впечетления от последния байк панаир в Кьолн

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Мнениеот SPA » Чет Фев 12, 2004 6:32 pm

[quote="batman"]

...
Това е ревизиран Аполон(18,5"),след размисъл-предизвикан от вас;).Сменил съм тубинга с по-съвременен и са премахнати "излишните" 2 градуса на подседалищната тръба+промени по геометрията,очаквам коментари :)))))))))
[/quote]

Ами всичко това е добре, само пусни и оригинала за да може нагледно да се видят разликите. Так ще има база за сравнение и от по неуките хора като мен. Тъй като ползваш някаква CAD система - може да напасниш двата вариант един върху друг.

А и още един въпрос относно EXCEL на Sprint. Много хора му харесват геометрията. Но чух, че вече имало няколко счупени рамки. А повечето хора които разбират малко повече разправят че е доста тънкостенен (лично го чувам как бие по на куфо от Аполото, макар това да е много косвен аспект).
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот batman » Чет Фев 12, 2004 6:56 pm

[img]http://ventzik.dir.bg/sprint/apolon_new2.gif[/img]
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот TOYAGA » Чет Фев 12, 2004 7:15 pm

Велосипедът ще стане чувствително по-повратлив, доста по-удобен за неособено спортни натури, малко по-неефективен при яко въртене и малко по-нервен на спускане. Надявам се, че седалковата тръба е достатъчно добре оразмерена за промененото натоварване в горната част...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот batman » Чет Фев 12, 2004 7:45 pm

[img]http://ventzik.dir.bg/sprint/excel2003.gif[/img]
[img]http://ventzik.dir.bg/sprint/excel2004.gif[/img]
...стар и нов Ексел...вторият е по-дебелостенен и много по-усилен,а главата му е бетон:)))
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот TOYAGA » Чет Фев 12, 2004 7:54 pm

[quote]...стар и нов Ексел...вторият е по-дебелостенен и много по-усилен,а главата му е бетон:)))[/quote]


Екстензивен подход par excellence :)))
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Чет Фев 12, 2004 8:13 pm

[quote="tuba"]

[quote="bikerider"]

Разбираш ли ме какво ти казвам - на Запад отглеждат и глезят "овцете" си за да ги стрижат много години наред, а тук у нас спекулантите само гледат какво се харесва в момента за да прилъжат "овцете" и да им пробутат евтинджосите си, без да се интересуват клиента аджеба доволен ли ще остане все пак...

[/quote]

Разбирам какво казваш не съм чак толкова глупав.
Но не съм съгласен.
Това явно е отговор на два мой пост в две различни теми.
Опита ми с такива спорове е, че нито аз ще обедя теб в това което
мисля, нито ти мен .
И понеже това е форум за колела а не за политика и икономика предлагам
да не спорим повече тук.
Най хубаво такива спорове се водят на по бира две:D
Не, че има голяма полза ама поное си е прилична тема на разговор.
[/quote]


Не съм си у помислял че си глупав - исках да бъда максимално ясен. Иначе аз не споря с теб, просто вече съм дърт и съм склонен към философстване (дървено? :D:8D:)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот batman » Чет Фев 12, 2004 8:36 pm

[quote="IDIOT"]

...ta znachi...

................................................................................................................................................................................................
A tuk e redno da spomena, che imam dosta qsna predstava ot mehanika i supromat, taka che BATMAN da ne mi izliza s nomera "kvo li razbira nqk'va si macka ot geometriq na ramkata", 'stoto moga mnogo da mu razkaja:}):.

[/quote]

...ako moga da nau4a ne6to novo ot teb, to togava az sum celeq tvoj (na razpolozenie prez cqloto denono6tie !!!), mackite gi gledam v o4ite, kogato mi obqsnqvat ;) :)))))))))))))))
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот batman » Чет Фев 12, 2004 9:03 pm

[quote="SPA"]
Но чух, че вече имало няколко счупени рамки. А повечето хора които разбират малко повече разправят че е доста тънкостенен (лично го чувам как бие по на куфо от Аполото, макар това да е много косвен аспект).
[/quote]

...btw, ne sum 4ul za s4upenite ramki, vqrno e 4e sa po-tunkostenni, no puk sa ot mnogo ka4estven AL ( izklju4itelno leka rama). Btw, vsqka AL rama moze da se s4upi,viz v edna druga tema,kakvo kazvam po vuprosa(2-te godini garanciq se davat ot vsi4ki proizvoditeli na AL bikes, nezavisimo dali se kazvat:BALKAN ili SCOTT-nikoj ne dava pove4e!!!!!,za karbona dori tq e samo 1 godina). Kogato kupuva, 4ovek trqbva da e naqsno sus sebe si, 1. kolko kg tezi, 2.kolko e visok, kak 6te kara....i kolko pari ima v dzoba si ;). Az sus svoite 103kg da ne se hvalq, no sum sposoben dosta ramki da polomq, stiga da mi gi predostavite :))), puk neka i da sa markovi te ....
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот SPA » Чет Фев 12, 2004 9:14 pm

[quote="batman"]
...btw, ne sum 4ul za s4upenite ramki, vqrno e 4e sa po-tunkostenni, no puk sa ot mnogo ka4estven AL ( izklju4itelno leka rama). ...
[/quote]


Aми напоследак се замислям за някоя по-ниска рамка - която да мога да юркам яко (DH, URBAN). В момента съм с Appolo 2002 19". Харесах си Drag Climber, но нещо я няма в отделна продажба. Другата подобна беше EXCEL, но и нея май я няма отделно в продажба. Досегашния модел не ми вдъхва довериа. Виж ако този модел който си визирал излезне може и да се позамисля. Друга която ми харесваше беше Appolo 2003 но не съм виждал ниски от този модел и пак проблема с отделната продажба.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Фев 12, 2004 9:14 pm

[quote]2-te godini garanciq se davat ot vsi4ki proizvoditeli na AL bikes, nezavisimo dali se kazvat:BALKAN ili SCOTT-nikoj ne dava pove4e!!!!!,za karbona dori tq e samo 1 godina[/quote]


Не говори глупости!

Европейската гаранция на Giant за всички алуминиеви И карбонови рамки е 5 години. Гаранцията важи за ездачи с тегло до 120 кг, които не са abuse-вали по някакъв начин материала. Гаранцията за произведените от Giant компоненти по велосипеда, различни от рамката, е 2 години.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Avid » Чет Фев 12, 2004 9:15 pm

batman - може ли да ми дадеш e-mail-а си че имам да те питам нещо много спешно? Ако не ти се дава във форума направо пиши на моя -

[email protected]
Човек е изобретателен. Когато не може да се освободи от някой недостатък, започва да го култивира съзнателно. И със самия факт, че е вече искан, недостатъкът му добива и за него, и за другите вид на качество.
Avid
 
Мнения: 214
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Яну 25, 2004 5:02 pm
Местоположение: Greenland

Мнениеот batman » Чет Фев 12, 2004 9:20 pm

[quote="TOYAGA"]

Велосипедът ще стане чувствително по-повратлив, доста по-удобен за неособено спортни натури, малко по-неефективен при яко въртене и малко по-нервен на спускане. Надявам се, че седалковата тръба е достатъчно добре оразмерена за промененото натоварване в горната част...
[/quote]

@TOYAGA
Благодаря, че ми трасираш посоката на мислене и, че потвърждаваш някои мои опасения :))).С общи усилия резултатите винаги стават по-добри, аз желая не по-малко от вас един ден БГ байковете да се ползват с добро име!!!


С УВАЖЕНИЕ:batman
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот alcoholyday » Чет Фев 12, 2004 9:35 pm

[quote="batman"]

@did
Благодаря за човешкото отношение,ще предам поздравите на Ники:)))
@Avid
[u]За двата шока ще поговорим друг път(сега съм много уморен),в тях има повече здрав смисъл-отколкото предполагаш;)има една хитринка в тях,но е дълго за обяснение,не случайно велосипеда се казва Вектор![/u]
@screamBoy
Пазарът решава кои модели да оцелеят и кои да слязат от конвейра,sorry!!!CrMo-те рамки са с пъти по-скъпи от Alloy!!!Как за 100 лева!?!?
[/quote]

Interesno mi e kakva e hitrinkata v tova chudo na GEIometriqta(kakto se beshe izrazil thefatcat v edna druga tema):?:
Think FAST,Ride HARD
alcoholyday
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1630
Регистриран на: Вто Дек 16, 2003 4:04 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Фев 12, 2004 9:35 pm

@ batman

Хе, мерси, но не мисля, че заслужавам каквито и да било благодарности – просто изразявам мнението си... Ако последното има някакъв положителен ефект върху развитието на продукцията на българските велосипедопроизводители, още по-добре.:)

Не ме тресе излишен патриотизъм, считам мисълта на Пенчо Славейков "Погледнете в главите си: патриотизмът, който се мотае там, не ви ли пречи да мислите?" за твърде мъдра и по принцип съм човек, който не цепи басма, независимо от това какво му струва това.

Ако някога видя произведен в България велосипед, който да ми хареса, обещавам да го купя веднага. Засега такъв не съм видял...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот batman » Чет Фев 12, 2004 9:53 pm

[quote][i]



Европейската гаранция на Giant за всички алуминиеви И карбонови рамки е 5 години. Гаранцията важи за ездачи с тегло до 120 кг, които не са abuse-вали по някакъв начин материала. Гаранцията за произведените от Giant компоненти по велосипеда, различни от рамката, е 2 години.

[/quote]

...:))) e zan4i ne wsi4ki, prekaleno absoljutizirah (winowat) ...oba4e tova s "abuse-вали", e mnogo hlyzgavo ...ot opit go kazwam, a za 120kg - statisti4eski weroqtnostta da ima takuw biker na rasow bike e ni6tozna, poznawam dwama qki muze s po oklo 120 kg, na koito dosega ne im se e oprqla nito edna ramka i si hodqt pe6 ;)
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот batman » Чет Фев 12, 2004 10:03 pm

[quote="TOYAGA"]

@ batman



Не ме тресе излишен патриотизъм, считам мисълта на Пенчо Славейков "Погледнете в главите си: патриотизмът, който се мотае там, не ви ли пречи да мислите?" за твърде мъдра и по принцип съм човек, който не цепи басма, независимо от това какво му струва това.

Ако някога видя произведен в България велосипед, който да ми хареса, обещавам да го купя веднага. Засега такъв не съм видял...

[/quote]

...патриотизмът е израз на себеуважение...и не е самоцел, бащата на Пенчо е по-мъдър в това отношение!!!
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот batman » Чет Фев 12, 2004 10:30 pm

[quote="Avid"]

batman - може ли да ми дадеш e-mail-а си че имам да те питам нещо много спешно? Ако не ти се дава във форума направо пиши на моя -

[email protected]
[/quote]

...може да ползваш и този :[email protected]
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот bikezilla » Чет Фев 12, 2004 11:20 pm

батман, така и така си почнал да постваш тези интересни чертежи, ако може да постнеш и едно сравенение на аполо 2003 с аполон 2003?
може и само на аполото, таман ще е пълна колекцията :о)
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот screamBoy » Пет Фев 13, 2004 12:17 am

добре де, ясно ми е че на теб като дизайнер ти е по-изгодно всеки сезон да ти дават за задача да смениш целия набор от рамки
но на мен като карач ми е по-изгодно да имам поне 1 рамка (май по подразбиране се установи че това е най-съществения компонент, а ?) читава и да не ме е страх да я карам 3-4-5 години
цените на нещата зависят и от довършителните операции !!! иначе нямаше да има рамки seven за по х хилки в гущери и тайванчета за по 2-3 стотин
нали и с алуминиевите е така ? тоя ексел дето е 130лв крайна цена ако ще се пипне както трябва сигурно ще излезе 600 и отгоре
питането ми беше основно в една такава насока - конвеир, хубаво, може ли да се купят от някъде разните несглобени, останали от минали години и от минали моди части ? този Falcon той изобщо има ли поне 1 такова колело в движение в България :(
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот batman » Пет Фев 13, 2004 1:39 am

[img]http://www.balkan.bg/gallery/pilot.gif[/img]
...tova e edna moq razrabotka za 2005 godina, starah se dizajna da ne "pre4i" na funkciqta...vie 6te kazete dokolko sym uspql ;)
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот batman » Пет Фев 13, 2004 2:52 am

[quote="bikerider"]
...............................................................................................................

така че, моя съвет към теб е - чуй всички негативни неща които се изписаха по твой/ваш адрес - по ценни съвети няма да чуете скоро. дано се вслушате...
[/quote]

...4uvam,4uvam :)))10X!
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот batman » Пет Фев 13, 2004 3:06 am

[quote="bikerider"]
.......................................................................................

Или по-точно казано, на Запад просвещават потребителите, а у нас се разчита на обратното - на това че потребителите не са в час...
[/quote]

...i az tova kazah po-gore, no da ne zabravqme, 4e ziveem in the Near wild, wild East ;)
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот did » Пет Фев 13, 2004 9:30 am

Ей, ама съгласете се, че с намесата на Батман нещата в тоя форум живнаха доста! Само се чудя докога тая хубава дискусия ще се води под заглавие "Впечатления от последния байк панаир в Кьолн". Това си е ценна информация и някакси мястото и не е тук, в "общ форум". Дайте да я пренесем другаде някъде.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Waldemar » Пет Фев 13, 2004 10:04 am

Въпрос към Batman. Може ли да се намери рамка Ексел новия, без боя и т.н, и на каква цена?
Е, Може и боядисан де нямам претенции. Размер 18"
100% Bill Gates Free
Аватар
Waldemar
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1489
Регистриран на: Сря Май 14, 2003 1:49 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пет Фев 13, 2004 10:22 am

[quote="batman"]

[img]http://www.balkan.bg/gallery/pilot.gif[/img]
...tova e edna moq razrabotka za 2005 godina, starah se dizajna da ne "pre4i" na funkciqta...vie 6te kazete dokolko sym uspql ;)
[/quote]


Велосипедът определено не е дива чалга като конструкция, НО има някои съществени моменти в него, върху които е добре да се помисли.

1. Много по-скъпо ли ще излезе, ако просто огънеш горния квадрат? Профилът ти е як - ще спестиш заварка на шибано място, ще спестиш операция, ще спестиш и тегло. Същевременно велосипедът ще изглежда по-добре и ще се намали риска някой да си изръби меките компоненти в твърде резкия преход, който имаш в момента.

2. Съмнявам се най-горния отвор за предното закрепване на шока въобще да върши някаква работа (ходът много ще се скъси и едновременно с това ще се появи регресивна тенденция, ъглите ще станат кошмарни). По-добре го махни, за да не се изкуши някой хлапак да пробва и да си съсипе шока, да смачка седалковата тръба, да се пребие и т.н.

3. Тоя шок е къс. Сега не ми се мери и смята, но според мен ти трябва шок с дължина, при която верижните стойки ще заемат хоризонтално положение в позицията на чертежа (иначе товариш излишно шока, а велосипед с тази конструкция се кара или седнал с въртене или станал и силно изнесен назад без въртене – вж. т. 5). Ако съществува риск тази промяна да удължи твърде много междуосието при сегашните пропорции, просто намали дължината на верижните/седалковите стойки, държейки все пак сметка дали ще ти влезе колелото :)))

4. Главният лагер на задницата трябва да е вкаран в масивно фрезовано (струговано) парче – при всички свестни велосипеди от този тип случаят е точно такъв. Двете връзки между тръбата на курбелите и главния лагер също трябва да са яки – планки с дебелина минимум 10 мм. Самият лагер трябва да е перфектно осигурен аксиално, иначе става много лошо – велосипедът се превръща във fishtail, лагерът се сменя едва ли не след всяко каране, буксите на шока заминават на кино и ред други гадости от подобен род

5. Най-голямата грижа на този велосипед е концепцията на задното му окачване. На път си да създадеш през 2005 г. нещо, което по света почти измря през 2000-2001 г. Става въпрос за URT-система с вграден в него курбел (Antriebsschwinge за колежката от Мюнхен). Какви са предимствата (btw, имам такъв велосипед в къщи - Giant Boulder-а DS на скъпата, така че му знам и кътните зъби)? Първо този велосипед не "рита", защото факторът верига е напълно изключен от схемата, второ почти не клати АКО седиш на седалката и трето - "не кляка" при рязък, силен натиск върху педалите. Ядовете са повече:
А. Велосипедът "рита" по много особен начин (напред и нагоре) при спускане – колкото по-голямо е разстоянието между главния лагер и оста на курбелите, толкова по-шибан е ефектът. В конкретния случай ще го има, но няма да свали ничии крака от педалите, както навремето правеше Trek Y.
Б. Задницата работи зле (не поема неравности) при въртене И ЕДНОВРЕМЕННО с това клати зле, ако въртиш яко станал.
В. Задницата работи ЗЛЕ в режим на спиране.
В момента много малко фирми от low-end сектора правят велосипеди с такова окачване. GT и Klein доразвиха URT, усложнявайки го неимоверно (съответно с i-Drive и Maverick-ставите), но в конкретния случай за подобни глезотии не може да става въпрос, нали?

В крайна сметка от този велосипед може да стане СНОСНО возило за спускане и возене – стига да му направите добра цена, мисля, че е НЯКАКВА крачка в правилна посока...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот batman » Пет Фев 13, 2004 11:31 am

TOYAGA, премного благодарности, 1000X! Изчистваш много от мътилката в главата ми ;). Най-голямата пречка да приложа всичко, което казваш е: ценовата рамка, в която трябва да се вместя(а тя е безумно тясна!!!). Огъването на топ тюба е изключено, защото трябва да се правят сложни и скъпи инструменти. Горният отвор е за визуално олекотяване и симетрия (композиционен проблем;), и наистина може да поведе някой начинаещ, затова ще променя фи-то далеч от присъединителния размер(не се бях замислял върху това).

[img]http://ventzik.dir.bg/sprint/apolon_new3.gif[/img]
...ето поправка под твое давление :))), остава да се преборя с "ценовиците", щото "лефовете" стават повече!!!
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот batman » Пет Фев 13, 2004 12:54 pm

[quote="Waldemar"]

Въпрос към Batman. Може ли да се намери рамка Ексел новия, без боя и т.н, и на каква цена?
Е, Може и боядисан де нямам претенции. Размер 18"

[/quote]

...съжалявам,няма такава практика...Спринт не е профилиран в тази посока .
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот TOYAGA » Пет Фев 13, 2004 1:12 pm

[quote]...ето поправка под твое давление :)))[/quote]


Мда, така става бомбоустойчиво.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот batman » Пет Фев 13, 2004 1:40 pm

[img]http://www.balkan.bg/gallery/d-type.gif[/img]
...това е мой проект за '05... идеята ми е: байка да е за по-универсално използване... имам някои притеснения по кинематиката...
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот КапитанПланета » Пет Фев 13, 2004 1:52 pm

Тук не може ли седалковата тръба да си е непрекъсната ? Така ще отпаднат от подсилванията и ще е по-просто и по-леко...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта