Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Пон Сеп 05, 2022 2:11 pm

Здравейте! Моля не ми отговаряйте без малко да помислите. Измъчва ме следния конструктивен въпрос: Има различни модели велосипеди и в някои от тях например с размерите S и М се използват гуми 27.5", а в по големите размери L и XL се използват гуми 29". Предполагам, че за това конструктивно решение е ясна логиката. Въпросът ми е след като всички тръби на рамката в една XL рамка са по големи, то не е ли логично и вилката за тази рамка да е с по голям ход и да е предназначена за по-голямо натоварване и това да е зададено при проектиранто на рамката? Питам защото не само, че един велосипедист, който си купува размер S като тегло и геометрия се различава двойно от един велосипедист, който си купува размер XL. Ясно е, че вилката ще е с различна компресия в двата случая, но дали само това е достатъчно, защото ще бъде подложена на съвсем различно натоварване? Та какво мислите по въпроса: Нужно ли е големите рамки да се проектират за вилки с по-голям ход?
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот Alexi » Пон Сеп 05, 2022 2:21 pm

хода на рамката няма нищо общо с размера и т.е. не е нужно да има вилка с по голям ход .. ако искаш по голяма коравина от вилката можеш да вземеш по корав модел без да е с повече ход .. с геометриите има един друг момент - когато вдигаш размера на рамката реално производителите увеличават само предния триъгълник ,чейнстея не се увеличава ( напоследък и седалковата пораства съвсем малко ) а това поставя колоездача в различна позиция ,реално рамка с размер S и XL от един и същ модел имат доста различно позициониране на ездача спрямо центъра на масите и съответно ще имат доста различно поведение по пътеките - в полза на малката рамка ,дори се наблюдава тенденция да се кара 1 размер по малка рамка от разни професионалисти .. в нета се появиха и такива сравнения ,доста интересни
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Пон Сеп 05, 2022 3:05 pm

Благодаря Алекси за мението! Щом се смяня размера гуми, то се сменя и малко размера на задния триъгълник /дължината на чейнстея.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот Alexi » Пон Сеп 05, 2022 4:38 pm

това е само при рамки които малките размери са 27.5 ,такива са единици
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Вто Сеп 06, 2022 10:36 am

Да де, точно заради промяната на стойката на велосипедиста мисля, че големия размер рамка трябва да е направена за с вилка с по голям ход.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pascoff » Сря Сеп 07, 2022 1:30 pm

По-голям ход на вилката не е равно на по-здрав и подходящ за по-голямо натоварване велосипед. Даже обратно, по-лесно ще може да се счупи, заради по-големия лост между оста на предната гума и челната тръба (и челния ъгъл съответно). Тука уточнявам, че за "по-голямо натоварване" визирам натоварване от килограмите и размерите на велосипедиста а не от използването му като начин на каране (DH, Enduro, XC).

Ако става въпрос само за пропорции, може да се игра е Axle-to-crown размера на вилката (разбирай вилки с различен ATC) или както се случва най-често с по-голяма/висока челна тръба.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Сря Сеп 07, 2022 4:05 pm

pascoff написа:По-голям ход на вилката не е равно на по-здрав и подходящ за по-голямо натоварване велосипед.

Ако се разглежда само вилката, в случай, че се използват еднакво широки тръби - да, но както на всички ни е ясно, това не е така. В най-натоварващите DH и ендуро състезания се използват вилки с най-големия ход (и по дебели тръби), там (в тези състезания) те са подложени на голямо натоварване. Тези вилки са проектирани и тествани да издържат на това натоварване, усукване, блъскане и т.н. Съответно рамките за тях са проектирани с по здраво чело, тръби и т.н.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pascoff » Сря Сеп 07, 2022 4:36 pm

pcconsult написа:В най-натоварващите DH и ендуро състезания се използват вилки с най-големия ход (и по дебели тръби), там (в тези състезания) те са подложени на голямо натоварване.


Изрично написах, че не говоря за натоварване от типа на DH, Enduro и тн. Разбира се, че за изискващи дисциплини ще има и повече ход. Но доколкото разбрах от заглавието на темата, ти търсиш решение не за различни дисциплини а за различни хора (по-конкретно високи/тежки хора). Там здравината е водеща (при условие, че говорим за един тип велосипеди - XC да речем).

Още веднъж - повече ход не е равно на повече здравина. И както си написал, по-големия диаметър на тръбите, двете корони и тн. са това, което ги прави подходящи за DH/Enduro.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Сря Сеп 07, 2022 5:54 pm

Не ми се ядосвай де. Повече ход не е равно на повече здравина. По широки тръби е равно на повече здравина. С по широки тръби може да се постигне повече ход и да се запази здравината. До тук вярно ли е?
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Сря Сеп 07, 2022 6:42 pm

Явно трябва да покажа визуално това, което мисля:
Прикачени файлове
idea.jpg
idea.jpg (76.88 KiB) Прегледано 3027 пъти
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот zmei » Чет Сеп 08, 2022 7:56 am

Хода на вилката няма значение - затова има възможност на същата да се променя едно нещо наречено SAG - 'Sag' is how much your fork/bike sinks into its travel just by having your body weight on it ie. with both feet off the ground. Всички вилки имат таблици по които може да се определи на колко да се напомпят. Обикновенно тези таблици са за до деветдесет и няколко кг., но е указано и максимално налягане, което вече трябва да се използва ако ездача е над указаните. За щастие вече отново влизам в таблиците. :beer:
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pascoff » Чет Сеп 08, 2022 9:09 am

pcconsult написа:Не ми се ядосвай де. Повече ход не е равно на повече здравина. По широки тръби е равно на повече здравина. С по широки тръби може да се постигне повече ход и да се запази здравината. До тук вярно ли е?


Чак пък да съм се ядосал :) Просто не мога да разбера каква ти е идеята, нещо си си намислил. Да, с по-широки тръби може да постигнеш повече здравина и да си позволиш повече ход. Може да сложиш и две корони, много неща може. Въпроса е защо? Каква е връзката между хода на вилката и височината на колездача?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот Petar_stoychev » Чет Сеп 08, 2022 10:10 am

Според теб няма опция човек да кара XL рамка и да не е 200кила...явно килата вървят пропорционално с ръста на човека.Отделно предвид идеята ти за ползване на твърдак за возене в градска среда не знам за какво "голямо натоварване" говорим.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Чет Сеп 08, 2022 10:49 am

pascoff написа:Просто не мога да разбера каква ти е идеята, нещо си си намислил.

Идеята ми е, че за да не се променя стойката на велосипедиста, според размера му, трябва да се използват различни вилки. На малките модели рамки - малки вилки, на големите - една идея по големи (не пиша само за дължина на тръбите). Практически ако модел рамка от размер S е с FOX 34 със 130мм ход, то може би XL размера рамка от същия модел трябва да се комплектова с FOX 36/150мм ход, а производителите в момента променят цялата геометрия на рамката (между размери S и XL) само за да комплектоват различните размери рамка с еднакви части. Та се получава рамка размер S с ъгъл на горната тръба 12 градуса (примерно) и рамка от същия модел, само че размер XL с ъгъл на горната тръба 0 градуса и на практика това са съвсем различни велосипеди. Не се мащабират всички неща за да се запазят ъглите.

Ако се мащабираха спрямо височината на колоездача, то знаем, че размер S е за велосипедисти между 150 и 165 см високи. Да кажем, че велосипедистите, които търсят колело XL са между 195 и 210см високи. Височините им са в отношение 3 към 4 приблизително. Ако се мащабира то всеки детайл в S рамката ще се отнася към същия детайл в XL рамката със същото отношение (и същото би се отнасяло за вилка, гуми и т.н.).
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Чет Сеп 08, 2022 11:51 am

Petar_stoychev написа:Според теб няма опция човек да кара XL рамка и да не е 200кила...явно килата вървят пропорционално с ръста на човека.Отделно предвид идеята ти за ползване на твърдак за возене в градска среда не знам за какво "голямо натоварване" говорим.

Не съм писал такова нещо.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот Petar_stoychev » Чет Сеп 08, 2022 12:26 pm

pcconsult написа:
Petar_stoychev написа:Според теб няма опция човек да кара XL рамка и да не е 200кила...явно килата вървят пропорционално с ръста на човека.Отделно предвид идеята ти за ползване на твърдак за возене в градска среда не знам за какво "голямо натоварване" говорим.

Не съм писал такова нещо.


pcconsult написа: Питам защото не само, че един велосипедист, който си купува размер S като тегло и геометрия се различава двойно от един велосипедист, който си купува размер XL.


Отделно Алекси вече ти го каза че производителите реално променят дължината на рамката но важните параметри като челен ъгъл,седалков ъгъл,височкина на средното се запазват.Като променяш хода на вилката променяш и геометрият променяш и предназначението му за каране че даже и "модела" на колелото.Отделно това с размерите S,M,L си го запази за тениските,в днешно време много по-правилно е да определяш размера на рамката си по reach и stack защото М от една марка може да много по-голяма спрямо L на друга марка.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Пет Сеп 09, 2022 10:41 am

Petar_stoychev написа:...производителите реално променят дължината на рамката но важните параметри като челен ъгъл,седалков ъгъл,височкина на средното се запазват....

За размерите си съвсем прав. Използвах буквените означения само демонстрационно и се коригирах. Производителите запазват само ъглите на челото и седалковата тръба. Чейнстея не го пипат. Гледат да свържат приблизително стойките на седалката с горната тръба и седалковата тръба на едно място за естетика и разстоянието от тази точка до средното движение го броят за размер на рамката. Височината на средното е стандарт в зависимост от предназначението на велосипеда, та всички рамки от един модел ги правят с еднаква височина на средното.

Все пак като погледнеш снимката нямаш ли някакво чувство, че така трябва да бъде? Това ще позволи различни по размер хора да карат с еднаква стойка, не че като се сложи по дълга челна тръба и еднаква вилка не се получава почти същото. Някак си като размера на курбела - средното на еднаква височина, но едните карат с курбели 165мм, а другите с 175мм - защо - защото така на хората са им удобни.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот Франко » Пет Сеп 09, 2022 7:34 pm

Дължината на курбелите е различна, защото дължината на краката на хората е различна.
Франко
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Пет Сеп 09, 2022 9:21 pm

Франко написа:Дължината на курбелите е различна, защото дължината на краката на хората е различна.

А така, но нали не само дължината на краката е различна?
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот Alexi » Съб Сеп 10, 2022 6:27 am

това с курбелите също е странно .. има крака от 60 до 90 че и 100 см ,това са 50% разлика в дължината .. курбелите са от 160 до 180 ( като първите и последните са много редки смея да кажа че никой не ги кара ) .. разлика под 20% в дължината .. нещо не излиза и тука сметката
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Съб Сеп 10, 2022 7:47 am

Alexi написа:това с курбелите също е странно .. има крака от 60 до 90 че и 100 см ,това са 50% разлика в дължината .. курбелите са от 160 до 180 ( като първите и последните са много редки смея да кажа че никой не ги кара ) .. разлика под 20% в дължината .. нещо не излиза и тука сметката

Тези числа 160 и 180 не са ли някак близки до височината на велосипедиста в сантиметри. Лекичко почваш да схващаш! :clap: От една страна не мърдат средното нагоре за да се запази нисък центъра на тежеста. Няма смисъл педалите ти да стигат до земята - опасно е. Но пък разликата е едни смотани два сантиметра - мисля, че няма да е чак пък толкова критично средното да е с два сантиметра нагоре в най-големия размер рамка спрямо най малкия... Защо няма по дълги курбели? Може би защото всичко се води по шосейните велосипеди. Те са по къси (шосейните велосипеди). Там ако е по дълъг курбела обувката ти ще закача предното колело. Дължината на курбела определя силата, която ще може да се приложи, но има други фактори - веригата, венците и средното движение трябва да могат да издържат това опъване и усукването на рамката да е минимално. Да покажа един малък производител на курбели по поръчка:
High Sierra Cycle Center Inc. - курбели с дължина на рамото от 100мм до 250мм. Сиреч ако ги приравняваме ГРУБО към височината на човека за от метър, до два метра и половина! Хич не са им евтини курбелите.
Прикачени файлове
cranks.jpg
cranks.jpg (46.41 KiB) Прегледано 2785 пъти
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот Франко » Съб Сеп 10, 2022 7:06 pm

Не са много логични заключенията. При по-дълъг курбел, риска да опре в земята и да предизвика почти гарантирано претрепване е огромна. Има състезатели по 2м. и карат с нормални курбели, просто движението на ставите е по-малко. Вдигането на центъра на тежеста с 2см. ще доведе до това да си по-бавен в завоите - ставаш по-нестабилен. Освен това, както всички останали чаркалъци за МТБ, така и курбелите нямат нищо общо с шосейните велисипеди - ако имаше смисъл, по-умните глави на разни инженери, щяха да направят по-дълги курбели. Ако си карал по тесни пътекис брегове или просто дълбоки коловози по черен път, сигурно си мислил, че по-къси курбели е по-добрия вариант, без значение колко си висок.
Франко
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот Alexi » Съб Сеп 10, 2022 7:21 pm

напротив логични са .. байк индустрията реално произвежда рамките така както им е по изгодно финансово ,а не така че по добре да пасват на различни ръстове .. много по лесно е да направиш 3-4 размера предни триъгълници и айде спасявайте се ,от 1.60 до 2.10 :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот Франко » Нед Сеп 11, 2022 6:22 pm

Говорим за конфекция. Ако искаш нещо специално за теб, плащаш много или ставаш елитен състезател (ако можеш). То не само при велосипедите е така :)
Франко
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Дали хода на вилката трябва да е съобразен с размера рамка?

Мнениеот pcconsult » Нед Сеп 11, 2022 6:34 pm

Alexi написа:напротив логични са .. байк индустрията реално произвежда рамките така както им е по изгодно финансово ,а не така че по добре да пасват на различни ръстове .. много по лесно е да направиш 3-4 размера предни триъгълници и айде спасявайте се ,от 1.60 до 2.10 :D

Един повярва! Остават само още няколко милиона! :beer:
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София


Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 27 госта


cron