Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот joropc » Пет Мар 18, 2016 8:40 am

airborneone написа:...до колкото разбрах има още 2ма изявили желание.

Тоше, аз съм единия. Ама съм с 3 дни преди теб. Да не ме превариш, ей! :D
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Петър Велков » Пет Мар 18, 2016 11:13 am

joropc написа:Мдаа, на мен пък днес в КАТ ми поискаха TUV сертификатът, с който се продавал багажника, и който аз разбира се съм изхвърлил. Освен фактурата за покупка. По-лошото е, че не намерих от къде да го изпринтвам в сайта на Thule. Та така, търси се TUV за Thule Easy fold 931 назаем за два часа. :) В общи линии, каквото и да си говорим за българския КАТ, винаги стигаме до един извод - малоумни са.


TUV сертификат не се изисква!

Получих отговор от ГДНП, с който по ЗДОИ ми предоставят вътрешните правила за издаване на трета табела. Правилата са описани в блога ми, както обикновено.

В статията има линк към PDF документ, в който са сканирани решението за предоставяне на заявената информация, заповедта за утвърждаване на вътрешните правила и самите правила. В правилата нито се изисква представянето на TUV сертификат, нито се споменава монтирането на табелата за багажника с невъзобновяем нит!

Со кратце:

1. Собственикът на МПС подава писмено заявление;
2. В тридневен срок след получаването на табелата от КАТ го уведомяват;
3. Собственикът предоставя следните документи:
- заявление за промяна в регистрацията на МПС;
- свидетелство за регистрация на МПС – две части (голям и малък талон);
- копие от документ за собственост на багажника;
- квитанция за платена такса.
4. Извършва се преглед на багажника и идентификация на МПС;
5. Монтира се третата табела и се издава ново СРМПС (талон).
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Нед Мар 27, 2016 9:23 pm

А в този случай какво правим?
Thule Lightboard 976http://www.escadra.bg/%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BB-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8-Thule-Lightboard-976/i1105.htm
Защото това не е "багажник", а "дъска", която е предназначена за монтаж на множество багажници! :popcorn:
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Петър Велков » Пон Мар 28, 2016 8:27 am

0g0 написа:А в този случай какво правим?
Thule Lightboard 976...
Защото това не е "багажник", а "дъска", която е предназначена за монтаж на множество багажници! :popcorn:


Елементарно - монтираш бронята на багажник, за който е предназначена, и отиваш с двете фактури подръка в КАТ.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Пон Мар 28, 2016 8:36 am

Аха, и с монтираните велосипеди, защото комплекта за монтаж е аксесоар и е само за оригинални багажници Туле! :roll2:
А иначе това е ПРИСТАВКА, тя не предназначена за конкретен багажник. Тя за това е измислена - да може да се монтира на множество багажници. Ако беше за "стационарен" монтаж, ще се да се продава комплект с багажника.
--------
В този ред на мисли. Тъй като идеята е, че се закрива номера и стоповете/мигачите. Не съм забелязал, хората като мен, които имат багажници за монтаж на 5-тата врата, да слагат подобни приставки, въпреки че велосипедите закриват номера и светлините, не по-малко от тези, които се монтират на теглича.
--------
А във връзка с публикувания списък с документи.
Какво правим ако си я купя от човек в Ебей или още по-зле от OLX?
Да разбираме ли, че багажници, които не са купени от магазина са незаконни?
-----------
Изобщо как доказваме, че багажника е същия? Някакви номера не набиват ли?
То аз мога да започна да предлаган услуга "багажник под наем за регистрация в КАТ" - давам ти багажник с фактура, за да си го регистрираш, а ти после си купуваш по-евтин от е-бей :)
Даже още по яко - давам ти само заверено копие от фактурата :lol:
--------
Винаги съм казвал, че не случайно държавите населени с идиоти са бедни. Някак как да си едновременно и кръгъл идиот и богат ;)
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Петър Велков » Пон Мар 28, 2016 9:57 am

Врачани имат един много готин израз - "вие дека сте тръгнале, ние по пътеката сме срале".

Издействал съм ви процедурата, сега запретвайте ръкавите и пишете жалби. Търсете си правата от който ви ги дължи - не тук. Пишете до директора на ГДНП, кажете му, че процедурата е недодялана. Кажете му, че не бива работата да се претупва, а че трябва да се помисли за хората и да се работи в тяхна полза, щото те, хората, са тия дето му плащат заплатата.

Аз сам нищо няма да постигна - една птичка пролет не прави. Че ще роптая срещу процедурата - това е ясно, но освен да се занимавам с вашите трети табели и багажници (тъй като мои вече си имам), аз трябва да ходя на работа, да карам колело и да живея. С удоволствие бих висял по цял ден по опашки в държавните институции, ако имаше кой да ми плаща за това. Та, не ме чакайте аз да чуруликам като за цяло ято птички - запретвайте ръкавите и пишете жалби. Тя тая работа е като колоезденето - яко блъскане трябва, а не писане по форумите.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Пон Мар 28, 2016 10:04 am

Сега се сетих и нещо друго. Какво правим ако имам няколко багажника?
Да кажем, че имам багажник за велосипеди и платформа за багаж, която се монтира също на теглича?
Ползвам ги в различни случаи естествено.
И двете са със "стационарен" монтаж на табелата.
Какво правим в случая, защото "прехвърлянето" на номер на друг багажник е незаконно?
1. Ходя с 2-та, 3-те и т.н. багажника да ми направят снимка със всички и после си въртя табелата само на тях?
2. Имам право само на един багажник на кола. Т.е. ако реша да си купя още един багажник, трябва да си купя и още една кола към него?
3. Издават ми N на брой 3-ти номера, за всеки багажник, който притежавам?

Както каза един колега по-напред, удоволствието да живееш в Булгаристан, се плаща скъпо. :nuts:
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Пон Мар 28, 2016 10:08 am

Сега видях, че Петър ми е отговорил, докато съм писал.
Да, за теб си направил добро. За другите по-скоро си направил "мечешка услуга", но това е отделна тема. Важното е, че си имал добри намерения. :)
Макар чееееее, в такива случаи все се сещам за един един мустакат чичко, дето избил няколко милиона от добри намерения ;)
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот xargs » Пон Мар 28, 2016 11:12 am

Така като я гледам таз приставка, смисълът и е точно да можеш да закрепиш номер и да имаш светлини при носене на колела зад колата. Онзи ден на магистралата привечер в дъжд щях да отнеса една Астра, така натоварила няколко байка, от които нито габарити нито номер се виждаше. Движение по този начин е абсолютно незаконно.

В крайна сметка отиваш с багажниците и приставката в КАТ и си изваждаш табела за приставката. Вече с какви багажници ще я ползваш си е твоя работа.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Пон Мар 28, 2016 11:38 am

В крайна сметка отиваш с багажниците и приставката в КАТ и си изваждаш табела за приставката. Вече с какви багажници ще я ползваш си е твоя работа.


Ако е така - супер.
Обаче, до колкото схващам от написаното от колегата Петър Велков, конкретната 3-та табела се издава за КОНКРЕТНИЯ багажник. Т.е. ако те хванат да караш с различен багажник, от този за който е издадена табелата, директно отиваш пак под ударите на НК, защото това се приравнява на това да караш кола с чужди номера.
1. Собственикът на МПС подава писмено заявление;
2. В тридневен срок след получаването на табелата от КАТ го уведомяват;
3. Собственикът предоставя следните документи:
- заявление за промяна в регистрацията на МПС;
- свидетелство за регистрация на МПС – две части (голям и малък талон);
- копие от документ за собственост на багажника;
- квитанция за платена такса.
4. Извършва се преглед на багажника и идентификация на МПС;
5. Монтира се третата табела и се издава ново СРМПС (талон).


-----------------
-----------------
Така като я гледам таз приставка, смисълът и е точно да можеш да закрепиш номер и да имаш светлини при носене на колела зад колата. Онзи ден на магистралата привечер в дъжд щях да отнеса една Астра, така натоварила няколко байка, от които нито габарити нито номер се виждаше. Движение по този начин е абсолютно незаконно.


Аз съм абсолютно същия случай и затова исках да си купя такъв лайтборд. Обаче от прочетеното до тук излиза, че ще си създавам повече проблеми....
В крайна сметка карам така вече 5 години и никой не ме е спирал. Някакси доста по-евтино ми се струва да плащам по 20 лв. за фиш веднъж на 5 години, от колкото да си създам куп главоболия, да изгубя куп време и да похарча куп пари ....

Велкоме то Абсурдистан!, както се казва. :bunny:
Последна промяна 0g0 на Пон Мар 28, 2016 11:47 am, променена общо 1 път
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот xargs » Пон Мар 28, 2016 11:45 am

Моето разбиране е, че в случая багажника е приставката, тъй като на нея се монтира номера. А самите багажници в случая нямат отношение към регистрацията. Разбира се, какво мисля аз и какво администрацията е дълга история. Ако имаш желание и нерви ти пожелавам успех в борбата и после да споделиш резултатите :agree:
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Пон Мар 28, 2016 11:49 am

Моето разбиране е, че в случая багажника е приставката, тъй като на нея се монтира номера. А самите багажници в случая нямат отношение към регистрацията. Разбира се, какво мисля аз и какво администрацията е дълга история. Ако имаш желание и нерви ти пожелавам успех в борбата и после да споделиш резултатите :agree:


Ами това е нормалната човешка логика. Проблемът е, че явно оперативно я отстраняват на шапкарите, като ги наемат на работа. :crazy:
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Петър Велков » Пон Мар 28, 2016 1:08 pm

0g0 написа:Обаче, до колкото схващам от написаното от колегата Петър Велков, конкретната 3-та табела се издава за КОНКРЕТНИЯ багажник. Т.е. ако те хванат да караш с различен багажник, от този за който е издадена табелата, директно отиваш пак под ударите на НК, защото това се приравнява на това да караш кола с чужди номера.


Това е пълна глупост, плод на твоята лична фантазия и резултат от мързела ти да седнеш и да прочетеш Наредба I-45 на МВР и вътрешния ред за издаване на трети табели, а пък ако си ги прочел - добавяме и невъзможността ти да разбереш прочетеното. Сиреч - нищо не си схванал, ама те влече мърморенето и биенето с юмрук в масата. Такива хора винаги ще има, за съжаление.

Успех! ;)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Пон Мар 28, 2016 2:24 pm

Ти понеже имаш нужните компетенции, обясни моля защо си написал следното:
1. Собственикът на МПС подава писмено заявление;
2. В тридневен срок след получаването на табелата от КАТ го уведомяват;
3. Собственикът предоставя следните документи:
- заявление за промяна в регистрацията на МПС;
- свидетелство за регистрация на МПС – две части (голям и малък талон);
- копие от документ за собственост на багажника;
- квитанция за платена такса.
4. Извършва се преглед на багажника и идентификация на МПС;
5. Монтира се третата табела и се издава ново СРМПС (талон).


След като табелата се издава на автомобила, а не на багажника, ме интересува смисълът от - " копие от документ за собственост на багажника;" и "4. Извършва се преглед на багажника"?
Защо аджеба се "Монтира се третата табела", а не се връчва на гордия собственик? :idea:
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Петър Велков » Пон Мар 28, 2016 3:12 pm

Ако ти се четеше, нямаше да задаваш тъпи въпроси.

Подсказвам: http://isld.nl/gdnp.pdf
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Пон Мар 28, 2016 4:45 pm

Добре де приемаме, че аз съм тъп.
Понеже си прав, хайде сега обясни ни нас тъпаците, за какъв чеп, трябва да им показвам изобщо багажника, камо ли да доказвам, че е мой, за да ми издадат 3-тиномер. Нали е на колата, не на багажника?
Ей ги (бииип, не са ми платили за реклама) дават велобагажници под наем. Може да искам да си взема номера и да го сложа на багажник под наем.
Ко праим ся? Параграф 22. Не можем да вземем багажника под наем , защото нямаме "документ за собственост". :bawling:
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Петър Велков » Пон Мар 28, 2016 6:44 pm

Защото така са решили те и защото така те са написали в съответните нормативни документи.

И тъй като живеем в демократична страна, ти си свободен да им държиш сметка, подавайки жалби до съответните институции.

Поради това, не виждам защо е нужно да ореваваш целия Интернет по темата, още повече пък да ми задаваш тия въпроси лично на мен, все едно аз съм я писал тая процедура?! Нагло е. Вкарай малко старание и от своя страна. Нито царО, нито пожарникарО, нито който и да е друг тиквеник ще ви "оправи" за 800 дни, 800 месеца или 800 години. Те само ще ви "оправят", докато им се дупите.

Аз съм аут :)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Admin » Пон Мар 28, 2016 8:19 pm

0g0, не претендирам, че мога да вниквам напълно в мислите на българската администрация, но изискването за документ за собственост и представяне на багажника вероятно е заложено точно за да се избегнат такива схеми, каквито ти посочваш. То вероятно произтича от същото изискване за автомобилите и ремаркетата. По принцип идеята е третата табела да се вади от хора, които имат конкретна нужда от нея, а не по принцип. Точно затова администрацията е заложила изискване да представиш някакви "доказателства" за нуждата да имаш трета табела, а не всеки да си вади с багажник под наем, за да си я има. Поне аз до този извод стигам, четейки правилата и наредбата.
За момента, ако не е монтирана с нитове, никъде не пише изрично, че третата табела трябва да се ползва само с този багажник и с никой друг. Но монтирането с нитове вероятно произтича от Наредба I-45/2000 г., към която препращат вътрешните правила, в която в чл.10, ал.6 пише: "Табелите с регистрационен номер се закрепват по начин, непозволяващ неправомерното им демонтиране.". Това е текст, писан за автомобилите и ремаркетата, но тъй като третите регистрационни табели не са изключени изрично от приложението му, в пунктовете вероятно си ги занитват и е трудно да се спори по въпроса. По-скоро трябва да се действа по описния от Петър Велков начин (с писма и т.н.) за постигане на режим, при който третата табела да не се занитва, за да може да се ползва не само с един багажник.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Пон Мар 28, 2016 9:47 pm

Admin,
Това, което е направил Петър е много хубаво, за него си. Утъпкал пътечка, която на него му е удобна (със сигурност и на други) - адмирации. Все пак живеем в общество, в което всеки сам се спасява както може.
Не разбирам обаче защо се сърди, като му казвам, че няма какво да се пъчи и да наставлява останалите. Пък и реплики от типа, "аз моя си проблем съм го решил пък вие се оправяйте както можете" ..., не заслужават коментар.
---
Другото, което се опитвам да обясня е, че няма никакво значение, как аз, ти или пък той тълкуваме дадена разпоредба. Важното е как я тълкува Органа (не случайно с главно "О")
От разписаната процедура е ОЧЕВАДНО, че органа тълкува багажниците, като ремаркетата и прочие прикачен инвентар, т.е. конкретната табела се издава за конкретен багажник с всички произтичащи от това последствия.
Ако си имаш един единствен багажник, който смяташ да ползваш до живот, си е супер. Всички извън този конкретен казус обаче са пре...ни.
Специално по казуса с багажника под наем- Два- три пъти в годината ти се налага да ползваш багажник за колело. Правиш сметка, че ти е по-изгодно да си вземаш под наем. По така "утъпканата" пътечка очевидно няма как да стане. Проблема е, че веднъж"утъпкана" по грешния начин пътека се променя трудно.
Писането на писма като физически лица до КАТ е с ефекта на жалбите до арменския поп. Органа ще тълкува винаги нещата, както на него му е удобно. Още повече, че вече има прецедент и прецедентът очевидно е много доволен. Единствения начин да се промени нещо, е въздействие чрез НПО-та, но нещо не съм голям оптимист. :mouse:
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот papinu » Пон Мар 28, 2016 10:44 pm

0g0 написа:...Единствения начин да се промени нещо, е въздействие чрез НПО-та, но нещо не съм голям оптимист. :mouse:

Колега, не успя ли да вденеш посланието, което Пешо толкова постове се опитва да ти втълпи.
Ако бях на твое място нямаше да "мърморя", "тюхкам" и "роптая"... Отдавна съм осъзнал, че поведението от типа "коментари за първото и после за второто полувреме" нищо няма да ми помогне освен да се впиша в модела на пост социалистическата администрация.
Знам, че ако искам да живея в по-добра държава И от мен, теб... нас зависи това, не от... 'Царя'. Първо бих започнал с действия и тогава да пиша. Искам трета табела - тогава започвам с постъпки да си я изкарам. Няма да се случи гладко, но ако трябва процедурата ще променя и ще извоювам право си, което закона ми дава. Ако трябва ще бъда пръв, ще прокарам пътека, ще дам пример. Пешо го е направил по начин, който на него му трябва. Моя казус е друг - ще го направя и аз. Не сме 'бяла' държава, но от нас зависи да я избелеем.
Да, ако не мога сам да съборя "вятърните кули" ще създам НПО (вече съм минал по този път и затова си позволявам така да говоря) повече ще сме по-силни и ще успеем със сигурност, защото никой няма съмнение, че си прав. Но важното е какво и как го правиш за да постигнеш успех... и всъщност дали правиш нещо въобще...
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот xargs » Вто Мар 29, 2016 7:47 am

Всъщност ако се взима багажник под наем, проблема със издаването на тебелата е на фирмата отдаваща багажниците. В случая, бих се свързал с такава фирма и бих им обяснил новите законови изисквания, за да могат да предприемат те съответните действия и да ти предоставят услугата спрямо закона.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Admin » Вто Мар 29, 2016 8:56 am

Такава фирма няма какво да предприеме, защото идеята изначално не е багажникът да си има собствен, отделен номер (както ремаркетата), а да ползва същия номер като автомобила, т.е. това се явява трета регистрационна табела за автомобила. В тази насока единственото, което би могло да се иска, е издаването на тази табела да става "по принцип" на желаещите, а не заради конкретен багажник. От полза би било, ако ще се иска подобна промяна в регламента, да се проучи и цитира чуждестранен опит - мисля, че нашата администрация повече би вдянала от такъв, отколкото от самите аргументирани искания на гражданите, но кой знае...
В момента за тези, чиито багажници НЯМАТ конструктивно заложено място за трета табела, вероятно най-изгодно е просто да ги карат така и в най-лошия случай да плащат от време на време глоба, че са им закрити номерата и светлините (ако не успеят да се разминат само с обяснения, че то този багажник няма място за трета табела, че не са успели да намерят такъв, дето да не закрива номера на тоя модел автомобил и т.н.). Друг е въпросът, че това не ги прави по-безопасни за себе си и за другите участници в движението.
Същото и с взимането на багажник под наем - на практика не би имало разлика спрямо досегашното положение, защото ако досега можеха да глобяват за закрити от багажник номера, нищо не се е променило - пак могат. Възможността някой да си извади трета табела не дава повече или по-малко право на контролните органи да глобяват за това нарушение, а и не мисля, че би ги мотивирало повече или по-малко.
Според мен далеч по-важно е да се виждат светлините и особено стоповете, отколкото номера, т.е. ако багажникът е със собствени светлини или е без, но има допълнителна приставка, при евентуална проверка на пътя почти не ми се вярва да направят проблем за номера, тъй като очевидно водачът се е погрижил за безопасността.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот xargs » Вто Мар 29, 2016 9:13 am

Ами по-скоро си представях фирмите даващи багажници под наем да си извадят нещо като временните номера, които се издават на автокъщи.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Вто Мар 29, 2016 10:04 am

Admin :bowdown:
Много точно си го написал.
--
Още вчера , преди да получа мъдри напътствия от колегата, се свързах с "Велоеволюция" и те поеха ангажимент да внесат писмо до "органа" от тяхно име.
Ще изчакаме да видим какво е тълкуванието по казуса.
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот 0g0 » Вто Мар 29, 2016 11:02 am

Ето един примерен текст. Да спестя усилия на активни граждани като колегата papinu , които много искат да са полезни на обществото, но все не им остава време за нещо повече от това да пишат по форумите.
---------------------
До Директор
Главен Комисар Христо Терзийски
Министерство на вътрешните работи
Главна дирекция „Национална полиция”

ЗАПИТВАНЕ
относно заповед 3286з-929/15.09.2015

Уважаеми господин Терзийски,

Настоящото питане е свързано с цитираната по-горе заповед и в частност, утвърдените с нея "Вътрешни правила за реда на издаване на трета табела за превозни средства, на които се монтират багажници за превоз на товари”

Молим да внесете следните разяснения по така утвърдените правила:

В НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ЗА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (ЗАГЛ. ИЗМ. И ДОП. - ДВ, БР. 105 ОТ 2002 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 67 ОТ 2012 Г.)
в чл. 10, алиния 9 е записано:
Нова - ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 01.06.2015 г., изм. - ДВ, бр. 31 от 2015 г.) За ПС, на които се монтират багажници за превоз на товари, закриващи задната табела с регистрационен номер и имащи място, определено от производителя за монтаж на табела с регистрационен номер, се издава трета табела с регистрационен номер. Третата табела с регистрационен номер отговаря на българския стандарт БДС 15980 и се издава за конкретно МПС със съдържание на номера на регистрираното МПС и с добавена допълнителна цифра между кода за месторегистрация и първата цифра/буква от поредния номер.

Както е видно от цитирания текст третата табела се издава за конкретно МПС, а не за конкретен багажник. Защо тогава в правилата са записани следните изисквания:
„…..
чл.10. Собственикът предоставя следните документи:
…..
-копие от документ за собственост на багажника;
чл 11. ...и извършва се преглед на монтирания багажник.
чл. 12 Монтажът на третата табела с рег. табела се извършва в пункта за регистрация...
чл. 13 След извършване на монтаж на третата регистрационна табела……"
(местата на точките в правилата са разменени)

Освен, че са в разрез с духа на Наредбата те създават редица неизпълними условия пред собствениците на багажници, които желаят да получат 3-та рег. табела.
1. Собствениците на багажници, които са ги закупили преди влизането на вътрешните правила в сила не пазят документа за собственост, защото тогава не е имало такова законово извикване. Това автоматично прави получаването на 3-та табела невъзможно.
Освен това се създава предпоставка за фалшификация на документи за собственост.
2. Формулирани по този начин правилата не позволяват използването на багажник под наем, защото документа за собственост е на наемодателя, а табелата се издава на автомобила на наемополучателя.
3. Написани по този начин правилата не позволяват собственик на повече от един багажник да използва регистрационната табела за всеки един от тях.
От една страна табелата е неподвижно монтира към един от багажниците и преместването й става невъзможно. От друга страна, на собственика на автомобила се издава само един брой 3-та табела, така, че той не може да има толкова 3-ти табели, колкото багажници има.
4. Правилата правят и невъзможно използването на „лайтбордове”, представляващи специална плоскост с монтирани на нея светлини и място за рег. табела, която плоскост може да се поставя на множество багажници, които фабрично нямат предвидени светлини и място за табела.

В заключение:
Така написаните Вътрешни правила не само не улесняват, а създават непреодолими пречки пред гражданите, които желаят да спазват законите а също и да не застрашават безопасността на движението по пътищата.

Молим с дадената Ви от закона власт, да направите нужните корекции във Вътрешните правила и да отстраните излишните текстове.

С уважение:
0g0
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 8:45 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Петър Велков » Вто Мар 29, 2016 12:06 pm

0g0 написа:Ето един примерен текст.

Я, ама то могло и конструктивно. Браво, време беше :beer:

Admin написа:...за тези, чиито багажници НЯМАТ конструктивно заложено място за трета табела...

И те имат своето приложение, например:

Изображение
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Admin » Вто Мар 29, 2016 5:03 pm

0g0, поздравления, така се прави. И тъй като другите писали по темата, също изглеждат активни хора като теб, най-добре е да оставите острия тон - всички действате за едно и също благо. :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Plamen_EM » Пон Апр 04, 2016 10:29 am

:) Колко интересно, оказа се, че и други ги разбират нещата.

OgO, поздравления!
В запитването не е засегнат случаят, когато имаш един багажник и повече от един автомобил, на който го ползваш.

И все си мисля, че правилната посока е табелата да бъде за конкретния багажник, а не за автомобила.
Това, защото вече трябва да имаме посока. Иначе къде къде по-добре беше, когато нямаше наредба, ама ...
Не е важно какъв велосипед караш, а с кого.
Аватар
Plamen_EM
 
Мнения: 353
Рейтинг: 1762
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот joropc » Вто Апр 12, 2016 6:59 pm

АЛЕЛУЯ!!! :D
Изображение

Изображение
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот haracharov » Пон Май 16, 2016 1:43 pm

На 15.04.2016 г. подадох молба за издаване на трета рег. табела. Днес 16.05.2016г г., след 4 часово редене по опашките в КАТ, най накрая ми монтираха третата рег. табела на багажника за теглич.
haracharov
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 18, 2015 12:42 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта