Вече нищо не е както преди

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Вече нищо не е както преди

Мнениеот Bodom » Вто Яну 17, 2006 7:49 pm

Наскоро смених XCP75DJ с Duro E на Climber-а си, като преди това не съм карал вилка с маслено смекчаване. И колелото вече има съвсем различно поведение, с което още не мога да свикна напълно. Бързото и рязко връщане на XCP75DJ ми помагаше много при отделянето на колелото от земята. Сега този ефект изчезна. От вчера вече си имам и шлем (досега никога не съм ползвал). Тази вечер излязох да покарам и положението беше още по-трагично:banghead: Вече не си виждам голяма част от тялото заради подбрадника. Също-така и видимостта настрани се ограничи. Все едно не съм аз и не карам колело. Не мога да възприемам нещата реално, и най-вече както съм свикнал досега! Като се прибирах ударих кормилото на колелото в подбрадника, докато се катерех по стълбите и козирката на шлема във вратата докато си отключвах:bawling: Ясно ми е, че това е нормално, като за първо каране, но си мисля, че този шлем най-много да ми докара повече падания (поне в началото) отколкото да ме опази. Аз досега не съм си удрял главата при падане (за щастие), но сега мое си счупя крак примерно, заради това.

Моля ви споделете имали ли сте подобни проблеми и как/за колко време сте ги изгладили. Знам, че това е чисто субективно, но имам нужда от малко морална подкрепа точно в момента.:beer:

Edit: Пропуснах да отбележа, че нося диоптрични очила и съм свикнал да карам с тях, а сега и от това трябва да се откажа заради шлема, защото не мога да си ги сложа, докато съм с него. И проблема не е, че не виждам без очила (корекцията ми не е голяма), а пак, че не съм свикнал така. Сълзят ми повече очите от студа и т.н.
Аватар
Bodom
 
Мнения: 484
Рейтинг: 1722
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:01 am
Местоположение: София

Мнениеот shaggy86 » Вто Яну 17, 2006 7:57 pm

aми какво да ти кажа имам идея от личен опит> същото е като минеш от вбр деоре на ХТ диск отзад,в началото това не е твоето колело,не е твоя стил на каране и т.н.
Може докато свикнеш дда се мотаеш с колелото из квартала или да не предприемаш яки карания,след седмица ще мине...........
за шлема не знам имах фулфейс от мотор,много ми запарваше главата,и пак това с видимостта и го продадох след 2 седмици,сега няма кинти за това което съм намислил-1 шлем за грубо каране и една ХЦ каска за другото каране.
Надявам се да съм ти помогнал :agree:
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am

Мнениеот Phantomaz » Вто Яну 17, 2006 8:14 pm

[quote="bodom"]

Бързото и рязко връщане на XCP75DJ ми помагаше много при отделянето на колелото от земята. Сега този ефект изчезна.
[/quote]


Тва е вярно ,и аз като минах от обикновена еластомерна вилка на маслена ,имах проблем с вдигането на колелото за да минаван над дупки... но се свиква ,вярно с предната вилка беше по-лесно ,но пак казвам свиква се ... вдигай го на място няколко пъти /колелото/ и пробвай някакви препятствия с не голяма скорост докато свикнеш ,и после както преди
за шлем нямам опит
Life without a danger is a waste of oxygen!!!
Phantomaz
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Фев 15, 2005 2:23 am

Мнениеот hlebarka » Вто Яну 17, 2006 8:35 pm

[quote="bodom"]
Бързото и рязко връщане на XCP75DJ ми помагаше много при отделянето на колелото от земята.Сега този ефект изчезна.
[/quote]



А пък твърдата вилка какво му прави на тоя ефект..
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот RAM-FR » Вто Яну 17, 2006 8:43 pm

За вилката не мога да кажа нищо защото минах от твърда направо на маслена.А проблема с каската и аз го имах но след 4-5 карания свикнах :D
Аватар
RAM-FR
 
Мнения: 3516
Рейтинг: 1958
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 12:56 pm
Местоположение: София

Мнениеот Bodom » Вто Яну 17, 2006 8:45 pm

Незнам :dunno: Отдавна не съм карал твърда вилка, а когато бях с такава хич не ми е идвало наум да скачам:P
Аватар
Bodom
 
Мнения: 484
Рейтинг: 1722
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:01 am
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Вто Яну 17, 2006 9:05 pm

Съвсем нормално си е! :D
Аз първия път като сложих шлем се почувствах странно и то точно в града, защото бях свикнал на по-широко периферно зрение. Но свикнах в рамките на едно каране.
С вилката обаче...първо бях каралмойто си RST, след това обаче карах известно време на брат ми байка с един вдървен Suntour XC Pro NS, който си беше почти твърда вилка и предницата си ми беше висоооко! Като сложих Pike-а на първото каране не знаех къде се намирам - хем се сгъваше доста, хем някак си неусетно. Свикнах му за 2-3 карания може би, но пък после сложих автомати... И пак свикване :D За тази година ще видим какво ще избера да свиквам с него ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Harka » Вто Яну 17, 2006 9:30 pm

[quote="Admin"]
За тази година ще видим какво ще избера да свиквам с него ;)
[/quote]

Гледай да е по-меко...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Вто Яну 17, 2006 9:36 pm

[quote="Harka"]

[quote="Admin"]
За тази година ще видим какво ще избера да свиквам с него ;)
[/quote]

Гледай да е по-меко...
[/quote]

коте?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Admin » Вто Яну 17, 2006 9:53 pm

:rofl::thumb:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот caspar » Вто Яну 17, 2006 10:10 pm

Като искаш видимост си купи нормална каска, а като се качаваш на Витоша или правиш нещо по-рисково карай със шлема. Все пак шлема не е за градско каране!

В града карам без протектори и винаги правя някакви глупости и всеки пат съм с нова рана. Затова сега съм решил да си купя една хиксърска каска(по-яка е от тия за крос кънтри) и да си карам с нея.
"He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man."
Аватар
caspar
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 8:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Сря Яну 18, 2006 12:05 am

[quote="bodom"]

... От вчера вече си имам и шлем (досега никога не съм ползвал). Тази вечер излязох да покарам и положението беше още по-трагично:banghead: Вече не си виждам голяма част от тялото заради подбрадника. Също-така и видимостта настрани се ограничи. Все едно не съм аз и не карам колело. Не мога да възприемам нещата реално, и най-вече както съм свикнал досега! Като се прибирах ударих кормилото на колелото в подбрадника, докато се катерех по стълбите и козирката на шлема във вратата докато си отключвах:bawling: Ясно ми е, че това е нормално, като за първо каране, но си мисля, че този шлем най-много да ми докара повече падания (поне в началото) отколкото да ме опази. Аз досега не съм си удрял главата при падане (за щастие), но сега мое си счупя крак примерно, заради това.

....
[/quote]

Аз като сложих за първи път шлем се почувствах страхотно. Не ми пречеше въобще. Все едно си бях с нормалната каска. Това се случи на bikeweekenda. След състезанието 10 мин не свалих шлема, хич не ми се сваляше. Направих така че възможно най-бързо да си намеря такъв. Относно падането и удрянето на главата. Баси няма падане което да не ударило шлема. Преди 5-6 месеца такак се забих като пирон с главата надолу че ако не беше шлема направо не ми се мисли. За очилата мисля, че с подходяща рамка и ластик ще може да си решиш проблема.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Сря Яну 18, 2006 12:29 am

bodom, когато вдигаше предницата с XCP-то само вилката ли ползваше за отритване, или и върху педалите "ритваше" по-яко? Пробвай номера с педалите, като за по-лесно преди подскока минавай на по-ниска предавка (ако имаш време и само докато свукнеш с работата на вилката де). За проблема ти с очилата и шлема смятам че SPA е прав, аз лично безпроблемно си карах с един 661 и слънчеви очила с малки стъкла и рамки.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот pesho » Сря Яну 18, 2006 12:39 am

[quote] bodom, когато вдигаше предницата с XCP-то само вилката ли ползваше за отритване, или и върху педалите "ритваше" по-яко? Пробвай номера с педалите, като за по-лесно преди подскока минавай на по-ниска предавка [/quote]

Или просто се научи да правиш Bunny Hop, за него няма особено значение вилката ;)
pesho
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 09, 2004 11:30 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Bodom » Сря Яну 18, 2006 12:45 am

За момента изобщо не си помагам с педалите.
Ситуациите в които попадам мога да ги обобщя като 2. Едната е искам да вдигна предницата (при слизане от бордюр/нещо по-високо). Тогава се навеждам леко напред, и после рязко си изнасям тежестта назад и дърпам с ръце, и изпъвам краката. Така преди можех да изправя колелото на задна гума и дори да "прекантаря". Сега едва успявам да отлепя предницата на 15-20см (като си го правя по същият начин). Иначе сега при такава ситуация си помагам наистина с педалите, но според мен е по-неудобният и несиигурен вариянт ( трябва да съм на подходяща предавка, поне)

Другата ситуация е да вдигна цялото колело (примерно да се кача на бордюр). Тогава се изнасям сравнително напред, и после или дърпам едновременно с ръцете и краката, или изпреварвам малко с ръцете. Преди обикновенно предницата се вдигаше повече (явно заради изтласкването на вилката), а задницата - колкото си я дръпна, а сега предницата не успявам да я вдигна достатъчно със същите похвати.
За шлема - проблема е на психичска основа. Просто някак не се чувствам нормално с него, не е станал част от мен, и не съм свикнал с габаритите му. Вярвам това ще се промени (скоро).
За паданията - аз досега съм карал винаги много внимателно и преценено, според възможностите ми - та не падам много-много (в планината). В града съм падал най-много и с последствия за мен...

За очилата - рамките с които съм в момента стоят на някакво разстояние от главата ми (дръжките) и за това не се побират в каската (дунапренените уплътнения са меки, но не чак толкова). А да си сменя очилата(заедно с рамките) е сериозна инвестиция :) (повече от парите инвестирани в тази каска)
Аватар
Bodom
 
Мнения: 484
Рейтинг: 1722
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:01 am
Местоположение: София

Мнениеот GECKO » Сря Яну 18, 2006 9:03 am

Имаш цялостно грешна стратегия за вдигането на предницата. Аз си я изясних докато карах с 2-рата си вилка (Zoom 650), от XC60-ката преди това бях свикнал като теб но след това се наложи да се справям с по тежка вилка и смених начина на вдигане. Идеята е да издърпаш назад, с вдигането ако си задържиш краката хоризонтално а не ги местиш спрямо педалите ще оказваш малко влияние на задницата което ще те ритне леко (все пак това се цели) и за да завършиш просто си пренасяш тежестта напред и освобождаваш задницата. Ако при това освобождаване на тежестта отново натиснеш леко педалите ще ти е от още по-голяма помощ. Друго което можеш да опиташ е просто да забързаш малко Rebound-а (все пак с новата вилка вече можеш да го регулираш :P)

Колкото до шлема... винаги ми е било чудно как аджеба ви прави проблем, аз карам с шлем за МотоХ иединственото нещо което ми намаля видимостта е козирката но иначе карам с шапка и съм свикнал (е и теглото ама к'о да се прави) наистина се чувствам в пъти по удобно с другата ми каска (нещо като ХС черупка) но си има места за шлем и места за каска, принципно шлем като сложа е заради очилата (аз карам с очила и маска отгоре)...... ми това е от мен ;)
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот Shady™ » Сря Яну 18, 2006 9:53 am

Ми и аз карам с каска от 2 дена и първия ден се чувствах като във подводница... Ходих на 1 dirt и ... като го скачах се чувствах все едно... сънувам и е не реално, а докато катерих засилката - все едно съм в "подводница" и някакси като замаян, а и главата имах чувството че някак си... се клатушка от тежестта, ама на второто каране .. пак ми беше странно още, но само в смисъл "уааау това ли е да имаш каска :)" и не ми правеше проблеми. Ходих и на 1 дроп и мислих че понеже нямам опит с каска на себе си - има вероятност да се шибна в кормилото или да ми кимне главана и да стане лошо, но всъщност си беше както преди само дето бях все едно с "по-голяма глава".
Идеята е че на второто ти каране или както казаха след 3-4 карания - ще и свикнеш. На мене ми остава само да свикна с нея в смисъл - да не ми прави впечатление че имам 1.2кг на мене и че имам 2 пъти по голяма глава, което ще ми мине до 2-3 дена.
Просто внимавай в началото и се опитвай да се нагодиш към килограмите и, да се слееш с нея. А за видимостта - ... незнам не съм усетил т.к. разлика...
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот Bodom » Сря Яну 18, 2006 10:20 am

"...като го скачах се чувствах все едно... сънувам и е не реално, а докато катерих засилката - все едно съм в "подводница" и някакси като замаян, а и главата имах чувството че някак си... се клатушка от тежестта..."
Точно:agree: Много точно си го описал. И аз се чувствах така. А и това определение с подводницата много ми хареса :beer:
Аватар
Bodom
 
Мнения: 484
Рейтинг: 1722
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:01 am
Местоположение: София

Мнениеот afterburner » Сря Яну 18, 2006 10:50 am

Хм, аз пък бях много приятно изненадан, когато се качих за първи път на маслена вилка, която освен че връщаше изключително по-бавно от старата ми, тежеше с около килограм и половина повече. Вече чувствах колелото изцяло под мой контрол и знаех, че не карам с някаква гадна пружинеста вилка, която може да ме изненада всеки момент. Точно с въпросната вилка почнах да правя вече сравнително големи bunny hop-ове и olie-та...
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот layne » Сря Яну 18, 2006 2:30 pm

Аз пък нямах никакви проблеми с шлема и вилката.Има същия преход,но свикнах много бързо и нямах оплаквания.
Не е толкова яко да караш , колкото гадно е да не караш!
"Всичко е консуматив!"
www.ram-bikes.com
layne
 
Мнения: 865
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Дек 24, 2004 8:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот thefatcat » Сря Яну 18, 2006 8:56 pm

[quote="did"]

[quote="Harka"]

[quote="Admin"]
За тази година ще видим какво ще избера да свиквам с него ;)
[/quote]

Гледай да е по-меко...
[/quote]

коте?
[/quote]

Миаууу
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот thefatcat » Сря Яну 18, 2006 9:08 pm

[quote="bodom"]


За очилата - рамките с които съм в момента стоят на някакво разстояние от главата ми (дръжките) и за това не се побират в каската (дунапренените уплътнения са меки, но не чак толкова). А да си сменя очилата(заедно с рамките) е сериозна инвестиция :) (повече от парите инвестирани в тази каска)
[/quote]

Ти за лещи не си ли чувал ?
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот uha_rampage » Сря Яну 18, 2006 9:09 pm

Кондомът - "проблема е на психичска основа. Просто някак не се чувствам нормално с него, не е станал част от мен, и не съм свикнал с габаритите му"
"За момента изобщо не си помагам с педалите."
"Едната е искам да вдигна предницата"
"Тогава се навеждам леко напред"
"дърпам с ръце, и изпъвам краката"
"Сега едва успявам да отлепя предницата на 15-20см"
Иначе сега при такава ситуация си помагам наистина с педалите, но според мен е по-неудобният и несиигурен вариянт "
"а задницата - колкото си я дръпна, а сега предницата не успявам да я вдигна достатъчно със същите похвати"

Ясно...
освен с очите имаш проблем и с ерекцията...
www.rampage.hit.bg
Drujba-2 County - кварталът на богатите :)
Аватар
uha_rampage
 
Мнения: 1617
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Юли 20, 2003 3:50 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот thefatcat » Сря Яну 18, 2006 9:13 pm

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Това ме закопа!
Nothing is imposible. You are only limited by fear and even that you can overcome.
Аватар
thefatcat
 
Мнения: 1733
Рейтинг: 1729
Регистриран на: Съб Май 17, 2003 2:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Bodom » Сря Яну 18, 2006 10:07 pm

Ама аз нямам сестрааа:bawling:
:D:clap::rofl:
Лещи? Какво е това? Множественото число на леща? :dunno: Сериозно. Имам астегматизъм и не е отдачно да нося лещи :glasses:
Аватар
Bodom
 
Мнения: 484
Рейтинг: 1722
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:01 am
Местоположение: София

Мнениеот mih » Сря Яну 18, 2006 11:17 pm

[quote="bodom"]
Имам астегматизъм и не е отдачно да нося лещи :glasses:
[/quote]

Удачно е, как да не е удачно!
Астигматизмът не пречи на лещите, нито обратно.
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот Bodom » Сря Яну 18, 2006 11:38 pm

Оф, като сте се запънали... Личният ми очен лекар ми каза, че мога да нося само твърди лещи, и че не било препоръчително. А и аз не си представям как ще си сложа лещата и ще я въртя докато прогледна нормално:spin: Не съм правил лично проучване и не твърдя, че знам всичко по въпроса. Просто вярвам на лекаря си като не ми го препоръча. Айде сега някой астегматик, който носи лещи да хвърли малко яснота по въпроса :thumb:
Аватар
Bodom
 
Мнения: 484
Рейтинг: 1722
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:01 am
Местоположение: София

Мнениеот I need money » Чет Яну 19, 2006 12:24 am

[quote="bodom"]

Ама аз нямам сестрааа:bawling:
:D:clap::rofl:
Лещи? Какво е това? Множественото число на леща? :dunno: Сериозно. Имам астегматизъм и не е отдачно да нося лещи :glasses:
[/quote]
[color=beige][size=67]OOOOOOOOOOOOOOOOOO astegmatizam az sa6to imam q ne se opravdavai.Astegmatizmat naprimer na dale4e vijda6 po sitni dymi razmazano i si naprqga6 cqloto zrenie za da razpoznae6 kakvo pi6e po4ti nikakvi problemi ne sazdava i kak da ne se nosqt le6ti.Glyposti nosqt se le6ti az naprimer misleh da slagam no se otkazah.Ta sega otvreme navreme slagam o4ilca no ako ne nosi6 o4ila na mladini moje6 da oslepeeeee6.[/size][/color]
I need money
 
Мнения: 1107
Рейтинг: 1741
Регистриран на: Вто Авг 30, 2005 6:52 pm
Местоположение: 5то весело

Мнениеот mih » Чет Яну 19, 2006 5:18 pm

@bodom
А, извинявам се, щом си с твърди лещи - с тях не е препоръчително да се спортува, а и доколкото съм чувал е и доста неприятно. Твърдите лещи са рядкост, та затова реших по презумция, че си с меки.

@I need money
АстИгматизмът не е това, което описваш - говориш по-скоро за късогледство. А частта с ослепяването я причислявам по-скоро към серията "Ако не слушкаш ще дойде Баба Меца да те изяде!" ;)
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот Bodom » Чет Яну 19, 2006 6:01 pm

@mih: нещо не си прочел/разбрал правилно. Аз НЕ нося лещи. Никъде не съм казвал, че нося лещи.
Да обясня пак:
Според това, което съм говорил с очният ми лекър - за астегматизъм няма меки лещи, а само твърди. Понеже имам информация само от този источник - не знам дали е така. Затова помолих, някой ако знае - да каже това така ли е или не е така. Но както и да е.
Аватар
Bodom
 
Мнения: 484
Рейтинг: 1722
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:01 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта