кой път накъде води, но те някак не бяха особени запознати с района - особено с пътеките. В общи линии разбрах, че ако продължа по пътя нагоре, ще изляза към хижа Ехо, като това го осъзнах впоследствие при есенното ми загубване под хижа Ехо - т.е. след подсичането на вр. Юмрука, ако се тръгне по т.нар. Дълга поляна накрая има две възможности - едната е кръговото с езерцето над Розино, другата е именно този път през Дамлъдере.
Интересно, обаче нищо не ми споменаха за Сувчарското пръскало, при положение, че ги питах накъде води другия асфалтов път от селото. Ей сега разбирам,че именно този път е военния, покрай който се намира водопада, както и че това е същия този път който забелязах да излиза по склона малко след Беклемето по посока хижа Козя стена. Та след лека справка и с GE виждам, че по този път може да се излезе на Беклемето, без да се кара по шосе. Доколко е караем и колко време ще отнеме, ще разбера веднага щом се стопи снега по билото. Благодаря на Did за тази подсказка :beer:
Много още проучвателна дейност ме чака из района, но времето е пред мен и след като взема ГПС, обещавам да публикувам траковете на всичките тайни технични пътечки, които съм изнамерил, заедно с описание и снимки.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот joropc » Вто Мар 23, 2010 4:09 pm

Ако някой има въпроси относно всички спускания от Беклемето(от северната страна),съм насреща.Има няколко опции-към Чифлик,към Орешак,към Троян или към Черни Осъм. ;)
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот sergeh » Вто Мар 23, 2010 5:23 pm

Мерси, Жоро,

Ще ти бъда благодарен за малко подробности конкретно за спускането към Троян.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот did » Вто Мар 23, 2010 5:37 pm

taurus13 написа:Интересно, обаче нищо не ми споменаха за Сувчарското пръскало, при положение, че ги питах накъде води другия асфалтов път от селото. Ей сега разбирам,че именно този път е военния, покрай който се намира водопада, както и че това е същия този път който забелязах да излиза по склона малко след Беклемето по посока хижа Козя стена.


Пътят е напълно караем с велосипед чак до билото, гарантирам. В по-голямата си част е много стар асфалт, засипан от свлачища.

А водопадът е УНИКАЛЕН!

Изображение

Лошото е, че водопадът е на стотина метра встрани от пътя и ако не знаеш къде е, спокойно може да минеш покрай него и да не го видиш. Ще потърся GPS-трака до водопада, имам го някъде...

А и ждрелото на Дамлъдере в горната си част е невероятно красиво, погледнато отгоре ;) :beer:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот did » Сря Мар 24, 2010 10:19 am

Не можах да намеря моя трак, но в интернет намерих това:

http://bgmountains.org/bg/tracks?task=v ... ad&cid=223

Тракът напълно се припокрива с това, което си спомням.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот sergeh » Сря Мар 24, 2010 11:15 am

10x, did. Сигурен съм, че този път си заслужава - и аз се разрових из нета и четох някой неща (но не съм намирал track). Поради някой странични причини най-вероятно ще избера (за съжаление) качване по шосето, но ще го имам предвид за бъдещи карания.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот sergeh » Съб Май 08, 2010 11:43 pm

sergeh написа:Дано не се откажете, защото тоя преход ми е в програмата за тази година ...


Програмата е изпълнена!
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот taurus13 » Нед Май 09, 2010 10:32 pm

sergeh написа:
sergeh написа:Дано не се откажете, защото тоя преход ми е в програмата за тази година ...


Програмата е изпълнена!

По шосето ли се качи или по стария военен път?
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот sergeh » Пон Май 10, 2010 12:05 am

По шосето, защото имах придружаващ автомобил. Основната идея беше да мина по този път, който вече 50 и кусур години минавам на 4 колела, защото всяка година пътувам до Плевен поне веднъж. И сега, при поредното пътуване, участъка от Кърнаре до Балканец го минах на 2 колела, след което натоварих байка и продължихме към Плевен. Тръгнах рано, за да няма много движение и не беше особено натоварено, но по стария военен път сигурно би било по-приятно, затова не се отказвам да мина и от там с компания.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот taurus13 » Пон Май 10, 2010 9:17 am

Аз по празниците се бях наточил да го видя този стар военен път, но времето нещо го раздаваше много динамично из региона та го отложих за след някоя друга седмица.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот sergeh » Пон Май 10, 2010 12:45 pm

Аз всеки уикенд съм в Хисаря, т. е. наблизо, така че ако се наканиш, драсни едно ЛС да го пробваме, ако можем да съвместим програмите.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Кърнаре - Троян?

Мнениеот Redhat » Пон Май 10, 2010 1:13 pm

Аз още съм му наточен на тоя район, но може би през Юни... :)
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Следваща

Назад към Мероприятия - архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта