За елита и аборигените

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

За елита и аборигените

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Вто Ное 10, 2020 12:37 pm

."...да може комфортно да се прави поне манюал, по-добре бъни-хоп;
4. да може скокът да се поеме - scrubbing е на английски...."

Това ми дойде в малко повечко... е има и по-драстични случай, в които ние плебеите -аборигени, без познанията на английката аристокрация /в България /- не разбираме нищо /това последното го разбрах.. та за т,ва искам да Ви разкажа една история /аз съм на...а бе с две думи моите внуци са на Вашите години / и за това разказвам спомени. Този е от преди поне 100 години : Аз съм млад ,хубав и студент в специалност ,в която се учат химични процеси и апарати за химичната промишленост. Та един от най-често употребяваните термини беше бъркалка /бъркачка /.Ние ,обикновените плебеи така се изразявахме ,но професорите и асистентите -мешалка -/такива бяха времената /. В моята група имаше едно селско момче-много напористо /впоследствие се ожени за софиянка - план "Път към висшето общество "/..до къде стигна не знам , но той поне две години си знаеше само неговото -джуркам и джуркалка...И след две години първи започна да употребява - шейкър /надскочи времето си /... Та - за какво Ви разказвам тази история... ми хайде малко повечко родна терминология в един български Форум ...Благодаря за вниманието . Надявам се да съм бил ясен.

Харка ,задръж мъничко-дано повече хора прочетат пожеланията ми .Благодаря ти .
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Lucky Loser » Вто Ное 10, 2020 1:13 pm

Ей това е да търсиш под вола теле!

Да беше употребен само английския израз, да, върви си изразявай недоволството с писания за време оно.

Но при положение, че е даден като допълнителна информация.. допълнителна информация!

Какво сега, ние английско-знаещите трябва да отидем в чужд форум, за да научим някой нов чужд израз ли ?!

П.С. кога ли за последно някой използва "драсни-пални-клечица" точки-точки-точки
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Ное 10, 2020 2:05 pm

Забавното е, че наистина помислих за български думи, но не се сетих за такива. Преди десетилетие, когато форумът беше доста по-населен имаше дискусии за приемане на българска дума като термин за даден тип компонент/действие с колелото - е за жалост вече не е така.

За елита и аборигените не ми се коментира.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Harka » Вто Ное 10, 2020 3:52 pm

Мики, и си прав, и не си. Действително, както каза Pr3d4t0R, преди много години (по-скоро 15 обаче, отколкото 10) във форума имаше много горещи дискусии за приемане на български имена на компонентите, инструментите и термините, свързани с велосипеда. Admin винаги много е държал на това и смея да твърдя, че в резултат от онези дискусии, всяка една част от колелото си има българско наименование, при това не само в някой прашасал речник на БАН, ами наложило се такова, което в момента е използвано и разбираемо от всички.

За добро или лошо обаче, има термини в английския, които просто нямат еквивалент на български. Това са обикновено думи, които не описват предмет, а дадено действие (както в случая на Pr3d4t0R). И такива думи са много по-трудни за превод. И за разлика от дадения от теб пример с джуркане и шейкване, българите са джуркали и преди 100 години, но менюъл със сигурност не са правили.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Cu0 » Вто Ное 10, 2020 9:19 pm

:)
в този бърз, глобален и по-свързан от всякога свят, е така. Когато някой измисли нещо ново (термин, дума и тн), то се разпространява толкова бързо през нета, че не остава време да го преведеш. А и няма време и смисъл да го правиш, защото докато се опитваш да го адаптираш към твоя си език, някой друг вече е ъпгрейднал терминологията/технологията и тн.

Положението е бърз или мъртъв :)
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Admin » Чет Ное 12, 2020 7:11 pm

@ЕДИН ЗАВЕТ
Може да прозвучи нескромно, но през годините съм направил може би и повече от нормалното, за да запазя езика на статиите в сайта (а през тях и по-общо на терминологията в българското МТБ пространство) максимално близки до българския език. Обаче в последните години вече вдигнах бялото знаме. Сигурен съм, знаеш, че неща като език, терминология, изразни средства и т.н. вече не се диктуват от „традиционните медии“, речниците, форумите и т.н. Не, диктуват се в социалните мрежи, телефоните и т.н. А там дори на някой отделен човек да му пука, дори той да е влиятелен (разбирай с много познати, последователи и т.н.), дори да са цяла група такива хора, не могат да преборят общите тенденции от хиляди хора, които в желанието за бързина (спомената от Cu0), модерност или просто от чист мързел, незнание или непукизъм относно някакви измислени „ценности“ като „чистота и богатство на езика“, все повече и повече боравят с чуждици.
Ако почна с примерите...
Преди не много време, много след онези 10-15 години, за които harka и Pr3d4t0R говорят, повдигнах такава дискусия за коловете за седалка. За мен лично най-правилният превод на dropper post е „понижаващ кол“, което като цяло бе прието в дискусията наред с „регулируем кол“. Оттогава в статиите ползвам и двете като синоними, но с лек превес за понижаващ кол. Дали много хора са започнали да използват тази изцяло българска и, смея да твърдя, съвсем правилно отразяваща функцията му (а и вярна като превод) дума? Съмнявам се, за повечето хора е по-лесно да кажат дропър. А имаше дори два-три случая, в които някакви хора във Facebook ми се подиграваха и ме критикуваха за използването на някакви измислени думи като „понижаващ кол“, един въд пълен невежа излязох, дето си служа с такива измислени изрази.
Да споменавам ли за модерните в спускането „рънове“? Това е то, човек като слезе от горе до долу по трасето, не прави спускане, прави рън!
И още мнооого, много...
Обаче по отношение на трикове, техники на каране и т.н. наистина е трудно да се преведат, дори и аз не се опитвам, повечето ги пиша на английски. Айде, предно и задно салто, 360 градуса и още 1-2 са лесни, ама примерно как да преведем wheelie (каране на задна гума, но седнал на седалката, с въртене на педалите) и manual (каране на задна гума, ама без да седиш на седалката, без въртене на педалите). Едно време на първото му казвахме „заден баланс“, ама реално и двете неща са „заден баланс“, само че доста различни.
Далеч съм от мисълта да съдя и хуля накого. Ако погледнеш френско списание, немско списание (или сайтове) - и там са се промъкнали дооста английски думи. Може би не колкото при нас, но като цяло за да не се случи това, е нужно много хора да не искат да се случи. А в наше време не се наблюдава такова масово желание.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Cu0 » Чет Ное 12, 2020 10:08 pm

Според мен термините (защото повечето са такива) нямат определена езикова принадлежност. Просто печели този, които първи ги измисли/наложи. Примерно ако някой бг карач вземе, че спечели световното с някаква негова си техника, и при първото си интервю след подиума обясни, че го е направил чрез "драпане", повярвай никой няма и да се опита да го превежда :)

е, може би в някой мтб форум някъде в Канада някой ще пита "wtf is drapane" :dontknow:
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Ное 13, 2020 10:49 am

Е поне си имаме на български много точно описващо GNAR -> БОЧ :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Belyov » Пет Ное 13, 2020 8:24 pm

друго си е да го изпраскаш на английската шльокавица иначе нема те отбере никой па и е модерно да се праска мешаница яка. е се има още тъпи селски говеда като мене дека не вдеваа английското ама виж ако почнете да праскате на немско нема ви се сръда
Аватар
Belyov
 
Мнения: 72
Рейтинг: 1222
Регистриран на: Пет Юли 05, 2013 10:07 pm

Re: За елита и аборигените

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Съб Ное 14, 2020 9:09 am

До тук добре - играта захитря...Включвам се за последно - не да давам акъл на по-старшите ,останете спокойни. По мои бледи спомени в списанието,което излизаше преди двайсетина години /Байк ,или нещо подобно /, въпросната тема имаше по-разумно развитие. Надявам се да не
откривам топлата вода , а само да я подгрявам : Тук има достатъчно специалисти - всеки термин да се да се разяснява на български и да се онагледи със снимка, или клип /има достатъчно /. Предполагам //надявам се / това ще вдъхне малко живот на Форума - интерес от начинаещите. Сега /лично мнение , а и не само в този Форум / - хората питат как да научат таблицата за умножение , а Вие им обяснявате как се решава троен интеграл.

ПП Това имах предвид при първото си изказване. Благодаря за вниманието. :wavey:
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am

Re: За елита и аборигените

Мнениеот bdog » Съб Ное 14, 2020 9:52 am

Мен лично много ме забавляват хора, които обичат да раздават задачи за другите от високата си морална позиция... Аре у лево!

А ако темата те вълнува, хващай перото, клавиатурата, камерата и започвай да твориш. Ама не знаеш как - това вече не е извинение - стига да имаш желание и мотивация, всичко се научава! Ако си добър, увлекателен, интересен, вероятно ще имаш последователи, които също ще отмятат работа. Ще създадеш движение, ще получиш респект и удовлетворение...
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: За елита и аборигените

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Съб Ное 14, 2020 11:51 am

bdog написа:Мен лично много ме забавляват хора, които обичат да раздават задачи за другите от високата си морална позиция... Аре у лево!


...Хм...защо си мислех, че само аз съм бил партиен секретар -
явна заблуда, имало и други - обичам ги !! :love:
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Harka » Нед Ное 15, 2020 2:28 am

ЕДИН ЗАВЕТ написа:Тук има достатъчно специалисти - всеки термин да се да се разяснява на български и да се онагледи със снимка, или клип /има достатъчно /. Предполагам //надявам се / това ще вдъхне малко живот на Форума - интерес от начинаещите.

Супер идея, Мики! Дерзай! Ето ти и жокер от мен - отиваш в youtube и пишеш "How to manual". Изглеждаш 300-те хиляди клипчета, които ще ти излязат как се прави и какво представлява. Връщаш се тук с разяснение на термина на български. Може да онагледиш със снимка или клипче. Даваш личен пример и налагаш преведения от теб термин. Просто, нали?

@bdog:

:agree: :agree: :agree:
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: За елита и аборигените

Мнениеот martin.radev » Нед Ное 15, 2020 7:03 pm

bdog написа:Мен лично много ме забавляват хора, които обичат да раздават задачи за другите от високата си морална позиция... Аре у лево!


Хехе по-добре нямаше да мога да го напиша!
:beer:
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: За елита и аборигените

Мнениеот Harka » Нед Ное 15, 2020 8:11 pm

Значи Мики, да обобщим:

Предложението ти за български термин на manual е:

ръководене /теглене , дърпане / с ръце -допълнение със задно обременяване


а за bunny hop:

скок на зайче


Сега остава да наложиш двата ти превода. Успех!
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта