Селинджъри в планината

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Мнениеот bikerider » Чет Апр 22, 2004 9:58 am

[quote="Cu0"]
ааа защо така смяташ? Оръжието (свободно закупено дори, защо не) си е екстра за в къщи, виж в планината няма място за него :) независимо как е придобито.
[/quote]


против съм СВОБОДНАТА продажба. за в къщи не мисля че има смисъл - една стабилна врата и подвижни решетки на балконите вършат чудесна работа.
а за оръжие в планината изобщо не ми се говори... само това липсва там...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Cu0 » Чет Апр 22, 2004 10:18 am

[quote]

против съм СВОБОДНАТА продажба. за в къщи не мисля че има смисъл - една стабилна врата и ролетки на балконите вършат чудесна работа.
за планината изобщо не ми се говори...
[/quote]


мммммммдамм ... въпрос на мнение и приятелски спор;) що се отнася до у къщата (била тя и без двор), но като цяло май не и за този клуб :)
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Мнениеот bikerider » Чет Апр 22, 2004 10:40 am

[quote="Cu0"]


[quote]

против съм СВОБОДНАТА продажба. за в къщи не мисля че има смисъл - една стабилна врата и ролетки на балконите вършат чудесна работа.
за планината изобщо не ми се говори...
[/quote]


мммммммдамм ... въпрос на мнение и приятелски спор;) що се отнася до у къщата (била тя и без двор), но като цяло май не и за този клуб :)
[/quote]


ми с оглед последните промени във форума, май вече тук няма неща "не и за този клуб" :D:8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Windstream » Чет Апр 22, 2004 11:08 am

[quote="bikerider"]

Не ти ли стигат десетките примери от световния лидер по свободна продажба на оръжие? Не ти ли стигат десетките застреляни ученици от техни съученици заради глупости?[/quote]

Мда, онзи ден така застреляха един от моите състуденти - имало някакво събиране+парти в Civic Center-a на един от съседните градове и когато хората почнали да се разотиват някакви местни идиоти почнали да си ги отстрелват, ей така, за кеф. Момчето което са уцелили най-лошо дори не беше от този щат... Сега един от най-добрите ми приятели ходи на курс по стрелба в едно от полицейските управления, а майка му временно му прибра пикапа обратно в Канада, другата седмица му го връща... брониран, с рязана помпа под седалката :}):

[b]Да живее свободната продажба на оръжие[/b] :xx(::xx(::xx(:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот Cu0 » Чет Апр 22, 2004 11:26 am

[quote]
Мда, онзи ден така застреляха един от моите състуденти - имало някакво събиране+парти в Civic Center-a на един от съседните градове и когато хората почнали да се разотиват някакви местни идиоти почнали да си ги отстрелват, ей така, за кеф. Момчето което са уцелили най-лошо дори не беше от този щат... Сега един от най-добрите ми приятели ходи на курс по стрелба в едно от полицейските управления, а майка му временно му прибра пикапа обратно в Канада, другата седмица му го връща... брониран, с рязана помпа под седалката :}):

[b]Да живее свободната продажба на оръжие[/b] :xx(::xx(::xx(:
[/quote]


е, това навсякъде може да се случи .. независимо от начините му на придобиване, който иска може да си купи незаконно оръжие където и да живее. Свободната продажба, разбира се трябва да бъде обвързана и с начините и местата на неговата употреба (основното: къде и кога можеш да се защитаваш с него). Недейте да гледате инцидентите, вижте статистиката какво показва. Ако нямат нужда, хората няма да го купуват.

Предпочитам един ДЕ .50 за 4 бона, отколкото да живея в клетка за толкова :)
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Мнениеот Windstream » Чет Апр 22, 2004 11:52 am

[quote="Cu0"]

Недейте да гледате инцидентите, вижте статистиката какво показва. Ако нямат нужда, хората няма да го купуват.

Предпочитам един ДЕ .50 за 4 бона, отколкото да живея в клетка за толкова :)
[/quote]

Бе тя статистиката обикновено точно върху инцидентите се води... но както каза bikerider и за двете страни на проблема аргументи колкото си искаш. BTW аз определено не съм против продажбата на оръжия изобщо, против съм ПРЕКАЛЕНО свободната им продажба - сега тук горе-долу всеки който може да си го позволи може да се сдобие напълни законно с М-16 - вярно че полуaвтоматик, но то пък от него до бойната версия разликата е няколко мм изпилен метал. А че хората имат нужда от такива пушкала имат, въпроса е каква точно е нуждата. Същевременно пък никой ми е виновен че съм се забил в един от най-престъпните им градове [:p] Който пък се е формирал като такъв до голяма степен благодарение именно на въпросната свободна покупко-продажба - и ей ти го на омагьосаното кръгче :(

P.S. аз бих предпочел един P-99, a ако ще е гаубица някой Mag-Na-Port :D Обаче и от малко по-дебели стъкла по прозорците на колата не бих се отказал ;)
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот velco » Чет Апр 22, 2004 11:59 am

Малиииииийййй, к'ъф ферман стана .... нищо, четете, четете до края ...

[quote="bikerider"]
1. Чел съм доста и продължавам да чета из Интернет и съм стигнал до извода, че там можеш да намериш железни аргументи за всичко. Порови се за аргументи срещу тезата си и ще намериш необорими - както и такива за тезата ти. Интернет е доооста богат извор на всякакви спекулации, така че не ми цитирай Интернет лафове, мога да те зарина с един тон такива.
[/quote]


По въпроса за оръжията съм намирал железни аргументи ЗА (т.е. статистики, т.е. какво Е станало) и смехотворни спекулации против (т.е. какво някой си мисли, че би станало ако...).

[quote]
2. Не мисля, че излизам от добрия тон - не съм те наричал теб лично никак, изразих лично мнение - моля те уважи това ми право.
[/quote]


Цитирам [i]"и на кого му пука за кви глупости се бориш
казвам глупости, щото наистина дрънкаш глупости"[/i]

[quote]
3. По темата - дефинирай ми СВОБОДНА продажба на оръжие.
[/quote]


По същия начин, по който се продават, да речем, цигари, алкохол или автомобили - от лицензирани търговци на пълнолетни граждани, със задължителна регистрация след това.

[quote]
На думи и на теория винаги е супер лесно, пробвай да измислиш как да стане на практика. Кой точно да има право да купува оръжие? Всеки психопат с достатъчно дълбоки джобове?
[/quote]


Всеки честен и спазващ законите гражданин. Останалите вече си имат оръжие.

[quote]
Така отиваме в Дивия Изток.
[/quote]

Ние сме си там.

[quote]
Как точно ще съвместиш наистина свободна продажба на оръжие с безопасността на хората по улиците. Винаги, ама винаги се намира някой тъпанар със законно оръжие, които да се напие като кирка и да стреля от радост в някой човек. Без да иска или не няма значение. Как ще гарантираш че такива случаи няма да се случват??? Мислил ли си за това? Или "след мен и потоп"???
[/quote]


Безопасността на улицата се гарантира точно от сдържащия ефект на оръжието. Тъпанаря със законно оръжие го има и сега, само че той знае че може да си върши зулумите безнаказано. И не му е нужно огнестрелно оръжие даже.

Не мога да гарантирам, че такива случаи няма да има. Но мога да гарантирам, че те ще намалеят заради: а) сдържащата сила на оръжието и б) възможносстта на гражданите за се защитят при подобен инцидент.

[quote]
4. Има една приказка - "който нож вади, от нож умира". Това важи и за този който те нападне, както и за теб. Има далеч по измислени начини за самозащита, само дето изискват труд и усилия, вместо да отидеш в първия магазин и да си купиш ютия. Познавам много хора със законно оръжие и знам какво стана с манталитета им след като си го взеха - започнаха да се мислят за недосегаеми. Дали това е лошо или не, оставям на теб да прецениш.
[/quote]


Тази приказка е по-скоро приказка отколкото обективна статистика. Особено при сегашното положение, когато някой извади нож обикновено умира другия.

[quote]
5. Аналогията с хероина никак не е неуместна. Митовете твърдят, че в Холандия имало "свободна продажба" на хероин. А съвсем не е така - има адски строга наредба относно това кой може да си купи хероин от аптеката на ъгъла. Това имах предвид като ти дадох тази аналогия за пример.
[/quote]


Нямам мнение относно възможните режими на законно разпространение на наркотици, нито въобще за самото съществуване на "законно разпространение на наркотици", така че не възнамерявам за дискутирам темата. Във всеки случай двете "стоки" са абсолютно независими и законите за тях трябва да бъдат независими също.

[quote]
6. Правиш ли разлика между "свободна продажба" и "облекчен разрешителен режим"? Разликата е от небето до земята.
[/quote]


Правя разлика. Оръжието трабва да е на регистрационен, не на разрешителен режим. Както стана със газовите пистолети.

При разрешителния режим оръжие купуват хора, които възнамеряват да го използват. Изключвайки ловното оръжие, това са предимно престъпници. Пред обикновения гражданин има твърде много бюрократични формалности. Крайния ефект е, че оръжие (законно или не) имат престъпниците.

[quote]
Помисли още малко, преди да бързаш да ме критикуваш, че не съм чел по темата. Темата е ужасно сложна и изобщо не ти прави чест да махнеш така с ръка и да кажеш "всичко е черно" или "всичко е бяло". Както всяка сложна тема, решението е адски сложен баланс между лична безопасност, обществена безопасност, особеностите на националната психика и ред фактори които ти пренебрегваш ей така с лека ръка. Ако ги вземеш предвид, ще започнеш да осъзнаваш колко разрушителен ефект би имало подобно "свободно" оръжие за всички.
[/quote]


Не виждам аргументи във този параграф. Само неподкрепеното твърдение "разрушителен ефект би имало подобно "свободно" оръжие за всички".

[quote]
7. Ти можеш ли да спиш спокойно, след като застреляш някого?
[/quote]


Вероятно. Със сигурност няма да изпитвам угризения, защото съм защитил живота и здравето на семейството си. А и със сигурност предпочитам да съжалявам за живота на престъпник отколкото за живота на член от семейството ми или на случаен честен гражданин.

[quote]
Обикновено така става в панически ситуации - искаш в крака, а то отиде в челото и айде. Живот лесно се отнема, а как се връща? Ако просто отидеш в магазин и си купиш пистолет, без да си тренирал с години да уцелваш подвижна мишена на 100метра, знаеш ли какво ще стане ако някой те нападне на улицата? 99% ще застреляш някой невинен минувач. И какво тогава? Ще излезеш ли с американския лаф "colatteral damage"?
[/quote]


На 100 метра не ми изглежда като самозащита. А и не виждам как нормален гражданин ще се паникьоса от заплаха намираща се на 100 метра.

[quote]
Не ти ли стигат десетките примери от световния лидер по свободна продажба на оръжие? Не ти ли стигат десетките застреляни ученици от техни съученици заради глупости? Това ли ти е целта? Може и да не е, но това ще се получи. До това води сляпото подражание на "the american way" и четенето на философски трактати, спонсорирани от търговци на оръжие и "филантропи" като Сорос.
[/quote]


А защо мислиш, че причината за тези инциденти
(със МНОГО по-малък социален, отколкото медиен ефект, и със МНОГО по-малко жертви, отколкото автомобилните инциденти)
се корени във свободната продабжа на оръжие ? Ами, че някои казват, че причината е във компютърните игри. А ВСИЧКИ игнорират факта, че във ВСИЧКИ случаи става дума за деца, системно малтретирани в училище в продължение на ГОДИНИ. И разбира се, става дума за незаконно придобито оръжие, т.е. оръжие придобито по начин независим от това какъв дали има свободен, регистрационен или разрешителен режим.

[i]"Criminologists Gary Kleck and E. Britt Patterson reported in 1993
... Between 1973 and 1992, the rate of gun ownership in the U.S. increased by 45 percent (from 610 guns per 1,000 people to 887). The homicide rate during that period fell by nearly 10 percent (from 9.4 homicides per 100,000 people to 8.5)."

"In 1970, 2,406 Americans died from firearms accidents. By 1991, that number had fallen to 1,441--even as the number of guns increased dramatically. Between 1970 and 1991, the annual rate of fatal gun accidents was cut in half, from 1.2 to 0.6 per 100,000 Americans. The death rate from firearms accidents is lower than that from accidental drowning (1.6 per 100,000 in 1991), inhalation and ingestion of foreign objects (1.3), and complications from medical procedures (1.0)."[/i]

Т.е. според статистиката увеличаването на собствениците на оръжие не води до увеличаване на убийствата, т.е. няма причинно-следствена връзка. Дали е налице обратното (повече оръжие, по-малко убийства) строго погледнато е неизвестно, корелацията не означав непременно причинно-следствена връзка, тъй като двете неща може да зависят от трети, невлязъл във статистиката фактор.

[i]"In their 1993 research, Kleck and Patterson analyze the impact of 19 gun control measures on six categories of violence. In ninety of the resulting 102 relationships, they found no significant correlation between gun laws and violence."

"In surveys of prisoners, a majority report that they had owned a handgun prior to their imprisonment. But only 7 percent of criminals' handguns are obtained from legitimate retail sources."[/i]

С други думи, престъпниците не се съобразяват със закона. :D

[i]"Most murderers and most victims of homicide have criminal records."[/i]

Т.е. обикновените граждани не извършват убийства, независимо че притежават оръжие.

[i]"According to criminologists Gary Kleck and Marc Gertz, every year adults use guns for protective purposes 2.5 million times. As many as 65 lives are protected by guns for every life lost to a gun. Each year, potential victims kill between 2,000 and 3,000 criminals; they wound an additional 9,000 to 17,000."[/i]

T.e. статистиката казва, че оръжието спасява живот.

[i]"Private citizens mistakenly kill innocent people only thirty times a year, compared with about 330 mistaken killings by police."[/i]

... въпреки, че притежателите на оръжие са МНОГО ПОВЕЧЕ от полицаите.

[i]"Още преди да започнем по-дълбок анализ на идеята за контрол върху частното оръжие, можем веднага да препоръчаме на генерала [Бойко Борисов] да обърне внимание на една от най-секретните статистики на неговото собствено учреждение: тази за злоупотребите с оръжие. Всеки може да поиска официално тази статистика, но тя никога не се публикува във вестниците. И един бегъл поглед върху статистиката ще ни покаже, че за последните 10 години 95% от злоупотребите с огнестрелно оръжие са извършени от полицаи, военнослужещи, прокурори, служители на различните служби за сигурност и охрана и т.н. С една дума, с оръжие злоупотребяват предимно онези, които имат “служебно” оръжие, т.е. оръжие, дадено им от държавата. И за да са по-ясни цифрите, ще посочим, че със сегашния намален състав на армията и полицията онези, които имат “служебно” оръжие, са около 80-90 хиляди души. За сравнение, Ловно-рибарският съюз в България има около 120 хиляди членове; към тях можем да прибавим още около 100 хиляди души, които притежават частно оръжие – охранителни фирми, банки, големи частни компании и частни лица. Накратко, 95% от злоупотребите с оръжие се извършват от 90,000 държавни служители, и само 5% от 220,000 частни лица, притежаващи оръжие."[/i]

Същото и в България.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cu0 » Чет Апр 22, 2004 12:42 pm

свободната покупка не означава свободна употреба ... за това си има закони, правила кой, къде, как и кога може едикакво. Освен това има и (тук вече не съм убеден :)) органи, които да следят за всичко по-горе изброено. Неправилното и неразумно боравене с някакъв предмет не го прави сам по себе си опасен. Един щофьор (такъв пък всеки може да стане) на КАМАЗ ще нанесе много повече демидж от 10 годишно лапе с м16 в лявата и ак47 в дясната ръка. Е шофьорските книжки са на абсолютно свободна консумация :)

едно е 100% сигурно, по темата можем много да спорим ...

[img]http://balchev.com/fun/Gallery6/images/no_tresspassing.jpg[/img]

:)
- А с целувките няма да избързваме... - каза принцът, слизайки от Спящата красавица.
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Мнениеот KiZZo » Чет Апр 22, 2004 1:28 pm

[img]http://content.collegemix.com/pictures/db12d89d31d32e5837ac70f65cbc6f8f.jpg[/img]
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Апр 22, 2004 1:35 pm

@velco:
Първо, прочети ВНИМАТЕЛНО поста ми. Никъде не те наричам никак, казах че говориш глупости. Ако не правиш разлика, твой си проблем.

И второ, наясно съм че няма да се разберем, не съм и имал за цел да водя спор с тебе, обърнах ти внимание че медала има и друга страна. Ти явно си прекалено зает да съзерцаваш лицевата страна. Толкова.

Само един конкретен въпрос. Купил си си пистолет, автомат, гранатомет или квото там те влече. Какво ще ти помогне това оръжие в джоба, ако някой психопат взел пистолет благодарение на регистрационния ти режим [b][color=red][size=200]ЗАСТРЕЛЯ ДЕТЕТО ТИ НА УЛИЦАТА.[/size][/color][/b]

Искам да намекна, че за мен ти очевидно не виждаш по-далеч от носа си. Точка, няма да пиша повече.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот velco » Чет Апр 22, 2004 1:54 pm

[quote="bikerider"]

@velco:
Първо, прочети ВНИМАТЕЛНО поста ми. Никъде не те наричам никак, казах че говориш глупости. Ако не правиш разлика, твой си проблем.
[/quote]

Точно подобни необективни епитети за чуждото мнение наричам "излизане от добрия тон".

[quote]
Само един конкретен въпрос. Купил си си пистолет, автомат, гранатомет или квото там те влече. Какво ще ти помогне това оръжие в джоба, ако някой психопат взел пистолет благодарение на регистрационния ти режим [b][color=red][size=200]ЗАСТРЕЛЯ ДЕТЕТО ТИ НА УЛИЦАТА.[/size][/color][/b]
Искам да намекна, че за мен ти очевидно не виждаш по-далеч от носа си. Точка, няма да пиша повече.
[/quote]


Конкретен отговор: Ще застрелям психопата докато е убил само един или двама души. А ти какво, [b][color=red][size=200] ЩЕ ГО ОСТАВИШ ЗА ИЗБЯГА БЕЗНАКАЗАНО СЛЕД КАТО ЗАСТРЕЛЯ [u]ДЕСЕТ[/u] ДЕЦА ЛИ ?[/size][/color][/b]

И откъде следва, че [b]психопатите[/b] ще започнат да си купуват оръжие? Виждаш ли как цялата ти "аргументация" следва от неподкрепена с нищо хипотеза ?
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Чет Апр 22, 2004 1:56 pm

[quote="bikerider"]

@velco:
И второ, наясно съм че няма да се разберем, не съм и имал за цел да водя спор с тебе, обърнах ти внимание че медала има и друга страна. Ти явно си прекалено зает да съзерцаваш лицевата страна. Толкова.
[/quote]


Точно така си е! Медалът има две страни, то тези, които са влюбени в едната му (мераклиите-оръженосци) винаги са с предимство, защото като има желание, намира се и начин. Аз лично се [size=134][b][color=maroon]отвращавам[/color][/b][/size] от всеки досег с оръжие, макар че по принуда съм боравил с доста видове. Просто още в казармата установих за себе си, че тия железа може и да са полезен инструмент при водене на войни (*баси глупостта, независимо от причината и повода), но в никакъв случай и при никакви обстоятелства не биха ми били полезни в ежедневието. И когато съм имал възможност да се репча с патлак на кръста из града, винаги съм усещал у другите около мен някаква смесица от страх, дистанцираност, несигурност, ... Все неприятни изживявания. А в планината точно от тия неприятни емоции бягаме. Самият факт, че такъв разгорещен спор се води след един въпрос "Да си нося ли ютията в планината като карам колело?" мен ме озадачава! Не мога да го разбера.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот КапитанПланета » Чет Апр 22, 2004 2:01 pm

Аз пък си мисля че въобще тази линия на разсъждения (независимо коя посока на медала се гледа) е много нездравословна. По добре да си разсъждаваме за многообразието от варианти за създаване на живот, отколкото за отнемането му (има предвид пози и т.н. [:p]:I;):8D:)... Поведението ни е резултат от мислите с които си пълним главиците. В този свят има прекалено много насилие и отчуждение, и пренебрежимо малко количество любов :V:. Човечеството е зациклило в системата "око за око, зъб за зъб" и не вярвам да издеяни още дълго, но въпреки това трябва да направим каквото можем поне в собствения си живот и в собствените си глави. :^::D:8D:
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Чет Апр 22, 2004 2:21 pm

Око за око, паста за зъби
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Cu0 » Чет Апр 22, 2004 2:40 pm

[quote="did"]

[quote="bikerider"]

@velco:
И второ, наясно съм че няма да се разберем, не съм и имал за цел да водя спор с тебе, обърнах ти внимание че медала има и друга страна. Ти явно си прекалено зает да съзерцаваш лицевата страна. Толкова.
[/quote]


Точно така си е! Медалът има две страни, то тези, които са влюбени в едната му (мераклиите-оръженосци) винаги са с предимство, защото като има желание, намира се и начин. Аз лично се [size=134][b][color=maroon]отвращавам[/color][/b][/size] от всеки досег с оръжие, макар че по принуда съм боравил с доста видове. Просто още в казармата установих за себе си, че тия железа може и да са полезен инструмент при водене на войни (*баси глупостта, независимо от причината и повода), но в никакъв случай и при никакви обстоятелства не биха ми били полезни в ежедневието. И когато съм имал възможност да се репча с патлак на кръста из града, винаги съм усещал у другите около мен някаква смесица от страх, дистанцираност, несигурност, ... Все неприятни изживявания. А в планината точно от тия неприятни емоции бягаме. Самият факт, че такъв разгорещен спор се води след един въпрос "Да си нося ли ютията в планината като карам колело?" мен ме озадачава! Не мога да го разбера.
[/quote]


че не е по темата не е, но байкрайдера каза: според новите правила за висчко можело да се говори :D

и за да приключа темата с оръжието (поне от моя гледна точка) ще обобщя накратко: със защитна мярка да, но не и за улични престрелки или гъзареене. Още по-малко в планината, там шестограма ми е най-сериозното оръжие[:p]
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Мнениеот tuba » Чет Апр 22, 2004 3:44 pm

Моето мнение е че, оръжията не могат да бъдат защитно
средство с пистолет в рака не можеш да спреш куршумите
които идват към теб.
За това се ползват бронежилетки
те се продават свободно и не вършат работа срещу друго
осен пистолети. Пък и доста тежат.

И по пронцип оръжията спадат в графата "Идеотски пръчки".
Основаната характеристика на "идеотската пръчка" е че, рязко
променя действието си в зависимост от това в кой край се
намира идеота.

Надявам се е станало ясно какво мисля не исикам да обиждам някого
или да се заяждам.
tuba
 
Мнения: 342
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юли 02, 2003 10:14 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Чет Апр 22, 2004 4:05 pm

[quote="tuba"]

Моето мнение е че, оръжията не могат да бъдат защитно
средство с пистолет в рака не можеш да спреш куршумите
които идват към теб.
[/quote]

Можеш да спреш следващите, ако първите не уцелят достатъчно добре. Можеш въобще да се разминеш със стрелбата, ако потенциалния нападател вижда (или има основания да смята), че неговата "жертва" разполага със средства за самоотбрана.

[i]"Florida State University criminologist Gary Kleck, using surveys and other data, has determined that armed citizens defend their lives or property with firearms against criminals approximately 1 million times a year. In 98 percent of these instances, the citizen merely brandishes the weapon or fires a warning shot. Only in 2 percent of the cases do citizens actually shoot their assailants.[/i]
[quote]
И по пронцип оръжията спадат в графата "Идеотски пръчки".
[/quote]

Според други, те спадат към графата "Great Equalizer".

[i]"The handgun is the only weapon that would give a lone female jogger a chance of prevailing against a gang of thugs intent on rape, a teacher a chance of protecting children at recess from a madman intent on massacring them, a family of tourists waiting at a mid-town subway station the means to protect themselves from a gang of teens armed with razors and knives.[/i]
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот tuba » Чет Апр 22, 2004 4:55 pm

Гледай сега аз съм носил оръжие и знам какво е усещането.
Мога да ти кажа че, се иска особенна психическа нагласа за
да стреляш и евнтуално да убиш друг човек.

Ако някой го е решил няма да го спре това че и ти имаш пистолет
просто ще го накара да те издебне.

Атова че можеш да му отвърнеш не те грее като си мъртъв.
Може обаче да те застрелят защото имаш пистолет и да ти се
размине ако нямаш, защото ако извадиш веднъж оръжие трябва да
го използваш и докато ти се обяснаваш и двуомиш от другата
старна вече са те гръмнали.

И било викаш Equalizer а сега си престави бабичка която
държи Калашник рацете и треперят не вижда повече от 10м а отсреща
трениран стрелец никакво равенство не виждам аз тва си е разстрел
,а бабето най много да застрела 2-3 невинни наоколо. А за невинните
за какво равенство става въпрос. Те какво да застрелят баичката
защото тя е по опасна за тях от бандита ???

А и още за тази работа трябва култура да не носиш оръжие когато си
пиян например. И сега не мако хора карат пияни колите си а ако имат
и пистолети не ми се мисли. Че те сега като се бутнат само с кютек се
разминават а иначе ще се лее кръв. А застреляните по невнимание при
пиянските свади ? Или няма да се раздва оръжие на хора които пият
че аз такива не познавам много. Те сега повече имат. Трява и на 80%
от полицайте да им го приберат.

Изобщо много добре звучи :
"Те бандитите и сега имат оръжие"
"Като имат хората оръжие бандитите ще ги е страх"
Е да ама бандитите не ги е страх а сега оръйието им е незаконно
и като ги хжанат с незаконно оръжие се зне, че са бандити.

Айде стига толкува че стана ферман струва ми се че няма да те обедя
ти мен още по малко та смятам темата за изчерпана поне за мен.
tuba
 
Мнения: 342
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юли 02, 2003 10:14 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cu0 » Чет Апр 22, 2004 5:15 pm

амма .. каква бронежилетка :xx(:.. ъъъхх
от сега нататък, ще пускам само по едно изречение с точно определен смисъл, за да мога да получавам един отговор в точно този смисъл. В противен случай всеки отговаря на това, което му е най-изгодно и заобикаля може би основното...

дайте да си говорим за колела а ;)
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Мнениеот velco » Чет Апр 22, 2004 5:42 pm

[quote="tuba"]


Ако някой го е решил няма да го спре това че и ти имаш пистолет
просто ще го накара да те издебне.

Атова че можеш да му отвърнеш не те грее като си мъртъв.
Може обаче да те застрелят защото имаш пистолет и да ти се
размине ако нямаш, защото ако извадиш веднъж оръжие трябва да
го използваш и докато ти се обяснаваш и двуомиш от другата
старна вече са те гръмнали.
[/quote]


Не става въпрос за случаи, когато някои специално иска теб убие. За това нищо не помага, един куп специални агенти също.

Става дума за кражба, когато изненадваш крадеца, за случайно подбрани жертви за грабеж или изнасилване. Е, в тези случаи е рядкост първо да те застрелят.

[quote]
И било викаш Equalizer а сега си престави бабичка която
държи Калашник рацете и треперят не вижда повече от 10м а отсреща
трениран стрелец никакво равенство не виждам аз тва си е разстрел
,а бабето най много да застрела 2-3 невинни наоколо. А за невинните
за какво равенство става въпрос. Те какво да застрелят баичката
защото тя е по опасна за тях от бандита ???
[/quote]


Това ли са според теб са характеристиките на участниците във 99% от престъпленията ?

[quote]
А и още за тази работа трябва култура да не носиш оръжие когато си
пиян например. И сега не мако хора карат пияни колите си а ако имат
и пистолети не ми се мисли. Че те сега като се бутнат само с кютек се
разминават а иначе ще се лее кръв. А застреляните по невнимание при
пиянските свади ? Или няма да се раздва оръжие на хора които пият
че аз такива не познавам много. Те сега повече имат. Трява и на 80%
от полицайте да им го приберат.
[/quote]


Да ме прощаваш, ама като знаеш, че другия може да има оръжие, ще си седиш кротко във колата и ще чакаш КАТ, и през ум няма да ти мине и тон да повишиш даже.

За полицаите: рабира се, че трябва да им приберат оръжието. Че кой става полицай (и у нас и по целия свят) ? Некадърник, които не го бива за нищо друго. Е, сигурно има и изключения, ама едва ли е случайност, че и у нас и в САЩ, невинно застреляните от полицаи са десетки пъти повече от невинно застреляните от обикновени граждани, въпреки че полицаите са много по малко.

[quote]
Изобщо много добре звучи :
"Те бандитите и сега имат оръжие"
"Като имат хората оръжие бандитите ще ги е страх"
Е да ама бандитите не ги е страх а сега оръйието им е незаконно
и като ги хжанат с незаконно оръжие се зне, че са бандити.
[/quote]


Не ги е страх, защото гражданите нямат оръжие.

Хаха, че то се знае, че са бандити и без да ги хващат с оръжие и какво ? Да не би някой да лежи в затвора ?

В заключение: Много градите хипотези и мъдрувате какво би станало ако... Гледайте какво Е станало вече.

Освен ако не сте ясновидци.

И си задайте въпроса, дали пеш или на колело избягвате някои квартали, тъмни улички, подлези и тем подобни. И кой трябва да го е страх на улицата: честния гражданин или престъпника. Точка.

~velco
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Чет Апр 22, 2004 7:53 pm

ami aide vzemi si pistolet i si strelqi po ulicata nema da ti se razsurda :D:D:D,ama gledai da ucelish nekoe babe ,,,obestavash li:D;):)apa ako ima i s neq nekoi dedo i nego



ako nosish orajie treba da i nosish posledsviqta ,orajieto e vlast ,vnimavai da ne zlooopotrebish sas neq v daden moment


ne na orajiqta
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот TOYAGA » Чет Апр 22, 2004 9:09 pm

@ velco

След като два дни чета къде паянтови, къде по-малко паянтови, къде почти непаянотови умопостроения и антиумопостоения, у мен възниква следния въпрос:

ТИ ЛИЧНО ПУШКАЛО ИМАШ ЛИ?

Като получа отговор на тоя въпрос, ще ти задам и други, също толкова конкретни, за да стане ясно най-накрая кой за кво се бори и най-вече - С КАКВИ СРЕДСТВА...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Cveti » Чет Апр 22, 2004 9:14 pm

[quote]и у нас и в САЩ, невинно застреляните от полицаи са десетки пъти повече от невинно застреляните от обикновени граждани[/quote]

И откъде почерпи тази зашеметяваща информация?
May the force be with you.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот hlebarka » Чет Апр 22, 2004 9:27 pm

какви оръжия?, не е ли достатъчно, че се дават шофьорски книжки с такава лекота?
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот screamBoy » Чет Апр 22, 2004 11:02 pm

о, и на мен ми се акаше от дълго време - дойде момента
там където това свободното е станало има една много, изключително и неимоверно важна подробност - там имаш правото да се защитиш !!!!!
това в Булгаристан (нашта родина, да й е*а татковците) го няма
тук ако някой ти обира апартаманта, ти се връщаш и трябва да го почерпиш с каничка турско кафе иначе А.той ще те пребие Б.ще те осъди за грубо поведение В.ще те разнесе на всичките лайняни мутри и след това социалния ти живот е съсипан, защото като излезе от затвора пак ще те погнат
ако (не дай си боже) ти поради няква незнайно каква своя тъпа и крайно грешна приумица решиш че същото това лайно дето ти рови в шкафчето е крадец, престъпник или нещо друго освен най-почтения гражданин на света и решиш ей така да го насиниш малко то А.полицаите ще те пребият Б.държавата ще те осъди за нанесени телесни повреди В.приятелите на същият този (Защото той има приятели, за разлика от теб) ще ти очернят социалния живот след като излезеш от затвора

така че каквато и да е системата за даване/разрешаване на оръжие в сегашната политическа система според мен няма да се промени абсолютно нищо
да се направя ли на ясновидец какво би ми отговорил някой ??? ами те много хора като си накупят оръжие и ще стрелят стрелят и накрая и престъпниците ще почне да ги е страх ! да, точно така ще стане ! не само че 1/3 от хората живеят ПОД ръба на социалния минимум т.е. според статистиката нямат пари за храна, но и пистолети ще си купят или там квото

не ми казвайте че не знаете какво стана с пича (имаше някъв учител от някво село дето си беше минирал двора заради многото кражби и мините бяха откъснали крайници на някви цигани, естествено) та с този пич не ми казвайте че не знаете че го осъдиха и т.н.)

преди време във форума на FTL имаше тема 'дразнят ли ви колите по Витошка', за питащите се за какво става на въпрос Витошка е що-годе централна улица в гр.София, целодневно запушена от спряли автомобили, като доста от тях са с цена над $50000 та там се обсъждаше че имало честни бизнесмени и т.н. да и аз познавам честен бизнесмен - вуйчо ми - и неговата кола също е доста скъпа, но той я кара точно 3 пъти месечно, защото само толкова пъти в месеца може да си позволи да не работи и разбира се не е нито скъпа курва нито педераст и затова изобщо няма какво да прави на тази улица (Витошка)
та така и с оръжията, дори всеки да може да си купи (както в момента може със съвсем легално закупено оръжие да избиеш средноголямо село за 1 седмица) това никак не означава че всеки ще си купи за да се стигне до момента съ сплашването
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот velco » Пет Апр 23, 2004 9:41 am

[quote="TOYAGA"]

@ velco

След като два дни чета къде паянтови, къде по-малко паянтови, къде почти непаянотови умопостроения и антиумопостоения, у мен възниква следния въпрос:

ТИ ЛИЧНО ПУШКАЛО ИМАШ ЛИ?

Като получа отговор на тоя въпрос, ще ти задам и други, също толкова конкретни, за да стане ясно най-накрая кой за кво се бори и най-вече - С КАКВИ СРЕДСТВА...
[/quote]


Нямам.

А за умопостроенията не знам, аз давах само статистики.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Пет Апр 23, 2004 9:50 am

[quote="Cveti"]

[quote]и у нас и в САЩ, невинно застреляните от полицаи са десетки пъти повече от невинно застреляните от обикновени граждани[/quote]

И откъде почерпи тази зашеметяваща информация?
May the force be with you.
[/quote]

От тук http://www.catb.org/~esr/guns/cowards.html, тук http://www.catb.org/~esr/guns/aiming.html и тук http://www.pishtov.com/Txt/Txt1.htm

Ти да не работиш в МВР ? Ако да, знаеш ли как човек може да се сдобие със справките, споменати в последния линк ?
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Пет Апр 23, 2004 10:02 am

[quote="screamBoy"]

о, и на мен ми се акаше от дълго време - дойде момента
[/quote]


ХАХАХАХАХАХА !!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D

[quote]
не ми казвайте че не знаете какво стана с пича (имаше някъв учител от някво село дето си беше минирал двора заради многото кражби и мините бяха откъснали крайници на някви цигани, естествено) та с този пич не ми казвайте че не знаете че го осъдиха и т.н.)
[/quote]


Абе май наистина го осъдиха, ама за какво? Доколкото си спомням, в неговия случай имаше за притежание на взривни вещества и не беше самоотбрана.

Що се отнася за самоотбраната, закона според мен е що-годе добър, цитирам:

[i]"Наказателен кодекс - чл. 12:

(1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.
(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.
(3) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Независимо от характера и опасността на защитата няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако:
1. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
2. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
3. (частично обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
[b]нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище;[/b]
4. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
5. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
6. нападението не може да бъде отблъснато по друг начин.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., предишна ал. 3, бр. 62 от 1997 г.) Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение."[/i]
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пет Апр 23, 2004 10:08 am

@ velco

Като си толкова добър в статистиките, ЗАЩО НЯМАШ?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот velco » Пет Апр 23, 2004 10:19 am

[quote="TOYAGA"]

@ velco
Като си толкова добър в статистиките, ЗАЩО НЯМАШ?
[/quote]


Защото закона е такъв, че прави придобиването за законно огнестрелно оръжие бавна и тромава процедура.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

ПредишнаСледваща

Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 89 госта