Швейцарска фирма подхвана строителството на вилно селище край морето, 40 декара земя ще бъде скована в бетон и асфалт.
Днес научих, че багери са изравнили със земята това, което познавахме като "Почивка на Иракли". Миналата година прекарахме страхотни седем дни. Тази година се канехме пак да отидем на същото място. Уви, нашите планове ще останат неосъществени. HELP! Убиват Иракли! След багерите снимки не се правят." С тези думи един от стотиците защитници на последните девствени кътчета по бургаското Черноморие бие тревога. Започва масирано строителство досами защитената територия на Иракли. Веднага след това природолюбители и обикновени граждани тръгват на поход срещу парите. Търси се и помощта на неправителствени организации. Организират се протести, събира се подписка. Защитниците на местността наричат себе си "Децата на Иракли".
Започва една по възрожденски
чиста битка
за спасяването девствения плаж, редките растения и животни, красивата лагуна. Подхващат я шепа млади ентусиасти, които не могат да бъдат обвинени в политически пристрастия. Повечето от тях са деца, чиито родители за първи път са ги потопили в морето в това прекрасно кътче от България. Създава се инициативен комитет от граждани, който застава на пътя на багерите, тръгнали да изравняват терена. Правят и специален сайт "Да спасим Иракли". Проучват законите, претърсват търговските регистри и решенията на няколко правителства. И така стигат до доста любопитни неща.
С решение № 130 от 14 март 2001 година - дни преди парламентарните избори за 39-о Народно събрание, правителството на Иван Костов дава на концесия "крайбрежната плажна ивица - морски плаж "Иракли", община Несебър, Област Бургас". Спечелилият "неприсъствен търг" за плажа е "Партнърс комерс" ЕООД - 100% собственост на бизнесмена Николай Йорданов Банев. Сключен е договор за 20 години. След това работата "заспива" до края на 2003 година. На власт вече е правителството на НДСВ. Тогава покрилият се с печална слава министър на регионалното развитие Валентин Церовски прави промяна в методиката за определяне на концесионната такса. Тя представлява серия от безумни елементи, между които минималната работна заплата, брой места на плажа, икономическа рентабилност на обекта - все неща, които са неприложими за тихото кътче Иракли. Независимо от това "Партнърс комерс" получава коефициент 1,5, обвързан с "конкурсната цена", предложена от фирмата, каквато и да е тя, защото сумата се оказа търговска тайна. Но всичко това влиза в сила от 1 януари 2004 г. Плащала ли е от 2001 г. до онзи момент "Партнърс комерс" вноски по договора и колко - никой не знае. По-вероятно не, защото не е имало методика за това.
На 6 май 1994 г. обаче със заповед № РД-100 "42,3 хектара от местността Иракли в землището на село Емона, община Несебър" се обявяват за защитена територия по действащия още тогава Закон за защитените територии. Между другото в заповедта пише, че се забранява "строителството, достъпа на моторни превозни средства, внасянето на нехарактерни за района растителни видове, сеч, брането на цветя и билки, пашата на домашни животни, улавянето и безпокоенето на птиците". Да не говорим за строителство на вилно селище. Очевидно
плановете за "опитомяването" на
дивото кътче са големи
защото по неизвестни причини Долорес Арсенова - екоминистър от кабинета на НДСВ, коригира първата заповед и издава нова № РД-1267 от 2 декември 2004 г. И вдига двете най-важни забрани - за строителство и за достъп на моторни превозни средства. Любимката на Симеон Сакскобургготски разрешава "строителството, свързано с осъществяването на поддържащи, възстановителни и охранителни дейности, включително изграждането на съоръжения за противопожарна защита и наблюдение на растителните видове и птици". Но това не е всичко. Симпатията на царя дава и "достъп на моторни превозни средства в ивицата между пътя за село Емона и морето за обезпечаването на дейностите", описани по-горе. Все пак пожарните трябва да стигнат до тези пиромани - птиците, които сами си палят гнездата. Така с на пръв поглед невинни текстове Иракли се превръща в разграден двор за освирепели от алчност "бизнесмени". Държавата мълчаливо се оттегля от полесражението и оставя шепа "хлапетии", както пише един от поддръжниците на застрояването на плажа.
Докато управниците ни се постилат като килим пред мераклиите да "опитомят" дивите кътчета на България, бизнесът крои планове с колко кубически метра бетон да залее пясъчните лилии и другите редки видове растителност.
Ражда се проектът "Ривърсайд Вилидж"
или иначе казано"Село край реката" "Инвеститорът" пет пари не дава за безпарични голтаци като българите. Споменатият инвеститор е дружеството "Суис Пропъртис" ЕООД - еднолична собственост на "Би Пи Ай България Пропърти Инвест" АГ, Швейцария. Колко са швейцарски капиталите знае само Стоян Захариев - единственото име, посочено в регистрите на съда. Ентусиастите от "Да спасим Иракли" твърдят, че точно той е един от собствениците. За пряко заинтересован от проекта те сочат и Николай Банев - собственик на АКБ "Форес", и свързаните с корпорацията фирми, които са доста. Дали е така - никой не знае - Божа работа... Но ако не е, инвеститорите от "Суис Пропъртис" ще трябва да му се молят да пусне гостите на ваканционното селище на плажа.
За да изглежда всичко "като на Запад", дружеството възлага на фирма "Глобал Рейтингс" - собственост на групировката "Елана", да му спретне рейтинг като инвеститор. Експертите са си свършили работата. Те обявяват, че общата стойност на проекта е 7 215 201 лв. От тях 61% - 4 399 672 лв., са банков кредит. Останалото ли? Не, то няма да дойде от "швейцарския инвеститори", а от продажбата на "зелено" на къщи и апартаменти. По-нататък в доклада към рейтинга се казва, че "дружеството е добре обезпечено". Възможно е. Но за сведение на разбирачите - капиталът на "Суис Пропъртис" е 5000 лв. Малко, но от душа. Демек, и да се развали работата, "инвеститорът" губи само 5000 лв. Да му мислят купувачите "на зелено".
В анализа на "Глобал Рейтингс" има и няколко предупреждения: "Основният рисков фактор е нуждата от голямо по размер допълнително финансиране. Известен риск съществува и по отношение на бъдещото ефективно управление на активите и пасивите на дружеството". Казано на разбираем български език -
няма пари, а и не се знае как ще се ръководи
"Селцето край реката". Съществува и още един риск, споделят анализаторите на "Елана". "Към настоящия момент не е ясно дали ще настъпят промени в нормативната уредба, засягащи статуса на териториите, обявени за национални резервати и дали това ще се отрази върху строежа на ваканционното селище. Не може да се определи и влиянието на общественото мнение."
Независимо, че в България с пари се купува всичко - от защитени територии, през кметове, архитекти, до политици и магистрати, факторът "обществено мнение" скочи срещу "Ривърсайд Вилидж". Дечурлигата от Иракли творчески прочетоха Закона за защитените територии. Той дава на "всички заинтересовани физически лица" право да поискат от екоминистерството и районната дирекция по околна среда и води в Бургас да обявят за защитена територия целия Иракли. Министър Джевдет Чакъров е длъжен да се произнесе един месец след внасянето на исканията. Първото е депозирано във ведомството му в началото на април тази година. До момента и ДПС-министърът, и бургаският РИОСВ мълчат като комунисти на разпит. През това време защитниците на парчето чиста земя лягат пред булдозерите, за да го спасят от унищожение. Не е изключено мълчанието на министъра да преследва една цел - да започне строителството и всички да бъдат поставени пред свършен факт.
Изграждането на вилното селище е трябвало да започне през 2005 г. По неизвестни причини стартът е поставен тази пролет. Проектът е разчетен на четири етапа и трябва да приключи през 2009 г. Той предвижда изграждането на 16 еднофамилни къщи, една 4-етажна сграда с 35 апартамента. Подземен гараж с 44 места. Кафе-ресторант. Рецепция, лоби, кафе и магазин. Допълнителните екстри са 24-часово наблюдение и охрана. Поддръжка на имота и отдаване под наем. Сателитна телевизия и интернет. Фитнес, сауна и масаж. Детска площадка. Спасители. Климатици. Електрическо осветление. Отопляем басейн за деца и възрастни. Всичко това ще бъде построено на четири етапа.
Първият етап е наречен "Riverside Village". Той предвижда застрояване на 9 000 кв. метра.
Вторият етап е "Riverside Villas". Той трябва да приключи през 2008 г. Проектът предвижда да се застроят 8 760 кв. метра.
Третият етап е наречен "The Almond Village". Строителството по него трябва да приключи до 2009 г. Застроената площ ще е 8 840 кв. метра.
Четвъртият, последен етап, е наречен "Riverside Hotels and Apartments". Крайната дата за предаването му също е 2009 г. Застроената площ ще е 4 603 квадратни метра.
Общо това прави 35 491 квадратни метра. Тоест 35 декара бетон, асфалт и цивилизация.
Та въпроса ми е докога ние,гражданите на тази страна ще търпим сульо и пульо да идва,да вади парите и да си мисли,че всичко и негово.ТА ТЕ ПОСЯГАТ ВЕЧЕ И НА ПРИРОДАТА!Престъпниците,които ни управляват си траят,но НИЕ докога ще си траем?