ХОРА ЛИ СМЕ?????????????????????

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Мнениеот Alpina » Чет Сеп 07, 2006 9:05 pm

[quote="bikerider"]

[quote]][i]Originally posted by Alpina[/i]


усетил си, че не те вижда и отбиваш - НЯМА ТЕ НА ПЛАТНОТО, НЕ СИ ПРЕД НЕГО - НЯМА ИНЦИДЕНТ
[/quote]

Отбил съм къде? Неосветен съм, нямам фар, нищо не виждам, ЗАСЛЕПЯВАТ ме насрещни светлини - къде отбивам? Или слепешката да отбия, да мина през някое желязо да се изтъркуля НА ПЛАТНОТО???
[/quote]


Отговарам веднага - ако си с лице към движението и [color=red]ВИЖДАШ[/color] как ще те блъснат - едва ли ще мислиш какво има отстрани, където ще отбиваш, просто ще го направиш, ако си с гръб към колата, която ще те блъсне - какво ще сториш ми кажи? Какво? Как ще знаеш че ще те блъсне?



[quote="bikerider"]


Каквото и да си приказваме, неосветен колоездач е еднакво опасен за себе си и шофьорите бил той в ляво или в дясно.[/quote]

Абсолютно прав!!! Няма второ мнение:thumb:

[quote="bikerider"]


...аз ако видя някой да кара срещу мен с велосипед насила ще го изтикам навън от платното да му мисли повече следващия път. Никой НЯМА ПРАВО да се движи срещу мен. Точка, баста, хау!!!
[/quote]

Евала!!! Давай смело!!!:banghead:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот did » Чет Сеп 07, 2006 9:09 pm

Alpina, колко често ти се е случвало наистина да караш колело по тъмно в натоварен трафик и колко често караш кола на фарове?

От написаното стигам до извода, че нямаш много опит нито с едното, нито с другото.

Баси и тъпия спор водим - дали трябва или не трябва да се спазва Правилника за Движение по Пътищата... Чак се чудя защо пиша по толкова безсмислена тема. Може би щото твърде много са ме нервирали отворковците, които си мислят, че могат да тълкуват правилника както на тях им харесва, а не да го прилагат. Явно е крайно време и в България за такова поведение да започнат да се плащат глоби, и то солени, както е другаде по света. Тогава може би мерака за "тълкуване" на някои хора ще се изпари постепенно.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 07, 2006 9:23 pm

[quote="Alpina"]
с лице към движението и [color=red]ВИЖДАШ[/color] как ще те блъснат
[/quote]

Не, не, не мога да правя такива неща :X:emlaugh::rofl::rofl:

[quote="Alpina"]
едва ли ще мислиш какво има отстрани, където ще отбиваш, просто ще го направиш
[/quote]

Звучиш като човек, който никога не го е правил!

[quote="Alpina"]
Какво? Как ще знаеш че ще те блъсне?
[/quote]

А как знам дали няма някой астероид да се нацепи в Земята върху мен??? Не мислиш ли, че гледаш малко параноично на нещата?? Съзнавам, че не всички хора спазват правилата, но все пак най-добрата защита си остава да се спазва правилника. Няма значение толкова какъв е точно правилника, важно е да се спазва, защото това дава предвидимост, за разлика от астероида - от него би трябвало да се страхуваш... :evil::emlaugh:

[quote="bikerider"]
Евала!!! Давай смело!!!
[/quote]

Защо зорлем се правиш на клоун? :dunno:
Провеждам нормален разговор с теб, привеждам (според мен) разумни аргументи, а ти се държиш като първокласник?

Аз съм дотук - лека вечер.

Edit: @did: перфектно! :agree::beer:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Чет Сеп 07, 2006 9:28 pm

Alpina, според мен не си прав, поради следните причини :):
Когато си срещу движението, виждаш светлините, но според мен това колкото помага, толкова и пречи, защото фаровете на колите могат да те заслепят. Мен поне доста ме заслепяват, дори когато съм с колата, дори и късите светлини. Обратно - когато колата е зад теб, тя много приятно ти осветява пътя. Отделно от това по фаровете можеш бързо да се ориентираш, че идва автомобил и да минеш възможно най-вдясно, ако може на банкета - най-добре.
Други също споменаха, че карайки срещу движението, ти си много неприятна изненада за шофьорите и според мен създаваш реален риск за тях и за пътниците в колата. Като те види срещу движението, а не в посока на него, особено ако е в завой, шофьорът може да се паникьоса, да направи по-рязка маневра и това да доведе до лоши последици. Това е свързано и с времето за реакция, тъй като колкото и ниска да е скоростта ти, едно е колата да те застига, друго да се приближавате челно.
Накрая, може и да е само теоретично, но мисля, че контезиите и последиците от блъскане отзад ще са по-малко лоши, отколкото при евентуален челен сблъсък.
Накратко, аз не бих карал срещу движението, особено пък нощем!
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Alpina » Чет Сеп 07, 2006 9:36 pm

@did
Нямам книжка, но доста пъти съм бил в кола нощно време, градско и извънградско, в сякакви часове (до шофьора).
Виждал съм всякакви ситуации, а именно колоездачи, които се появяват от нищото в тъмнината, карайки си в ляво без светлини или светлоотразители:
3 пъти на междуградски пътища, като споменатия от мен случай беше най-страшния и едва разминал се с инцидент.
Изключително много в София, особено в долната част на надлез надежда (аз минавам от горе използвайки осветеното и доста по-безопасно кръгово, макар също да съм в посока бул. Рожен.

За колелото - миналата година грубо около 60-70 часа в интервала от 22.00 до 05.00, в насрещното не съм бил, освен в случаите, когато просто е трябвало заради местото, където отивам.
Тази година около 20-25 часа.
Много добре съм запознат с ефекта от заслепяването от насрещно движещите се коли, но пак смятам, че е по-безопасно.

Мнението, което изказвам е споделено от няколко човека, с които съм си говорил по време на път, имащи над 300 000км "стаж" зад волана. Всичките до един са били на мнение, че предпочитат колоездача да се движи срещу тях и да ги вижда, от колкото нито те, нито той.
Позицията, която имам и отстоявам е изградена в следствие на разговорите ни, преди това съм нямал мнение по въпроса.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот Alpina » Чет Сеп 07, 2006 9:52 pm

[quote="did"]

Баси и тъпия спор водим - дали трябва или не трябва да се спазва Правилника за Движение по Пътищата... Чак се чудя защо пиша по толкова безсмислена тема. Може би щото твърде много са ме нервирали отворковците, които си мислят, че могат да тълкуват правилника както на тях им харесва, а не да го прилагат. Явно е крайно време и в България за такова поведение да започнат да се плащат глоби, и то солени, както е другаде по света. Тогава може би мерака за "тълкуване" на някои хора ще се изпари постепенно.
[/quote]


Както съм казвал не веднъж - карам по правилника за движение по пътищата, и съм твърдо зад това всеки да го спазва, ако това беше на лице - нямаше да има има около 1000 човека убити за всяка година по българските пътища а спора който водим е - ако колоездач няма осветление, а те не са един или двама, как е по-добре да се движи нощем. Аз съм за това ДА НЕ СЕ ДВИЖИ ИЗОБЩО, но ако го прави - кое е по-безопасния вариянт.
Аз за да не попадам в такава ситуация си нося в раницата и 3 резерви батерии и не се смятам горепосочения тип население на страната ни (за жалост доста разпространено), ако случайно това намекваш;)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 07, 2006 9:58 pm

[quote="Alpina"]
Всичките до един са били на мнение, че предпочитат колоездача да се движи срещу тях и да ги вижда, от колкото нито те, нито той.
[/quote]


Щом тези шофьори са убедени, значи би трябвало правилника да се промени, [b]ако са мнозинство[/b] и си отстояват мнението (дали ще стане или не реално е друг въпрос). Ако или когато правилника се промени, с радост ще чакам да ми обяснят останалата част от новия правилник и ще се постарая да го спазвам, за да оцелея на пътя, доколкото мога. Дотогава ще правя същото нещо, но със сегашния правилник! В него пише това, което ти сам цитира - в дясно, което значи не вдясно на пътя, за да се тълкува като ляво за насрещното, а дясно по посока на движението.

Има ли нужда нещо изобщо да се говори? Никой не може и не трябва да бъде над закона! Трябва ли да обяснявам защо? Трябва ли да обяснявам, че общото мислене, че законите са, за да се нарушават е докарало България дотук???

Добри или лоши законите са удобство и затова трябва да се спазват. Това явно трудно се проумява от някои хора. Съзнавам, че не може без нарушения, нищо не е перфектно, но такова крещящо, грубо и основно нарушение е просто недопустимо!
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alpina » Чет Сеп 07, 2006 10:22 pm

[quote="Alpina"]


...спора който водим е - ако колоездач няма осветление, а те не са един или двама, как е по-добре да се движи нощем. Аз съм за това ДА НЕ СЕ ДВИЖИ ИЗОБЩО, но ако го прави - кое е по-безопасния вариянт.
[/quote]


Демек, [size=134][color=red]ако се е стигнало до нарушение на правилника - как това нарушение да не доведе до смърт[/color][/size], а не промяна на правилника, за да едно нарушение да стане правило

Така че ще те помоля да не изопачаващ толкова думите ми, защото последния ти пост ме вбеси!
Аз съм за спазването на правилника, но реалноста е такава, че не всеки го прави, а дори да е до крайност педантичен в спазването му, на всеки може да се случи да му свършат батерии или изгори крушката, купища неблагоприятни събития довели примерно до прибиране от Драгалевци до Надежда без каквото и да е осветление. Хубаво, по Цариградско и центъра има осветление, макар без светлини ще си достатъчно забележим, но има места, където щеш-нещеш ще се сблъскаш с тъмнината съчетана с вдижението, без право на заобиколни пътища - тогава какво, ако няма да се осмелиш да прекрачиш за 1.3км закона? Ще се обадиш на 166 и ще ги помолиш за ескорт? Аз имам познат таксиджия, на който примерно да звънна в 03:48 през ноща и да го извикам да ме прибере с колелото, понеже таксито му позволява. Но дядката, когото не го *бе за всичко това и си е спестил тези 5 лева, или почти всеки, изпаднал в посочента ситуация, какво трябва да направи, за да премине участъка най-безопасно? Ето за това говоря, а не за нарушаване на правилници и анархия!:banghead::peace:

P.S. Поста ти е след моя едит :beer:
И доказва това, което предполагах.
Да спазвайки правилника не само имаш по-голям шанс да оцелееш, ти имаш многократно по-голям шанс, от лумпена, който не го прави и аз не отричам това.
Понеже оставайки без осветление (волно или неволно) ти вече си в негово нарушение, какво следва после...?


Не нямам те за такъв, ти отстояваш твоята гледна точка, по начина по който го правя и аз, къде съм споменал такова нещо или какъвто и да е епитет към теб или някой от другите?

Лека и прохладна на всички :beer:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 07, 2006 10:30 pm

Alpina, ти явно или не разбираш, или ме имаш за лапнишаран. През цялото време ти обяснявам, че шанса да оцелееш докато спазваш правилника е [color=red][b]по-голям[/b][/color], отколкото ако не го спазваш.

Ако има човек, който да смята обратното, аз не ща да приказвам с него. Лека нощ, че ми се доспа от тия глупости.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот klmn » Пет Сеп 08, 2006 12:20 am

Ненавиждам когато въртейки по натоварен бул.-пр."Тодор Александров"посока Люлин срещу мен(в насрещното) се появи индивид гол до кръста,карайки "крос"-а си без ръце и гледайки да мине до тротоара(мое дясно)ме избутва в ревящия поток от автомобили..иде ми да ги свалим от "колелото"такива селяци.
Много се пати от "колоездачи"
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот Alpina » Пет Сеп 08, 2006 6:49 am

Смятам такива индивиди за напълно опасни дори когато се движат по посока на движението, понеже много често ми се налага да карам известно време след тях, доакто ми се отдаде възможност да ги изпреваря. Те никога не поглеждат на зад, много пъти пред очите ми са щели да попаднат под гумите на някоя кола, а слушайки си музика, дори не предполагат какво се случва и как без малко са щели да предизвикат доста тежки катастрофи.
За това гледам да им стоя леко в ляво, правейки им "завет", а и за да мога по-бързо да ги дръпна, но естествено точно в момент, когато съм се изравнил с такъв селянии ест. той трябва да заобиколи нещо, или просто реши да кривне и да ме избута. Е следват сцени, но едва ли ограничените им мозъци могат да схванат за какво иде реч. Те са опасни независимо къде и как се движат, понеже съществуват само те.

До сега за мой късмет малкото движещи се в насрещното, които съм срещал са заобикаляли, минавайки те от лявата ми страна. Може би защото съм попадал на мислещи и с достатъяно разсъдък такива колоездачи. Но не се и съмнявам, че ще налетя и на посочените от теб индивиди, но правото е на по-тежкия, а от бомбата по-тежко няма, та не мисля да ги оставям да ми минават от дясно (ако мога да се пошегувам така)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот lanzz » Пет Сеп 08, 2006 8:40 am

а какво ще стане, ако карайки "безопасно" в насрещното без светлини, заслепен от насрещен автомобил, се треснеш в друг велосипедист, също без светлини, но каращ по правилника?
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот kotka12 » Пет Сеп 08, 2006 8:46 am

Другари, най-добре да спрем да обсъждаме всички възможни частни случаи, а да направим извода, че е необходимо през следващата петилетка да положим всички усилия да изпълним насрещния план за изпълнение на задачите ни за изграждане на развито социалистическо общество.
С една дума - всички трябва да спазват правилника....
дори ГОЛФ-овете с перниЧка регистрация
:beer:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Alpina » Пет Сеп 08, 2006 8:53 am

@lanzz
В описания от теб случай няма движещ се по правилника, нито един от дваматя не го е спазил, а ако и двамата са без светлини и е тъмно, едва ли карат с повече от 10км/ч, което прави макс 20, ако приемем че е така и не са страшно пияни :beer: то би трябвало да се забележат и спрат ;)

@kotka12
Мдам прав си, аз няма да отстъпя от убеждението си, много вероятно bikerider и did също, така че темата може да продължи още доста.
Поне е смислена, за сметка на много други:thumb:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот did » Пет Сеп 08, 2006 9:06 am

[quote="Alpina"]

Поне е смислена, за сметка на много други:thumb:[/quote]

Не е!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Пет Сеп 08, 2006 9:06 am

[quote="Alpina"]
Но дядката, когото не го *бе за всичко това и си е спестил тези 5 лева, или почти всеки, изпаднал в посочента ситуация, какво трябва да направи, за да премине участъка най-безопасно? Ето за това говоря, а не за нарушаване на правилници и анархия!:banghead::peace:
[/quote]


Напротив - точно за това говориш - че дядката видите ли трябва да мине вляво, да наруши правилника, за да се прибере безопасно. lanzz ти даде още един пример - има ли нужда да се изброяват? Като му е свършила крушката на стопчето, мръдва още малко [b]вдясно[/b] и започва да кара малко по-бавно. Какво да направя с колата ако ми изгорят габаритите? Да мина в насрещното ли? Да виждам по-добре колите?

Извинявай, но никоя от думите ти не изопачавам - просто това което казвам е пряко следствие от думите ти. Анархията е в момента с това масово каране в лявата лента - за това говоря.

Изобщо не мога да те разбера - ем не си против спазването на правилника, ем си съгласен, че спазвайки правилника имаш по-голям шанс да оцелееш, ем отново и отново сам си противоречиш с твърдението, че трябва да се мине в насрещното и да се кара вляво. Как ги съчетаваш тези неща?

Никой не ти говори за 100% спазване на правилника, на всеки му се случва да пресече непрекъсната лента или нещо подобно дребно. Говоря за това, че трябва да се прави разлика между дребно и грубо нарушение. Карането в ляво е грубо нарушение и толкова.

Няма да те убеждавам повече, щото сам си противоречиш. Гледната ти точка е основана на леко параноичната идея (не влагам обиден смисъл!!!), че някой непременно ще те връхлети отзад докато си неосветен. Този обаче, който би те връхлетял, ще го направи ако наруши правилника и се движи прекалено в дясно, тоест излиза леко от платното и/или се движи с несъобразена скорост. Виждаш сам (надявам се), че заплахата идва от индивиди, които нарушават правилника, а не от тези които го спазват - имам предвид съобразена скорост и подобни понятия. Недоумявам как можеш да твърдиш, че <s>единствения</s> най-добрия начин да се предпазим от хора, които нарушават правилника е ние самите да го нарушаваме. Точно това води до анархия. Съжалявам, че трябва да ти обяснявам толкова очевадни неща, не искам да те обидя, но държа да разбереш докрай защо казвам това, което казвам.

Лек ден.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alien » Пет Сеп 08, 2006 9:35 am

Хъм, честно да си призная - съгласен съм с всички пишещи в тази тема. От доводите на байкрайдер и дид в полза на карането вдясно до тези на Алпина за карането вляво (първоначалните мои). Аз лично вече ще карам само вдясно, защото така е по правилник. Досега не съм знаел, че има такова правило и за колоездачите и затова съм правил каквото си поискам. Това, разбира се, не означава, че понякога няма да ми се вижда по-правилно да карам в лявата лента, но щом хората "над нас" са казали тъй...

@bikerider - с теб не съм съгласен за това, че ти смяташ колоездачите за пълноправни, и съответно трябващи да спазват всички закони важащи за колите, участници в движението. Това е все едно да кажеш, че когато човек ходи (пеша) по улицата трябва да се движи вдясно, по посока на движението. В смисъл, тъпо е. Колелата не са коли. И точно за това за мен това "правило" задължително да карам вдясно ми се струва глупаво.

Но, както казах, вече така ще правя, щом така пише в правилника. Я съм интелигентен човек, не искам да си навличам неприятности. :)
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пет Сеп 08, 2006 9:40 am

@Alien: Чакай, чакай, велосипедистите са абсолютно пълноправни участници в движението - затова и са споменати в правилника. Никъде не пише нещо друго изрично. Не ги смятам аз за пълноправни, а правилника. Винаги съм псувал шофьори, които ми отнемат предимството, когато съм с колелото и винаги ще го правя. Качиш ли се на превозно средство, ти ставаш пълноправен участник в движението.
С колело или каруца си обаче по-особен участник в движението и затова има изискване да се движиш крайно вдясно. Това обаче не те прави с по-малки права от останалите участници - просто си най-бавен, следователно трябва да си най-вдясно. Правилата важат за всички на пътя.

Обаче аналогията ти с пешеходците е неуместна, пешеходците не са участници в движението по пътищата - те са пешеходци, така че аргумента ти тук не важи според мен.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Пет Сеп 08, 2006 10:09 am

[quote="Alien"]

Това е все едно да кажеш, че когато човек ходи (пеша) по улицата трябва да се движи вдясно, по посока на движението.[/quote]

Да, точно така. Ако трябва да се придвижиш пеш по шосе, което няма тротоар или банкет и се налага да излезеш на платното, трябва да се движиш плътно ВДЯСНО. В момента, в който стъпиш на платното, общите правила стават и твои правила.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Пет Сеп 08, 2006 10:47 am

Всъщност did е абсолютно прав.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот OXYGEN » Пет Сеп 08, 2006 11:07 am

Не мога да разбера как може още да спорите за това.
Така като гледам само хората без книжка (както и водачите на най-великия автомобил за всички времена - ГоУфа :D но те пък са над всичко...) не могат да проумеят че този Правилник за движение по пътищата не е създаден само щото някой е нямал кво да прави и се хванал да напише нещо.
И аз преди години си карах байка както ми е удобно на мен - ляво, дясно, по тротоара, в една ситуация минавах на зелено за колите, в друга, когато е по-удобно с пешеходците...
Но откакто съм и шофьор и то вече с доста километри зад гърба разбрах колко глупаво и неправилно е това.
В момента когато имам и двете гледни точки - и на шофьор и на колоездач, по никакъв начин не мога да се съглася, че трябва да се кара отляво. В Англия, Австралия или Япония да, но не и тук. :nono:
Трябва всички в тази държава да се научат да спазват правилата. Вижте какво става по пътищата.
"30 тежки катастрофи са станали в страната през изминалото денонощие. Загинали са двама души, 37 са ранени, четирима от които с опасност за живота, предаде БТА.
В София са станали 132 леки и 7 тежки катастрофи.
При пътните инциденти са ранени осем души.
От началото на месеца в страната са регистрирани 166 тежки катастрофи. 27 човека са загинали, а 211 са ранени."

Защото така става когато всеки тръгне да тълкува и оспорва правилника както на него му изнася.
The Power Of Dreams
OXYGEN
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 27, 2006 4:40 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Сеп 08, 2006 1:01 pm

[quote="OXYGEN"]

Не мога да разбера как може още да спорите за това.
[/quote]


Лично аз споря, защото се опасявам, че хора, които възприемат логиката на Alpina (а тя се възприема много лесно, особено в днешни дни), след това лесно ще допуснат друго нарушение в името на някакво си тяхно съображение. И така като лавина. Сега се чудим откъде се появиха тия кретени с Голфовете, а те са резултат именно на такова мислене.

И така докато си мислим, че всичко е наред само да не бяха "кретените по улиците", тия кретени се множат - затова споря. Последното нещо, което бих искал да видя е велосипедистите масово да започнат да се държат като тях. А наченки на такава тенденция определено има и се виждат с просто око.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот codename47 » Пет Сеп 08, 2006 4:43 pm

преди месец някъде карам от раковата към КАТ, минавам светофара и тръгвам да карам по булеварда като гледам че от КАТ иска да излезе някъв с десен завой и намалявам а той си седи, продъжавам и в ПОСЛЕДНИЯ момент тоя тръгна...набих спирчки ама беше късно и едно салто през капака му легнах на земята а пича изкача и вика...добре ли си.... Веднага една жена се обади по гсм-а си и дойдоха ченгета така че не можехме да се споразумееме-можех да му кажа че така и така акта му ше е към 50лв направо да ги дава и да се разотиваме. Дойдоха ченгета писахме акт, аз казах че на колелото му няма нищо което си беше така щото само му забих дръжката отстрани в калника и ....нищо.Ченгето вика ареее..добре че не се пребих. По принцип все пак ме пита искам ли да ме карат в болница и повредено ли е колелото-после ти го плащат от застраховката на шофиора. Както и да е след една седмица се пребих вече сериозни щото пропаднах през ноща в една канавка до старата телевизионна надолу...тогава колите и на мене не ми спряха..
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Мнениеот Alpina » Пет Сеп 08, 2006 5:02 pm

[quote="did"]

[quote="Alien"]

Това е все едно да кажеш, че когато човек ходи (пеша) по улицата трябва да се движи вдясно, по посока на движението.[/quote]

Да, точно така. Ако трябва да се придвижиш пеш по шосе, което няма тротоар или банкет и се налага да излезеш на платното, трябва да се движиш плътно ВДЯСНО. В момента, в който стъпиш на платното, общите правила стават и твои правила.
[/quote]


Oк, щом ще е по правилник:

[code]Раздел ХХI
Правила за движение на пешеходците
Чл. 107. Пешеходец е всеки участник в движението, който се намира
на пътя извън пътно превозно средство и не извършва работа по пътя. За
пешеходци се считат и лицата:
1. които бутат или теглят детска или инвалидна количка или друго пътно
превозно средство без двигател и с широчина, по-малка от 1 метър;
2. [color=red]които бутат велосипед[/color], мотопед или мотоциклет;
3. инвалиди, които се придвижват с инвалидни колички, задвижвани
посредством тяхната мускулна сила или от двигател, ако се движат със
скоростта на пешеходец.
Чл. 108. (1) Пешеходците са длъжни да се движат по тротоара или банкета
на пътното платно.
(2) [color=red][size=16]Пешеходците могат да се движат по платното за движение,
противоположно на посоката на движението на пътните превозни средства, по
възможност най-близо до лявата му граница[/size][/color][/code]

От което става ясно следното:
Ако си велосипедист и [color=blue]нямаш осветление а вече е тъмно - ти вече не се движиш по правилник[/color] (предишния ми цитат от закона за движение по пътищата на втора страница), за та бъде по закон, трябва да слезнеш и да почнеш да буташ колелото, тогава ставаш пешеходец и ако искаш или се налага да се движиш по платното, то трябва да си "плътно в ляво".
Смятам, че така заемаш повече простраснство, не много повене, но ти и колелото до теб е повече от само колелото и ти върху него. От там и това, че когато е тъмно ти не би следвало да се движиш значително по-бързо от пешеходец, идва мойта логика, която почти съвпада със закона.

Т.е. в крайна сметка, за да не бъдем като [color=navy]"Лично аз споря, защото се опасявам, че хора, които възприемат логиката на Alpina (а тя се възприема много лесно, особено в днешни дни), след това лесно ще допуснат друго нарушение в името на някакво си тяхно съображение. И така като лавина. Сега се чудим откъде се появиха тия кретени с Голфовете, а те са резултат именно на такова мислене."[/color], на кратко приели кретенското ми мислене, [color=red]трябва да не спазваме закона за движение по пътищата[/color]. Може да нямам книжка, но това не значи, че не съм чел закона и правилника за движение по пътищата!
Сега ясно ли е от къде идва логиката ми? От закона, както и от мението не на голфадии с пернишка регистрация, ами хора с доста голям опит по пътищата!
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот did » Пет Сеп 08, 2006 5:08 pm

:beer:

моля за извинение!

значи, в крайна сметка:

ако буташ - вляво;
ако караш - вдясно.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Alpina » Пет Сеп 08, 2006 5:33 pm

Няма за какво, в крайна сметка всеки е прав с по нещо.
Абсолютно съгласен с теб :beer:

И за да завършим със смях http://gazaro.hit.bg/
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот Alien » Пет Сеп 08, 2006 6:14 pm

Боже, какви неща имало в правилника!
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пет Сеп 08, 2006 6:32 pm

[quote="Alpina"]
кретенското ми мислене
[/quote]

Сега ти изопачаваш думите ми. Моля за коректност! На няколко пъти подчертах, че не искам да те обидя и мисля, че се постарах да стане ясно. Или не?


[quote="Alpina"]
трябва да слезнеш и да почнеш да буташ колелото, тогава ставаш пешеходец и ако искаш или се налага да се движиш по платното, то трябва да си "плътно в ляво".
...
[/quote]

С това съм съгласен. Което обаче не те прави прав за [b]карането[/b] вляво.

[quote="Alpina"]
идва мойта логика, която [b]почти[/b] съвпада със закона.
[/quote]

Ей за това "почти" ставаше дума през цялото време.


[quote="Alpina"]
Сега ясно ли е от къде идва логиката ми? От закона, както и от мението не на голфадии с пернишка регистрация, ами хора с доста голям опит по пътищата!
[/quote]

Добре сега, защо пак извърташ нещата? Ми не си прав, както и твоите хора с опит не са прави, щом говорим за каране вляво. Другото го уточнихме със закона - слезе ли колоездача и бута, всичко е ок!

Както и да е, нека приключим тоя спор, че ми втръсна да повтарям едно и също :peace::beer:.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alpina » Пет Сеп 08, 2006 6:51 pm

Бих отговорил на всеяко твое изречение, понеже пак имам несъгласия, но одеве си казах, че приключвам с темата, дори не искам да си оправя правописните грешки :I

:beer:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот novice » Пет Сеп 08, 2006 8:43 pm

Такааааа...ще изразя мнението си по темата, отклонявайки малко топика от оформилия се спор, който мисля е излишен.Та, НЕ, НЕ СМЕ ХОРА!
Колкото и да внимава човек, все ще се намери някой да го прегази или най малкото да му изкара ангелите, докато си минава правомерно на зелено.Ей сега си карам по алеята "Цар Борис 3." в посока центъра.Стигам кръстовището с бул."Тодор Каблешков" на автогара Овча Купел и ми светва зелено на светофара за пешеходци.Тръгвам да пресичам платното по траектория, продължението на алеята и какво мислите?!Някакъв ИДИОТ идващ от "Тодор Каблешков", на който червеното сигурно му свети 5 или 10 секунди преди аз да потегля, решава, че може да прегази мен, още 1 колега на колело и група пресичащи до нас (т.е. зад нас) пешеходци.Добре че бях със светещ фар и реакцията му, както и моята бяха бързи...Иначе мазало!
Какво да ви кажа - идиоти навсякъде, отваряйте си очите на не на 4, а на 44, че и на зелено може да ви отнесат на оня свят.А btw забравих да отбележа - заподозряният караше естествено ГОЛФ 2-ка.На въпросното кръстовище са ме засичали нееднократно кретени, завиващи надясно, пресичайки по този начин пешеходната пътека.Освен това на кръстовището за пешеходците има още 1 клопка - ако пешеходецът не изчака колите по "Цар Борис 3." да тръгнат, (защото зеленото за пешеходците светва 2-3 секунди по-рано от това за колите, за да може завиващите надясно по бул."Овча Купел" коли да не ги засекат) рискува да бъде пометен от идиотите като въпросния тази вечер, идващи от "Тодор Каблешков" и движещи се направо към бул."Овча Купел" въпреки червения сфетофар.Но и да говорим, и да не говорим, смисъл няма - очите на 44 и Господ да ни пази!:angel2:
Изображение
Аватар
novice
 
Мнения: 1021
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 9:54 pm
Местоположение: Bulgaria, SF

Предишна

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 84 госта