Избор на радио станция

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Избор на радио станция

Мнениеот Mitkovalkov » Вто Яну 11, 2022 1:21 pm

От известно време се чудя каква радио станция би била най-подходяща за групови карания. Нямам никакъв опит с радио станции и повечето термини, които описват функционалностите им не са ми понятни. Ще се радвам ако някой сподели какви радио-станции изпозлва. За да задоволи нуждите ми една такава радио станция трябва да издържа поне 3 дни без да има нужда от зареждане и да има обхват от поне 5км в пресечен терен. :beer:
Аватар
Mitkovalkov
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 10:35 pm

Re: Избор на радио станция

Мнениеот stealth » Вто Яну 11, 2022 2:07 pm

Първо, трябва да се каже, че използването на подобни радиа попадат под лицензионен режим и трябва да си радиолюбител минал през изпит - https://crc.bg/bg/rubriki/142/informaci ... iolubiteli
Второ, времето за работа зависи как ще натовариш станцията, ама 3 дни е доста пожелателно изискване :) Но, да кажем, продават се и резервни батерии.
5 км. пресечен терен също е доста условно. Една хубава гора с няколко дерета и обхватът се свива. При идеални условия и пряка видимост може и повече разстояние да покрие.
И накрая търсиш baofeng - евтина станция за играчка :)
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Избор на радио станция

Мнениеот Yash » Сря Яну 12, 2022 12:21 am

За станции с мощност до 0,5 вата не е нужен лиценз. https://www.mobimax.bg/%D0%A7%D0%B5%D1% ... %D0%B8-FRS

Взех си такива https://www.motorolasolutions.com/en_xu ... roductinfo . Ползвахме ги на няколко карания, даже и с Любо на работни карания и на курсовете.
При пряка видимост между 5 и 10 км имат много добра връзка. Мислехме с един приятел да тестваме максималното разстояние, но така и не се организирахме.
В гористи условия обхватът драстично пада. А ако попаднат между хълм или друго масивно препятствие, нямат връзка.
Смятам, че са практични и вършат работа. Но ако групата е по-голяма с по-бавни, е добре да има поне три станции.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Избор на радио станция

Мнениеот Mitkovalkov » Пет Яну 14, 2022 9:37 am

Благодаря ви за отделеното време.
0.5 вата не е ли слаба мощност? Нямах представа, че не мога да ползвам свободно радиостанцията. Има ли канал на който можеш да се свържеш с ПСП или просто да се свържеш с някой ако си в беда? Ако си в морето на канал 16 например можеш да подадеш сигнал за това, че си в беда.
И аз съм се насочил към Baofeng, ще пиша с какви впечатления съм останал след като я ползвам.
Аватар
Mitkovalkov
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 10:35 pm


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта