http://www.mysticolors.com написа:Седемте най-огромни дупки на земята1.
Кимберлитовата тръба "Мир" (Mir diamond pipe), намираща се до град Мирний, Якутия. Тя е една от първите и най-големите диамантени дупки в бившия Съветски съюз с размери 1200 метра широчина и 525 метра дълбочина. Мината е открита на 13 юни 1955г. от съветските геолози Юрий Кабардин, Екатерина Елагина и Виктор Адвеенко. Мината работи повече от 50 години и на 30 април 2004г. е затворена. Добивали са се диаманти до последния работен ден.
Камионът на снимката горе е един от най-големите товарни камиони в света. Дължината му е 13,3 метра, ширината - 7,8 метра, а височината му - 6,65 метра. Сами съпоставете размерите на това "скромно" возило с чудовищните размери на дупката :bigblink:. Още един интересен факт е, че всмукването над самата дупка вече е станало причина за няколко катастрофи на хеликоптери, летящи над нея. Поради това в настоящият момент летенето над дупката е абсолютно забранено.
2.
Кимберлитовата тръба "Голямата дупка" (The Big Hole Mine), намираща се край град Кимбърли, ЮАР. Тя е най-голямата открита кариера в Южна Африка и е с претенции за най-голямата, изкопана "на ръка" - 17 хектара площ, широка 463 метра и дълбока 1097м. От 1866 до 1914г. 50 000 миньори с кирки и лопати са изкопали над 22 милиона тона руда и са добити 2 722 кг. диаманти. Работата е приключила на 14 август 1914 г. и мината е била затворена.
3.
Кариерата Kennecott Bingham Canyon Mine, намираща се югозападно от Солт Лейк Сити, щата Юта, САЩ. Най-голямата действуваща кариера в света направена от човек – добиването на мед започнало през 1863 г. и продължава и досега. Размерите на кариерата са 1,2 километра дълбочина, 4 км. широчина и заема площ от приблизително 7,7 кв.км.


4.
Кариерата "Дявик" (Diavik), открита в Канада през 2001. Добиват се диаманти, като очакванията са кариерата да бъде пълноценно експлоатирана между 16 и 22 години. Кариерата е разположена на острови и има своя инфраструктура с летище, способно да приема пасажерски Боинг 737.

5.
Дупката Great Blue Hole, намираща се почти в центъра на рифа Lighthouse Reef, в близост до бреговете на Белиз. Дупката е почти съвършено кръгла, над 400 метра в диаметър и 145-160 метра дълбока. Оформя се като система от варовикови пещери по време на последният ледников период, когато нивото на морето е много по-ниско. Когато океанът започва да се издига отново, пещерите се наводняват и покривът им се срутва и се оформя сегашната подводна дупка. Great Blue Hole е притегателна точка за професионални гмуркачи от цял свят.

6.
Отвора на водоизтичането на бента Monticello. Язовирът се намира в окръг Напа, щата Калифорния, САЩ. Построен е в периода 1953-1957 година. Отворът служи за защитен клапан.

7.
Карстовата яма в Гватемала. Изкопана от подземни води и дъждове. По време на образуването и загиват няколко човека и са унищожени десетки домове.
