Избор на колело за града

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на колело за града

Мнениеот UnSpiroble » Нед Май 24, 2020 10:38 pm

Здравейте, търся да заменя 20 годишният Cross Pioner, който дори и след като ходи в завода за “съживяване”, пак не е това което търся от едно колело. Не бях карал колело сигурно 10 години и повече. Но сега съм твърдо решен да си закупя друго колело и да се ползва за града/парка или до работа.
От няколко дни чета в различните под форуми и доста материал като цяло изчетох, но остават доста неизвестни.
Да си дойдем на питането:
Висок съм - 179см
Тежа - 78 кг (+/- 2)
Вътрешния размер на крака - 82.5см (някъде попаднах на имформация как се мери най лесно (правилно), с дебела книга между краката... та размера толко излезе хаха)
Търся хибридно колело ново или втора употреба (като ново) което да може да се справи със задачата да ме придвижва в града. Може и от UK може и от тук. Някъде срещнах коментар, че евентуално щяло да има доста промоция, след разпускането на положенито, защото да не застоявала стоката.
Като цена: не знам колко пари върви едно колело което да си заслужава инвестицията, тук виждам търсения от рода на 1000+ лева, като някой са по над няколко хиляди.
Та аз ще заложа на втора ръка 500/600 лева ново 1000/1200 лева (500£) а ако е по-малко още по-добре!
Претенции към марка нямам, защото не разбирам. С няколко думи - търся най-доброто съотношение цена/качество.

Знам, че има доста такива теми, но повечето са стари, линковете също, някой не се отварят дори. Или ако е имало конкретно колело на промоция, то вече не е, затова ще ви помоля за съдействие. Аз немога да избера сам нито марка, нито модел, защото ама нищичко не разбирам. Много благодаря на отзовалите се с предложения.
UnSpiroble
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 10:41 pm

Re: Избор на колело за града

Мнениеот carmo » Сря Май 27, 2020 7:52 pm

Ами, хибридите са с по-тесни гуми 28" и за твоите намерения ще са ОК. За височина на рамката гледай нещо около 19" (480мм). Значи - питаш Гуглето за "хибриден велосипед 28Х480" и избираш по картинки. Бюджетът ти за ново е приличен и щом не си наясно с колелетата се придържай към тази цел. С тоя Ковид, колелетата станаха хит и не разчитай на промоции, че и без тях са понамалели по магазините. Ако е от БГ производител, за 1200 лева имаш шанс за доста добра "евридейка".
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на колело за града

Мнениеот UnSpiroble » Пет Юни 05, 2020 12:51 pm

След още известно четене стигнах до изводите от горния коментар, но немога да открия конкретни велосипеди. Спрях да търся втора употреба!
Търся нещо ново за около 1000 лева +/- малко, без марката Cross.
Бихте ли ми предложили няколко марки/модели? Да се ориентирам малко повече. Пълен лаик съм...
UnSpiroble
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 10:41 pm

Re: Избор на колело за града

Мнениеот victortrt » Пет Юни 05, 2020 4:57 pm

И какво й е на марката крос в тази ценова категория и за търсения тип от теб велосипед. Тя има най-добрите предложения може би. Иначе другата голяма марка с наличноти е Драг, отиваш в някой магазин техен и преценяваш кое е за теб - моделите Гранд каньон или Сторм например.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на колело за града

Мнениеот UnSpiroble » Съб Юни 06, 2020 10:58 am

Аз резерви към Cross нямам, и не съм имал проблем, но не съм и имал по-скъпи велосипеди за сравнение (500+ лева), последно купувано преди 20 години горе долу. Просто моя позната работи в завода и я разпитах дали има отстъпка и как е качеството. Каза, че качеството не е това което е било преди както и отстъпките.

Харесал съм си този модел :
https://velosiped.bg/cross-quest-man-28-cheren-mat.html
Като доста надвишава лимита и няма рамка за моя размер, минималната е 500мм, а аз съм за 480мм. 18.5-19" (освен, ако не съм измерил нещо като хората четала с книгата :D )
Има ли други предложения със сходни характеристики като горния с разликата, че може да е с 2х10 скорости примерно или да има амортисьор.
UnSpiroble
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 10:41 pm

Re: Избор на колело за града

Мнениеот Stromkern » Съб Юни 06, 2020 4:16 pm

UnSpiroble написа:Като доста надвишава лимита и няма рамка за моя размер, минималната е 500мм, а аз съм за 480мм.

Ниско е 480 за хибрид по асфалт с твоя ръст, но не това е най-важния размер, който да гледаш.
Quest 500 mm ще ти е OK на височина, но има риск да ти е дойде много къс и да караш доста изправен.
Stromkern
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Мар 31, 2012 7:26 pm

Re: Избор на колело за града

Мнениеот UnSpiroble » Съб Юни 06, 2020 5:23 pm

Тотално се обърках вече... на едно място пише едно, на друго място друго. :crazy:
Ще се опитам да сбия информацията и да дадете 2-3 предложения от които да си избера велосипед.
Височина: 179см
Чатал: 83 см (бос)
Килограми: 80 кг (с тенденция да намаляват)
Марка: Без претенции
Тип на велосипеда: Хибрид 28" - размер L (според таблиците там попадам)
Преден амортисьор: Да
Заден: Не
Скорости: Shimano, палцови 2х10 или 3х10
Вилка: алуминиева
Гуми: "рошави" за асфалт и градски условия, като цяло
Максимална цена 1000-1200 лева

Моля ви, както споменах в предния коментар, нито знам къде да потърся такъв тип велосипед, нито гугъл ми помага, нито пък разбирам какво точно да гледам, като марка и модел на частите.
UnSpiroble
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 10:41 pm

Re: Избор на колело за града

Мнениеот Alexi » Съб Юни 06, 2020 9:37 pm

предимно е добре да гледаш ефективна горна тръба ТТе и е добре за твоя ръст да е поне 600 инак велосипеда ще ти е къс и ще си прекалено изправен .. седалковата реално е без никакво значение за хибрид
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на колело за града

Мнениеот UnSpiroble » Съб Юни 06, 2020 11:38 pm

Какво значи “ТТе”
И бихте ли дали нагледен пример с 2-3 модрла?
Да имам поне някаква база за сравнение или ориентир.
В продавалника има почти нови колелета Cube, Specialized, Stevens, Boardman, но като не знам правилния размер няма как да рискувам едни 1000 лева...
Показвам какво ми допада вие си кажете мнението:
1. Boardman X7 Comp - https://www.olx.bg/ad/boardman-hibrid-2 ... 82NGL.html

Другите не ги намирам сега.
UnSpiroble
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 10:41 pm

Re: Избор на колело за града

Мнениеот carmo » Чет Юни 11, 2020 7:31 pm

Този Бордман не е лош вариант.
ТТе означава "ефективна горна тръба". Мери се по хоризонталата - от оста на вилката при горния лагер (в челната тръба на рамката) до пресичането и с колчето на седалката. Мерено на око (по снимката) за тази 50 см рамка ефективната и дължина е 62,5 см.
За теб 48 см рамка си е ок и кой каквото и да говори, това ти е безопасната височина. Естествено че можеш да караш и 52см рамка, но при инцидентно спиране (което не е рядкост при лек офроуд и особено в градска среда), слизаш напред от седалката, а не отстрани. Тогава е добре да имаш запас от 2-3 см до слабините, защото стъпвайки на земята (с тежестта на тялото си) - интуитивно приклякаш, иии ... :)
Гледам в момента на пазара почти няма предлагане на читави хибриди, та тази https://bazar.bg/obiava-28612465/velosi ... te-28tsola оферта също може да те грабне?
Това https://velosiped.bg/cross-travel-man-2 ... n-mat.html също не е лош вариант - ако го намериш някъде. Крос си дават дължините на рамките успоредно на горната тръба, което води до всеобщо разпространеното мнение че са им къси - рамките де. :D
Куеста който си линкнал по-нагоре също е доста добро предложение, но с твърдата вилка е "ърбън версия", която между другото е по-добра за асфалт. Преди време на нейна база имаха и хибрид, но ... :(
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на колело за града

Мнениеот UnSpiroble » Пет Юни 12, 2020 9:45 am

Благодаря, ще се оглеждам пък, ако попадна на нещо което ми попафа ще го побликувам да го обсъдим :)
UnSpiroble
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 10:41 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта