Каска за Ендуро/АМ

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Petar_stoychev » Чет Юни 07, 2018 10:02 pm

В Bike-Discount Giro-то в момента е намалено на 150 евро което си е супер цена за тая каска :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Gworan » Чет Юни 07, 2018 10:09 pm

Благодаря за отговорите. Този Lazer го бях видял по чуждестранни сайтове, но никъде в България, за съжаление.
С относно въпроса защо търся такава каска - просто ми харесва как изглежда.

Petar_stoychev написа:В Bike-Discount Giro-то в момента е намалено на 150 евро което си е супер цена за тая каска :beer:


Вярно, цената е добра. Конкретно за тази каска четох доста противоречиви мнения. Хората са писали, че след едно падане подбранника се чупи и пак се влачат по лице... Може би просто не трябва да я класифицират като DH каска. Но пък нещо пред лицето все ще е по-добре от нищо :dontknow: . Аз като си имам брада, мисля че поне малко от малко ще ме предпази от драскотини, или поне ще ги прикрива :) Тъй като моето каране е предимно няколко километра изкачване, и после спускане, идеята за модуларната каска злучи перфектно. Дишаш свободно на горе - носиш full face надолу.

Явно само на този цвят е намалена цената.
Жалко, с нищо не ми пасва.
Последна промяна Gworan на Чет Юни 07, 2018 10:19 pm, променена общо 1 път
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Petar_stoychev » Чет Юни 07, 2018 10:18 pm

Gworan написа:Благодаря за отговорите. Този Lazer го бях видял по чуждестранни сайтове, но никъде в България, за съжаление.
С относно въпроса защо търся такава каска - просто ми харесва как изглежда.

Petar_stoychev написа:В Bike-Discount Giro-то в момента е намалено на 150 евро което си е супер цена за тая каска :beer:


Вярно, цената е добра. Конкретно за тази каска четох доста противоречиви мнения. Хората са писали, че след едно падане подбранника се чупи и пак се влачат по лице... Може би просто не трябва да я класифицират като DH каска. Но пък нещо пред лицето все ще е по-добре от нищо :dontknow: . Аз като си имам брада, мисля че поне малко от малко ще ме предпази от драскотини, или поне ще ги прикрива :) Тъй като моето каране е предимно няколко километра изкачване, и после спускане, идеята за модуларната каска злучи перфектно. Дишаш свободно на горе - носиш full face надолу.


https://enduro-mtb.com/en/lightweight-c ... ts-review/

Ето тук може да придобиеш малко представа коя как се представя...иначе ако сега ми беше ред да си взимам какска от тоя тип бих си взел Bell Super DH ама там цената е УАУ :beer: .....
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот moridinbg » Чет Юни 07, 2018 10:29 pm

Ако ще караш нагоре само колкото да стигнеш до спускането - просто си вземи нормален фулфейс и си го слагай само надолу. Нагоре не ти трябва.
Брадата няма да те опази от нищо при падане.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Gworan » Чет Юни 07, 2018 10:34 pm

moridinbg написа:Брадата няма да те опази от нищо при падане.


На шега го написах. Само Чък Норис може би ще го предпази брадата :)
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Yash » Чет Юни 07, 2018 10:38 pm

Според мен Bell Super 3M в Драгзона е на доста прилична цена. Без подбрадник не покрива изцяло ушите, но каската е достатъчно изнесена, че, при евентуален страничен удар, да ги предпази.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 08, 2018 9:55 am

moridinbg написа:Ако ще караш нагоре само колкото да стигнеш до спускането - просто си вземи нормален фулфейс и си го слагай само надолу. Нагоре не ти трябва.
Брадата няма да те опази от нищо при падане.


Пробвал съм го това и се отказах, защото много тежат и са проветриви чак при наистина високи скорости. Също така на подсичащи пътеки, където има нужда от въртене въобще не става.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Gworan » Пет Юни 08, 2018 10:17 am

В крайна сметка, реших да да си купя Bell Super 3R. Сега следващата трудност е, да намеря, от магазин в България, комбинация от цвят, който ми харесва, и моя размер, в наличност. Оказва се, че не е толкова лесно. Благодаря пак на всички за коментарите.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот madsnake » Пет Юни 08, 2018 11:37 am

Аз си взех 3R и съм много доволен. Супер проветрив е.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Gworan » Пет Юни 08, 2018 4:06 pm

Да, тва е най-проветливата каска която някога съм си слагал на главата. Нищо общо с предишната ми FF. Също е много лека. Пасна ми добре, но пък и моята глава не е толкова претенциозна.
Единствен компромис направих с цвета. Просто нямаше цветове които да ми паснат на колелото. А пък черна каска никога повече няма да си купя :hot:

(знам че на снимките не е закопчана правилно от лявата страна)

Изображение Изображение Изображение
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот papinu » Сря Авг 15, 2018 4:06 pm

В момента в Чейна има промоция на Bell Super каски като използвате промо код: SALE2018.
- Bell Super DH MIPS Helmet 2018 размер L (червена) за £139.99
- Bell Super 3R MIPS Helmet 2018 Черна (S, M и L) за £142.99.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот papinu » Сря Авг 15, 2018 6:01 pm

papinu написа:В момента в Чейна има промоция на Bell Super каски като използвате промо код: SALE2018.
- Bell Super DH MIPS Helmet 2018 размер L (червена) за £139.99
- Bell Super 3R MIPS Helmet 2018 Черна (S, M и L) за £142.99.


Това беше за тук, но вече не мога да го променя/премахна. :banghead:
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот stoyancha » Вто Апр 30, 2019 9:02 am

Някой друг освен @Jacket може ли да потвръди за това как пасва Fox Proframe? Дали е задължително да се скочи с един размер по-голям?
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот moridinbg » Чет Май 02, 2019 9:17 am

Преди карах с Bell Sanction M, сега карам с Proframe M, пробвал съм и други М каски и повечето са ми ОК, така че според мен размерът си отговаря. Гледай дадените сантиметри. В комплект идват от много тънки до много дебели подплънки, които дават сравнително голям "обхват" на глави.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Yash » Пон Окт 21, 2019 8:37 am

Разликата между евтина и скъпа каска:
https://youtu.be/rnBrV4XukHc
С изненадващ резултат...
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот didonch » Пон Окт 21, 2019 11:50 am

Абсолютно безмислен тест, който освен че документира на колко кг. се смачква дадена зелка нищо друго не показва.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Jumpup » Нед Мар 29, 2020 10:16 am

Да не отварям нова тема се пускам тук. Въпросат ми е коя от двете каски е по добра, по издражлива, по надежна и изобщо по по най. Изгледах ревютата ,,мойто си е най-хубаво''' е ясно искам адекватно мнение от съфоромници, които са тествали и двете или поне едната притежават.
UVEX JAKKYL vs. Bell Super 3R Mips
П.П. За сега при мен водещо е цената, но съм ги намерил на добри промоции и двете ендуро каски.
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот nkc20 » Нед Мар 29, 2020 11:33 am

Uvex-a е малко по-лек, обаче няма МИПС. От Увекс твърдят, че тяхната каска залага на конструкцията, здравината на материалите и формата, по която приляга по главата и по този начин защитава не по-лошо от каските с MIPS. Според тях MIPS е технология, която не е категорично доказала надежността си (което за мен е абсурдно твърдение).
Бел Супер 3R може би е със 100-ина грама по-тежка, но има MIPS.
Предимството на Uvex е, че с подбрадника е DH сертифицирана, докато Bell-a предлага още допълнителна защита с подбрадника, но не е сертифициран по т.нар. ASTM стандарти.
Много зависи какви са ти приоритетите на теб и доколко агресивно караш. Ако държиш много на защитата, гледай какви сертификати има даден модел каска. За комфорт/удобство вече е доста субективно усещане и аз затова съм на мнение, че каска трябва да се пробва.
Преди месец-два, когато си търсех каска се бях насочил към Super 3R, но в Drag zone имаха само модела от 2018г. Взех каската, беше ми удобна, но една от закопчалките (тази отзад) имаше луфт и се местеше нагоре и надолу и в крайна сметка я върнах с етикетите, без да съм я карал изобщо. И за 20лв. отгоре взех каска модел 2020г., а именно Bell Super Air, която е с малко по-слаба защита, но отново с МИПС, и система "каска в каската" - flex shperical, както го наричат те и уж още повече би трябвало да предовратява усукващите движения към мозъка при удар. Като удобство е една от най-удобните каски, които някога съм носил, но това наистина е донякъде субективно. Удобното за мен, може да не е съвсем удобно за друг. Като недостатък бих посочил малките подплънки на подбрадника, като те не прилепват добре към бузите.

Иначе и двете, които ти си посочил са лесно махащи се и слагащи се подбрадници, но какво ще предпочетеш ти, е въпрос на приоритети. Ако караш предимно по по-предизвикателни терени, с по-голям наклон, правиш големи скокове и караш повече по байк-паркове, вероятно би наблегнал повече на сигурността. Аз лично от тези два модела бих избрал Super 3R, тъй като приляга повече на моя стил на каране, а именно - сравнително начинаещ в ендуро/АМ стила. А и Uvex-a е вече стар модел.

Аз бих погледнал и други опции (разбира се, и според бюджета, с който разполагаш) - като Bell Super DH, например. Имам лични впечатления от нея и те също са доста добри. Разбира се, там и цената по-висока, предвид допълнителната защита, която предлага, но ако не ти е спешно, може да чакаш някоя промоция и за нея. Тук може да разгледаш и други модели, които са доста подробно оценени по няколко критерии: https://www.outdoorgearlab.com/topics/b ... re#compare
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Jumpup » Нед Мар 29, 2020 6:42 pm

Да на първо място е сигурността, карам агресивно. Избора ми е на каска със свалящ се подбрадник. Имам среден клас DH и нисък АМ. :rofl: Може би UVEX JAKKYL за сега ама ще пробвам и другата в БГ само М и Л има размери. А и зкопчаването е приоритет. :beer:
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Zayphod » Пон Мар 30, 2020 3:50 pm

Закопчаването на Super 3R е отвратително.
Не знам как Bell, които само където и каски за космонавти не правят, не са се сетили да изместят закопчалката малко в страни. Или поне да сложат нещо мекичко в зоната точно под брадичката, защото в момента, ако пристегнеш каската както трябва, при всяко преглъщане закопчалката ти се забива точно там. :crap:
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот moridinbg » Пон Мар 30, 2020 4:32 pm

Значи не закопчаваш каската както трябва, щом при преглъщане ти се забива. Каската не се държи от стегната до край каишка (:

Някой карал ли е с TLD Stage? Вместо трети Proframe, бих пробвал със Stage за разнообразие.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот madsnake » Пон Мар 30, 2020 4:46 pm

Zayphod написа:Закопчаването на Super 3R е отвратително.
Не знам как Bell, които само където и каски за космонавти не правят, не са се сетили да изместят закопчалката малко в страни. Или поне да сложат нещо мекичко в зоната точно под брадичката, защото в момента, ако пристегнеш каската както трябва, при всяко преглъщане закопчалката ти се забива точно там. :crap:


2+ години съм със Super 3R, не съм забелязвал този (д)ефект.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Zayphod » Вто Мар 31, 2020 3:10 pm

moridinbg написа:Значи не закопчаваш каската както трябва, щом при преглъщане ти се забива. Каската не се държи от стегната до край каишка (:


Наясно съм с това. :) Каската не трябва да ти мърда на главата, дори и да не си я закопчал с каишката, но уж трябва да се пристегне така, че да може да пъхнеш 3 пръста... ами определено не е удобно така. :crap:
Дадоха ми MET Parachute за сравнение и там закопчалката е позиционирана в зоната между брадичката и ухото и въобще не се усеща, че е закопчана. Има още няколко фирми, които са обърнали внимание на това нещо, което от гледна точка на комфорта е доста значимо.
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Yash » Вто Мар 31, 2020 4:50 pm

Каишката на каската се стяга толкова, че като се отвори широко устата да усещаш напрежение и да няма възможност да се отваря повече. При затворена уста, каишката стои плътно под челюста.
С всичките каски Бел, които съм имал и имам, не съм имал проблем с усещане на закопчалката. Но, предполагам, че е индивидуално.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот martin.radev » Сря Апр 01, 2020 11:19 am

Някак не мога да преценя кога е настъпил момента за фул-фейс хелмет, карам си, пребивам се -
оперирам се... и след 30-40 дни пак на колелото.
Може би като тегля чертата стигам до извода, че
фул-фейса е нямало да направи разлика (при конк-
ретната травма), и да чукна на дърво така да продължава.
П.С но признавам, че този Stage на Troy Lee
изглежда феноменално а рввютата са положителни
откъм комфорт и тегло.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот nkc20 » Сря Апр 01, 2020 9:49 pm

Jumpup написа:Да на първо място е сигурността, карам агресивно. Избора ми е на каска със свалящ се подбрадник. Имам среден клас DH и нисък АМ. :rofl: Може би UVEX JAKKYL за сега ама ще пробвам и другата в БГ само М и Л има размери. А и зкопчаването е приоритет. :beer:


С Бел-а няма да имаш проблем със закопчването, ако имаш предвид, че може да се откопчае сам подбрадникът, докато караш. Просто аз съм малко капризен и реших, че тоя луфт (който не е голям и може вероятно да се оправи с някакво уплътнение) ще го чувам при спускане и ще ме дразни. А и на чисто нова каска още в началото да почна да й правя "ремонти" не е оферта. Ако го пробваш, за М размер сигурно ще ти дадат тази, която аз щях да взимам, така че я огледай внимателно. :)
П.П. Момчетата от Драг иначе постъпиха много коректно, компенсираха ме със Super Air, като ми направиха и намаление заради това, че се разкарвах няколко пъти до магазина.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот reddevil » Нед Юли 26, 2020 6:01 pm

Здравейте, имам нужда от съвет при избора на фул фейс каска. Спрял съм се на Fox Proframe и Bell Super DH, но се колебая между двете. Изчетох доста ревюта, плюсове и минуси, ако някой има преки впечатления, ще се радвам да ги сподели.
reddevil
 
Мнения: 64
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Сря Авг 15, 2018 7:33 pm

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот moridinbg » Пон Юли 27, 2020 12:17 pm

За Bell не мога да говоря, но минах през 2 Proframe-а, които си свършиха работата. Сега съм с TLD Stage, за което бях питал по-рано.
Още не съм карал много и не съм много сигурен дали на първо четене Fox-ът не ми харесва малко повече.

Лентата на маската покрива част от вентилационните отвори на TLD, докато при Fox няма такъв проблем.
И двете нямат мрежда на отвора пред устата. Отдавна се каня да си сложа. Непрекъснато плюя кал и мухи...
Фронтално TLD е доста по-широка и отворена, остава малко място да влезе да обдуха главата, Фоксът е доста по-плътен и затворен. От друга страна фоксът има по-разпределени отвори по черупката.

Изображение

Изображение

Изображение

Нещо, с което все още свиквам - ушите са напълно отворени с TLD. Защитени са, просто духа и се чува много повече, отколкото с който и да е друг full face и създава странно усещане.

Изображение

За размери не мога да сравнявам. Оказа се, че последните 7 години карам с твърде малка каска :D - Главата ми е 59см, което било не за М, а за L Fox. TLD-то го взех XL/XXL (60+), защото M/L е на ръба с до 59см. Малко по-хлабаво стои, отколкото съм свикнал, но пък явно по-правилно (:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот moridinbg » Нед Авг 09, 2020 8:19 pm

TLD-то е по-тре-са-ва-що по-проветриво. Направо няма място за сравнение. В движение все едно са пуснати вентилатори вътре... Определено в това отношение е осезаемо подобрение спрямо Proframe-а.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Каска за Ендуро/АМ

Мнениеот Gworan » Вто Авг 18, 2020 7:51 am

Имам нужда от малко помощ с намирането на резервен механизъм за затягане за Bell Super 3 / 3R - "Float Fit System"
На механизма на моята каска са се смачкали зъбчетата на зъбното колелце вътре и дори на самите зъбчати релси, които колелцето придърпва и отпуска. До толкова че дори при каране я усещам как се разхлабва сама. А понякога дори едната релса излиза изцяло извън механизма и трябва да го отварям за да го сглобя наново... Общо взето е пълен боклук тоя механизъм, не само на мен ми се е случвало така да се раглоби от самосебе си, но както и да е, трябва ми нов.
Навсякъде по европейските магазини намирам само извън наличност, или само L размера, а на мен ми трябва S/M
Някой има ли предположения от къде мога да поръчам?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

ПредишнаСледваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта