01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Подфорум за обсъждане и реализация на идеята за велосипед, проектиран и разработено от членове на форума на МТБ-БГ.

Re: mtb-bg Колелото

Мнениеот Harka » Вто Фев 22, 2022 2:41 am

Запазете си мисълта още мъъничко, преди да се гмурнем всички в дълбоките технически дискусии. :beer: В момента сетваме нещата с Админа, така че да не ни се налага да разделяме теми, да търсиме из подфоруми и т.н.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: mtb-bg Колелото

Мнениеот Admin » Вто Фев 22, 2022 8:19 am

Аз от няколко дни се каня да се включа, ама чак сега успявам... :D
Много интересно звучи проектът, едва ли би могло да е другояче. Дори да не се стигне до реализирането на нещо материално (не че съм песимист в това отношение, а просто за момента тази точка е твърде далеч, за да мога да я почувствам като нещо реално), самата обмяна на мнения и опит в тази насока би била твърде интересна и полезна за много хора, включително и за мен.
В този смисъл, аз едва ли мога да съм полезен с нещо повече от общи приказки. :D Нямам техническо образование, имам базови знания за някои неща (каквото съм успял да разбера и запомня през годините), но като цяло съм си по-скоро любител/потребител и не съм твърде навътре в техническата част. Пробвал съм вече доста и различни велосипеди - евентуално този опит би могъл да е полезен с нещо, но както казах, общи приказки са това.
Разбира се, каквото прецените, че е нужно за повече прегледност и по-добра организация в рамките на форума, ще се постарая да го направя - нов подфорум и каквото друго прецените.
По отношение на това какво ще се прави - признавам, на мен ми е трудно да си представя нещо, което в момента да го няма на пазара, но може и да има такова „животно“. Все пак, чисто практически, аз го виждам такъв проект като „велосипед, който би бил идеален или близък до идеален за повечето участващи в проекта“. Дали ще е уникален от гледна точка на пазара... не знам. :)
Като цяло мога да отделям около 1 час седмично за работа по проекта, доколкото изобщо би могло да има работа за мен. :D Разбира се, като всяко нещо, което крие потенциала да стане интересно и завладяващо, тоя час може и да набъбне, ако се наложи.
Това е от мен засега. :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: mtb-bg Колелото

Мнениеот Harka » Вто Фев 22, 2022 1:31 pm

Разбрахме се с Админа утре да направим новия форум, в който официално ще можем да започнем на чисто. Днес ще нахвърлям няколко общи правила. Такива трябва да има, защото в противен случай ще настане една какафония и никога няма да свършим. Моля, не ги приемайте като нещо лошо и рестриктивно, а по-скоро като нужни за плавната организация.

Също така искам да направя един коментар по отношение на това, че вече няколко човека се зачудиха какво ново може да се измисли и че е трудно да се направи нещо, което вече го няма на пазара. Сигурен съм, че почти през цялата история на планинското колоездене повечето хора са си мислели така. И все пак - колелата днес са дооста различни от колелата преди 10 години. Малки еволюционни промени водят до революционни различия в дългосрочен план.

Всеки един продукт на този свят би могъл да бъде подобрен. Това не означава автоматично, че може да бъде направен революционно по-добър от днеска за утре. 1х12 скоростите не се появиха веднага след 3х8. Първо се появиха 3х9, след това 2х9, след това 2х10, след това 2х11, след това 1х11 и чак накрая 1х12. И това в продължение на години. Би ли се върнал някой отново на 3х8? Схващате ми мисълта.

Идеята не е да правим революции, а по-скоро да подобрим леко сегашното състояние и да създадем нещо, което една идея повече да се доближава до това как ще изглеждат байковете след 10 години. И повярвайте ми, те ще изглеждат осезаемо по-различно от сега, ако и много хора да не виждат какво толкова може да се промени в сегашните. :)
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: mtb-bg Колелото

Мнениеот Harka » Сря Фев 23, 2022 1:19 pm

Здравейте пак,

Нахвърлях малко Общи правила на играта. Някой ако се сеща за още нещо или има забележки - да казва.

Всички са добре дошли да се включват и да помагат, но за да не стане какафония и все пак проектът да върви напред, са нужни и някои правила:

1. Проектът е с некомерсиална цел, на доброволни начала и никой от участниците не получава заплащане под каквато и да било форма. Съответно и никой не е длъжен на никого.
2. За всяка стъпка от проекта ще има отделна тема, която ще е обозначена с номер пред нея (примерно 01, 02, 03 и т.н.) и ще отразява хронологично събитията.
3. Решенията ще се взимат, когато мнозинството от активните участници са за или против нещо. Пълно единодушие няма да е необходимо. За важните решения винаги ще има оставено достатъчно време всеки да си каже мнението, но който не го е направил, значи се е съгласил негласно.
4. Когато се вземе решение за нещо, няма да се връщаме назад да го преразглеждаме, освен ако не се появи нова информация или проблем, която да го изисква.
5. Идеята на проекта е за форумен байк. Това означава, че всякакви обсъждания и взимане на решения под формата на Лични съобщения, частни телефонни разговори и т.н. не са желателни.
6. Тъпи въпроси и тъпи предложения няма и „елитарно“ държание няма да бъде толерирано. Моля, спазвайте добрия тон.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Мнениеот Harka » Сря Фев 23, 2022 1:49 pm

Да ни е честит новия под-форум. Преместих темата, където и е мястото.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Мнениеот gssatcc » Сря Фев 23, 2022 1:56 pm

Имате ли заложена ценова категория за този проект? Къде мислите да го позиционирате?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: 01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Мнениеот Harka » Сря Фев 23, 2022 2:00 pm

Не, нямаме. Където решим да го позиционираме, там. Но надали много хора ще са готови да дадат супер много пари, така че мога да си представя, че проектът ще е съобразен с това.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Мнениеот pcconsult » Сря Фев 23, 2022 9:12 pm

Жалко, че няма възможност във форума за някакъв вид анкета от няколко основни въпроса включващи например желани стилове на каране, тип на задното окачване, материал за изработка на рамката, желан модел и размер шок, максимален размер на гумите и т.н.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: 01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Мнениеот madsnake » Сря Фев 23, 2022 9:41 pm

Това е сложна "анкета". Според мен алуминият ще бъде material of choice. Стила ще е спорен. Размера на шока ще дойде след избора на самото окачване и стила. На мен например доста ми хареса новият Spectral 125 като концепция. Но това съм си аз...
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: 01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Мнениеот Harka » Сря Фев 23, 2022 10:17 pm

Анкетите са възможни по принцип (форумът има такава функция), но не съм сигурен, че в този конкретен случай биха имали смисъл.

По правилата като че ли няма възражения, така че пристъпваме към следващата стъпка - определяне на стила. Ще пусна отделна тема за това, така че моля, пишете там.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Мнениеот pcconsult » Сря Фев 23, 2022 10:57 pm

madsnake написа:Според мен алуминият ще бъде material of choice.

От личен опит ти казвам - дали ще е алуминиева или титанова - разлика в цената за изработката на къстъм рамка от тези два метала няма. Все се въртят нещата около $1000 без в това да е включен шипинга и митническите такси.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: 01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Мнениеот zero knowledge » Нед Фев 27, 2022 7:14 pm

Harka написа:Каква е целта:

Създаване на рамка с окачване, която решава проблем/и и/или изпълнява условия, които нито една съществуваща рамка на пазара не решава/изпълнява. Това за мен е важно, защото аз лично не намирам смисъл да създаваме нещо, което вече съществува и може да се купи и в момента.

Това звучи интересно, надявам се през времето да не го забравим.

Може би нещо с малко по-различно поведение, нещо което завива като карвинг ските във времената на правите ски. =)
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Re: 01 mtb-bg Колелото, опипване на почвата

Мнениеот Harka » Нед Фев 27, 2022 9:10 pm

Няма да го забравим. В другата тема започнахме вече първите обсъждания. :agree:
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Предишна

Назад към Проект MTB-BG байк

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта