Drugata strana na Vitosha

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Drugata strana na Vitosha

Мнениеот Rag » Нед Апр 04, 2004 10:22 pm

Nqkoi puskal li se e po nqkva pateka ot drugata strana na Vitosha. Imam ideqta da pusneme s edin priqtel ot patekata ot Cherni vruh do Qrlovo i natateka kum Borovec... nqkoi pravil li go e?
Rag
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 24, 2004 11:29 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 11:28 am

да
Пътеката за Ярлово минава през платото на Черни връх, посока Железница (запад)
когато се спуснеш от самия връх на платото и стигнеш разклона за Железница/Ярлово, поемаш надясно (пътеката прави плавен завой на юг).
Всъщност ако идваш от Романския лифт по пътя към обсерваторията, няма нужда да катериш самия Черни връх - има пътека която излиза директно на платото).

След като завиеш на юг (преди да си стигнал върха който се вижда на запад), пътеката започва да се спуска плавно (може би след 2-3 километра) и започва да се губи в клековете. Гледайте камъните със светлосиня маркировка. Щом излезете на южния склон, се спуснете по него като държите леко на запад. Накрая пътеката се разширява и се спуска в една долинка. Там има троен разклон с табелки. Надясно е за Чуйпетлово (излиза се на магистралата за Благоевград). Наляво е за Ярлово. Направо е за Ярема.

Хващате пътеката за Ярлово, тя е полегата и много хубава. Щом стигнете там, има път към Ковачевци.

Познанията ми стигат до тук, понеже оттам се връщам обикновено към София. Най-добре е да питате местните за пътеки или черни пътища към Боровец, защото по пътя към Самоков е просто отвратително гадно за колоездачи.

Само бих ти препоръчал да изчакаш поне до май, иначе ще берете големи ядове сега - има още сняг, който скрива пътеката горе и маркировката, има навсякъде клекове със скрити камъни под тях, изобщо не е никак приятно освен ако не сте добре екипирани за леки алпийски преходи.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 11:31 am

Всъщност, бих ти препоръчал да се изкачите на Черни връх, да се качите пеша на скалите там, има много добър изглед към южните склонове - поне приблизителна представа ще си създадете на място.

А и спускането от Черни връх до платото му е доста "приятно" :D:D:8D::8D:

И още нещо - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си носете КАРТА и вода.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот velco » Пон Апр 05, 2004 2:29 pm

Хехе, това звучи като 'The Dark Side of the Moon' :D

~velco
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Апр 05, 2004 4:26 pm

не знам как звучи но определено е по-добрия склон, ако търсиш природа и бягаш от лайнари с джипове, които вече и до Заека стигнаха...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Avid » Пон Апр 05, 2004 10:10 pm

Ако се размажеж някъде, каква е вероятността да те намерят? Има ли хора?
Човек е изобретателен. Когато не може да се освободи от някой недостатък, започва да го култивира съзнателно. И със самия факт, че е вече искан, недостатъкът му добива и за него, и за другите вид на качество.
Avid
 
Мнения: 214
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Яну 25, 2004 5:02 pm
Местоположение: Greenland

Мнениеот Rag » Пон Апр 05, 2004 10:30 pm

Znachi mai shte trugvame Mai mesec.A nqkoi da znae neshto za chernite putishta i pateki do Borovec?
Rag
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 24, 2004 11:29 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Вто Апр 06, 2004 2:54 am

[quote="bikerider"]
Наляво е за Ярлово. Направо е за Ярема.
[/quote]


Тук май е обратното - наляво за Ярема, направо за Ярлово. :?:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Вто Апр 06, 2004 2:55 am

Според мен по черни пътища и пътеки до Боровец по-лесно ще стигнеш през Плана, а не през Витоша. Един ден ще ти е напълно достатъчен.
Друг вариант, за който се сещам (по карта, не съм го правил) е: Bikerider ти обясни как да намериш пътеката от Черни връх за Ярлово. (Аз също му благодаря, защото миналата година не я открих, но с неговите напътствия съм оптимист за тази година.:D) За сметка на това мисля, че съм стигал до въпросния разклон за Ярлово, Ярема и Чуйпетльово отдолу-нагоре, т.е. от Ярлово. Може обаче да е бил и друг разклон, по-надолу, до който се стига по пътя за Ярлово. Така или иначе, на този разклон трябва да се тръгне надясно, защото въпросната пътека от Черни връх (на това място вече е черен път) е част от международен туристически маршрут (мисля, че беше Е-8). В тази част е много занемарена маркировката, но имаше една-две табели, точно при разклона, за който ти говоря. Маршрутът Е-8 не минава през Ярлово, а покрай него, без да се губи много височина, след което отива до с.Клисура, което е на пътя Самоков-Дупница. Оттам може пак по пресечен терен да се прехвърлиш през Лакатишка Рила към Говедарци и оттам вече към Боровец. Всичкото това обаче не знам дали ще стане за един ден.;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Апр 06, 2004 9:50 am

[quote="Admin"]

[quote="bikerider"]
Наляво е за Ярлово. Направо е за Ярема.
[/quote]


Тук май е обратното - наляво за Ярема, направо за Ярлово. :?:
[/quote]


пардон, моя грешка, наляво е наистина за Ярлово, направо беше някаква друга местност, но не си спомням името - трябва да погледна картата - запланувал съм това лято да посетя и това кътче от другата страна...

А пътеката за Ярема: на разклонението Железница/Ярлово (в източния край на платото на Черни връх), поемете към Железница, слизате по северния склон на платото до една река към хижа "Физкултурник" (така ли се казваше :?:), точно след пресичането на реката има отклонение вдясно за Ярема.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Вто Апр 06, 2004 9:53 am

[quote="Avid"]

Ако се размажеж някъде, каква е вероятността да те намерят? Има ли хора?
[/quote]


доста рядко минава по някой ентусиаст. размазването е почти невероятно, защото пътеката е хубава и ако не се забиеш из клековете с изненадките под тях, няма шанс да се пребиеш. Единствения по-техничен участък е спускането от самия Черни връх към платото му.

иначе там няма никакво покритие, чак долу на разклона в долината се появява, местността явно е в радио-сянка.

един съвет от мен - ако не си сигурен в себе си - слизай от колелото и го носи на рамо - това изобщо няма да ти убие удоволствието, дори напротив - ще те нахъса за следващия път да си по-техничен :D:D:8D::8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Сря Апр 07, 2004 9:32 am

[quote="bikerider"]

...посока Железница (запад)...

[/quote]


съжалявам, сигурно съм бил пиян когато съм го писал, да се чете "посока Железница (изток)" :I:I:I:D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Avid » Пет Апр 09, 2004 5:16 pm

Всичко може да се случи on The Other Side!
Щом няма и покритие положението е лошо :(
Ако все пак успееш да се пречукаш някъде може да си останеш там вовеки :(
Човек е изобретателен. Когато не може да се освободи от някой недостатък, започва да го култивира съзнателно. И със самия факт, че е вече искан, недостатъкът му добива и за него, и за другите вид на качество.
Avid
 
Мнения: 214
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Яну 25, 2004 5:02 pm
Местоположение: Greenland


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта