02 За какъв стил ще е колелото

Подфорум за обсъждане и реализация на идеята за велосипед, проектиран и разработено от членове на форума на МТБ-БГ.

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот pascoff » Чет Мар 17, 2022 7:09 pm

Pr3d4t0R написа:
pascoff написа:А може ли хода да е еднакъв отпред и отзад? Едно време масово рамките имаха повече ход от вилките. Днес е обратно. Какво и защо обуславя тая тенденция?


Тригонометрия:
- задното колело се движи почти вертикално и обозначеният ход е кажи речи точен
- предното колело се движи под ъгъл, което означава че 20 мм ход на вилката се правят по-малко мм ход на колелото (не ми се смята сега колко точно)

Заради горните неща за да може да се запази геометрията и по време на каране е добре вилката да има повече ход - между 10 и 20 мм.


Интересно ... а може ли задното колело да се движи като предното - правата на движение на задната да е успоредна на правата на движение на предната. Тово звучи странно, но сега се замислих. Удължението на веригата сигурно ще бая, уиилбейса ще се разкрачи, чейнстея ще се удължи. Абе разсъждавам си ...
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот jayblack » Чет Мар 17, 2022 7:56 pm

pascoff написа:
Pr3d4t0R написа:
pascoff написа:А може ли хода да е еднакъв отпред и отзад? Едно време масово рамките имаха повече ход от вилките. Днес е обратно. Какво и защо обуславя тая тенденция?


Тригонометрия:
- задното колело се движи почти вертикално и обозначеният ход е кажи речи точен
- предното колело се движи под ъгъл, което означава че 20 мм ход на вилката се правят по-малко мм ход на колелото (не ми се смята сега колко точно)

Заради горните неща за да може да се запази геометрията и по време на каране е добре вилката да има повече ход - между 10 и 20 мм.


Интересно ... а може ли задното колело да се движи като предното - правата на движение на задната да е успоредна на правата на движение на предната. Тово звучи странно, но сега се замислих. Удължението на веригата сигурно ще бая, уиилбейса ще се разкрачи, чейнстея ще се удължи. Абе разсъждавам си ...

Може, High pivot-ите правят точно това, тенденцията при модерните такива е за макс 50мм ход назад. Имаше опити от близкото минало ( Zerode, Canfield и още няколко), които имаха изцяло ход назад. За газене е супер, но става много трудно завиването, за Ендуро/all mountain колело с толкова ход назад е непрактично.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Чет Мар 17, 2022 9:09 pm

hitar_potar написа:Какво имаш впредвид? Да се избере някой от тия варианти, при който геото да не е някакво екстремно ли?

Имам предвид следното: съвременните тенденции са такива, че геометрията започва да става все по-универсална и независима от хода на задницата и предназначението на колелото.
Ако допреди имаше съвсем ясно изразени различия в геометрията на трейл колелата (такива с около 130-140мм ход) и ендуро колелата (тези със 160мм ход), то в момента тези различия са много по-малки, понякога напрактика и несъществуващи. Не знам дали го обясних добре. :)
При челен 65 градуса с вилка 150мм, ще отиде на 63.5 със 180мм вилка. Не знам как се променят градусите при седалковата тръба, но ако приемем, че е по същия начин и за късоходовия режим е 78 градуса, ще падне до 76.5, което пак ми се струва добре. Или говоря глупости? :D :beer:

Не говориш глупости, забележката е съвсем на място. Бидейки в съвсем малка серия, имаме възможност различни части от окачването на колелото да са различни при различните версии, защото не гоним производствени бройки, за да излиза по-евтино. Идеята е примерно, ако е възможно, чрез различни планки на окачването да компенсираме разликата в хода, така че геометрията да остава максимално константна. До каква степен това ще е възможно предстои да разберем.

За да не стане обаче тотален миш-маш още в самото начало, идеята ми беше да изберем една база, която да е максимално близка до това какво повечето хора искат и да тръгнем от нея.
Затова предложих 29-ка със 150мм ход отзад. pascoff си каза вече, другите какво мислите? :beer:
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот zero knowledge » Чет Мар 17, 2022 11:07 pm

Ходът на задниците се мери вертикално, на вилките не. Вертикалният ход на вилката при 64° челен е грубо 90% (синус), т.е. на 160мм вилка, вертикалният би бил 144мм.
И наистина е нужен баланс при хода на предница/задница, за да не се усеща странно колелото.

Високите пивоти са интересни, но не знам дали дискусията за поведението им е за този етап.

Аз бих искал рамката да има възможност и за повече ход, 170+, и да се кара с 27.5 задница. Не съм карал на 101 серпентини, но острите завои не са точно критерият ми за технични спускания. По панталоните ми за каране съм имал следи от близки срещи 26-ци, и допълнителните около 3см до 29-ките ми идват в повече, ако не се вдигне средното прекалено много.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот thechosen » Пет Мар 18, 2022 9:57 am

29" с 150 ход за мен са добре :agree: .
Ако може да се запазва работата на окачването и да се променя хода с различни планки може да покрие изискванията на повече хора, а и на мен ще ми е интересно да пробвам и с по-млако и с повече ход само със смяна на планките/шока.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Пет Мар 18, 2022 12:04 pm

Аз също искам да има опция за 27.5 задно колело, защото ми се иска да пробвам мулет конфигурация. Но ми се струва (поправете ме ако греша), че на рамка, в която можеш да набуташ 29-ка е по-лесно да я модифицираш, така че да поеме 27.5, отколкото обратното. Така че аз лично не очаквам това да е проблем.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Мар 18, 2022 7:09 pm

Геометрията на 26ците изискваше да се карат със задника близо до гумата. При модерна геометрия е доста различно и се иска от ездача да стои над средното, че даже и леко над кормилото. Та не е точна наука означаваща, че тези 3 сантиметра повече със сигурност да пречат. Тук трябва да се има предвид, че моята камбанария е на 183 см, но на 26цата се бъзвах повече, а на 29ката 2 или 3 пъти от 2019та насам.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот jayblack » Пет Мар 18, 2022 10:30 pm

Pr3d4t0R написа:Геометрията на 26ците изискваше да се карат със задника близо до гумата. При модерна геометрия е доста различно и се иска от ездача да стои над средното, че даже и леко над кормилото. Та не е точна наука означаваща, че тези 3 сантиметра повече със сигурност да пречат. Тук трябва да се има предвид, че моята камбанария е на 183 см, но на 26цата се бъзвах повече, а на 29ката 2 или 3 пъти от 2019та насам.

Точно това си бях наумил да пиша, но си ме изпреварил. Аз нямам нищо против колелото да бъде изцяло 27.5 отзад или да има възможност за 27.5/29". Имаше една статия в pinkbike, как се е променила геометрията в последните десет години, ще я потърся и ще я прикача. Има един сайт https://geometrygeeks.bike който е много полезен за сравняване на геометрии. Ако вземем M размер на trek session 2011г. (64° HA, 441 CS, 1178 WB) и 2021г. (63° HA, 445 CS , 1277 WB). То ясно се вижда колко е пораснал front center-a - около 10см, rear center-a е почти непроменен. Старият трек не е бил от напредничавите тогава, а настоящият сега е доста консервативен. В двете крайности разликата би била доста повече от 10см. Всичко това влияе на начина, по който се карат модерните велосипеди и това да има дами по 1.55м каращи 29ки в Алпите на световно ниво. 29" отпред предлага по-голяма контактна точка, но сама по-себе си не е достатъчна да осигури достатъчно сцепление без ездача да си промени weight distribution-a.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот hitar_potar » Съб Мар 19, 2022 12:19 am

Harka написа:Аз също искам да има опция за 27.5 задно колело, защото ми се иска да пробвам мулет конфигурация. Но ми се струва (поправете ме ако греша), че на рамка, в която можеш да набуташ 29-ка е по-лесно да я модифицираш, така че да поеме 27.5, отколкото обратното. Така че аз лично не очаквам това да е проблем.

От това, което виждам в малките нови производители, които следя отскоро - залага се на 29’ рамка с ход 150-160мм. Но в дизайна на окачването е оставен ход в резерв, но с 27.5-колело за мулет-конверсия. Ползва се друг захват за по-дълъг шок (пример Кавенц) или захват с изместен център, който се върти. И разликите в геото са малки, но са удачни за предназначението - при 29’ сетъп примерно 160/150 отпред/отзад имаш някаква зададена, идеална за такъв тип байк, геометрия. Сменяш вилката с по-голяма, шока също (със съответния захват), и заради вилката получаваш по-легнала геометрия, идеална за новото, по-агресивно, предназначение на зверчето. Да, ама средното ти е хвръкнало нагоре заради по-голямото а2с - тук в действие се включва 27.5’ задницата, която компенсира и дори може още мъничко да промени геото към повече агресия. Кеф ти АМ, кеф ти байк-парк приключения.
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Пон Мар 21, 2022 2:18 am

hitar_potar написа:...

Да, точно нещо такова имам предвид и аз. :agree:
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Admin » Пон Мар 21, 2022 8:13 pm

150 отзад/160 отпред звучи като добра отправна точка. :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот evilzet » Пон Мар 21, 2022 9:28 pm

Ние, от XC-деноминацията, може ли да се обадим ;) ?
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Пон Мар 21, 2022 9:33 pm

Всеки може да се обажда.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Сря Мар 23, 2022 12:07 pm

Предлагам да затворим темата за стила и да караме нататък. Всеки имаше достатъчно време да се изкаже. :agree:

Базата ни ще е 29-ка със 150 ход отзад и 160 отпред като идеята е рамката да е модулна конструкция, която да позволява 27.5 конверсия и различни ходове на окачването.

Следващата тема (номер 03), която искам да отворя, е за това кой какви екстри иска да притежава рамката. Подробностите ще ги опиша в новата тема. Заповядайте там!
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Мар 23, 2022 12:23 pm

Може да се изброят като анкета - така ще има и статистическа тежест в дискусията.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Сря Мар 23, 2022 12:53 pm

Мислех си варианта за анкета, но нарочно реших да не правя такава, защото:

Идеята на мтб-бг колелото е да бъде разработено с активното участие на членове от форума. Още в началото казах, че всеки е добре дошъл да се включи с каквото може. Анкетата от друга страна е нещо твърде пасивно и в екстремния случай може да доведе до това, че пасивните хора, които иначе не се включват в обсъжданията, да гласуват за нещо, което активните не искат. И какво правим тогава? Затова - който иска нещо - да си го каже с думи, а не с кликове.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот kibikoff » Сря Мар 23, 2022 10:24 pm

Не се чуствам достатъчно подготвен да се изказвам в темата, НО това не ми пречи да си кибича и да научавам какви ли не нови неща за мен.
абе с 2 думи - дерзайте, ние Ви се радваме
:beer:

а, когато дойде време до нещо с което повече хора могат да помогнат или да се включат в дискусията съм сигурен, че това ще се случи. :nuts:
:agree: :D :agree:
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Сря Мар 23, 2022 10:47 pm

kibikoff написа:Не се чуствам достатъчно подготвен да се изказвам в темата...

Напротив, напротив, всеки, който може да кара колело е достатъчно подготвен да се изказва по темата. И да не е в техническо естество, може най-малкото да си каже какво колело би се кефил да има. :beer:
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Lucky Loser » Чет Мар 24, 2022 10:05 am

Harka написа:Базата ни ще е 29-ка със 150 ход отзад и 160 отпред като идеята е рамката да е модулна конструкция, която да позволява 27.5 конверсия и различни ходове на окачването.

Подкрепям този вариант, особено след като ще има възможност и за 27.5.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Предишна

Назад към Проект MTB-BG байк

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта