Въпрос за наколенки, дали пазят от скъсване на връзки?

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Въпрос за наколенки, дали пазят от скъсване на връзки?

Мнениеот sachs » Чет Юни 07, 2007 9:06 am

Здравейте!

Мисля да си взимам наколенки, и прегледах темите, свързани с тях във форума. Това, което не намерих, беше по въпроса от какво пазят всъщност наколенките. :popcorn: Дали само от охлузвания, или от по-сериозни наранявания - например свързани със сухожилия и минискуси (видях, че има доста хора със скъсани коленни връзки :crap: ). Достатъчно ли стягат крака? Може ли някой с по-голям опит да даде мнение? Мерси и със здраве си да карате :beer:
sachs
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 07, 2007 8:18 am

Мнениеот jivkonik » Чет Юни 07, 2007 9:28 am

Според мен пазят от механични наранявания причинени от външни за крака предмети при удар в тях. НЕ пазят обаче от вътрешни наранявания причинени от нестествени позициии на крака, кофти усуквания в ставите и т.н. А и прекалено силен външен удар върху наколенката може да нарани крака, все пак не са бомбоустойчиви!
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот jivkonik » Чет Юни 07, 2007 10:32 am

В същност ако скъсванията на връзки се получават от удар в известна степен наколенките пазят, но най-добре да изкаже някой доктор (Коткаааааа 12-сееее, къдеееее сиииииииии?!?!? :bowdown: )
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот PtD » Чет Юни 07, 2007 10:51 am

От скъсване на връзки никакви наколенки не предпазват. Само exoskeleton. ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Sp3c7r3 » Чет Юни 07, 2007 11:09 am

Ако наколенките са стегнати до известна степен намаляваш риска но нарушаваш кръвообръщението. Карай внимателно и не преуморявай - така ще си сигурен че няма да имаш този проблем. :popcorn:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот C_Mo » Чет Юни 07, 2007 1:10 pm

трябва ти нещо такова

http://www.sixsixone.com/Catalog_661Mot ... fa04bec0b5
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Sp3c7r3 » Чет Юни 07, 2007 2:00 pm

Oт механично нараняване ще си талант ако скъсаш връзки. И ако го направиш - моля те обади ми се, ще ми е приятно да познавам толкова даровит човек (не че ги няма де ;) )
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Methuselah » Чет Юни 07, 2007 3:18 pm

Може да си потърсиш ръкави (и съответно крачоли ако става въпрос специялно за долните крайници) за баскетбол. Те стягат мускула и ставата. Лично аз не съм пробвал, защото съм нямал такива проблеми, но мисля че ще е удачно

Едит: http://www.sixsixone.com/Catalog_661Bik ... 12975F5D26
Нещо такова
Аватар
Methuselah
 
Мнения: 234
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Май 10, 2007 4:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот sachs » Чет Юни 07, 2007 6:26 pm

Мерси за съветите. Аз не се преуморявам, ама ми се случва да падам, а пък и вече познавам един, който си е скъсал минискус от каране на задна гума и падане :dunno:, така че се чудех дали не мога да се предпазя по някакъв начин. А тези ластичните "ръкави" за крака някой ползвал ли ги е? Аз преди имах подобно за стягане на китка, ама не съм сигурен че помагаше :idea:
sachs
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 07, 2007 8:18 am

Мнениеот Methuselah » Чет Юни 07, 2007 6:56 pm

По принцип е доста трудно да скъсаш менискус при падане (но не невъзможно). Иначе, каквато и екипировка да ползваш съществуват рискове. Мойта най-сериозна контузия стана при доста тъпа ситуация - тичахме от нисък старт в даскало и аз реших че тренировките 2 пъти седмично са ми достатъчни и изобщо не загрях - след 2 старта си разтегнах (почти скъсах) сухожилия и на двата крака и едва ходех няколко седмици. Най-добрия начин да се предпазиш е да подържаш форма и всеки път преди да правиш някакви каскади с байка (като твоя приятел) да се разтягаш. Може да звучи много тъпо, но ще предотврати доста ненужни контузии, да не говорим че ще подобри работата на мускулите и ще се изморяваш по-трудно.
Аватар
Methuselah
 
Мнения: 234
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Май 10, 2007 4:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот Sp3c7r3 » Чет Юни 07, 2007 9:15 pm

Но не забравяй че пречи на кръвообръщението и при натоварване това е доста вредно. + това крайниците свикват на това пристягане и при каране без тези ластични "ръкави" риска е доста голям (от контузия) :popcorn:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот PtD » Чет Юни 07, 2007 9:45 pm

Добре де, може ли някой да ми обясни как един ластик ще предпази от скъсване на менискуса? Вие имате ли представа колко е по-здрав менискусът от ластик?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Methuselah » Чет Юни 07, 2007 10:59 pm

http://www.thestretchinghandbook.com/ar ... s-tear.php

Тука хората си обясняват че менискус се къса не от напрежението в/у крака, а от усукването на ставата и че може да се предотврати контузия като се стегне - така се намалява това усукване и движение в неправилната посока.
Аватар
Methuselah
 
Мнения: 234
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Май 10, 2007 4:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот Nymphetamine » Чет Юни 07, 2007 11:10 pm

PtD написа:Добре де, може ли някой да ми обясни как един ластик ще предпази от скъсване на менискуса? Вие имате ли представа колко е по-здрав менискусът от ластик?


Карай сега, нека има за дрънкане, приказка да става... :popcorn:
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот PtD » Пет Юни 08, 2007 2:11 am

Methuselah написа:Тука хората си обясняват че менискус се къса не от напрежението в/у крака, а от усукването на ставата и че може да се предотврати контузия като се стегне - така се намалява това усукване и движение в неправилната посока.


Mмм :) А сега да си помислим как корите могат с ластиците си да се закрепят към краката, че да предотвратят усукване на коляното? :idea:

П.П. по повод усукването на коляното - един от най-удачните начини да късате връзки е да карате ски - ската с голямо рамо прави точно това - усуква коляното (понеже глезенът е хванат в обувката неподвижно).
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Nymphetamine » Пет Юни 08, 2007 8:27 am

PtD написа:
Methuselah написа:Тука хората си обясняват че менискус се къса не от напрежението в/у крака, а от усукването на ставата и че може да се предотврати контузия като се стегне - така се намалява това усукване и движение в неправилната посока.


Mмм :) А сега да си помислим как корите могат с ластиците си да се закрепят към краката, че да предотвратят усукване на коляното? :idea:

П.П. по повод усукването на коляното - един от най-удачните начини да късате връзки е да карате ски - ската с голямо рамо прави точно това - усуква коляното (понеже глезенът е хванат в обувката неподвижно).


Разкъсани връзки на колянната става е твъърде далеч от увреден ии разкъсан менискус. Нека разясня: коленните връзки за изградени от плътна влакнеста съединителна тъкан. Те подсилват стваната капсула, кято обхваща двете ставни повърхности в херметически затворено пространство, и доприняся за по-здравото придържане на двете кости.
Менискусите, които се срещат не само в коленото, са хрущялни пръстени или полумесеци, които увеличават ставната повърхност. Една от функциите им при коляното, например, е да възпрепятстват разгъването на коляното напред, както и като подложка, възглавница, служеща за обиране на вибрации и сътресения.
Самия факт, че едните са образувани от съединителна тъкан, а другите от хрущялна, показва, че е доста по-трудно да скъсаш менискус от ставна връзка.... а и като погледнем различните им функции...
Така че, sachs, твоя познат най-вероятно е скъсал ставна връзка, но е решил да послъже малко. ;)
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот sachs » Пон Юни 11, 2007 3:42 pm

Благодаря за разяснителните отговори. Явно няма да си взимам наколенки, тъй като явно ще се късат връзчиците => няма смисъл. По - добре да си взема нещо по-умно. :beer:
sachs
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 07, 2007 8:18 am

Мнениеот Presize » Пон Юни 11, 2007 4:11 pm

Kоляни връзки в байка не съм чувал да се късат , но виж преди когато тренирах баскет това беше често срещано явление, най често се получава от хипер екстензия или стъпване на криво при което целият крак се усуква и се получава не-естестено движение нагоре от коляното например , късането на връзки е много сериозна травма ,братовчед ми си скъса връзките точно при баскет като претърпя 3 операции и 2 години възстановяване на кракът ,така че бъдете внимателни :)
Comfortably stupid...
Аватар
Presize
 
Мнения: 536
Рейтинг: 1091
Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 11:11 am

Мнениеот kotka12 » Пон Юни 11, 2007 4:21 pm

@Nymphetamine
доста верни неща
ама менискусът не се къса
а се цепи буквално /именно щото е хрущял/;)
и се получават т.нар "ставни мишки"/мАу12 :D /
а колкото до късане на връзки
на коляно
не искам да си представя за какъв удар
трябва да става дума
за да отидат и връзките
иначе - усукване му е майката
и се късат като стой, та гледай ;)
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот PtD » Пон Юни 11, 2007 4:27 pm

sachs написа:Благодаря за разяснителните отговори. Явно няма да си взимам наколенки, тъй като явно ще се късат връзчиците => няма смисъл. По - добре да си взема нещо по-умно. :beer:


Непременно ми кажи, като намериш!
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот kotka12 » Пон Юни 11, 2007 4:35 pm

земи си един академик
или поне старши нАучен сътрудник
сега из БАН артисаха доста
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Methuselah » Пон Юни 11, 2007 5:29 pm

kotka12 написа:земи си един академик
или поне старши нАучен сътрудник
сега из БАН артисаха доста


Мани, мани, сега точно по бг ни преподава една от БАН, доктор била. Поне е млада и не й пука много кво говори та е весело в часа й.
Иначе по темата - и мене ме интересува ако намерите нещо подходящо.
Аватар
Methuselah
 
Мнения: 234
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Май 10, 2007 4:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот Ozzie » Пон Юни 11, 2007 5:32 pm

sachs написа:Благодаря за разяснителните отговори. Явно няма да си взимам наколенки, тъй като явно ще се късат връзчиците => няма смисъл. По - добре да си взема нещо по-умно. :beer:
Мммм, като паднеш някъде и си изпраскаш капачката и куцаш после две седмици, ще ти дойде умното в главата, че все пак има полза от наколенките... :popcorn:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот PtD » Пон Юни 11, 2007 6:14 pm

Аз още чакам да ме просветли някой какво да нахлузя, че да ми гарантира хем движение на ставата, хем защита от усукване... :popcorn:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Пон Юни 11, 2007 6:36 pm

екзоскелет... :evil:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот dracunculus » Пон Юни 11, 2007 6:51 pm

Гаранция никога няма. Наистина екзоскелетът пази до голяма степен, но и с него преспокойно можеш да усучеш коляно и да скъсаш кръстни връзки, например ;)
dracunculus
 
Мнения: 213
Рейтинг: 1760
Регистриран на: Нед Окт 08, 2006 2:50 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Sp3c7r3 » Пон Юни 11, 2007 7:07 pm

PtD написа:Аз още чакам да ме просветли някой какво да нахлузя, че да ми гарантира хем движение на ставата, хем защита от усукване... :popcorn:


Ами обличаш се нормално обааче се качваш на онези малки колелца за 2 годишни дечица. Невероятно ниската скорост съчетана с прекалено високото неудобство ти гарантира хем движение на ставата, хем защита от усукване :popcorn:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Nymphetamine » Пон Юни 11, 2007 11:58 pm

kotka12 написа:@Nymphetamine
доста верни неща
ама менискусът не се къса
а се цепи буквално /именно щото е хрущял/;)


Тъй де. :) Тва имах предвид, цепнатини, гледах някъде картинки и изглеждаше като пукнатина в камък, нещо подобоно.
dracunculus, кръстоцивте връзки... не знам как се късат, ма стане ли, предполагам няма да ти е лесно с целия гръбначен стълб...

Sach, най-хубаво си вземи наколенки, тук доктор ти каза, че ставните връзки при колянната става се късат трудно... Като удариш капачката, както казаха и преди мен, да видим после как две седмици няма да можеш да си стъпиш на крака....
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот PtD » Вто Юни 12, 2007 1:45 am

Да обобщим:
- смисъл от корите има
- защита срещу скъсване на връзки или менискус - няма (освен да лежите 24 часа в денонощието в леглото!)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот dracunculus » Вто Юни 12, 2007 6:31 am

Nymphetamine написа:
kotka12 написа:@Nymphetamine
доста верни неща
ама менискусът не се къса
а се цепи буквално /именно щото е хрущял/;)


Тъй де. :) Тва имах предвид, цепнатини, гледах някъде картинки и изглеждаше като пукнатина в камък, нещо подобоно.
dracunculus, кръстоцивте връзки... не знам как се късат, ма стане ли, предполагам няма да ти е лесно с целия гръбначен стълб...

Sach, най-хубаво си вземи наколенки, тук доктор ти каза, че ставните връзки при колянната става се късат трудно... Като удариш капачката, както казаха и преди мен, да видим после как две седмици няма да можеш да си стъпиш на крака....


Кръстцовите връзки се намират в коляното и се късат при осукване...нямат нищо общо с гръбначния стълб ;)
dracunculus
 
Мнения: 213
Рейтинг: 1760
Регистриран на: Нед Окт 08, 2006 2:50 pm
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 27 госта