Избор на команди

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Избор на команди

Мнениеот Spr » Пон Юни 25, 2007 6:05 pm

Чудя се между два комплекта команди. Идват ми горе-долу на едни пари и се чудя какво е предимството на палцовите пред врътките. Ето ги и тях:

SX5-грипове(Twist)
Изображение
SX4-палцови(Trigger)
Изображение
Spr
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 01, 2007 10:04 pm

Мнениеот X3MIST » Пон Юни 25, 2007 6:20 pm

Аз мисля, че тези с въртенето можеш лесно да ги завъртиш без да искаш това. Моите са палцови и сравнявайки ги с въртящи (и тях съм пробвал на чуждо колело), мисля че палцовите са по-добри. При въртящите сравнително лесно можеш да завъртиш повече от нужното според мен. Предимство на палцовите е движението при отпускане на жилото. Не ти трябва никаква сила за смяната. Леко бутваш палеца и командата си превключва с помощта на опъна от пружината на дерайльора.
Абе ако имаш възможност да пробваш на нечии колела и двата типа команди е за препоръчване. Все пак усещането и чувството за удобство е индивидуално. Иначе предложениет не са лоши.
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот Ozzie » Пон Юни 25, 2007 6:48 pm

Предимство на палцовите е движението при отпускане на жилото. Не ти трябва никаква сила за смяната. Леко бутваш палеца и командата си превключва с помощта на опъна от пружината на дерайльора.
Ммм. Това не важи ли само при "обратните" обтегачи на Шимано? ;)

При палцовите команди лесно и бързо можеш да смениш няколко предавки наведнъж (ако се наложи), като просто избуташ лостчето повече. Не съм сигурен, че същото може да се направи с GripShift команди.
Лично на мен палцовите команди ми идват много по- добре интуитивно, що се отнася до смяната. При въртящите (били те Шимано или СРАМ), все се замислям преди да завъртя. :) Може би всичко е въпрос на свикване. :agree:

Всъщност за какъв стил каране искаш да ги ползваш?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Spr » Пон Юни 25, 2007 7:03 pm

Ми ходя на работа доста често с колело, пък някой уйкенд разхождам колелото и по пътеките, като пробвам машинката малко по-зверски.
Spr
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 01, 2007 10:04 pm

Мнениеот Jebediah » Пон Юни 25, 2007 7:20 pm

X3MIST от 1 месеца някъде съм с Twist(10x MAN6 :beer: ) и вярно малко ми беше объркано 1-та седмица защото бях само с балцови до сега, но 1 път не ми се е случвало да превключвам без да съм искал.
Jebediah
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 3:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот GECKO » Пон Юни 25, 2007 7:47 pm

Аз пък съм флюбен в SX4/TRX модела на SRAM и особенно двойното действие на палеца. Много по-интуитивно превключване и... адския кеф. Подочух, че отвътре механизма не бил на завидно ниво, но и SX4-ката и TRX-а с който съм в момента работят чудесно и съм адски доволен. До колкото съм запознат с 5-та серия на SRAM са по-добро изпълнение, но отново бих предпочел SX4 - дори го намирам по-удобен от другите по-добри команди на марката. Единственото нещо което ми се стори по-удобно е DC системата на Shimano, но явно тя няма място тук. Успех :) :agree:
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот Nymphetamine » Пон Юни 25, 2007 8:18 pm

Ползвал съм 5.0 въртящи се команди и X-7 палцови команди. За каране из града, не мисля, че има особено голямо значение какъв тип ще са командите ти. Но в планината положението ми се струва малко по-различно. Промяната в ъгъла на китката при нужда от превключване на друга предавка, особено под стръмен наклон на няколко пъти ме е откарвала в храсталаците около конкретната пътека.
Докато при палцовите (специално за 7-ма серия на Sram определението не е съвсем точно, защото в действие влиза и показалеца) нещата са много по удобни и безопасни. Просто бутваш с палеца и смъкваш, дръпваш с показалеца и качваш, без да променяш ъгъла на китката, без да отслабва захвата на ръката. Лично на мен те са ми по-удобни в планината.
За конкретната команда - не съм запознат подробно с действието, но до колкото съм чувал и виждам, явно се ползва само палеца, която пак си е предимство за мен, пред въртенето на китката.
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот mitakaman » Пон Юни 25, 2007 8:23 pm

На мен тези със въртенето преди като имах такива ми правеха пришки но предполагам това се компенсира с ръкавици.Иначе доста често се случва и да смениш неволно.
Аватар
mitakaman
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1977
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 8:55 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Nymphetamine » Пон Юни 25, 2007 8:41 pm

mitakaman написа:Иначе доста често се случва и да смениш неволно.


Да, и това е често срещано явление...
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Ozzie » Пон Юни 25, 2007 9:07 pm

Nymphetamine написа:Докато при палцовите (специално за 7-ма серия на Sram определението не е съвсем точно, защото в действие влиза и показалеца) нещата са много по удобни и безопасни. Просто бутваш с палеца и смъкваш, дръпваш с показалеца и качваш, без да променяш ъгъла на китката...
Я пак. Карам с палцови команди SRAM X.7, модел 2005 година. Смяната се извършва само с палеца!
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот RunningWild » Сря Юни 27, 2007 2:07 am

Карах 2-3 години със SRAM 3.0 Gripshift и преди 2 седмици си купих SX-5. Разликата е невероятно огромна! При палцовите (SX-5), само с палеца се превключва, удобството е огромно, а самото превключване е като песен. Много, много по-удобни са палцовите, пак повтарям - говоря за команди, при които превключването става само с палец, от който и да е Gripshift! А командите, при които е нужно да използваш показалеца и палеца си според мен са доста неудобни... Само си представете как спускате някой супер техничен участък и как искате да превключите с показалец и как точно в този момент искате да стиснете спирачка... и какво се получава :dunno: кофтииии... Затова извода е: SRAM SX-5 rulzz (това в кръга на шегата естествено), но според мен това са най-добрите команди в момента на пазара, а и цената им не е лоша ;) [/u]
We are prisoners of our time... But we are still alive... Fight for the freedom, Fight for the right... We are RUNNING WILD!
Аватар
RunningWild
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1278
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 1:58 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Nymphetamine » Сря Юни 27, 2007 9:06 pm

Ozzie написа:Я пак. Карам с палцови команди SRAM X.7, модел 2005 година. Смяната се извършва само с палеца!


Верно! :D Позабравил съм малко. Моля за извинение... :V:
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Ozzie » Сря Юни 27, 2007 9:18 pm

Хайде без изчервявания. Няма нужда.
Как са фърчикоптерчетата? :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта