Няколко уебприложения от мегатърсачката, за които вероятно не сте чували
Забелязвате ли как Google бавно, но сигурно се налага като властелин на вашите интернет навици? В днешно време, когато едва ли не всички ровят за информация онлайн, глобалната търсачка е нашият най-добър помощник. Но освен индексиране на уебсайтове Google предлага и много други услуги, за които може би дори не подозирате. От сайта http://www.lifehackers.com са подбрали някои от най-интересните такива.
Google trends
Вероятно най-лесният начин да разберем дали нещо е горещо в мрежата, е да ползваме Google Trends http://trends.google.com) . Просто въвеждате в полето за търсене дадена тема и пред вас ще се покаже графика, илюстрираща глобалното търсене на този термин според Google. Много по-интересно е обаче, ако въведете две думи отделени със запетайка. Така примерно ще откриете, че потребителите търсят britney spears много по-често отколкото hillary clinton. Освен това Trends дава и подробна информация за географските места, от където най-често се търси въпросната тема. Оказва се например, че в Мексико най-живо се интересуват какво се случва с Britney Spears, а претендентката в американските президентски избори тази година се радва на най-голямо популярност в Ню Йорк.
Google Base
Доста удобно е и приложението Google Base http://base.google.com. Чрез този адрес търсите, като въвеждате произволно избран критерий. Така например можете да намерите мобилен телефон за по-малко от 20$ или желан от вас автомобил произведен през 2003 г. Специфичното за Base е, че използва огромната информация, индексирана от Google, като я представя пред вас в много по-удобен формат.
Google Book Search
Сравнително непозната е услугата Google Book Search http://book.google.com. Там, както сигурно вече се досещате, че става въпрос за книгите. На уебстраницата обаче ще намерите хиляди техни копия, но в дигитален формат, любезно сканирани за вас от Google. Разнообразието е наистина сериозно, като на тема political philosophy примерно ще намерите повече от 2000 заглавия. Освен това имате възможност да си направите собствена виртуална библиотека. (http://mylibrary/). От този адрес може да добавяте любими свои книги и да ги селектирате по етикети.
Google SketchUp
Да, Google вече строят и къщи, или поне виртуални. От http://sketchup.google.com/ може да си свалите безплатен софтуер, с който да направите 3D дизайн на своето жилище мечта. Дори небостъргач.
Google Page Creator
Ако вече и вашата баба и дядо ви досаждат с въпроса: Как мога да си направя уебсай? посочете им линка http://pages.google.com/. Стига да имат Google акаунт, там те ще открият безплатен инструмент, чрез който по познатия метод WYSIWYG (What You See Is What You Get) лесно ще сътворят интернет страница за кратко време. При това, след като завършат своето уебтворение, ще могат да го качат на хостинг от 100 мегабайта, отново предоставен от Google.
Keyboard Shortcuts
Experimental Web Search
Дълбоко от недрата на Google Labs излиза този експериментален проект http://www.google.com/experimental/index.html, решен да премахне компютърната мишка завинаги от процеса на търсене в интернет. За да се включите в инициативата, просто въведете „&earch=BetaShorcuts” след интернет адреса, докато ползвате най-популярната търсачка. От тук на татък вашата мишка става излишна, а за да се придвижвате между резултатите, че разчитате единствено на клавиатурата. За навигация нагоре и надолу служат съответно K и J, а за да отворите линк, натиснете О. На адрес http://www.google.com/experimental/index.html може да откриете още интересни идеи на Google Labs.
Google Mars
За интернет гиганта и космоса не представлява бариера. Може да проверите това на http://www.google.com/mars/. По подобие на познатите приложения Google Earth и Google Moon ще можете да гледате безплатно спътникови снимки от планетата Марс. Освен това ще можете да търсите по кратери, каньони, дюни и дори космически апарати, останали завинаги на повърхността на червената планета.
Google Flight Simulator
Ако си падате по самолетни симулатори, и тук Google излизат със свое предложение. За начало си изтеглете Google Earth от http://earth.google.com/. Както си разглеждате сателитни снимки, натиснете Ctrl+Alt+A и така ще получите пряк достъп до пилотска кабина. Изборът ви на самолет е между военния F-16 и няколко местният SR22. Трябва да знаете обаче, че симулаторът изобщо не е за новаци и вероятно първите ви няколко полета ще завършат с принудителна среща със земята.
Успех.
powered by me.