Външни камери за наблюдение

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Външни камери за наблюдение

Мнениеот Harka » Чет Сеп 02, 2021 10:32 am

Здравейте,

търся за една къща в околностите на София камери за външно наблюдение. Нямам никаква идея от тези неща обаче и всеки съвет ще ми е от полза. Единственото, на което държа е:

1. Да работят и нощем
2. Да записват на sd карта, защото във вилата има само 4G рутер с 30гб интернет, т.е. нещата с нета не са много добри.

Това е, което се сещам.

Гледам в emag-a има хиляди модели, но честно казано съм навит и просто да платя на някоя фирма да се занимае с това упражнение.

Благодаря предварително!
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот bdz43r » Чет Сеп 02, 2021 11:43 am

Мога да споделя моя опит:
Имам 9 камери Hikvision 1080p резолюция с инфрачервено нощно осветление с 4 мм и 2,8 мм фокусно разстояние (Тези на 2,8 са доста широкоъгълни - над 120°). Четири на вилата и пет вкъщи. Модели DS-2CD2121G0-I и DS-2CD1023G0E-L. Разпространеното схващане е, че са най-добрата комбинация цена-качество в по-бюджетния клас. Работят вече 5 години без никакви проблеми с нито една.
Имат слот за микро SD карта, който не ползвам, защото си направих собствена WiFi линия от вкъщи до вилата (17 км), така че нямам впечатления от работата с карта, нито от вградената функция да записва само при движение.

При ползване на вградените функции няма никаква необходимост от инсталиране на нещо централно. Всяка камера може да се гледа и настройва поотделно през собствен web-интерфейс, но само с определени браузери - IE или Edge. През други медийни приложения, като VLC, може да се гледа картина в реално време, но достъп до настройките и записите в SD картата само през браузер. Самия интерфейс като за китайци не е супер зле, но си има дървени неща, като това, че не работи с повечето браузери или че изисква логин всеки път, при това полетата за име и парола са нещо сбъркани и браузерите не могат да ги разпознаят правилно и да запомнят името и паролата както трябва.
Захранват се на 12V всяка поотделно или централно по мрежовия кабел с PoE на 48V, което изисква и съответен PoE суич. За достъп отвън трябва да се пренасочат в рутера към отделни портове от външната мрежа и разбира се рутера да има публичен IP адрес отвън.
Като цяло повечето IP камери функционират по аналогчен начин - PoE суич или цяло локално записващо устройство и връзка с интернет през рутер или директно. Локалният запис обаче носи риска някой, ако влезе, да вземе и самия запис - цялото локално устройство или камерите с картите в тях.
Откъм трафик, моите 4 камери на вилата, които се записват вкъщи правят по около 25 GB на денонощие, но това зависи много от компресията и кадрите в секунда. Аз съм ги направил на 10 fps, което е достатъчно за тази цел.
Прикачени файлове
vlcsnap-n.jpg
Ден
(426.36 KiB) 128 пъти
vlcsnap-d.jpg
Нощ
(437.36 KiB) 124 пъти
Последна промяна bdz43r на Чет Сеп 02, 2021 11:45 am, променена общо 1 път
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот Harka » Чет Сеп 02, 2021 12:01 pm

Супер, точно това ми трябваше! Много благодаря за подробния пост, bdz43r!

Може би глупав въпрос, но как се прави това?

защото си направих собствена WiFi линия от вкъщи до вилата (17 км)


Това означава ли, че си вързал камерите на вилата ти да ползват нета от апартамента ти?

Локалният запис обаче носи риска някой, ако влезе, да вземе и самия запис - цялото локално устройство или камерите с картите в тях.


Да, и аз си го помислих това. Май не е много добра идея...

Откъм трафик, моите 4 камери на вилата, които се записват вкъщи правят по около 25 GB на денонощие, но това зависи много от компресията и кадрите в секунда. Аз съм ги направил на 10 fps, което е достатъчно за тази цел.


25 GB на денонощие ако ползвам рутера на вилата ми е твърде много със сигурност. Качеството е перфектно обаче! И дневното, и нощното!

Още един глупав въпрос:

DS-2CD2121G0-I и DS-2CD1023G0E-L


В какви случаи ползваш едната и в какви другата? Гледам едната е фиксирана, а другата вероятно се върти?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот bdz43r » Чет Сеп 02, 2021 12:15 pm

Harka написа:Може би глупав въпрос, но как се прави това?
С насочени WiFi антени. В моя случай обаче нямам пряка видимост и се наложи да си намеря тайно забутано място с видимост и към двете крайни точки и да сложа междинна точка със соларно захранване и акумулатори. Излезе доста скъпо, но тогава във вилната зона нямаше никакъв интернет и нямаше друг начин. Сега има местен доставчик, но аз вече съм си направил системата и не ми трябва, а и цените са им доста дебели.
Harka написа:Това означава ли, че си вързал камерите на вилата ти да ползват нета от апартамента ти?
Точно така. Така на вилата ползвам домашния си интернет и за обща употреба.
Harka написа:В какви случаи ползваш едната и в какви другата? Гледам едната е фиксирана, а другата вероятно се върти?
Куполната е по-широкоъгълна и съм сложил такива, където искам да гледам широко, другата е по-тясна. И двете нямат дистанционно въртене, но има и такива модели. Нямам обаче никакъв досег с тях и не мога да кажа колко са надеждни.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот gssatcc » Чет Сеп 02, 2021 12:20 pm

Извинявам се за малко страничният въпрос, но каква е целта на камерите, ако няма физическа охрана, която да ги гледа?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот bdz43r » Чет Сеп 02, 2021 12:35 pm

Собствено спокойствие най-вече. Да си нагледаш собствеността по всяко време, да провериш дали вали порой и да плашиш случайните крадци, които биха предпочели нещо по-малко защитено. Аз бях сложил временно и две вътрешни камери на вилата, за да видя плъховете, с които не можехме да се справим и да разбера от къде влизат и излизат, което много помогна да се отървем от тях. Но освен камерите имам и СОТ. Далеч съм от идеята, че ако имам запис на крадец, това ще има някаква особена практическа полза.

За щастие набези не е имало в района от 15 години, защото почти всички си наслагаха СОТ, а и стана много по-населено с постоянно живеещи, обаче по-рано ни разбиваха къщата редовно, колкото и невзрачна да изглежда.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот Harka » Чет Сеп 02, 2021 12:40 pm

bdz43r написа:...

Ясно. Това с насочените антени може и да се получи (в моя случай разстоянието по права линия е около 25км), но ще ми е много краен вариант. По-скоро ще търся местен доставчик на нет. Има някакъв, ще видя дали стига до къщата.

@gssatcc:

Целта е да можеш да видиш дали някой ти шета из двора и ако да - кой. Къщата в случая не е обект за сериозни апаши, защото няма нищо кой знае колко ценно вътре, по-скоро разни местни пияндурници.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот bdz43r » Чет Сеп 02, 2021 1:06 pm

25 км не е малко, но ако има пълна пряка видимост е напълно по силите на две добре насочени една към друга антени на 5 GHz. Може да се постигнат няколко десетки Mbps. На мен по-дългата връзка ми е 10 км и достига 100 Mbps, но едната антена не е тясно насочена, за да може да работи и с двете крайни точки, съответно хваща и смущения от половин София. Обаче задължително условие е антените да се виждат. Едно дърво и всичко пропада при такова разстояние.

При мен кабелната мрежа на А1 стигаше на 200 метра от къщата, но когато ги питах, ме отрязаха. Не можели да пускат 200 м кабел за един потребител.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот kibikoff » Чет Сеп 02, 2021 1:35 pm

Тоше,
дай сега и модели на Антените :-)
:agree:
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот Harka » Чет Сеп 02, 2021 1:43 pm

bdz43r написа: Обаче задължително условие е антените да се виждат. Едно дърво и всичко пропада при такова разстояние.

Пфф, никакъв шанс тогава. Много препятствия има по пътя. Дървета, дефилета, сгради, всичко каквото ти хрумне.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Сеп 02, 2021 3:32 pm

За камера не мога да ти препоръчам, но мога софтуер. Много читаво решение и поддържат 8 камери в безплатната версия - може да си настроиш кога, какво да записва, колко време да пази и какво ли още не -> https://www.milestonesys.com/solutions/ ... essential/
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот gssatcc » Чет Сеп 02, 2021 3:36 pm

bdz43r, Harka благодаря за отговорите. Забелязвам, че става все по-масово да се слагат едни системи, които не знам как се казват, но се позиционират по ъглите на обеткта. Виждал съм ги във формата на цилиндър, на нещо като антена също. Предполагам, че засичат всякакво движение между тях, което предполагам включва и котки. Не заместват камерите, разбира се.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот grendel » Чет Сеп 02, 2021 3:53 pm

PIR сензори ли имаш предвид?
https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_infrared_sensor
...And into the mountain I go, to lose my mind and find my soul...
Аватар
grendel
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1247
Регистриран на: Вто Авг 06, 2013 3:25 pm

Re: Външни камери за наблюдение

Мнениеот gssatcc » Чет Сеп 02, 2021 4:07 pm

Инфрачервени Бариери се наричали. Правят Н на брой лъча между тях си и ако нещо мине го регистрират. Тези, които видях в първият сайт имат обхват 100/150 метра при външен монтаж. Трябва да имат пряка видимост един към друг.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта