Проектиране на титаниева рамка

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот evilzet » Пет Окт 01, 2021 7:44 pm

Ооо, повярвай ми, няма опаковка която да се опре на куриерите. От Англия байка ми дойде със счупено ухо, китарата с една люспа, абе има много да разправям... Добре е, че всичко е минало успешно.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Пет Окт 01, 2021 9:33 pm

evilzet написа:Ооо, повярвай ми, няма опаковка която да се опре на куриерите. От Англия байка ми дойде със счупено ухо, китарата с една люспа, абе има много да разправям... Добре е, че всичко е минало успешно.

В интерес на истината на китайските снимки долната тръба изглеждаше сякаш има някакви неравности по нея. Това ме притесняваше, но се оказа, че това са били просто отпечатъците на майсторите по метала. Ухото е на практика тотално невъзможно да се счупи. Просто е дебело парче титан.
Изображение
Прикачени файлове
20211001_132831.jpg
20211001_132831.jpg (100.35 KiB) Прегледано 1779 пъти
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Съб Окт 02, 2021 12:26 pm

Почвам разпродажбата на компонентите от предишния велосипед на тънки цени:
Обтегач SRAM GX 10 скорости
Заднa командa SRAM 10 скорости
Венец касета 11-42 10 скорости
Главина Novatec 148mm
Курбели Sram NX
Овална предна плоча Absoluteblack 48T за SRAM захват с три болта.
Рамка размер L Dartmore Primal 29" без подбивания и падания. Карана само из София.
Метални педали NS Bikes - нуждаят се от ремонт

В случай, че нещо от изброените Ви интересува пишете.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Съб Окт 02, 2021 5:40 pm

В цялата история най-странно се получи с парите. Буквално всичко, което събрах стигна до лев, а през септември не бях успял да спестя нищо заради ковида. В последния момент в Dragzone се оказа, че имат само една верига с повече от 116 звена, комбинирана за 11 и 12 скорости и с отстъпката, която ми направиха и парите за монтажа останаха точно 50 стотинки от всичко, което бях спестил. Та новата верига ще е Shimano XTR с 126 звена. Чувствам сякаш покойните ми роднини (нямам живи баби, дядовци, майка и баща) и най-добрия ми приятел (и той вече не е сред живите) сякаш се наговорили за да ми помогнат да получа точното колело с малко закъснение за 50-тия ми рожден ми ден. :beer: Благодаря!
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Нед Окт 03, 2021 8:16 am

Рамката твърдо я давам за 300лв.
Не съм писал, но главината е с 32 дупки. Не съм имал никакви проблеми с нея.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот ВелоВело » Нед Окт 03, 2021 5:45 pm

Изображение
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 128
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Нед Окт 03, 2021 8:07 pm

По принцип няма рамка, която не може да бъде счупена, независимо от какъв материал е. В крайна сметка идиота ако не успее да я счупи с каране ще извади флекса и пак ще и види сметката. Имаше години, в които карбоновите рамките на Kona се трошаха на състезанията като спагети. Това не ги отказа да правят рамки. Има други фирми в САЩ и Канада, като Moots, Litespeed, Sagetitanium, Bearclaw, които пък правят изключително само титаниеви рамки. Специално в Moots това решение е взето преди около 20 години и от тогава те друг материал не ползват. Изработката на една титаниева рамка отнема много повече време. Не се заварява в стандартна среда. Доста популярни са титаниевите гравел велосипеди, но лично аз не съм им фен. Има вече и световно известни руски фирми, които също правят чудесни титаниеви рамки, но май там се чака още повече. Не казвам нищо за рамката, която Waltly Titanium изработиха по моя чертеж. Просто още не съм я карал, но няма друга рамка за hardtail велосипед направена със средно 83мм и за задна главина 157мм. Мога да споделя, че усещането да я държа в ръцете си беше уникално приятно и моите очи се наслаждаваха на всяка заварка и извика. Всички, които следят темата от началото знаят, че тя е направена по мой чертеж, от който пък китайците направиха техен чертеж лично за мене Да знаеш, че това, което ти е било само в главата и в компютъра като идея и размери преди шест месеца и то сега буквално до последната извивка и размерче ти е в ръцете - това преживяване лично за мене е нещо уникално.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот evilzet » Нед Окт 03, 2021 8:47 pm

Едно време се радвахме толкова на нещо, което може да създадем със собствените си ръце. Ясно е, че тук няма как да стане и малко се чудя на ентусиазма ти по принцип.
Вчера се зачудих защо го даваш на някой да ти го сглоби, та това е немалка част от тръпката за къстъм байк!?
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Нед Окт 03, 2021 9:51 pm

evilzet написа:Едно време се радвахме толкова на нещо, което може да създадем със собствените си ръце. Ясно е, че тук няма как да стане и малко се чудя на ентусиазма ти по принцип.
Вчера се зачудих защо го даваш на някой да ти го сглоби, та това е немалка част от тръпката за къстъм байк!?

Защото нямам нито знанията, нито майсторлъка, нито инструментите. Има да се пренаплита задната капла - сменя се главината. То реално само спирачките, кормилото с вилката, седалката с колчето, предното колело, педалите и задната шина със спиците остават от старото колело. По принцип ми се искаше да направя видео как го сглобява, но осъзнах, че е хубаво да го направи на спокойствие. Да беше компютър да си го направя както ми харесва - от това разбирам, а от неща които само ползвам с удоволствие, но тотално аматьорски - нека там майстора да си показва майсторлъка.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Пон Окт 04, 2021 1:12 pm

Току-що сглобено и претеглено!
Прикачени файлове
20211004_131431-min.jpg
20211004_131431-min.jpg (182.31 KiB) Прегледано 1033 пъти
20211004_130151-min.jpg
20211004_130151-min.jpg (330.09 KiB) Прегледано 999 пъти
20211004_130118-min.jpg
20211004_130118-min.jpg (311.76 KiB) Прегледано 1001 пъти
20211004_130046-min.jpg
20211004_130046-min.jpg (342.22 KiB) Прегледано 996 пъти
20211004_130035-min.jpg
20211004_130035-min.jpg (331.08 KiB) Прегледано 2197 пъти
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот Lucky Loser » Пон Окт 04, 2021 1:35 pm

Очаквах да излезе макс 14 кг :)
Изглежда жестоко !
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот Harka » Пон Окт 04, 2021 1:50 pm

Браво, супер е!

Теглото си е ОК. Все пак рамката тежи горе-долу колкото стандартен алуминиев Primal. Останалите компоненти също не са от най-леките. Само гумите сигурно са по над кило и двеста всяка...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Пон Окт 04, 2021 1:50 pm

Lucky Loser написа:Очаквах да излезе макс 14 кг :)
Изглежда жестоко !

Гумите ми са по кило и половина, а и нищо по него не е правено за да е по леко.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Пон Окт 04, 2021 1:53 pm

Веригата малко се ебава, но мисля, че ще се разберем с нея. Трябвало да се изпъне. Давам и една седмица да ми се опъва, ако не стане ще взимам предишния избор верига.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Пон Окт 04, 2021 4:01 pm

Harka написа:Браво, супер е!

Теглото си е ОК. Все пак рамката тежи горе-долу колкото стандартен алуминиев Primal. Останалите компоненти също не са от най-леките. Само гумите сигурно са по над кило и двеста всяка...

Теглото на алуминиевия Primal 29 почва от 2.25кг. за S размер. Наистина в тяхната таблица пише, че всички размери Primal 29 са по 2.25кг, но това всички го разбирате, че няма как да стане. Вдигал съм я мойта L-ка. Новата рамка е по лека, не с много, но да кажем с едни 10% може би е по лека.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот Harka » Пон Окт 04, 2021 4:22 pm

Както казах, теглото си е съвсем ОК, предвид свинските компоненти, с които е сглобено. Покарай го малко и сподели малко отзиви. В планината никак ли няма да го вкарваш?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Пон Окт 04, 2021 4:29 pm

Harka написа:Както казах, теглото си е съвсем ОК, предвид свинските компоненти, с които е сглобено. Покарай го малко и сподели малко отзиви. В планината никак ли няма да го вкарваш?

С тези гуми най-много да мина по панорамната пътека от Железница до Бояна. Не стават за гората, не стават за камънаци и корени. Всичко ги подхлъзва. Иначе върви добре през софийските трасета. Гази здраво, но още даже предпазител от веригата няма на рамката.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Вто Окт 05, 2021 8:35 am

Нека си организираме една среща в София за всички, които искате да го видите и да го покарате примерно в събота към 11:00 на входа на бившата мотописта от към булевард България. На някой да му се намира излишен протектор за рамка (да не се удря веригата в нея)? :beer:
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Вто Окт 05, 2021 11:46 am

Старата ми рамката и главина се продадоха.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Сря Окт 06, 2021 2:59 pm

Има ли желаещи за събота 11:00 или да не се разкарвам.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот Lucky Loser » Сря Окт 06, 2021 3:40 pm

Идните 10 дни ги дават дъждовни.
По-скоро нататък да го бъде.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Чет Окт 07, 2021 6:52 pm

Какво мислите за Manitou Mezzer Pro? Вчера го пипнах и усещането беше, че е мойта вилка... Дали ще му отива на моя байк?
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот Alexi » Чет Окт 07, 2021 7:44 pm

по скоро една твърда вилка му отива ,хем ще е по лек .. при условие ,че е градски велосипед не виждам смисъл от подобна вилка а и е 2 кила и половина .. в краен случай може нещо с 50-60мм ход ( трекинг ) но аз бих взел твърда ,2.8 гуми предлагат достатъчно комфорт
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Чет Окт 07, 2021 8:27 pm

Alexi написа:по скоро една твърда вилка му отива ,хем ще е по лек .. при условие ,че е градски велосипед не виждам смисъл от подобна вилка а и е 2 кила и половина .. в краен случай може нещо с 50-60мм ход ( трекинг ) но аз бих взел твърда ,2.8 гуми предлагат достатъчно комфорт

Далече си от идеята ми, а и от София. Все още тук има улици с павета от големите. Минавам редовно по една такава. Даже името и е каменно - Милин камък. Да не говорим за трамвайните релси. За тежък човек като мене добрата вилка си е важна. Килограмите на тази вилка са същите като на моя Fox 34.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот madsnake » Пет Окт 08, 2021 4:48 pm

А не си ли доволен от FOX-a? Като цяло доста добре изглежда, със здраве да си го търкаляш. И му покажи и малко лежерна Витоша, не само Софийски свинщини :)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Пет Окт 08, 2021 5:47 pm

madsnake написа:А не си ли доволен от FOX-a? Като цяло доста добре изглежда, със здраве да си го търкаляш. И му покажи и малко лежерна Витоша, не само Софийски свинщини :)

FOX-а си е екстра, но в сравнение с Mezzer-а е просто по тънък (във всяко отношение), а на килограми са еднакви.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот Alexi » Пет Окт 08, 2021 6:03 pm

Малко градивна критика .. мен рамката ми изглежда супер ретро ,като нещо около 2012-14г .. причини - тия кабели и брони по горната тръба - това не се прави така от години .. ако няма да ги пускаш вътрешно ( силно препоръчително ) е трябвало да минат по долната тръба и чейнстея .. съответно пивотите за задната спирачка да са вътре в триъгълника ( ако рамката не е мека и окачването да изисква тоя монтаж а тя не е ) много по прибрано и красиво .. челото е твърде високо - какво налага това ? чела 130-40 не се правят отдавна при МТБ , в момента ХЛ рамки имат чела 90-100 ,което позволява да сложиш по висока вилка без да си особено изправен ; седалковата тръба също е много висока ,ти караш с 10 см колче извън нея .. все едно ти е 2 размера голяма .. от друга страна обаче е с къс преден триъгълник .. ако някога решиш да я караш по предназначение ( в планината ) и поискаш да сложиш дропър ,то няма какъв .. ето горе долу как трябваше да изглежда рамката ти :

Изображение
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Пет Окт 08, 2021 6:16 pm

Като ти харесва тази - купи си я. За мене тя е ретро - какви са тия ненужни извивки отзад - това задника на колелото ли е? Никой не карам да ми харесва рамката, но пък всички познавачи, на които съм си показал колелото на живо казаха, че е супер и идеално балансирано. За какво ми е бронята и маркуча да минават под долната тръба - там се амортизират много повече и събират много повече прах. Решението да минават точно така си беше мое. Тази фирма предлага само такова изпълнение на задната спирачка. На тази снимка колелото ми буквално е на половин километър и наистина седалката ми беше ниска. Вече отдавна съм я вдигнал. Благодаря за критиката. Челото е високо, но това не е колело за гората, въпреки че прилича. :beer:
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот Drunken MadLoud » Пет Окт 08, 2021 8:38 pm

И аз да си кажа мнението, къде компетентно-къде не. За рамката, видях я на живо и за мен лично е отлична изработка. Става въпрос за заварки и т.н. Аз също не харесах част от детайлите, като съм съгласен с Alexi най-вече за високото чело. Винаги обаче бих предпочел външното окабеляване пред вътрешното...поне за твърдак...макар и аз да не съм съвсем сигурен дали това е точното позициониране. Иначе аз лично предвид предназначението на рамката бих заложил на седалкова тръба за колче 27.2мм за по-комфортна возия (и сега мисля, че е възможно макар и да не съм привърженик на адаптерите), а и поначало бих заложил по-тънки Seat stays тръби пак по същата причина...въпреки че нещата са по-генерални и не зависи само от това. Все пак идеята на начинанието е да е поръчкова изработка на рамката спрямо нуждите и изискванията му. Всеки би подходил по различен начин.Относно вилката...както видяхме каквото и да си си наумил, няма кой да те разубеди. Едва ли някой ще изкаже лоши впечатления за въпросната вилка, но със сигурност всички ще ти кажат, че е безмислено предназначението, за което смяташ да я ползваш. Определено вилката е по-добра от сегашната ти, но и не съм убеден, че ще усетиш невероятна разлика, предвид типа каране. Само с пипане не става :D . Вилката има куп настройки, които надали ще усетиш като полезни, особено по "Милин Камък"...знаеш че и аз съм от квартала. Ако имаш нужните пари и ти се дават, действай...но и аз не мисля, че си заслужава. Ако си решил да надграждаш вилката и искаш да е Manitou, огледай се за Mattoc Pro, та дори и по-хилавата Machete Pro би ти свършила чудесна работа. Поначало бюджетна OEM Fox вилка, ми звучи като лоша инвестиция...но това е друга тема за разговор.За доста продукти си плащаш името...всеизвестен факт. Все пак зависи и около какъв ход си проектирал рамката. Така или иначе, повече от 120мм, според мен са ти абсолютно излишни. В момента се съмнявам с пряко сили колкото и тежък да си да използваш повече от 80-100мм. Надали си усетил и усукване от сегашната ти вилка, но и със сигурност моята работи доста "по-мазно" от твоята вилка...макар твоята да е Fox. Следващия път като се видим може да я тестваш...въпреки че ме е мързяло и да я обслужвам :D . Аз бих те посъветвал, евентуално ако има възможност да ъпгрейднеш твоята вилка, и най-вече да заложиш на по-читави и леки 3.0 гуми, за което обаче би било добре да инвестираш и в по-широки шини, твоите ми се видяха тясни...макар и на бърз оглед. От там също би спечелил доста комфорт, ако това е целта на занятието разбира се. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Проектиране на титаниева рамка

Мнениеот pcconsult » Пет Окт 08, 2021 9:21 pm

http://www.nsbikes.com/2017/djambo-2,97,pl.html
Точно геометрията на моята рамка гледана само отстрани е от тази рамка, без долната тръба. На Djambo 2-то челото си му беше пак толкова голямо (130мм), но горната и долната тръба са му много по дебели в предната част и не си личи. Исках да имам повече място на челната тръба отгоре и отдолу. Нямам точна причина за това, въпрос на чувство си беше. Долната тръба е максимално дебелата, която от Waltly Titanium могат да огънат.
Правя чертежи за рамки. Вижте ми сайта.
Аватар
pcconsult
 
Мнения: 550
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 9:44 pm
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта