Настройка на дискови спирачки

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Настройка на дискови спирачки

Мнениеот BikeArea » Чет Окт 26, 2006 11:45 pm

След няколко карания жилата на спирачките ми се пообтягат (удължават), вероятно проблема е оттам, че са все още новички, все пак не вярвам да успея да износя накладките толкова бързо, че да компенсирам с натягане на жилото... както и да е.
Та по същество: лостчетата правят прекалено голям ход и за да си улесня спирането си натягам леко жилото, горе от лостчетата, но идва другия проблем: защо едната накладка опира в диска. На практика това не ми пречи, колелото пак си върви, но ненужно износвам накладката, пък и поскръцвам като карам много бавно...
Въпроса ми е как да регулирам спирчката?

П.П.: За Avid BB5 иде реч
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град

Мнениеот Albinosko » Пет Окт 27, 2006 12:04 am

Зависи коя накладка опира в диска... ако е подвижната можеш да си я настроиш с врътката отстрани, ако е другата просто трябва да се регулира апаратчето като леко разхлабиш 2-та болта които са към преходника и от там да го мръднеш колкото е нужно в желаното положение. А за големия ход на лостчето имах същия проблем 1-2 пъти в началото като си я взех (ползвам я за задна), но от тогава не съм имал подобен проблем. :popcorn:
Ако не успееш от първия път, явно не си Чък Норис...
Аватар
Albinosko
 
Мнения: 1260
Рейтинг: 1764
Регистриран на: Съб Ное 06, 2004 12:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот GNK » Пет Окт 27, 2006 6:30 am

за неподвижната накладка май си има специална врътка за регулиране
С П А Р Т А А А А А Изображение
Аватар
GNK
 
Мнения: 300
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 5:20 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот тучо чучо » Пет Окт 27, 2006 9:08 am

[quote="GNK"]

за неподвижната накладка май си има специална врътка за регулиране
[/quote]

Аха, и освен това, след като веднъж е настроен опъна на жилото не трябва де се върти регулиращия винт - за целта си има врътки на апарата.
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пет Окт 27, 2006 9:42 am

@тучо чучо:
[quote="BikeArea"]
П.П.: За Avid BB5 иде реч
[/quote]


:)

@BikeArea: Отхлабваш болтовете, центрираш си ротора в цепката на апарата (чрез врътката), стискаш лоста и докато го стискаш затягаш болтовете. После с жилото си регулираш подвижната накладка. :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот тучо чучо » Пет Окт 27, 2006 11:16 am

[quote="bikerider"]

@тучо чучо:
[quote="BikeArea"]
П.П.: За Avid BB5 иде реч
[/quote]


:)

@BikeArea: Отхлабваш болтовете, центрираш си ротора в цепката на апарата (чрез врътката), стискаш лоста и докато го стискаш затягаш болтовете. После с жилото си регулираш подвижната накладка. :agree:
[/quote]

Уфф, не ги разбирам аз тези low-end продукти.;)
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Мнениеот BikeArea » Пет Окт 27, 2006 1:29 pm

Балгодаря ви за помощта, която ми оказвате! :angel2:
Днес и без туй ми се налага да чистя веригата, та ще поогледам подробно спирачката, ще поврътна туй-онуй болтче пък да видим какво ще стане.
Между другото и зъбчатките (или венците... не съм наясно с терминологията) са за почистване, та да ви споделя моя опит:
има спрейове, които по принцип са предназначени за почистване на спирачни дискове на автомобили. Почиствал съм с такъв спрей и венците стават като нови ! :beer:
За съжаление в момента не разполагам него и ще се наложи да импровизирам в почистването, но все ще се оправя някак.

Още веднъж благодаря за съветите за спирачката!
Довечера ще пиша какви съм ги свършил... :)
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град

Мнениеот boi4ka » Чет Ное 02, 2006 11:09 pm

Здравей, колега:)

От скоро карам с такива спирачки и нямам много наблюдения, а и преди мен хората бяха доста изчерпателни:)

Ето моето скромно мнение, надявам се да е от полза:).. за да нагласиш спирачката просто леко развиваш двата болта на апарата и започваш да го нагласяш така, че ротора да е възможно най-близо до неподвижната накладка...аз го оставям буквално на косъм:)завиваш болтовете и след това нагласяш подвижната накладка с помоща на врътката по същия начин. Така, спирането става доста лесно/с един пръст/ и се намалява до минимум /поне според мен/ усукването на диска след загряване:)
Ако не обичаш да ти е прекалено твърда спирачката не отдалечавай неподвижната накладка от ротора, а подвижната- иначе диска се криви и освен, че започва леко да бие на една страна, мори здраво пръстите ти:^:

:offtopic:Трябва да се чуем и да покараме някой ден:):beer:
Аватар
boi4ka
 
Мнения: 598
Рейтинг: 1805
Регистриран на: Съб Яну 17, 2004 9:50 pm
Местоположение: Асеновград

Мнениеот NIKKEI » Пет Ное 24, 2006 4:11 pm

Да Ви попитам мойте спирачки и двете са дискови, колелото ми е някъде на около 2500 км, за малко над 1 сезон ги направих, като 20% от карането е екстремно и с доста спирания. Спирачките ми започнаха да свирят и за задната усещам, че като спира не е така както в началото меко, а сякаш търкам железа. Въпроса ми е износени ли са ми накладките и как мога да разбера, че са се износили?
А дали мога да ги намеря някъде да се продават накладки?
NIKKEI
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Ное 24, 2006 4:30 pm

А какви са ти спирачките (марка/модел)?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот EmZo » Пет Ное 24, 2006 8:49 pm

[quote="NIKKEI"]

Да Ви попитам мойте спирачки и двете са дискови, колелото ми е някъде на около 2500 км, за малко над 1 сезон ги направих, като 20% от карането е екстремно и с доста спирания. Спирачките ми започнаха да свирят и за задната усещам, че като спира не е така както в началото меко, а сякаш търкам железа. Въпроса ми е износени ли са ми накладките и как мога да разбера, че са се износили?
А дали мога да ги намеря някъде да се продават накладки?
[/quote]


А защо не опиташ да извадиш накладките и да провериш дали и колко феродо е останало. Да не говорим че това може да се види по грубо и без да сваляш накладките - (стискаш лостчето и поглеждаш през процепа на спирачката, обикновено си личи ако има достатъчно) :). Ако има феродо ~1 мм или по-малко ти е време за нови накладки. :)
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот NIKKEI » Съб Ное 25, 2006 8:11 pm

Спирачките ми са Shimano V-Brake. Погледнах като задвижа спирачката и феродото което се предвижва към диска има някъде към 2mm, което е добре. Но някой може ли да каже защо свирят спирачките като спирам, имали нещо тревожно в това или е нормално?
NIKKEI
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Ozzie » Съб Ное 25, 2006 10:26 pm

[quote]Спирачките ми са Shimano V-Brake.[/quote]
[quote]...феродото което се предвижва към диска...[/quote]
Такива спирачки не са ми в импотенцията.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот bluskanie » Съб Ное 25, 2006 10:51 pm

[quote="NIKKEI"]

Да Ви попитам мойте спирачки и двете са дискови...
[/quote]


[quote="NIKKEI"]

Спирачките ми са Shimano V-Brake
[/quote]

:dunno:
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот mango » Съб Ное 25, 2006 11:04 pm

последно какво са :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: а неее :rofl: :rofl:
Аватар
mango
 
Мнения: 474
Рейтинг: 1174
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 11:16 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот kotka12 » Нед Ное 26, 2006 10:00 am

@OZZIE
микат не си импотентен що се обаждаш!!!
Мноо мразя неимпотентни хора да пищат по форумите!!!

@NIKKEI
за този тип спирачки има самодвама души във форума, които могат да ти помогнат - това са TOYAGA и did. Изчакай да водят темата и ще си го получиш.:D Имам предвид инфото, което търсиш
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот tailor » Нед Ное 26, 2006 4:09 pm

@NIKKEI - имам лоши предчувствия за теб, затова ще ти отделя малко неделно време - надявам се да го оцениш :beer:.
Shimano V-brake

[img]http://www.mtb-bg.com/forum/data/tailor/200611265563_v-brake.jpg[/img]


Shimano Disc brake

[img]http://www.mtb-bg.com/forum/data/tailor/200611266451_shimano_disc_brake.jpg[/img]

Избери си едната и след това може да получиш адекватен съвет.
Аватар
tailor
 
Мнения: 1181
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Ное 14, 2002 8:27 pm
Местоположение: Соф

Мнениеот NIKKEI » Нед Ное 26, 2006 4:44 pm

Значе, да уточня, че правя разлика между обикновенните спирачки, който са на каплата. Мойте са дискове. След малко ще пусна и снимка. Долу на дисковите спирачки нищо не пише, само горе на ръчките пише Shimano V-Brake....иначе ми е ясно за какви спирачки си помислихте :beer:
NIKKEI
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NIKKEI » Нед Ное 26, 2006 5:17 pm

Ето спирачките:
[img]http://images12.snimka.bg/001602166.jpg[/img]

[img]http://images12.snimka.bg/001602163.jpg[/img]
NIKKEI
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Нед Ное 26, 2006 5:37 pm

NIKKEI, объркал си се. Тия спирачки на снимките май не са Шимано. На мен ми приличат на Juicy Ultimate.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот TOYAGA » Нед Ное 26, 2006 5:52 pm

Тоа па! Тва са Code бе, не вииш ли бурмите? Теебем у специалисто!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Нед Ное 26, 2006 5:57 pm

e аз на живо Коде не съм виждал, как да го позная?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Нед Ное 26, 2006 6:13 pm

[quote="did"]

аз на живо Коде не съм виждал
[/quote]


Начи си дървен философ :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Нед Ное 26, 2006 6:22 pm

bikerider, стига оф-топик. Тука обсъждаме каква е спирачката, а не какъв съм аз. Пък аз може и Code наживо да не съм виждал, ама карбоновото Джуси съм. Вчера го видах.

Сега обаче си мисля, че както винаги TOYAGA е прав и тва е CODE. Прочетох упътването за CODE, там има разни съвети какво да се направи.

Ще се опитам да бъда полезен и ще посъветвам NIKKEI да пробва да ги обезвъздуши.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот TOYAGA » Нед Ное 26, 2006 6:52 pm

Мене ми се струва, че требе да ги разкодира и да ги ОБЕЗВРЕДИ...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Ozzie » Нед Ное 26, 2006 6:57 pm

Е браво на Вас!!! Засрамете се дърти маскари! После защо младото поколение било озлобено и пр.:D
[b]@NIKKEI[/b] Сега когато картинката е пълна, мога да ти дам отговор който ми е в импотенцията, а именно:
1. Лостчетата ти за спирачки са Shimano. Това че пише върху тях "V-brake" означава, че са съвместими с V-образни спирачки, което от друга страна не означава, че непрменно са несъвместими с дискови спирачки.
2. Спирачките ти са или "Тектро" или "Промакс". Все тая. Някакъв нисък клас.
Дали са ти износени накладките само с гадаене не може да се каже. По начина по който описваш как е карано колелото е напълно възможно да е така.
Така
[img]http://e-shop.screambikes.tobulgaria.info/images/padforxt755M.jpg[/img]
изглеждат нови накладки. Надявам се да можеш да различиш кое е метала в накладката, кое така нареченото "феродо". Ако можеш да направиш тази разлика, ще можеш да си отговориш сам на въпроса дали са ти износени накладките. Ако ли не- тичкай на сервиз.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот NIKKEI » Нед Ное 26, 2006 8:53 pm

Ами то е гадно, че трудно може да се видят дали има феродо или не, но това което виждам през малкия процеп, че са черни (тъмни), значе все още би трябвало да е феродо. Някой ми каза, че като се износят ще започнат да дерат диска, за сега горе долу диска е добре.
А, че е нисък клас определено е така, байка ми струва 550лв директно от завода.
Явно ръчките и жилата са съвместими с другите и са използвани такива, но долу ги огледах няколко пъти и никакви надписи не видях, но както и да е за модела. Схванах основното и Ви благодаря за съветите. Само, се чудя като ги износя от къде да си взема нови, трябва кръгло феродо, пък от магазина на дистрибутора ми казаха, че трябва да си ги направя ...
NIKKEI
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот EmZo » Пон Ное 27, 2006 12:00 am

[quote="NIKKEI"]

...пък от магазина на дистрибутора ми казаха, че трябва да си ги направя ...
[/quote]

:bigeyes::bigeyes2::confused::crap:

Абе, всъщниост какво се чудя толкова, намираме се в страната на неограничените възможности. Тук Всичко е възможно.
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот ddevil » Пон Ное 27, 2006 9:56 am

@NIKKEI
[img]http://www.picvalley.net/u/55/54652_913.JPG[/img]
[img]http://www.picvalley.net/u/55/54653_954.JPG[/img]


Ето снимки на спирачките ти и на "феродото" на накладките да видиш какво представляват. Принципно карах за малко такива спирачки и не съм забелязал да свирят(е то верно че ги карах и 1 седмица де:I). Накладките се махат като махнеш каплата и остане само машинката-там трябва да видиш двете чопчета на накладките с които да ги изкараш.:thumbu:
If the milk turns out to be sour, i ain't the kind of pussy to drink it
Продавам: Рамка Giant Faith + Fox DHX5.0 + още доста части или цяло колело
Аватар
ddevil
 
Мнения: 1176
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 10:42 pm
Местоположение: Entropy

Мнениеот NIKKEI » Сря Ное 29, 2006 1:19 pm

Благодаря на всички за информацията. Бяхте полезни. А за свиреното може и да е от това, че понякога доста ги натоварвам и може би от греенето да и има нещо. Но като си помисля, на колата свирят също, като за там знам, че зависи от накладката и материала, сигурно и тука ще е така, както някой от Вас спомена, все пак нисък клас са спирачките ми :P
NIKKEI
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта