спам-ботовете...

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Мнениеот bdz43r » Пет Ное 23, 2007 5:09 pm

Brave написа:Уникална защита, реализирана само за mtb-bg.com има много по-голям шанс да проработи.
Такава една уникална защита може да се окаже много по-проста от очакваното. Без съмнение ботовете очакват някакви стандартни наименования във форума (например posting.php) и ако тези имена бъдат променени, ще бъдат пресечени всякакви опити за пускане на мнения по такъв начин.
Идеята ми е в доста суров вид, но мисля, че това е достатъчно нестандартна и проста защита, която реалните потребители изобщо няма да усещат.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Ное 23, 2007 6:30 pm

Аз не разбирам какво толкова има да се мисли. Решението е дадено в първия пост на темата. Новорегистрирани членове (99.9% от спам-ботовете се регистрират преди да постнат), да НЕ могат да постват url-та, преди рейтинга им да се е вдигнал спрямо първоначалния. Лесно за правене и ефективно. Поставя мъъничко ограничение пред новорегистрираните, но моментално отсява спам-ботовете.

Промяната на имена на скриптове и прочие ще бъде пробита доста лесно, въпрос на по-интелигентен бот. Горното решение е от съвсем друг род, затова и го постнах.

Бъркам ли някъде?
Последна промяна bikerider на Пет Ное 23, 2007 6:32 pm, променена общо 1 път
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alpina » Пет Ное 23, 2007 6:31 pm

Хех, не :)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bdz43r » Пет Ное 23, 2007 7:06 pm

bikerider написа:Промяната на имена на скриптове и прочие ще бъде пробита доста лесно, въпрос на по-интелигентен бот.
Но колко са тези интелигентни ботове, които предполагат, че някой би се занимавал да променя такива неща? Не вярвам някой ботаджия да е приритал да се занимава с нестандартна защита на отделен форум (съществуването на ботове предполага точно обратното - адаптиране към стандартните и най-разпространени защити).
bikerider написа:Горното решение е от съвсем друг род, затова и го постнах.
Ако се разпространи ще бъде разработен веднага начин за заобикалянето му (което важи за всяка защита). Ако се обвърже наистина със системата с рейтингите, вероятно ще има ефект (още повече, че доколкото разбрах, това с рейтингите също не е много стандартно).
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот did » Пет Ное 23, 2007 7:10 pm

bdz43r написа:Ако се обвърже наистина със системата с рейтингите, вероятно ще има ефект (още повече, че доколкото разбрах, това с рейтингите също не е много стандартно).

Не само че не е "много стандартно", а е уникално за mtb-bg.com. Така че всеки алгоритъм, който се базира по какъвто и да е начин на рейтинговата система, на практика ще е 100% ефикасен срещу ботовете.

Решението, показано от bikerider в първия пост на тая тема, също е много добро!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Admin » Съб Ное 24, 2007 12:51 am

Решението с ограничение за публикуване на URL на база рейтинг е много добро, но има един недостатък: пречи на ботовете да пишат, но не и да се регистрират. А уверявам ви, тия гадове пълнят базата с десетки излишни "потребители" на ден, което, признавам си, е доста дразнещо.
Но ако не намерим начин да спрем регистрацията, ще пробваме някое от нещата, които ще спрат писането от тяхна страна.
Друг недостатък на посоченото горе противодействие е това, че ще засегне не просто новорегистрираните, а всички, които са с рейтинг под 1200т. Това би означавало те да не могат да пускат линкове дори в Бла-бла. Освен ако ограничението не е за определено време...

Виж, това в първия пост по темата изглежда по-обещаващо от моята гл.т. на почти нищо неразбиращ от тия скриптове и работи човек ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Съб Ное 24, 2007 1:40 am

Според мен "ботовете", които успяват да се промъкнат в момента, не са автоматизирани, ами са си живи хора, на които се плаща определена сума за да разпространят дадена реклама. Имам предвид, че взехме специални мерки да направим части от регистрационния процес уникални за мтб-бг и въпреки това продължиха да се регистрират.

Може би карантинният период е едно сравнително удачно решение - т.е. новорегистрираните да нямат право да пускат постинги до 24 часа след регистрация. При това може да се ограничи и само пускането на нови теми (което правят ботовете засега).
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот screamBoy » Съб Ное 24, 2007 1:52 am

до сега съм виждал много рядко ботски постове и то само в първия раздел

което си пасва с писаното от PtD - че това са живи хора, предполагам click-n-pay узъри

може би защото неразбирайки кирилица смятат че първия раздел следвайки всеобщата логика е най-важен, следователно най-четен

и така, може ли да се карантинира постването (но не и четенето) само в първия раздел за новорегистрирани потребители ?
и да пише някъде там на английски че в първите 24 часа не могат да пишат никъде, а отдолу на български с кирилица да се обяснява че горния текст е направен с цел защита от нежелани скриптове.
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот PtD » Съб Ное 24, 2007 3:21 am

Още един аргумент в полза на това, че ботовете са живи хора - спамовете се появяват предимно през ранните сутрешни часове... когато в Китай, Индия и другите страни с развит Интернет и евтина работна ръка е ден. Бил съм в офис на компания за телефонен спам, точно така работят.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот screamBoy » Съб Ное 24, 2007 4:09 am

значи
да се доведе идеята до край
по време на регистрацията
има текст на английски който гласи, че се изисква мотивационно писмо до някой модератор, написано задължително на кирилица, и се дава някакъв трашмейл
отдолу на български се пише че има карантина примерно 6 часа (или там колкото) и наистина има няква карантина И че горния текст не трябва да се взима под внимание и никъде в кирилишките писания не присъстват цифри

?

опа, карантината трябва да е поне 8 часа - за да остане за следващия работен ден (сиреч дори да тества да не стане в рамките на текущия)

и трябва да се напише тая карантина, нали, малко като 100 тояги на чужд гръб от моя страна се получава
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот bikerider » Съб Ное 24, 2007 9:19 am

PtD написа:Още един аргумент в полза на това, че ботовете са живи хора - спамовете се появяват предимно през ранните сутрешни часове... когато в Китай, Индия и другите страни с развит Интернет и евтина работна ръка е ден. Бил съм в офис на компания за телефонен спам, точно така работят.


Ами още по-добре. Така ще им се наложи преди да пуснат спамчето си да напишат нещо смислено по някоя велосипедна тема и то на български, за да могат да постват url-та и реклами. С други думи, отлично знам, че няма защита, която да не може да се заобиколи, но смятам, че дори за живи "ботове" тази защита ще свърши прекрасна работа, защото преди да наспамят, ще трябва да получат оценка от останалите. Тоест самия форум ще се яви спам-филтър. По-адаптируем спам-филтър от човешка мрежа здраве му кажи.

Относно това, което казва Admin, да така е, пълнят базата. И за това има решение, на доста места съществува разумната практика неактивни (непостващи) акаунти по-стари от N месеца да се затриват без обяснение.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alpina » Съб Ное 24, 2007 9:38 am

Не съм особено съгласен, защото аз съм се регистрирал 3 Юли 2005, първия ми пост е бил 21 Ноември същата година. През това време съм чел форума и съм ползвал търсачката. Не съм се смятал за компетентен да давам мнения, не съм имал въпроси, защото съм си мамирал сам отговорите... Изобщо съм бил потребител с цел да мога да ползавм търсачката, а иначе само четящ.
Поправете ме ако греша, но тя може да се ползва, само ако си регистирран и тогава предложението то става такова, провокиращо безсмислени постове, само и само да поддържат акаунта жив ;)

Но от друга гледна точка си много прав. Едва ли са много хората, които само четат, а ако търсачката може да се ползва от нерегистрирани потребители, то доводите ми нямат смисъл вече :agree:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bdz43r » Съб Ное 24, 2007 11:22 am

Alpina написа:Не съм особено съгласен, защото аз съм се регистрирал 3 Юли 2005, първия ми пост е бил 21 Ноември същата година.
Аз изкарах повече от година в такова състояние. Възможно решение е не според постовете, а според посещенията да се определя колко се ползва даден акаунт (независимо дали пише или не, достатъчно е редовно да влиза). Само че възниква проблема, че някои ботове също могат да влизат редовно. В един друг форум (по-тясно специализиран и много по-слабо населен), където администраторския контрол е доста слаб и ботовете не се трият достатъчно редовно, са се появявали такива, които пишат по 3-4 поста на ден. Трябва да се отрязват още при регистрацията.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот bikerider » Нед Ное 25, 2007 2:33 am

@Alpina: Съгласен съм с теб, понятието "неактивен" изисква подробна дефиниция. Не съм се и опитвал да дам такава, казах първото нещо, което ми дойде наум. А и проблема с неактивните акаунти все пак не касае само спам-ботовете, той е генерален проблем.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Нед Ное 25, 2007 3:00 pm

Какво ще кажете за простичката идея, при регистрацията да се изисква задължително поне едно от полетата да е написано на кирилица (например, местожителство или интереси), като указанията за това също са на български език? Реализацията би била елементарна.

Убеден съм, че повечето живи азиатчета, дето работят като ботчета, първо няма да се усетят какво точно не им е наред във формуляра, та не става регистрацията, и второ, едва ли знаят как да пишат на кирилица с техните зафънчифлюшчени клавиатурки.

Това предложение има недостатък да ограничава реалните потребители, които не говорят български, но те пък като са се засилили да прииждат...
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Brave » Нед Ное 25, 2007 3:15 pm

Преди време бях предложил на Админа нещо подобно - допълнителна част от регистрационния процес, където ти се задава проста задачка - например "напишете на кирилица с думи, колко е шест плюс четири". Ако отговорът е "десет" регистрацията е успешна. Ако е такъв проблем регистрацията на англоговорящи, нищо не пречи, да има възможност да изпратят кратко мотивационно писмо до админа, за да им завърши регистрацията.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Мнениеот Admin » Нед Ное 25, 2007 8:30 pm

Точно по идеята на Brave от едно време се работи в момента. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот MpaBka ABuaTop » Нед Ное 25, 2007 10:41 pm

... and there's happy end after all :)
"...Soul is shit! I sold my Soul for Rock'n Roll, Beach!"
Аватар
MpaBka ABuaTop
 
Мнения: 860
Рейтинг: 1677
Регистриран на: Пет Апр 06, 2007 1:36 pm
Местоположение: Кърджали

Предишна

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта