Горене на калории / отслабване с велосипед

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Dido2 » Вто Юни 09, 2020 9:01 pm

стигнахме с мои последни сили, сянка хладен въздух все едно бях в Антарктида. така добре ми дойде преродих се, дори и капка вода да нямаше за пиене , имаше по нормален път, качихме се вече не бутахме.. пояеи се и първата къща от селото.. а на втората 3 кучета , а споко само лаят.. обаче нещо различно лаене тоя път ... с ръмжене а това се чуваше все по близко.. гонеха ни баси сериозни бяха и големи кучета пазачи готови за бой.. извадих пръчка в движение и веднага то се стресна и спря..може би защото напуснахме територията му.. както и да е на следващата къща имаше 2ма си бъбрят.. не ги питах.. трябва ми вода само казах и уталих жаждата
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Dido2 » Вто Юни 09, 2020 9:04 pm

и така, оттогава се снабдих с 2 метални "кошници" за 2 бидона ама вместо бидон слагам литър и половина минерална вода студена от магазина...
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Кочо Пирата » Вто Юни 16, 2020 10:16 am

Сваляне на килограми с велосипед е лесно, за два месеца от 95 паднах на 88. По време на карантината се олях с яденето и пиенето и качих. Основно спрях алкохола - пия бира веднъж седмично вече, твърд - не. Въглехидрати на закуска и обяд, вечерта основно протеини. Много вода и яко каране вършат чудеса.

От 10тина години тренирам различни неща, но карането на колело при моя организъм дава най-добри резултати за сваляне на мазнини. На второ място е туризмът, но не мога ежедневно да ходя по планините, а да карам мога :D
Кочо Пирата
 
Мнения: 45
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 21, 2020 8:37 am

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Dido2 » Вто Юни 16, 2020 10:38 am

И аз видимо показвам резултати ма още няма се качвам на кантар да не разваля евентуално илюзията :D Все пак е по важно как изглеждаш, не някаква цифра. Стига ми факта че карам по-често, по-дълги преходи и по-бързи. Погледнах сега и видях че съм минал 3000км откакто купих велоергометър. Но това беше преди нова година. Преди 6 месеца само 10-15км ми бяха доста, сега 50 без умора. И това без никакви болки в колената, само в раменете заради раницата, но преместих някои неща върху байка като телефона и помпата на рамката. Няма никакъв алкохол при мен освен единични изключения. Опиянението от движението в природата ми стига. Сладко само тук-там някой еклер или шоколадче. То не може без хич. Хляб не ям, но остана да намаля тея закусчици от Лидл, прекалено ми се услаждат. пиците все така си ги хапвам :( И те ще изчезнат, не може от всичко, веднага, Главно картофи за гювечета и мусака ми е слабост. Пържено за съжаление все още консумирам. Червени чушки с яйца и сирене.. ох...извинете ме, нещо май забравих в кухнята... xD. Кашкавал и сирене съм ги намалил до минимум.
А и Не устоих и поне 2ва 3ти пъти седнах и поръчвах картофки и цаца по капаните с наливна бира. Венага усетих грешката, ама трябва се живее. Газирани безалкохилни отдавна не си и помислям. Миналото лято се наливах с кола. Сигурно има 10 месеца откакто последно пих подобно нещо. Много дъжд и кал тези дни обаче не може изляза с байка. Малко почивка тогава. Може би ще потичам.
Иначе По колко често караш и км?
Последна промяна Dido2 на Вто Юни 16, 2020 11:09 am, променена общо 6 пъти
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот madsnake » Вто Юни 16, 2020 11:00 am

Номерът при мен поне, е да не се спират рязко нещата. Че после организма си ги търси много като е свикнал и се получава обратен ефект като започнеш пак да хапваш и пийваш. И карането си е много добро за сваляне като цяло, особено когато човек има голям излишък от мазнини. А без изкушения е трудно, особено като обичаш. Затова се примирява човек, че няма да изглежда супер изчистен и релефен, просто идеята е да не е видимо дебел и да не товари сърцето. Всичко друго си се позволява. Но между другото, не ми е проблем да спра всякакъв алкохол, но биричка да не пия вечер, no thanks :)
:beer:
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот _SoRa_ » Сря Ное 04, 2020 11:27 am

Лятото мина. Постигнахте ли желаният резултат?
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Gworan » Сря Ное 04, 2020 5:52 pm

Ми, аз съм с минус 20кг от Юни до сега...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот fu4ko » Сря Ное 04, 2020 5:55 pm

Как го правите бре....аз с минус пет
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот madsnake » Сря Ное 04, 2020 8:20 pm

С това обездвижване покрай хоум офиса се радвам, че съм минус пет и аз. Защото можеше и да е плюс 10 :)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Boyan1984 » Сря Ное 04, 2020 8:27 pm

И аз отслабнах още повече, до степен в която тесните дънки са ми номер-два по-големи. От 70 кила станах 67. Скакауец, ама жилав :D
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот _SoRa_ » Чет Ное 05, 2020 6:57 am

Аз също доста отслабнах от м. май до сега. От 83 кг. сега съм 65 кг.
На мен лично ми трябваше воля и вяра, че ще се справя.
Три пъти седмично тренирам с тежести, при всяка възможност карам колело, храня се вмнх, фастинг от 18 ч. и веднъж седмично 24 ч. Храня се веднъж или два пъти на ден.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Gworan » Чет Ное 05, 2020 7:10 am

Аз не искам да казвам на никой какво да прави, всеки да си решава сам. Но няма магически диети, няма мистериозни тайни, не вярвам в никакъв фастинг, няма някакъв определен брой хранения за деня, дали ще са едно две или шест. Няма такива "това ще ядеш само и ще отслабнеш" или "от това повече няма да ядеш и ще отслабнеш"... Е, естествено, в парче шоколадова торта има повече калории от половин кило картофи, така че малко ще се съобразявате...
Но начина е един, единствен - калориен дефицит. Взимате, ако нямате, една кухненска везна, и смятате калориите на всичко, ама ВСИЧКО. На всяка пакетирана храна от магазина пише хранителни стойности. На всичко може да го намерите в гугъл, или за телефона има много такива апликации. Като си сготвите нещо, смятате на всички съставки калориите. Може да е много досадно за хората около вас, особено ако те пък не се лишават. Става много досадно и за вас самите. Но в един момент вече започвате "на око" да преценяте достатъчно добре и забравяте...
Аз съм така - ако съм гладен - ям. Задължително. Гладен не стоя. Въпроса е, че ще си преценя колко калории трябва да приема за деня, и ще си подбера храната. Вместо да си поръчам пица или бургер, ще си опека за 5-10 минути малко пилешко на тигана и ще си сваря малко ориз... Вместо да си взема дюнер (всъщнот от дюнери не съм се лишавал, но по-полека със соса и задължително без картофите), ще си взема манджа от някое заведение за готова храна... След закуска, до обяд, не мога да издържам без храна - хоп 2-3 яйца, достатъчно да ме засити за около два часа и са само 180-200 калории, вместо една вафла, която ще е двойно повече калории, и по-малко хранителна стойност... Който няма време или не е вкъщи през деня - да си проготвя храна в кутии и да си ги носи с него, и така...
Сега, вече ако някой иска да си следи и макро/микро нутриенти, още повече трябва да се подбира храната, но аз до толкова не съм навлизал за себе си...
Не искам да става като реклама, но ако някой има интерес, един мой познат си направи в ютюба канал, и има вече доста видеа на такава тема. Той, ако не се лъжа, свали над 60кг, като просто си следи калориите. https://www.youtube.com/channel/UCBLAvi ... gdze0BEnww
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Boyan1984 » Чет Ное 05, 2020 8:35 am

Кофти храната е тази,която трупа килограми, точно така. Аз ям всичко което ми се яде - но никога не ям полуфабрикати, пици, дюнери, торти, пасти, десерти - изобщо всичкж което е в мазна хартийка или шумолещо фолио просто не мога да го понасям - не ми се ядат такива неща.
Само домашно приготвени манджи и супи и сладкиши без излишни сметани, сосове и тем подобни. Сладкото, което консумирам са домашните сладка, но малко и предимно мед. Шоколади и такива от години не употребявам.
Хляб си ям, ама повече от две филии не мога.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот pascoff » Чет Ное 05, 2020 9:15 am

Gworan написа:Но начина е един, единствен - калориен дефицит.


Не е само това - има разлика межу калория и калория. 100 калории от захар, нямат същия ефект като 100 калории авокадо, както и 100 калории пиле. Едните 100 калории ти вдигат кръвната захар много бързо, което инициира пик и на инсулина, което пък води до един куп неприятни неща (ако се прави често и продължително). Другите 100 калории ще влезнат бавно в тялото и няма да разбъркат хормоните така.

Ти сам си дал пример даже - предпочиташ яйца вместо вафла :)

А гладуването - нека го наречем не ядене - пък има други ползи. Както спомена _SoRa_, пропускането на закуска да речем, научава тялото да използва запасите от мазнини, вместо калориите от постоянното хапване през час-два.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Gworan » Чет Ное 05, 2020 9:24 am

"има разлика межу калория и калория" чесно казано не разбирам какво имаш предвид. В крайна сметка, за да отслабнеш, трябва да гориш повече калории от колкото приемаш, това е. Ако надвиша дневните калории със захар или авокадо или каквото и да е, как да отслабвам?
Може би имаш предвид, за хранителен състав на различната храна, което е така - различен е, но калориите са си калории... Ако изям половин вафла (200-250 калории) няма да ме наяде като три яйца, пак ще съм гладен, а калориите са същите, това исках да кажа аз. Но ако надвиша калориите с яйца, пак няма да мога да отслабна, нищо че не съм ял вафли...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот pascoff » Чет Ное 05, 2020 9:50 am

Gworan написа:"има разлика межу калория и калория" чесно казано не разбирам какво имаш предвид. В крайна сметка, за да отслабнеш, трябва да гориш повече калории от колкото приемаш, това е. Ако надвиша дневните калории със захар или авокадо или каквото и да е, как да отслабвам?
Може би имаш предвид, за хранителната стойност на различната храна, което е така - различна е, но калориите са си калории... Ако изям половин вафла (200-250 калории) няма да ме наяде като три яйца, пак ще съм гладен, а калориите са същите, това исках да кажа аз. Но ако надвиша калориите с яйца, пак няма да мога да отслабна, нищо че не съм ял вафли...


Нека го видим по този начин - ако за тялото ти са нужни 2000 калории на ден, ти решаваш да приемаш 1000, за да създадеш дефицит. Нали правилно съм разбрал?

Ако тия 1000 калории ги приемаш само от вафли (храни с висок гликемичен индекс), да речем 5 вафли на ден през 2 часа, ще научиш тялото ти да работи само с бързи въглехидрати и кръвната захар ще играе с много големи амплитуди нагоре-надолу. В тоя случай няма как да стопиш мазнината по тялото, защото то няма шанс да стигне до нея като източник на енергия, ще разчита само на захарта.

Ако обаче тия 1000 калории са от пиле или още по-добре - авокадо (или нещо с много нисък гликемичен индекс) - може да ги изядеш на 2 порции по 500 калории (на обяд и за вечеря) (защото мазнините и протеините засищат повече и нямаш нужда постоянно да хапваш). Така тялото няма да разчита на бързата енергия а ще свикне да използва мазнините като източник. Веднъж свикне ли, нещата се обръщат и всички запаси, които са около пояса и на други места, започват да се топят, когато има дефицит :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот grendel » Чет Ное 05, 2020 10:04 am

Ами и двамата сте прави - всяка храна си има, освен калориен прием, и енергия необходима за нейното усвояване:
https://en.wikipedia.org/wiki/Negative-calorie_food
https://en.wikipedia.org/wiki/Specific_dynamic_action
Така че, да, ако ядеш т.нар. "бързи въглехидрати" усвояваш много повече калории отколкото харчиш за преработката им. А ако ядеш например броколи - губиш повече калории за усвояването на енергията му отколкото получаваш (макар че не мога да си представя как ще ядеш само броколи с цел да отслабнеш :)
От друга страна, това са доста теоретични разсъждения, но принципът е важен - ако дневния енергиен баланс е малко (подчертавам - малко) отрицателен, може да се накара организма да "гори" резервите си т.е. мазнините (имаше едно време и ензими на хапчета, които му помагаха за това - забравих им името, а и май ги отрекоха).
Трябва обаче да се има предвид, че в такава ситуация организма ще почне и да трупа нови резерви при първа възможност, ако енергийния баланс пак стане положителен - това е и опасността при всички диети.

Това са моите 2 стотинки по темата.
...And into the mountain I go, to lose my mind and find my soul...
Аватар
grendel
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1247
Регистриран на: Вто Авг 06, 2013 3:25 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот _SoRa_ » Чет Ное 05, 2020 10:07 am

Това което е написал pascoff го разбрах преди няколко месеца и съм благодарна, че има хора, които споделят такава информация.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Dido2 » Съб Ное 07, 2020 10:23 am

Определено съм по лек, нищо сериозно. нищо общо с това което очаквах първоначално. Аз просто нямам волята. Да кажа 3 месеца ще правя и ям само това.. Тц, невъзможно. С каране на колело аз не отслабвам! Близо 5500км от началото на годината с месец и нещо почивка заради ковида и падането. Изпилил съм външните яко, чакам черният петък да взема 2 нови и 4 вътрешни. Вярно, почти не ми пукаше какво ям. Продължавам да похапвам замразени пици от лидл, с този сега плюс оферта където сканираш с телефона и получаваш промоция ме грсбнаха, някоя немска салатчица с майонеза.. Някое сладко... Бира..В ограничени количества. Никакви броения на калорий, пълни лишавания и т.н. Не мога туко така да променя начина си на живот от последните 10години. Просто всичко при мен става бавно.
Сега целта е лятото 2021. Доста по добри шансове имам. Обаче Започнах да гладувам от 1 седмица, просто да пробвам. Цял ден само на вода. Силният глад отминава и свикваш. Просто не гледаш нито помирисваш храна. На следващият ден някой плод, парченце шоколад или кафе, ядки, те дават енергия...но към четвъртия ден вече не можах и изплюсках 2 пици.. Пък да видим. Бяха сякаш по вкусни. Усещаш и цениш храната по друг начин. Бягането, това далеч е по добре от велосипеда. На него ще наблегна в студените дни.
Последна промяна Dido2 на Съб Ное 07, 2020 11:08 am, променена общо 1 път
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Dido2 » Съб Ное 07, 2020 10:43 am

Между другото отново паднах. И пак заради куче. Бездомно този път. Изскочи от храст сякаш ме е дебнело. В 11 през ноща отново. Така лаеше и се приближи че ми хрумна да му отвърна със същото и му изръмжах зловещо. Без ефект. Даже му хареса дори и по зле стана. Можех да спра и да видя какво може 1vs1 с колелото за защита.Но можеше и приятелчета да има. Пълен мрак. реших да увелича темпото. Обаче беше нагорнище и не съм усетил но изгубих контрол. Гумата в бордюра стрснично и паднах на тротоара. Гумата се спука заради триенето и заради звукът от съскането на излизащия въздух, песа веднага обърна и избяга със съжалителен вой. Продължи да ме лае но вече не зловещо и вече от 50 метра. Наложи се пеша да бутам 5км с 2 кървящи рани. И почти месец отново не съм карал. Но всяко следващо излизане с колелото слагам каска. Просто не знаеш от къде ще ти дойде. Каската топли ако не друго пази от вятъра и студа. Придава ми стил и вече не съм просто поредният на колело. Различен станах. Гледат ме сякаш съм марсианец. Лакът и коляно са на снимката
Изображение
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот gore » Нед Сеп 12, 2021 2:33 pm

Здравейте,
Колко калории биха се изгорили за 2ч. каране на велосипед, на сравнително равен терен, със скорост 30км? Ползва се 38Т предна плоча и 17Т венец отзад. Гумите са 700х28С,а теглото около 85кг. заедно с колелото.
gore
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Нед Яну 10, 2021 2:40 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Gworan » Нед Сеп 12, 2021 2:50 pm

Около 1000, може и 1500, може и под 1000, зависи...

Гледам едно каране което съм правил за 1ч и 15м извънградско на доста равен терен (от вкъщи в Асеновград до Пловдив в кв. Тракия, и обратно), средна скорост 29.2км/ч, изминати 36.8км. Не бях сложил пулсомер, и ориентировъчно ми го е изчислило около 680 калории. Значи за два часа такова каране, предполагам че ще са около 1000-1100.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Alexi » Нед Сеп 12, 2021 4:31 pm

зависи от пулса който се държи най вече .. давам мое примерно каране от днес - 70 км шосе + 700м ,25 средна ,120 среден пулс ,време 2 часа и 45 мин ,1100 калории като аз съм 80 кг в момента
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот L&R » Пон Сеп 13, 2021 12:50 pm

Намаляване/покачване на телесната маса е функция на приети - изразходвани калории, колко ккал ще приемаш или изразходваш зависи само от теб. Дали ще приемаш здравословни неща или джънк няма особено значение за сметките, спорта, който ще практикуваш също, всичко е въпрос на математика и коефициенти. Избери си спорт и начин да си следиш приетите калории и ако си на - ще сваляш и обратно, общо взето е проста работа, но трябва да си стриктен.
Аватар
L&R
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Нед Юли 12, 2015 9:01 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот pascoff » Пон Сеп 13, 2021 1:14 pm

L&R написа:Дали ще приемаш здравословни неща или джънк няма особено значение за сметките, спорта, който ще практикуваш също, всичко е въпрос на математика и коефициенти.


Изобщо не е толкова просто и е изключително важно какви точно "калории" приемаш (ако говорим за "Намаляване/покачване на телесната маса"). Има огромна разлика дали приемаш джънк (примерно евтини вафли и чипс) или истинска храна (примерно кисело мляко, яйца). Математиката в случая става по-сложа от "приети - изразходвани калории". Ако приемаш основно джънк, тялото се е научило да използва бързата енергия на простите захари от този тип храна. Това обуславя и честото огладняване и съответно честото хапване на джънк. Тези бързи въглехидрати вдигат много (бързо) инсулина, който пък се опитва бързо да ги вкара по клетките и ако няма нужда от тях в момента (не спортуваш), в повечето случаи се складират като мазнина по тялото. Този механизъм не позволява на тялото да използва мазнините като енергия, защото то не знае как :) В обратния вариант, ядеш авокадо примерно, то не вдига кръвната захар (колкото захарта), което пък не вдига инсулина, което пък позволява на тялото да използва повече мазнина за енергия вместо бързите въглехидрати. Това позволява на тялото да е сито за по-дълго време и дава възможност да се научи да използва други депа за енергия.

Спорта също има значение. Ако практикуваш високоинтензивни спортове (спринт, тежести, и тн.), коити изискват пикова енергия, тогава основно се ползват въглехидратите като енергия. Но ако правиш бавни и дълги натоварвания - разходки, леко колоездене, бродене из планините - тогава тялото има възможност да гори мазнини (ако разбира се знае как поради горните механизми).

Има и други фактори, но нека не усложняваме математиката за сега :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот L&R » Пон Сеп 13, 2021 2:31 pm

Имат значение главно приети и изразходвани калории, при покачване на маса се храниш в положителен баланс при сваляне в отрицателен. Естествено различните храни и спортове си идват със съответните калории(цифрички). Аз се намесих защото смятам за неверни, твърдения за това от какво идвали калориите. Ако ще само елда и годжи бери да ядеш ако си на + качваш или може и само на пасти и чипс, но ако си на минус, сваляш. Не коментирам дали е здравословно, това е друга тема. Нещата не са толкова сложни, по-скоро сложно е прилагането им в практиката.
:popcorn:
Аватар
L&R
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Нед Юли 12, 2015 9:01 pm

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Сеп 13, 2021 5:54 pm

има голямо значение какво точно ядеш .. в общи линии това което pascoff е написал е доста съществено за свалянето ,като единствено не съм съгласен че със спринтове и вдигане на тежести не се горят мазнини ,напротив това са 2та най ефективни метода за горене на мазнини тъй като подобни упражнения покачват нивото на тестостерон и редица други хормони ,същевременно позволяват да запазиш мускулна маса при калориен дефицит ( щото тялото много обича да хапва мускули а сланината я пипва в краен случай ,особено ако диетата ти се състои от бързи въглехидрати и малко протеин )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот pascoff » Вто Сеп 14, 2021 8:18 am

L&R написа:Имат значение главно приети и изразходвани калории, при покачване на маса се храниш в положителен баланс при сваляне в отрицателен. Естествено различните храни и спортове си идват със съответните калории(цифрички). Аз се намесих защото смятам за неверни, твърдения за това от какво идвали калориите. Ако ще само елда и годжи бери да ядеш ако си на + качваш или може и само на пасти и чипс, но ако си на минус, сваляш. Не коментирам дали е здравословно, това е друга тема. Нещата не са толкова сложни, по-скоро сложно е прилагането им в практиката.
:popcorn:


Точно това се опитвам да обясня - че ИМА значение какво ядеш. 100 калории от захар не са еднакви със 100 калории от месо. Ако искаш да качиш маса и ядеш само въглехидрати, ще качиш на сланина ... ако ядеш само месо, ще качиш на мускули (в зависимост колко тренираш). Същото важи и за свалянето. Ще се опитам да направя една аналогия с огъня. Представи си, че палиш огън. Той трябва да изгори дървата (сланините), които си натрупал. Дървата са подредени около огъня а по средата ти сипваш бензин (въглехидрати). Докато сипваш бензин, огъня ще го ползва за гориво и няма да имаш жар, която да запали дървата. Отгоре на всичко бензина гори бързо и ще трябва да сипваш постоянно. Ако сложиш вместо бензин малко съчки (примерно авокадо), ще се натрупа жар (ще научиш тялото да ползва мазнини) и тогава ще може да сложиш големите дърва да тлеят и да се ползват като енергия за огъня.

Alexi написа:има голямо значение какво точно ядеш .. в общи линии това което pascoff е написал е доста съществено за свалянето ,като единствено не съм съгласен че със спринтове и вдигане на тежести не се горят мазнини ,напротив това са 2та най ефективни метода за горене на мазнини тъй като подобни упражнения покачват нивото на тестостерон и редица други хормони ,същевременно позволяват да запазиш мускулна маса при калориен дефицит ( щото тялото много обича да хапва мускули а сланината я пипва в краен случай ,особено ако диетата ти се състои от бързи въглехидрати и малко протеин )


Нека бъдем по-точни - по време на спринт и вдигане на тежести, тялото не ползва мазнините като източник на енергия (за разлика от разходките в планината). За да не бъда голословен, може да прочетете глава 84. Sports Physiology от учебника по физиология на Guyton and Hall. Просто това не са най-ефективните методи за горене на мазнини :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот Gworan » Вто Сеп 14, 2021 8:34 am

pascoff написа:100 калории от захар не са еднакви със 100 калории от месо


Да. Ето един доста реалистичен пример: някой може да реши за закуска да си вземе кроасан 7days, дори и аз преди съм го правил. За 110 грама съдържа около 500 калории. А какъв грамаж овес, примерно, е нужно да изям, за да получа същите калории? Повече от половин кило...
Да не говорим пък колко засища едното и другото, и каква хранителна стойност имат... Аз най-често сутрин закускам с около 40-50 грама зърнена закуска + мляко ~250-300 калории, и засища много повече от тъпия кроасан.
Естествено, ако някой е решил да отслабне, едва ли стратегията ще е "днес ще изям само един кроасан, вместо два"...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Горене на калории / отслабване с велосипед

Мнениеот ВелоВело » Сря Сеп 15, 2021 7:26 am

Без правилно хранене няма да стане.
Накратко, за който не му се четат обясненията горе.

Та може и да не свалиш нищо но поне краката заякват и това помага много в планината когато си пеш :dontknow:
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 128
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта