Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот xcII » Чет Ное 24, 2011 11:27 pm

Здравейте,

В тази тема бих искал да отправя предложение, което искрено вярвам, че ако срещне подкрепа, ще подобри смисъла и ползата от рейтинга на всеки регистриран потребител на mtb-bg.com.

Както бях отбелязал в една друга тема, касаеща същия въпрос, рейтингите с/д мен са полезни, дотолкова, доколкото носят информация за надеждността и полезността на постващия ги по отношение на основната мисия на този сайт -> ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ и въпроси, свързани с НЕГО.

Това, според мен, към момента не е съвсем така.

Примери: Някой пуска виц и получава "+". Друг пуска социално ориентирана тема и получава "-". Или напълно обратното като последователност "+"/"-". Трети е нещастно влубен и получава "съчувствие". Тва са все хубави неща, защото забавляват/разсейват потребителите на Форума и аз също се впускам в таквиз теми с интерес, особено, зимния сезон. Но, посочените примери, освен социализиращата си функция, немат грам-чонг ползотворна такава относно основната мисия на сайта mtb-bg.com -> планинско колоездене. В същото време, обаче, по тези теми се трупа/губи "рейтинг", който отново, за мен, трябва да носи само информация за опита/приноса на участника във Форума по отношение на основната мисия на mtb-bg.com.

След тва кратко интро, което не ми се иска да удължавам и украсявам ненужно, мисля че мотивацията зад следващите предложения трябва да е ясна, а те са:

1) "+"/"-" да се дават само в секциите на Форума, свързани с планинско колоездене. От дефиницията на тези секции, според мен те са точно две -> "МТБ Форуми" и "Мероприятия", както и всички подсекции в тях;

2) "-" да се дават само от тези, които са достигнали най-високия възможен рейтинг.За mtb-bg.com. това значи рейтинг = 2000.

"+" да се дават и от тези с по-нисък рейтинг, ако се не лъжа беше рейтинг = 1600 от последното ми четене на Правилата на Форума. Без да влизам в подробности защо предлагам такава асиметрия и без да съм народопсихолог, бих аргументирал това предложение с мнението ми, че хората (не се изключвам и аз), по природа са по-склонни да критикуват, вместо да поощряват. Ако едно такова предложение се приеме, то мисля че нещата ще се "коригират" в някаква степен. Все пак, предполага се, че преобладаващо, тези изкласили до рейтинг 2000 са достатъчно отговорни личности, за да бъдат отговорно във функцията на "пенализиращи" модератори, когато се налага разбира се, без формално да са такива.

Послеслов:
Струва ми се че точковата скала в mtb-bg.com е твърде "дребна" в сравнение с някои други форуми, напр. планински или скиорски такива, където има 5-6 нива на старшинство и кокошкарски истории и интриги от сорта на "за 5 точки в повече" няма как да се получат, което на мен ми се струва по-мъдрата система. Но, тук е избрана тази система и аз я приемам.

Та тва е, folks :D :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот PtD » Пет Ное 25, 2011 1:11 am

Всъщност си малко в грешка. Тук не се стараем да определим кой е най-големият байкър чрез рейтинга. Рейтингът е метод да се контролират потребителите помежду си, така че най-блатантните дразнители бързо да се отсяват без намеса "свише".
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот dob111 » Пет Ное 25, 2011 12:13 pm

Напълно съм съгласен с Иван(ХСII) и го подкрепям. Рейтингът трябва да е израз на опитност и надеждност, и трябва да се трупа от важни теми, а не от разтягане на локуми.
@PtD, мисля, че не си прав - освен като възпираща мярка срещу досадници и келеши, рейтингът е и мярка за това, колко на едно мнение може да се вярва.

Рейтингът е субективен - най малкото има си приятелски кръгове които се подкрепят и по дефиниция си повишават рейтинга.
Рейтингът е ВАЖЕН - ако търсиш спътници за сериозно каране много хора ще вземат предвид вездесъщия ти рейтинг преди да ти се обадят - и с право в много случаи.
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот PtD » Пет Ное 25, 2011 1:33 pm

dob111 написа:Рейтингът трябва да е израз на опитност и надеждност, и трябва да се трупа от важни теми, а не от разтягане на локуми.

Ако не си забелязал, различните форуми имат различен тегловен коефициент за рейтинга, точно с тази цел.


dob111 написа:@PtD, мисля, че не си прав - освен като възпираща мярка срещу досадници и келеши, рейтингът е и мярка за това, колко на едно мнение може да се вярва.

Точно така. Но нима може да вярваш на досадници и келеши? Или обратното, нима недосадниците и некелешите имат нисък рейтинг?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот bikerider » Пет Ное 25, 2011 5:37 pm

@dob11: Рейтинга е обективна количествена величина, която изразява единствено сумарна оценка (плюсове и минуси). Субективни са асоциациите между тази оценка и други величини (колко може да се разчита, колко помага, колко е тъп, колко добре кара), ерго това, което влагаш в рейтинга го има в твоята глава. Мога да посоча поне две крещящи противоречия в идейната ти мотивация. Обмисли нещата по-спокойно. Подсказвам: съсредоточи се върху думичките "трябва" и "субективен".
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот dob111 » Пет Ное 25, 2011 6:19 pm

Аз не коментирах СУБЕКТИВНОСТТА, аз я констатирах. А до съсредоточаването на върху понятия "субективен" и "трябва" - часът е философия.
Субективно има винаги, човекът е мярката на всички неща. По горе съм споделил какво мисля, и смятам, че мислим сходно, само трябва да се четем по внимателно. :peace:
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот bikerider » Пет Ное 25, 2011 6:35 pm

dob11 написа:Рейтингът трябва да е израз на опитност и надеждност

dob11 написа:Рейтингът е субективен


Като оставим настрана пожелателния (а не аналитичния) стил в първото, тези две твърдения си противоречат. Във форума има много, много хора с "нисък рейтинг", които са пределно опитни и надеждни. Тях какво да ги правим, да ги игнорираме, само защото имат "нисък" рейтинг ли? Сбъркан ти е модела ;)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот xcII » Пет Ное 25, 2011 9:14 pm

@bikerider

Във форума има много, много хора с "нисък рейтинг", които са пределно опитни и надеждни. Тях какво да ги правим, да ги игнорираме, само защото имат "нисък" рейтинг ли?


Това със сигурност е така. Никой обаче не казва, че трябва да бъдат игнорирани и аз не ги игнорирам, ами гледам какво пишат и си преценявам. Мога обаче да преценявам, само когато аз имам някакво знание/опит по темата иначе нема как да преценя дали е надеждно или не мнението (пълна надеждност няма са, но тва е очевидно). Точно тогава, рейтинга дава допълнителна полезна информация.

Рейтинга става сравнително обективен, след достатъчно голям брой постове. Това е математически факт. Разбира се, има изключения: не са един и двама във Форума, които имат рейтинг 2000 и под 200 поста. За да се получи такова съотношение, на мен ми изглдежда доста ясно че е имало защо и аз бих гледал на тях като "надеждни", когато си дадат мнението по някоя тема, която най-вероятно и ще бъде свързана с планинското колоездене.

Отново ще повторя мотивацията зад предложението: към момента е възможно ако си мислещ, информиран, добре възпитан и безкрайно умерен в изказванията си, с чувство за хумор и готин аватар да станеш "главатар" без даже да си карал колело някога. Което си е абсурдно.. Това, разбира се е екстремен и почти невъзможен пример, но подчертава идеята на предложението добре.

Каквото и да си говорим, идеята на рейтингите е те да те информират за достоверността на мнението, иначе немаше да има никакъв смисъл от тях, освен за забрана за публикуване в определени секции или изхвърляне от Форума, ако минеш долната граница.
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот Alpina » Пет Ное 25, 2011 9:34 pm

Защо се бутате да предлгате реформи за чудесно работещи системи... Каква е таз мода?

Не знам защо си бях играл да напиша поредните тон глупости защо това и защо онова, но и да ги има и да ги няма - вие няма да се съобразявате с тях, защото искате да сте реформатори и няма да си направите труда да ги обмислите грам.

Хайде просто се спрете. Ако има нужда да се променя нещо, то ще е ясно за правоимащите на това и преди да предприемат действия - ще се консултират с достатъчно разбиращи люде, дето няма да предлагат идеи за които звездите им говорят....
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот PtD » Пет Ное 25, 2011 9:51 pm

xcII написа:Отново ще повторя мотивацията зад предложението: към момента е възможно ако си мислещ, информиран, добре възпитан и безкрайно умерен в изказванията си, с чувство за хумор и готин аватар да станеш "главатар" без даже да си карал колело някога. Което си е абсурдно..


Напротив, никак не е абсурдно. Много си е закономерно. И в живота извън форума също е така. Ако си пич - харесват те, независимо дали разбираш от нещо или не. Ако си лекенце, ако ще да си най-големия експерт по даден въпрос - никой не се интересува от теб.


xcII написа:Каквото и да си говорим, идеята на рейтингите е те да те информират за достоверността на мнението, иначе немаше да има никакъв смисъл от тях, освен за забрана за публикуване в определени секции или изхвърляне от Форума, ако минеш долната граница.

Kаквото и да си говорим, като автор на концепцията за рейтингите, мога да ти кажа че си в грешка. Не си схванал за какво служат.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот xcII » Пет Ное 25, 2011 10:58 pm

@Alpina

Защо се бутате да предлгате реформи за чудесно работещи системи... Каква е таз мода?
-> FTV :bowdown: :D Струва ми се, че си се напънал да кажеш нещо, но е излязло нищо :D

@PtD

Kаквото и да си говорим, като автор на концепцията за рейтингите, мога да ти кажа че си в грешка. Не си схванал за какво служат.
Аууу, excuse me, then :D Аз понеже познавам пичове, не си ги търся У Форумите с/д Рейтингите :D

ed.: @PtD Иначе, да, за мен основната идея на Форума е да срещнеш/запознаеш с хора, които освен, че споделят твоето хоби, си прекарваш приятно времето с тях. Но това, изобщо не отслабва мотивацията на предложението ми. Мдам!
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот cvb » Съб Ное 26, 2011 8:33 am

Темата за пияндета е най-вървежна (котирана) :evil: :beer: :lol: възприема се най-свойски :eyebrow:
майка да не си..Изображениекой съм азИзображениевелосиРАПТОР цъкащите минуси имат малка пишкаИзображение
Аватар
cvb
 
Мнения: 1778
Рейтинг: 859
Регистриран на: Съб Дек 16, 2006 9:28 pm
Местоположение: Рейтинг: 5000

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот PtD » Съб Ное 26, 2011 12:01 pm

xcII написа:Аууу, excuse me, then :D Аз понеже познавам пичове, не си ги търся У Форумите с/д Рейтингите :D

ed.: @PtD Иначе, да, за мен основната идея на Форума е да срещнеш/запознаеш с хора, които освен, че споделят твоето хоби, си прекарваш приятно времето с тях. Но това, изобщо не отслабва мотивацията на предложението ми. Мдам!


В твоята идея няма нищо лошо, разбира се. Чувствай се свободен да я въплътиш в дела... В някой друг форум. :)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот xcII » Съб Ное 26, 2011 12:36 pm

PtD написа: В твоята идея няма нищо лошо, разбира се. Чувствай се свободен да я въплътиш в дела... В някой друг форум. :)


Благодаря за съвета! Целата дискусия по предложението бе особено полезна за мен :D :D :D
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот Rix » Чет Дек 01, 2011 12:16 pm

viewtopic.php?p=800245#p800245
Не е като системата да е перфектна и чудесно работеща..
Освен да напиша още 5-6 полезни неща, че да ми падне рейтинга под необходимото за писане и да не ви досаждам? В същото време за какви глупости са ми давали + не е истина просто..
Аватар
Rix
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1217
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 11:22 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот sensation_blue » Чет Дек 01, 2011 8:00 pm

Ами както попита Alpina, каква е тая мода да се реформират работещи системи и като стана дума за субективизъм, мисля че е ясно, че системите са работещи само за тези, които имат изгода от нея ;)
Не че нещо, но и аз съм получавал минуси и плюсове за доста глупости, последно получих в една тема от 7-8 изказвания, общо 2 плюса и 3 минуса - тема, която изобщо не беше свързана с планинското колоездене, а по-скоро за начин на мислене и визия за света и бъдещето - някои ще се сетят за какво иде реч, няма смисъл да конкретизирам.
Такива неща не мисля, че трябва да се поощряват, защото някак си мирише на шуро баджанащина, а нали уж никой не я харесваше? ;)
Аватар
sensation_blue
 
Мнения: 529
Рейтинг: 1794
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:34 pm
Местоположение: Габрово

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот PtD » Пет Дек 02, 2011 2:05 am

Rix написа:http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?p=800245#p800245
Не е като системата да е перфектна и чудесно работеща..
Освен да напиша още 5-6 полезни неща, че да ми падне рейтинга под необходимото за писане и да не ви досаждам? В същото време за какви глупости са ми давали + не е истина просто..


Каквито потребителите, такива и оценките.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот icko0o » Пет Дек 02, 2011 12:11 pm

И аз подкрепям тази идея,преди няколко дни ми бяха сложени поне 5,6 минуса в раздела за Продавам/Купувам,в който бях пуснал няколко обяви,че продавам спирачки,курбели и други неща,на всяка една ми беше сложен минус,при положение,че бяха повече от коректни.Та идеята ми е,че това е направено от някой който току що е стигнал рейтинг над 1600 и решил да сваля ейтака за кеф рейтинга на някой друг,това на дали ще го направи някой с рейтинг 1900-2000 който се предполага,че щом рейтинга му е толкова,значи не е кой да е и е достатъчно отговорен и зрял за да не раздава рейтинг както му е на кеф и се предполага,че осъзнава в кой раздел е редно да се дават минуси и плюсове и в кой не,още по-малко при коретна тема/обява.
Аватар
icko0o
 
Мнения: 304
Рейтинг: 1342
Регистриран на: Чет Май 19, 2011 7:34 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот PtD » Пет Дек 02, 2011 1:56 pm

icko0o написа:Та идеята ми е,че това е направено от някой който току що е стигнал рейтинг над 1600 и решил да сваля ейтака за кеф рейтинга на някой друг

Не позна :)

П.П. естествено, всеки който е отнесъл минус, ще се жалва, че е несправедливо... Включително и аз. (например получих минус за мнението си, че поддръжката на Хонда ми излиза по-евтино, отколкото поддръжката на Опел - което си е факт.) Пак казвам, каквито потребителите, такива и оценките им.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот icko0o » Пет Дек 02, 2011 2:54 pm

PtD написа:
icko0o написа:Та идеята ми е,че това е направено от някой който току що е стигнал рейтинг над 1600 и решил да сваля ейтака за кеф рейтинга на някой друг

Не позна :)


П.П. естествено, всеки който е отнесъл минус, ще се жалва, че е несправедливо... Включително и аз. (например получих минус за мнението си, че поддръжката на Хонда ми излиза по-евтино, отколкото поддръжката на Опел - което си е факт.) Пак казвам, каквито потребителите, такива и оценките им.

Нямам нищо напротив да ми сложат минус,но той да е справедлив и да знам,че наистина съм го заслужил,а не такъв дет ми е сложен просто за кеф на някой друг :)
Аватар
icko0o
 
Мнения: 304
Рейтинг: 1342
Регистриран на: Чет Май 19, 2011 7:34 pm
Местоположение: Нова Загора

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот Ozzie » Пет Дек 02, 2011 5:29 pm

icko0o написа:Нямам нищо напротив да ми сложат минус,но той да е справедлив...

мхм... ама срещу несправедливите плюсове и "помпането" на рейтинг нямаш нищо против???
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот xcII » Пет Дек 02, 2011 8:40 pm

@Ozzie

мхм... ама срещу несправедливите плюсове и "помпането" на рейтинг нямаш нищо против???


е па... ти пък, задаваш "отговорчета" :lol: :lol: :lol: :D :agree:

Кефи ме, че тръгна некъв дискусион, макар и плах... все пак, тва си е малко"табу" тема за една перфектно работеща система, както некои преждеписащи си направиха труда да отбележат :8D:

Полусубективна/Полуобективна Легенда за интерпретация от средностатистическия участник във Форума:

Незаслужен "+" -> неочакван бонус;
Заслужен "+" -> очаквано поощрение;
Неутрално " " -> ами нормално или тея пак не ме дооцениха;
Незаслужен "-" -> кой кретен ми го наби;
Заслужен "-" -> е, всите сме Ора на тоя свят, даже и аз понякога не съм баш и напълно прав.

Забележка: Заслужен/Незаслужен са субективните усещания на участника във Форума :)

@PtD
Пак казвам, каквито потребителите, такива и оценките им.
[/quote] :agree: :agree: :agree:

Все пак, хубаво е да не се забравя, че най-важното е да се се кара планинско колоездене, било по пътеки или по черни пътища и после да се споделя :8D:

ed.: За съжаление, mtb-bg.com към момента не раздава дивиденти в швейцарски франкове за натрупани рейтинги.. което си е тъжно :xx(:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот xcII » Пет Дек 02, 2011 10:41 pm

@PtD

Всъщност си малко в грешка. Тук не се стараем да определим кой е най-големият байкър чрез рейтинга. Рейтингът е метод да се контролират потребителите помежду си, така че най-блатантните дразнители бързо да се отсяват без намеса "свише".


След 1 седмица осмисляне за кво си измислил така системата най-накрая получих просветление и схванах, ...май. Не ми се сърди, но все пак, аз нямам претенция да съм над средното ниво на схватливост, кат потребител на Форума. Определено и нямам желание да пускам "търсене" в темите на Форума, за да проумея основната идея / концепция на рейтинговата система.Но като потребител, забелязвам, че не винаги има общо с планинско колоездене.. Не мога и да приема концепцията, че тук оценката, под формата на рейтинг, е като У живота... всъщност тва си е абслолютно крехкиччо твърденийце, най-мекичко казано..
Иначе, ептен не ми дреме къв ще ми е рейтинга тук, щото не се издържам от него и това няма да ме спре да си правя кефа с колелото. Но като потребител на Форума ползвам, като допълнителна информация, рейтингите на другите съфорумници, когато немам собствено мнение, да не се повтарям..

Ако правилно ти схващам идеята, целата система е оставена на абсолютно демократичния принцип да се оценява от всички (над рейтинг 1600), при това абсолютно симетрично, както за "+", така и за "-", за да не се налага, както ти казваш, намеса "свише".

Разбирам те, ако бях модератор , щото пест сили, но не те разбирам като потребител.

Това, че хвърляш отговорността на "средностатистическия" потребител освен, че е демократично решение, е и според мен доста неортодоксално.. Абе директно, от сорта "мързи ме, кат власт имащ" та затова Форума да решава.. :bigeyes: :nono: Това, макар и да върши работа в дългосрочен план (демек, след достатъчно голям брой постове), определено не смятам че е баш и най-ефективното решение относно рейтингите, щото повечето хора наблюдават и оценяват резултатите в краткосрочен план..

В тази връзка, продължавам да считам, че направените 2 точки по предложението ми биха подобрили рейтинговата система и ползата от нея. :P

ed.: Някъде бях чел, че т.нар. "златен стандард" във валутите, бил паднал след въвеждане на демокрацията... Все пак това е Форум, а не политическа система за държавно управление, така че демокрацията може малко да се попренебрегне в полза на рационализацията.
Последна промяна xcII на Пет Дек 02, 2011 11:25 pm, променена общо 1 път
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот Alpina » Пет Дек 02, 2011 11:24 pm

icko0o, съдейки по подписа ти гледам си предубеден към българските форуми - тогава за какъв чеп си в такъв?

xcII, аз пък си мисля че ти отдавна си спрял и с напъните...


P.S. До колкото помня, аз съм човека, дето е свалил най-много рейтинг като сума до сега :D
Бях и рекордьора с най-малък такъв (няма как да ме стигнете)

Дали не съм най-голямото непотребно зло тука :nuts:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот did » Пет Дек 02, 2011 11:28 pm

xcII написа:Това, макар и да върши работа в дългосрочен план..., определено не смятам че е баш и най-ефективното решение относно рейтингите, щото повечето хора наблюдават и оценяват резултатите в краткосрочен план.


Спри да го разглеждаш в краткосрочен план и лампичката ще ти светне!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот xcII » Пет Дек 02, 2011 11:42 pm

@did

Не съм съгласен. Много потребители биха се отказали да пишат точно в краткосрочен план, защото смятат че има неква "необективност" и аз намирам това за напълно нормално. Щото както бе казал Кейнс, "в дългосрочен план всички сме мъртви", но тва за чий е на простосмъртните в краткосрочен план?
Поради това, освен верна (каквато аз смятам че е, както за N-ти път пиша), системата трябва да е ефективна
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот Admin » Съб Дек 03, 2011 12:11 am

Ами тя си е ефективна! Ако беше във форума преди няколко години, когато се наложи да я въведем, щеше доста ясно да виждаш промяната. Не казвам, че форумът е цъфнал и вързал, че нивото е някакво космическо или каквото и да е друго от този род, но е факт, че откакто я има тази система, търпимостта между отделните потребители, както и между цели групи и прослойки такива, нарасна значително, атмосферата доста се успокои, и всичко това става с много по-малко модераторска намеса, отколкото тогава. А точно това бяха основните цели, поставени пред рейтингите.
Разбирам ти терзанията, даже ще ти кажа, че сме обсъждали и други варианти за рейтинги, които дори смятам за по-добри, но те изискват коренна промяна, което означава часове висококвалифициран труд и в момента няма кой да ги отдели тези часове, при положение, че все пак имаме система, която си работи и дава добри резултати години наред.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот xcII » Съб Дек 03, 2011 12:26 am

@Admin

Разбирам и приемам отговора. :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот PtD » Съб Дек 03, 2011 12:56 am

xcII написа:Това, че хвърляш отговорността на "средностатистическия" потребител освен, че е демократично решение, е и според мен доста неортодоксално.. Абе директно, от сорта "мързи ме, кат власт имащ" та затова Форума да решава.

Има лек такъв привкус, но това е само бонус. Всъщност, чрез рейтинга потребителите определят кой според тях е полезен (дали заради приноса си към планинското колоездене, атмосферата във форума или каквато и да е друга причина). По този начин всеки дърпа крайчеца на една виртуална черга към себе си, като от общите дърпаници чергата стои някъде по средата между всички. Модераторите следят да няма нарушения на правилата, а съдържанието на форума (и филтрирането на участниците) се определя от самите участници.

Много хубав признак за това, че рейтингът работи хубаво, е че всички са недоволни от него. Всъщност това е единственият постижим баланс за една демократична система - невъзможно е да се угоди на всички, но когато всички са недоволни, значи има равенство :)

И да дам и контрапример: ако има някой невероятен състезател, който обаче е пълен тулуп и не може да върже три думи на кръст, заяжда се и обижда, дали следва да му дадем висок рейтинг само заради уменията му да кара колело?

А не виждам защо смяташ, че системата е неортодоксална... Доста прилича на парламентарните избори, само дето тук депутатите са повечко, а освен това мандатът им е кратък и динамично се променя ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Рейтингите в mtb-bg.com-> Свързани с Планинско колоездене!

Мнениеот Шлек_народен » Съб Дек 03, 2011 9:08 am

Проблема не е в системата ,а в критетиите които са водещи за "+" или "-" .А в някои случаи те са напълно необективни."Не си ми приятен, щото казваш нещо, дето не ми е много ясно ,ама не си прав!" Или нещо такова...И обратния вариант също.Ако нечие мнение е различно от твоето, но по-принцип не е грешно и нема да подведе другите потребители, не мисля, че трябва да се оценява отрицателно.Нали идеята е да се обменят мнения! А се случва. И както се каза по-горе, в краткосрочен план, на някой просто му писва да си блъска главата в стената.Не помня кой беше казал -"мислете преди да оценявате и дали изобщо трябва да оценявате нечие мнение." Цитирам по памет и може да не е точно, но смисъла беше такъв.Верно, че рейтинга не пълни хладилника, но след 2-3 мнения, дето някой не харесал( например що "Хонда"-та ще е по-евтина за поддръжка от нещо си там) и може и да спре да дава акъли въпросният потребител, поради липса на тоя рейтинг.Щото някой решил , че другия хал хабер си нема от коли, колела или нещо друго! И е взел присърце задачата да му обясни тая работа :)
Шлек_народен
 
Мнения: 323
Рейтинг: 1518
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 7:44 pm

Следваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 97 госта