Една идея за едни теми в Продукт-консулт...

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Една идея за едни теми в Продукт-консулт...

Мнениеот Admin » Вто Авг 28, 2007 11:15 pm

За всички, които следят редовно форума, е видно, че в Продукт-консулт има някои проблеми. Според мен те са естествени и произтичат от наличието на следните особености:
1. Има много хора, които се интересуват от различни продукти и то по различен начин
2. Голяма част от тези хора предпочитат да си направят своя тема, вместо да търсят други теми и да четат десетки мнения, половината от които не им вършат никаква работа. Това е напълно разбираемо, защото:
3. Информацията в този форум по принцип е трудна за систематизиране, освен ако такова не бъде направено изначално, но дори и тогава няма как да се постигне пълно насочване на информацията (за сравнение Важните теми), тъй като всеки питащ си има своите конкретни нужди, а всеки отговарящ своя конкретен опит.
4. Напоследък не ми остава време да прочистя този форум и да попълня ЧЗВ с някои от темите в него. Освен това изпитвам съмнения доколко десетките теми за продукти в ЧЗВ са ефективни, тъй като повечето хора би ги домързяло да ги четат или изобщо не биха се сетили да го направят.
Поради горните особености често се получава повтаряне на едни и същи въпроси, за едни исъщи продукти, често възникват офтопици, невинаги може да се разчита на коректна и точна информация на базата на личен опит или поне на достатъчно знания. Решение за всичко това едва ли има, да не забравяме, че това тук е форум, т.е. нормално е хората да говорят и да обсъждат това, което ги интересува и да си казват мнението. Но не пречи да се мисли и за варианти, които да подобрят комуникацията и най-вече качеството на информацията.

Идеята ми е да бъдат направени нов вид теми, които да съдържат отзиви за различни продукти, за конкретни модели на конкретни производители. Теми, подобни на статиите, които пиша аз в рубриката "Тестове", но тук мненията ще са от посетителите на форума. Ако предпочитате друго сравнение: теми, които по замисъл ще наподобяват отзивите в mtbr.com
Веднага правя уточнението, че целта ми не е да правя български вариант на mtbr :) Подобен сайт се нуждае от съответен софтуер, база данни, но най-вече от достатъчно развит пазар с много продукти и много потребители. Все неща, които на този етап отсъстват. Моята идея е просто да има теми, в които информацията за продуктите да е качествена, многостранна и колкото се може по-пълна, а също така лесна и удобна за преглеждане. Диалогичната форма на нормалните теми има много плюсове, но и много минуси. Такова е положението и с отзивите, за които говоря - и те могат да имат минуси, но и доста предимства.

За да се осигури качеството на информацията, мненията (отзивите) в тези теми ще трябва да отговарят на доста изисквания, които ще бъдат следени строго. Давам няколко за пример, които са ми хрумнали до момента:
1.Ще се следва някакъв шаблон със задължителна информация, включваща неща като: колко време е ползван продуктът (ще трябва да е поне един ден); как е ползван (за предпочитане по предназначение); впечатления от продукта (предимства, недостатъци, някакъв тип оценка/заключение); какви сходни продукти е ползвал авторът на мнението, може по желание да добави и кратки сравнения с тях.
2.Мненията ще трябва да са написани достатъчно грамотно. Ясно ми е, че не мога да очаквам от всеки има езиковедски знания, но сериозната информация не може да е поднесена на шльокавица или развален български.
3.Мненията ще трябва да са достатъчно подробни и обосновани. Забравете за мнения с едно изречение от типа „Жестока вилка!” или „Пълен боклук!”. Ако оценката ви наистина е толкова крайна, няма проблем, може да я споделите, но само ако е подкрепена с достатъчно обяснения защо смятате така и на каква база, за да се види дали сте отчели особености като цена, предназначение и т.н. Като цяло ще се търси ефект на умереност и културно поднасяне на информацията, а не на сензационност и креещящи заключения.
4.В тези теми няма да се допускат спорове, реплики и т.н. Т.е. за разлика от Важните теми например, Отзивите няма да имат дискусионен/диалогичен характер.

Ако идеята се окаже работеща и се получат интересни теми, към тях ще има връзки от поне три места: специална тема в Продукт-консулт, съдържаща линкове към всички теми за отзиви; подобна тема в ЧЗВ; секция в рубриката „Тестове” в сайта, съдържаща линкове към форумните отзиви. При евентуален успех на темите в бъдеще може да се мисли за обособяването им в отделен раздел на форума, но е рано отсега да с мисли за това.

Как ще става създаването на такива теми? Аз го виждам по два начина:
1.За продукти, към които е ясно, че има засилен интерес, инициативата ще я поема аз. В тази насока ще приемам предложения и от съфорумците, а защо не и от търговците, които би трябвало да знаят кои техни продукти са с повече продажби, т.е. хем има интерес към тях, хем евентуално има и кой да сподели мнение.
2.Всеки съфорумец, който пожелае да напише отзив за някой продукт, ще може да ми предложи да създам тема за конкретния продукт, за да може да публикува в нея мнението си.

Във всички случаи първото мнение в тези теми (мое или на някой от модераторите, ако решат да правят подобни теми), ще е кратко и стандартизирано. То ще задава заглавие на темата (например „Отзиви за...”) и ще съдържа линк към нарочна тема, съдържаща правилата за писане на подобни отзиви. Когато е възможно, в първия пост ще се дават накратко и характеристиките на продукта, взети от производителя. Оттам нататък ще творят посетителите на форума.

В крайна сметка, ако идеята се окаже успешна, се надявам да бъдат постигнати следните резултати:
1.За много продукти да има теми, които са сериозно написани и достатъчно информативни, без да съдържат крайни и необосновани мнения.
2.Това ще позволи на хората, търсещи информация, да имат ценен източник, където да прочетат отзиви, да научат подробности и да си съставят мнение. Разбира се, те ще бъдат препращани и натам, когато питат за някой продукт с отзиви.
3.За мен ще е по-лесно да прочиствам Продукт-консулт, тъй като се надявам с течение на времето по естествен начин да стане така, че хората, които желаят да споделят информация за даден продукт, да го правят в тези теми, към които пък ще си има постоянна връзка от ЧЗВ. С други думи, в тях да бъде информацията, която си струва да остане.
4.Надявам се с помощта на тези теми да намалее повторяемостта на едни и същи въпроси за едни и същи продукти.

Такива неща ми се въртят в главата... а вие какво мислите? ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Gh0s7 » Вто Авг 28, 2007 11:46 pm

Екстра, чак си го представих как ще стане... Аз съм за :agree:
4.Надявам се с помощта на тези теми да намалее повторяемостта на едни и същи въпроси за едни и същи продукти.
По скоро хубавото е, че ще има вече обстойно написано инфо за даден продукт и дори и да има повтарящи се въпроси ( теми ), проблема ще се решава само с препратка към специалната тема за дадения продукт и lock :)
Последна промяна Gh0s7 на Вто Авг 28, 2007 11:59 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
Gh0s7
 
Мнения: 1011
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 9:16 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Black cat » Вто Авг 28, 2007 11:49 pm

Само не разбрах 1 продукт - 1 тема или повече теми , иначе идеята ми допада :) :agree:
Аватар
Black cat
 
Мнения: 838
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Пет Юни 23, 2006 3:53 pm

Мнениеот THEZOGGO » Вто Авг 28, 2007 11:50 pm

Трябва да се опита и ще видим как ще проработят нещата. На мен идеята за по - добро ситематизиране и оптимизиране на информацията за отделните продукти ми допада. Подкрепям напълно идеята. :agree: :)
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Мнениеот PtD » Сря Авг 29, 2007 12:08 am

Според мен тази идея изисква реализация извън форумните рамки. Да използваме форума като швейцарско ножче носи определени негативи.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот klmn » Сря Авг 29, 2007 12:20 am

Ако идеята се окаже работеща и се получат интересни теми
Едва ли.
Мненията ще трябва да са написани достатъчно грамотно
:rofl: Фантастика..
често се получава повтаряне на едни и същи въпроси, за едни исъщи продукти,
Ram rulez,Drag sucs или обратното,Маззоцочи е дъ бес ,рок шок е баси боклука,батеее.. :rofl: :rofl: :rofl:
Примерно-въпрос в Продукт-Консулт (от мен)-
http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=27351
НикъФ отговор.. :popcorn: ,е с това ли ще прайм ревю?
:D
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот Alpina » Сря Авг 29, 2007 8:46 am

Горкичкият :bawling:

Сега сериозно. Идеята е добра, направо чудесна, но само при условие, че без каквито и задръжки, спрямо някои членове във форума, ще се тият коментари, които не отговарят на уловията, писани или неписани, ако трябва.

Наистина в ЧЗВ има много теми, в които от 34 поста само 2-4 дават нужната ти информация, но тя се губи сред останалите. Или другия момент, намираш я, но следващото мнение, на човек, за чийто познания нямаш и идея (а те са никакви), вкарва противоположен комантар и вече не знаеш на къде да ходиш.

За това предлагам, да се изяснят нещата от рано. Ясни са повечето хора, които наистина могат да дадат качествена оценка, ясни са и тези, чийто коментари, макар да бъдат отговарящи на условията, ще са направи абсурдни. Не казвам да има само една група, която да може да пише, защото съм сигурен, че има и новорегистрирани, с богати познания, но кометрари от вторите ще доведат до старото положение.

Задължително трябва да се спазва и условието, че не трябва да се допускат всякакви заяждания, лични и на тема предпочитанията към дадена марка, или в такива мнения, които освен зяждането да има и ценна информация, туморната част да се изрязва както си му е реда, без да се съсипва останалата част от мнението.

Пример - аз нямам особено големи познания, както и опит, за това се въздържам да давам коментари в сверата на колоезденето, просто защото не струват нищо особено, но не мога да отмина коментар, който е абсурден, защото колкото и голям невежа да съм, и аз го виждам, но за разлика от един току що прохождаш в знанията си, търсещ информация.
Нека няма коментари, като мойте, но за това трябва да няма и от другите.

Така че, ако на някой не му харесва идеята, или няма с какво да помогне - изобщо да не се бута, там където не му е работа.
Или ако има такива - нека си има и съответни наказания.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот NovemberCharlie » Сря Авг 29, 2007 9:08 am

Admin, нищо не пречи да пробваш. :)
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Сря Авг 29, 2007 9:48 am

Аз съм ЗА!! :agree:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот klmn » Сря Авг 29, 2007 10:55 am

коментари в сверата на колоезденето
:rofl: се дават основно от потребители в чекидж*йска възраст,останалите с малко или доста голям Личен опит си правят та*ак с тях..идилия. :D
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Авг 29, 2007 11:28 am

Alpina, без да се заяждам, но ако >>твоите<< разбирания се осъществят, този форум ще се превърне в казарма. Никой не е длъжен да дава информация под строй и да спазва ТОЛКОВА строги правила.
Идеята на Админ сама по себе си ми се струва ок, има хляб в нея, но дявола се крие в подробностите. Една от тях PtD я каза.

@klmn: както винаги гледаш на нещата реалистично :thumb::rofl:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Sp3c7r3 » Сря Авг 29, 2007 11:57 am

Идеята на Admin е добра, но според мен ако не "се превърне форума в казарма" няма да има бъдеще. Дано да греша, разбира се.

@bikerider: абе в казармата си е добре ве :)
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Авг 29, 2007 12:13 pm

Тънък баланс и многократно разисквана тема. Admin си знае най-добре :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alpina » Сря Авг 29, 2007 1:02 pm

Никой не е казал, целия форум да стане "казарма".
Но споредм мен, ако искаме идеята да се получи, поне в нейните рамки, трябва да се спазва някаква култура. Иначе то е все в г*з и все в нечии. Вече си има място "ЧЗВ" където е така, какъв е смисъла от още едно такова?

Не смятам, че нещата, които съм описал са толкова строги, но съм на мнение, че ако идеята се осъществи, то поне там, трябва да се държим нормално, а не всеки да си доказва магариите ;)

Всъщност това, което съм споменал е, желание за спазването на правилата. Но и прилагането им ;)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот shepo » Сря Авг 29, 2007 1:29 pm

:agree:
shepo
 
Мнения: 955
Рейтинг: 1606
Регистриран на: Пет Май 05, 2006 9:49 am
Местоположение: България , София

Re: Една идея за едни теми в Продукт-консулт...

Мнениеот BG-Rider » Сря Авг 29, 2007 2:08 pm

Такива неща ми се въртят в главата... а вие какво мислите?


ТОВА “КОНСУЛТ” не е българска дума и може да се промени.
Предлагам вместо ПРОДУКТ-КОНСУЛТ да се напише:

ВЪПРОСИ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ПРЕДИ ПОКУПКА НА КОЛЕЛО, ЧАСТИ И ПРИНАДЛЕЖНОСТИ.
BG-Rider
 
Мнения: 261
Рейтинг: 995
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 2:25 pm

Re: Една идея за едни теми в Продукт-консулт...

Мнениеот NovemberCharlie » Сря Авг 29, 2007 2:12 pm

BG-Rider написа:
Такива неща ми се въртят в главата... а вие какво мислите?


ТОВА “КОНСУЛТ” не е българска дума и може да се промени.
Предлагам вместо ПРОДУКТ-КОНСУЛТ да се напише:

ВЪПРОСИ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ПРЕДИ ПОКУПКА НА КОЛЕЛО, ЧАСТИ И ПРИНАДЛЕЖНОСТИ.
Драснипаликлечица (кибрит) ;) .
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Авг 29, 2007 2:17 pm

Alpina написа:Не смятам, че нещата, които съм описал са толкова строги, но съм на мнение, че ако идеята се осъществи, то поне там, трябва да се държим нормално, а не всеки да си доказва магариите ;)


Не че държа да повдигам отново тая дискусия, но какво пречи това да стане още сега и каква е гаранцията, че в този предложен от Admin вариант няма да стане както е сега? Каква е разликата?

За мен предложението на Admin е организационно и за удобство, а не за решаване на генерални проблеми, чието решение излиза от рамките на форума. Подкрепям го като идея де, но с реализацията имам малки въпросителни. Както и да е, аз съм в режим попкорн...:popcorn:

@BG-Rider: я бегай улево, че само ти липсваш с твоите глупости :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот klmn » Сря Авг 29, 2007 5:52 pm

:rofl: :rofl: :popcorn:
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот Alpina » Сря Авг 29, 2007 8:04 pm

Ох, всъщност поради факта, че аз нямам с какво да допринеса, но има и други такива, които обаче на са на такова мнение, според мен е желателно да се направи нещо съществено по този въпрос, за да не стане една голяма боза.

Но ми харесва идеята ти, отивам до магазина след малко и минавам и аз в режим :popcorn:

:offtopic:
@BG-Rider, ограничи се с изявите си само в онзи раздел, умолявам те ;)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот Admin » Сря Авг 29, 2007 11:34 pm

@PtD
Съгласен съм с теб :agree: Но затова уточних, че идеята ми за момента не е да правя български вариант на mtbr. Ако не друго, скептичен съм по отношение на това колко хора биха писали в подобни теми, тъй като да напишеш някакво по-задълбочено, обосновано и подробно мнение за продукт не е толкова лесно като да отговориш на някого с 1-2 изречения. Освен това основната цел в момента е просто за някои често обсъждани продукти да се събере по-синтезирана и качествена информация.
Ако такива теми се окажат успешни, може идеята да се доразвие в отделен под-форум, а пък ако случайно (хич не ми се вярва) има чак толкова много плодотворни писачи, може да се мисли и за нещо по-сериозно като самостоятелна секция, изградена върху подходящ софтуер и с необходимата функционалност. Това, разбира се, ще изисква някаква инвестиция, НО моето мнение е, че в момента в България сме още много далеч от реализацията на нещо от типа на mtbr, дори и в умален размер.

@Alpina и други, писали по темата
Благодаря за мненията. :agree: Да, строг контрол ще има и той ще е много улеснен от факта, че тези теми няма да са дискусионни и ще имат точно определена структура и задължително съдържание. От опит мога да ви уверя, че пазарът например се модерира по-лесно и бързо от форума, защото от тази година е "шаблонизиран". Не казвам, че е възможно да се овладее всичката простотия и гяволия в него, но едва ли някой ще отрече, че състоянието му е много по-добро от миналата година например. В тези теми очаквам да е още по-лесно, тъй като диалогичната структура ще е изключена.
И ВСЕ ПАК, ясно е, че няма начин да се противодейства напълно на недобронамерени и некоректни участници. Хубавото е, че с толкова задължителни елементи в темите въпросните индивиди ще трябва да отделят доста повече време, за да напишат нещо, което да не бъде затрито. Едва ли ще сметнат подобни усилия за оправдани.
Иначе, когато мнението е написано "по правилата" за тези теми, няма да го трия, дори да смятам, че е пресилено или грешно. Подобна намеса би била крайно некоректна. Но при наличието на данни от типа колко и как е каран продуктът, от колко време кара авторът на мнението, с какви други продукти има опит, мисля че ще е по-лесно да се прецени тежестта на мнението му.
Още един момент - Alpina спомена, че били малцина тези, които могат да дадат качествено мнение. Не съм съгласен. Подобно твърдение може да е вярно, ако гледаме чисто техническа грамотност и начетеност и ако единственият критерий е дълъг стаж и опит с много, хубави и скъпи продукти. Но за мен ценното е в разнообразието. Представи си, че ти си един току що навлизащ в планинското колоездене човек, търсиш мнения за даден продукт... за някой по-опитен от теб този продукт може да е боклук, защото той е пробвал къде-къде по-хубави. За някой на твоето ниво обаче продуктът може да е напълно задоволителен като работа. На практика и двете мнения са полезни - едното е в перспектива, т.е. от гл.т. на по-хубавото, към което трябва да се стремиш. Другото обаче може да се окаже по-близко до реалното ти положение, по-близко до твоята оценка.

Абе така като гледам, май ще пробвам идеята... само че ще ми е нужно известно време за подготовка :) Пък на някой ако му се е приписало вече, да започне да си подготвя бележки :D

Edit:
@bikerider
Ясно е, че това не е идея за решаване на глобални проблеми. Още в началото казах, че целта е подобряване на информацията в една конкретна част от форума. А причината там да не стане като в нормалните теми на форума е в задължителността на елементите и липсата на диалогична форма. По този начин преценката за съответствие с правилата (които са специални за тези теми) е максимално опростена, а предпоставките за кавги и заяждания просто липсват (и всякакво отклонение в тази насока ще бъде махано без никакви уговорки). В обикновените теми нещата стоят по съвсем друг начин и там не е възможно да се осъществява подобен контрол и да се прилагат такива правила, без да се убие форума като такъв.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Сря Авг 29, 2007 11:59 pm

Не пречи да се отмъкнат добрите идеи от мтбр. Например задължително отговаряне на въпроси:
- От колко време се употребява компонентът
- В какви условия, стил и т.н.
- Други подобни използвани компоненти
- Откъде е закупен (1, 2, 5-та ръка)
- В каква комплектация участва (други компоненти по колелото)

и т.н.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Чет Авг 30, 2007 12:08 am

Admin написа:А причината там да не стане като в нормалните теми на форума е в задължителността на елементите и липсата на диалогична форма.


Ахаа, е това разбира се е съвсем друго нещо и поставя нещата в съвсем друга (по-оптимистична) светлина. Подкрепям с две ръце! :agree::agree:

@PtD: прав си, наистина има хубави моменти в mtbr, но едва ли е удачно да се пренасят механично. Например има го момента с "културните" разлики - един е манталитета на пишещите в mtbr, друг е в mtb-bg. Визирам основно въпроса с комплектовката - тук тоя момент стои бая по-"пикантно" (справка lubodashkov). Ако не съм ясен - българските снимки в pinkbike са още по-ярък пример. Иначе съм съгласен - има какво да се почерпи като опит, но не мисля, че каквато и да е конкретика е удачна...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот FireFoXa » Чет Авг 30, 2007 12:23 am

Ще е хубаво, когато се оформят правилата за писане в този "раздел" да са подредени както краткия план в едно литературно съчинение, в смисъл да се оформят мини въпросчета насочващи автора на мнението за даден продукт какво точно трябва да пише за него. Примерно:
1. Име на продукта.
2. От колко време се ползва
и т.н...

Т.е. идеята ми е да се оформи така наречен "Шаблон" с насочващи въпросчета, за да се улеснят както авторите, така и "проверяващите" в лицето на Админа и Модераторите.

П.П. Аз съм ЗА идеята :agree: Дано скоро време бъде осъществена.
Аватар
FireFoXa
 
Мнения: 1057
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Чет Окт 12, 2006 3:23 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Admin » Чет Авг 30, 2007 4:24 pm

@FireFoXa, PtD
Да, подобна информация ще е изискуема, така че да може да се прецени какъв е опитът на човека, който дава мнението, но както каза bikerider, механичното копиране и навлизането в прекалена конкретика едва ли е най-удабчно в случая.
Засега ми се върти из главата да е задължително посочването на следните неща:
От колко години кара планински велосипед авторът на мнението.
Какви видове каране предпочита.
Какъв е годишният му пробег (за това малко се колебая, да не дойде пък в повече).
Колко време е карал продуктът, за който споделя мнение. (Минимумът ще е един ден сериозно каране, т.е. кръгчетата около баба Яга не се броят).
Как го е карал (по предназначение или не съвсем).
Карал ли е други продукти от подобен клас и тип, ако да, какви.

Освен тези елементи, ще има и примерно изброяване на нещата, които е хубаво да се включат при самото мнение за продукта.
Сащо така, ако авторът на мнението има опит с други подобни продукти, ще може да добави и кратко сравнение с тях.

Като гледам само шаблонът колко дълъг ще стане, съм по-скоро оптимист за това, че разни "чатъри" и "спамери" ще се откажат около десетия ред, а пък ако не го направят, все ще се "издънят" някъде :evil: Дано обаче това да не спре и тия, дето биха имали желание да пишат... но от моя гл.т. си струва човек да си напише мнението веднъж и подробно, вместо да отговаря пет път в различни теми. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот agent_Jekov » Чет Авг 30, 2007 7:26 pm

Добро като идея и дано се получи и е ефективно за в бъдеще.:agree: :agree: :agree:
On a mountain bike you can cover a great distance in a short period of time, or a short distance in a great period of time.In mountain biking there is no destination.Just a bike, a rider, and a place to ride!
Аватар
agent_Jekov
 
Мнения: 1802
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 3:43 pm
Местоположение: AREA 51

Мнениеот Krismars » Чет Авг 30, 2007 8:35 pm

Идеята е чудесна, но не е ли по-добре да се създаде друг раздел във форума, за да е още по-синтезирано и лесно за намиране. :offtopic: Само не мога да разбера годишния пробег за какво е? :dunno:
Аватар
Krismars
 
Мнения: 1654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 5:47 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Admin » Чет Авг 30, 2007 8:44 pm

Krismars написа:Само не мога да разбера годишния пробег за какво е? :dunno:


Както казах, за това още се чудя... По принцип годишният пробег показва колко кара човек и пак си е вид опит. Както се досещаш, някой може да кара от 10 години, ама ако навърта по 500км годишно, опитът и преценката му няма да са същите като на човек, който кара от пет години, но по 3000км годишно. Но доколкото при някои видове каране пробегът е по-особен и не е определящ за нищо, вероятно няма да го включвам.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Bashmaistora » Чет Авг 30, 2007 9:57 pm

Admin написа:
Krismars написа:Само не мога да разбера годишния пробег за какво е? :dunno:


Както казах, за това още се чудя... По принцип годишният пробег показва колко кара човек и пак си е вид опит. Както се досещаш, някой може да кара от 10 години, ама ако навърта по 500км годишно, опитът и преценката му няма да са същите като на човек, който кара от пет години, но по 3000км годишно. Но доколкото при някои видове каране пробегът е по-особен и не е определящ за нищо, вероятно няма да го включвам.


А бре ПИШЕТЕ и после го ДООФОРМЕТЕ! Много, много не му МИСЛЕТЕ! Тя сама ще си се натъкми темата. :D
Bashmaistora
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Чет Авг 30, 2007 8:29 pm

Мнениеот Admin » Пет Авг 31, 2007 4:23 pm

Ето как мисля да изглежда шаблонът (нещата със знак * са задължителни за посочване):

От колко време кара планински велосипед авторът на мнението.*
Какви видове каране предпочита.*
Възраст. *

Колко време е карал продуктът, за който споделя мнение. (Минимумът е един ден сериозно каране).*

Мнението за продукта може (или трябва, ако са задължителни) да съдържа следните неща:
Какъв вариант/модификация/моделна година/размер на продукта е ползвал* (например ако става дума за RAM HT1 или Drag Climber, трябва да се посочи дали става дума за някой от готовите велосипеди или само за рамка със собствена окомплектовка, като е желателно да се посочи каква, но не е задължително; при спирачки се уточнява размерът на ротора, предна или задна и т.н.)
В какво състояние е закупен продуктът.* (нов или втора ръка)
Как го е карал (по предназначение или не съвсем).*
Предимства
Недостатъци
Заключение

(за горните три може да се използва и друга схема, т.е. авторът е свободен да изрази мнението си по удобен за него начин и структура, но то трябва да е сериозно написано, да съдържа достатъчно подробности и аргументи за качествата (добри или лоши) на продукта, а не просто твърдения от типа на "Супер е!" или "Зле е!". Желателно е да се вземат предвид не само абсолютните плюсове и минуси на продукта, но и да се съпоставят с ценовия клас и предназначението му).

Допълнителна информация:
Карал ли е други продукти от подобен клас и тип, ако да, какви.*
Сравнения с други продукти, ако авторът има подобен опит.


Очаквам вашите мнения :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта