Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот jorkata888 » Сря Май 20, 2020 7:48 pm

(Надявам се, че съм уцелил раздела. Ако не съм, сорка...) Карам вече 6 години един Cross GRX 7, гума 29‘, рамка 51см. Още като го вземах в магазина ми обясниха много добре, че тази рамка ще ми е дълга и висока и ще е неудобна… Аз обаче го взех. И понеже рамката наистина беше неудобна, му смених фабричната дъъъълга лапа с най-късата, която може да се сложи… Височината си остана същата, но поне кормилото дойде по-близо и си го карам така…
Това което ме изкефи максимално с новата лапа беше новото управление… Тая директност е убийствен кеф… Който има къса лапа знае (предполагам)…

Сега се замислям да сменям колелото. Приципно нищо му няма, но мисля да взема нормалния за мен (една идея по-малък) размер, а кой точно зависи от евентуалните марка и модел. Със сигурност ще му сменя и лапата с възмножно наааай-късата… Притеснява ме следното – на колело с по-малка рамка ще му е по-близо кормилото и с фабричната лапа, а с по-къса лапа ще е и още по-близко и ме притеснява да не стане неудобно близо…

Та въпроса ми е някой слагал ли е къса лапа на стандартен за него размер рамка и дали късата лапа му е пратила кормилото над коленете (т.е. неудобно близо, не буквално над коленете :D )?

На който му се четат още разяснения: Когато карам по нещо със завои – в парка с повечко газ, по пътеки, по тротоари и където се налага да се повдигам повечко от седалката (неравно), ми е ОК и управлението е смазващ кеф… Често и не за малко, обаче се отпускам с равна скорост на пътя или на някоя велоалея и не мога да заема по-изправена отпусната стойка, ами се навеждам, за да хвана кормилото или се изправям малко и се подпирам смешно на пръсти, което пак е неудобно... Ако пък сваля седалката, краката ми не се опъват достатъчно и пак е неудобно… Драмата е хипер, „Дързост и красота“ направо, следва ме телевизионен екип и прави документален филм…
Друг проблем е, че по магазините всичко, на което мога си поставя гъза за проба е със лапа, която извежда кормилото пред предното колело (не буквално, разбира се, ама не ги признавам вече тия дъъъълги лапи…)

Мерси, на който се отзове… Къса лапа за тебе, брат…
jorkata888
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 25, 2014 3:52 pm

Re: Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот Bi11y » Сря Май 20, 2020 9:04 pm

Колко си висок ?
Bi11y
 
Мнения: 1368
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот jorkata888 » Сря Май 20, 2020 9:54 pm

Мале, аз най-важното не съм написал... 176 - 178, нещо такова съм в сантиметри...

Аз ги бях написал сантиметрите първоначално... Ама като го изписах и да го пратя, ми излезе да се логна... и - айде пак :D ...
jorkata888
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 25, 2014 3:52 pm

Re: Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот Bi11y » Сря Май 20, 2020 10:05 pm

За рамка размер М си.

Принципно дължината Top Tube и Reach е определяща за размера на рамката. Трябва да погледнеш какъв офсет колче е дадена марка и каква е дължината на лапата за този размер - оттам можеш да направиш изводи дали можеш да караш даден размер рамка. Хубаво е да замериш текущо колко е разстоянитео от центъра на кормилото до средата на седалката. Ако е голяма рамката можеш да сложиш къса лапа и колче без офсет .

Поведението на велосипеда зависи много и от челния ъгъл и от дължината на чейнстея. Текущата тенденция е челен ъгъл 69.5 градуса или по-малък , 435 мм и или по-къс чейнстей,както и седалков ъгъл >72.5 градуса.

Най-добрия вариант е да покараш тестово това което можеш да си позволиш да закупиш - да направиш пряко сравнение спрямо това което си свикнал.
Bi11y
 
Мнения: 1368
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот jorkata888 » Чет Май 21, 2020 12:43 pm

Страхотен отговор и супер информация :peace: ... Голямо благодарско...
jorkata888
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 25, 2014 3:52 pm

Re: Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот martin.radev » Чет Май 21, 2020 4:48 pm

И разбира се затова е форум, за да има различни мнения - Аз съм 174см - карам "L" с рийч 467, стак 594, wheelbase 1176 (скрийншот)
с лапа 45мм и следващото ми колело ще бъде с подобни размери. Дългото колело е новото ми любимо, ако зависи от мен...:
Следващото ми колело ще празнува Никулден!
Прикачени файлове
sizing.png
(37.04 KiB) 144 пъти
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 693
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот Alexi » Чет Май 21, 2020 6:27 pm

караш рамка която ти е с 1 размер голяма .. по тоя повод максималния дропър който можеш да сложиш е 120-125 ,познах ли :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот martin.radev » Пет Май 22, 2020 9:05 am

Карам със 150мм Ривърб, който използвам до последния милиметър :)) и наистина се чувствам феноменално на колелото..ше го обясня така;
Се едно се возиш поставен на колелото, вместо в него. Чейнстея като е къс, се получава чудесно изнасяне в завоите. А заради рийча, който си е доволно за
размер Л - пространството до кокпита е дал бог :D
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 693
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот Кочо Пирата » Нед Май 24, 2020 3:21 pm

jorkata888 написа:Та въпроса ми е някой слагал ли е къса лапа на стандартен за него размер рамка и дали късата лапа му е пратила кормилото над коленете (т.е. неудобно близо, не буквално над коленете :D



Аз съм висок 173 см и карам рамка размер М, Орикс Х22.
Заводската лапа е 70 мм с 6 градуса издигане.
Тъй като имам болки в кръста, предпочитам по-изправена стойка при каране. За да го постигна сложих кормило с издигане 25 мм. Имаше ефект за изправяне на стойката, но не достатъчен. Реших да пробвам по-къса лапа и сложих 50 мм с 8 градуса издигане. За мен стана идеално, нямам проблеми с кръста след каране, а колелото наистина стана осезаемо по-маневрено.

На висока скорост по асфалт го усещам една идея по-нервно от преди, но се свиква. На черен път и спускане определено е по-добре. За себе си съм много доволен от промяната, която тази 20 мм по-къса лапа направи.
Кочо Пирата
 
Мнения: 45
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 21, 2020 8:37 am

Re: Въпрос за напреднали по велосипедна геометрия...

Мнениеот carmo » Пон Май 25, 2020 7:18 pm

jorkata888 написа:Мале, аз най-важното не съм написал... 176 - 178, нещо такова съм в сантиметри...


А височината от земята до слабините? Ако си с нормално телосложение, тя е около половината на ръстът ти и рамка 51см не е зле, макар че дискомфорта при обкрачването идва от по-високото чело на 29-ките. Ако беше 27,5х510 нямаше да има драма. :)
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ziigmund и 4 госта