А какъв е смисълът?

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

А какъв е смисълът?

Мнениеот PtD » Вто Сеп 21, 2004 2:55 pm

Прави ми впечатление, че доста хора използват изречения от вида:
"Смисъл, че няма да може еди-какво-си..."
"Смисъл, че трябва еди-си-какво..."

Тук "смисъл" се явява паразитен елемент и замества "имам предвид", "искам да кажа" и т.н.

НО! За да се използва по този начин, "смисъл" задължително трябва да се комбинира с "в" и да стане "в смисъл":

"В смисъл, че няма да може еди-какво-си..."
"В смисъл, че трябва еди-си-какво...",

а най-добре е да се избягва, доколкото е възможно. В смисъл;), че дори и да не го употребите, пак може да се построи правилно и разбираемо изречение.

П.П. Има едно изключение и то е ако сте искали да напишете "с мисъл", но сте пропуснали интервала :P
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Вто Сеп 21, 2004 3:21 pm

На губещ кон залагаш... :crap:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alien » Вто Сеп 21, 2004 7:25 pm

Това преполагам, че всички го знаят, но "смисъл, че няма..." също звучи много хубаво. :D:D Аз го употрявам, поне докато говоря, докато пиша може и да не правя тази "грешка". Who cares? :D
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Сря Сеп 22, 2004 2:30 am

Ееее, поне съм си го казал :beer: Пък който не иска да използва правилен български - негова си работа, да му мислят тия, дето ще ходят на матура по български и литература :rofl:


@Alien
"Смисъл, че няма" си е ясно, че няма смисъл :uhh::crazy::rofl:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот PtD » Сря Сеп 22, 2004 10:56 pm

[quote="GOA"]


PTD, нагърбвам те със задължението да ми развържеш езика. Искам да кажа, че имам на предвид фльонгата в устата ми. смисъл, че се оплетох.
[/quote]


Ами добре, съгласен ли си развързването да стане по метода на Александър Македонски, много бързо, ефикасно и с гарантиран успех? ;)
:rofl:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот MOD » Чет Сеп 23, 2004 12:05 am

няма чак толова възли за толкова мечове, които можем да извадим : :) :)
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 23, 2004 10:24 am

[quote="GOA"]

Че е ясно че "смисъл че няма" няма смисъл е ясно, няма смисъл. Понякога "В"то не се чува. Ясно е и че почти никой не пише така както говори, напримерно "Смисъл, че трябва еди-си-какво...". С "напримерно" е същото, смисъл че не се използва правилно, напримерно като "смисъл че няма". Дълги години имам на предвид също, че т.е. може да замени смисъла на "смисъл" обаче си е русизъм(не расизъм!).
PTD, нагърбвам те със задължението да ми развържеш езика. Искам да кажа, че имам на предвид фльонгата в устата ми. смисъл, че се оплетох.
[/quote]


еее, айде да не бъркаме дикция с правоговор...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот mih » Чет Сеп 23, 2004 3:15 pm

свободна интерпретация на дипломиран филолог (аз):
тия думи-паразити са нормално явление във всеки език и изразяват неспособността на индивида да изкаже ясно и бързо мисъл-та си, запълват паузите, породени от "мъките на словото" (също нормален процес, въпреки названието) в речевия поток, поставени в социален контекст показват образоваността на говорещия (или липсата на такава), също може да се тълкуват и като белег на интелигентност, ограничена среда на общуване (кФартална), "надрусване", умора и кво ли още не... ограничаването на употребата им следва да е цел на всеки, който държи на правилен и съдържателен изказ.
в смисъл, няма смисъл от "смисъл"
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот pascoff » Чет Сеп 23, 2004 4:55 pm

а от гледната точка на инжИнера щом си казал "в смисъл" значи не си обяснил смисъла в предишното изказване демек казваш нещо два пъти и от тук ефектовността на изказване спада с 50% :) което не е лошо стига да го целиш
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Сеп 24, 2004 11:29 am

[quote="mite_pascoff"]

а от гледната точка на инжИнера щом си казал "в смисъл" значи не си обяснил смисъла в предишното изказване демек казваш нещо два пъти и от тук ефектовността на изказване спада с 50% :) което не е лошо стига да го целиш
[/quote]


ИнтИресна гледна точка :D:8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Пет Сеп 24, 2004 12:50 pm

Абе то всъщност като чета за какво си говорите тука, в смисъл чешете си езиците, започвам да си мисля дали на практика действително е толкова важно, т.е. съществено това или казано иначе наистина не е ли по-важно да се опитаме да научим axelmax къде се слагат запетайки, отколкото да обсъждаме темата за смисъла?

Ъъъ, за какво говорех [color=red]всъщност[/color]?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 96 госта