Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Бай Гроздан » Пет Юни 19, 2020 4:36 pm

Здравейте,

Каране из града, младеж около 90 кг. и 185 см височина, бюджетът много ми се иска да е до около 600-700 лв, но малко превишение не е критично. Драг-овете са 800-900 лв. Ако е по-малко - чудесно.

Това са модели, които съм избирал основно по размери, цена, дискови спирачки и надеждата да не са много тежки. :) Моля за съвет към кои да се насоча. Което ще зависи и от наличност и срок за доставка. Би било прекрасно ако с ваша помощ успея да филтрирам избора до 2-3 модела.

Има ли някой сред изброените модели, който да превъзхожда останалите или обратното - да не е препоръчителен? Не съм твърде образован в тази сфера и не знам дали има друг модел/марка, който може да бъде по-добър вариант в тези цени.

CROSS:
Traction SL1 27.5 - 499
GRX 29 - 649

SPRINT:
Maverick 29 2020 - 649
Apolon Pro 29 2020 - 1049

DRAG:
ZX Comp 2018 - 699
Grand Canyon Pro 2017 - 749
ZX pro 2017 - 799
ZX Pro 2018 - 799
Hardy Base 2017 - 899
Hardy Base 2019 - 899

Поздрави!
Бай Гроздан
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 17, 2020 3:32 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Lucky Loser » Пет Юни 19, 2020 4:38 pm

Здравей ! Напоследък във форума се появиха доста теми, подобни на твоята, от хора също търсещи велосипед. Можеш да погледнеш и тях, има немалко коментари писани :popcorn:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Бай Гроздан » Пет Юни 19, 2020 5:08 pm

Благодаря за насоката към търсачката, което принципно си стана стандартния отговор в някои форуми в последните петнайсетина години, но ми се искаше да не ставам специалист и във велосипедите. Това са 10 модела, които съм подбрал без да разбирам нищо и без да знам дали няма други марки, които да предлагат по-добра окомплектовка. Напълно разбирам нежеланието да се губи време, но пък за минутката, която отделихте да ме насочите към търсачката, можехте да напишете дали някои от моделите (ако са Ви познати) са твърдо НЕ или пък някои са добра опция.

С надеждата да не досаждам, помолих за насока, а не сравнение :)
Има ли някой сред изброените модели, който да превъзхожда останалите или обратното - да не е препоръчителен?

Ако на никой не му се пише - здраве да е. Пращам младежа да си купува, каквото си хареса - така или иначе не е претенциозен и той ще си го кара. И без това не му харесват тези "пенсионерски" протакания за проучване на всяко нещо. Аз просто съм свикнал като не разбирам от нещо, да питам знаещ човек.

Дано пък някой помогне поне няколко модела да отсея. Поздрави!

PS:
Да добавя, че към момента, моделът, който вероятно ще е първи избор е Sprint Maverick 29 2020. Втори избор изглежда ще е Cross GRX 7 HDB 29, а трети Drag Grand Canyon Pro 2017.
Бай Гроздан
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 17, 2020 3:32 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот victortrt » Съб Юни 20, 2020 8:50 am

Общо взето при всяка от трите марки получаваш това, за което плащаш. Ако се държи на дисковите спирачки май кросът от трите фаворита е най- изгоден вариант. Драгът не е планински, а хибрид- с по- тънки гуми е, но е по - удачен за града откъм скорости.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Бай Гроздан » Съб Юни 20, 2020 9:33 am

Благодаря! Безкрайно полезна информация, че окомплектовката си отговаря на цената, защото това е основното ми притеснение - при някои от марките да не се плаща за името. В смисъл подобни части, а по-висока цена.

А ако отидем в рамките на около 1000 лв, където разгледах Shockblaze R5, Shockblaze R6, Specialized Rockhopper и Sprint Apolon Pro? По същия начин ли стоят нещата - получаваш това, за което плащаш?

Видях някъде, че R6 го дават 13.7 кг, което е много изкушаващо.

Четох, че 29" са по-проходими и по-комфортни, а 27.5" по-маневрени и по-бързи. Правилно ли предполагам, че разликите не са осезаеми, особено при начинаещи?
Бай Гроздан
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 17, 2020 3:32 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Бай Гроздан » Съб Юни 20, 2020 9:20 pm

Днес обиколихме и тествахме почти всеки от изброените модели. Накратко, най-много ни допаднаха Hardy Base 29" и R6 29".

Особено R6, така че, ако междувременно не излезе нещо по-добро в бюджета около 1000 лв или някакво сериозно мнение против, това ще е колелото.
Бай Гроздан
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 17, 2020 3:32 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Lucky Loser » Пон Юни 22, 2020 10:10 am

С отоговора си не целя да те правя "специалист и във велосипедите". Нямам представа какво се отговаря във форумите, но с оглед на това, че има над 10 да не кажа едно към едно теми със сума полезни съвети, писани в тях, не виждам нищо лошо да се прочете какво е препоръчвано на хора, търсещи велосипеди в ценовия клас, споменат от теб.
П.С. ясно е, че е по-лесно да се пита и човек да чака, вместо сам да потърси информацията.

Айде, със здраве и успех !
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Бай Гроздан » Пон Юни 22, 2020 11:21 am

@Lucky Loser
Аз напълно разбирам и приемам нежеланието Ви да помагате, това е личен избор на всеки човек, а и Вие сте активен участник във форума, както подсказва подписът Ви, а аз съм един случаен посетител, влязъл да търси помощ.
Това, което не разбирам, е защо отделяте от времето си, за да декларирате, че не искате да отделяте от времето си и да ме съветвате "сам да потърся информация"?! Вече две мнения в темата и за 110 думи нищо по нея, а можехте, като victortrt, да кажете нещо полезно. На мен това ми е нужно - да знам, че цените си отговарят на вложеното в модела, а не плащам за марката.

Ако не можете да се поставите на мястото на човек, незапознат с материята (ама без никаква представа от класове на велосипедите, качество и имидж на марките, класове на частите, качество и имидж на марките за части, отделно качество и клас на различните модели части от една и съща марка, та накрая да стигнем и до окомплектовката на конкретен модел), не е нужно да пишете. Или Ви е нужно?

Аз няма как сам да сравня изброените 10-15 модела без да се запозная с различните марки части и производители, геометрия, окомплектовка на всеки от моделите, което ще ме направи специалист (поне на теория), а не това е целта ми. Ако не обичах да питам, а се доверявах само на това, което съм прочел, вече щях да съм купил някое от колелата с обърнати вилки от Crosslander.
Бай Гроздан
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 17, 2020 3:32 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Dido2 » Пон Юни 22, 2020 11:43 am

И аз съм на мнение, че трябва се отдели 2-3часа за четене, особено когато отговорът е на първата страница. Трудът и времето отделено на хора пишещи и даващи съвети дори не се забелязва, камо ли да се напише благодаря. А сега си представи отново и отново и отното и отново и отново и отново и отново да се повтаря.
Ще ти достави и повече удоволствие на теб самият.
Покупката на велосипед не е като техниката - включваш в контакта , натискаш бутона и работи. И забравяш.
Има и големи боклуци на висока цена. В които продавачът в магазина ще ти отговори че е добър избор. Надценките са страшни. Дори за най "обикновенните" неща като едни грипчета. В магазина ги гледам 16лв, реално са китайски и са ги взели на 2лв. Дори мога да посоча от къде точно.
И не няма да те направи специалист, експерт, майстор и т.н. Ще имаш още една сфера където си дочул, прочел и имаш идея две за какво става въпрос и може да подхвърлиш две думи при случайно споменаване от приятели, без да си гол и бос.
Последна промяна Dido2 на Пон Юни 22, 2020 11:47 am, променена общо 1 път
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Бай Гроздан » Пон Юни 22, 2020 11:47 am

Моля ако има тема, която сравнява тези модели, за линк.
Бай Гроздан
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 17, 2020 3:32 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Lucky Loser » Пон Юни 22, 2020 1:13 pm

Чета и се усмихвам! Dido, хубаво говориш, уви, думите ти само дето вятърът отнася в софийското поле... (ето още n на брой думи и още едно написано мнение - смисъль на живота ми) :popcorn:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Alexi » Пон Юни 22, 2020 1:31 pm

Бай Гроздане ,ако за това време което си отделил за писане на дълги постове без особено съдържание - четеше ,щеше да си се образовал на начално ниво велосипеди :beer: съгласи се ,че не може всеки да пита едно и също и да се пишат едни и същи неща до безкрайност ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Joro177 » Пон Юни 22, 2020 3:09 pm

И аз да се включа... Човека търси съвет към кое колело да се насочи. Ако ви е писнало от такива като нас просто не отговаряйте. За съжаление не мога да помогна със съвет. Само мога да споделя че аз си взех Sprint хибрид/трекинг. Първите дни бях много ентусиазиран и доволен от колелото. Уви на първата по-дълга дестинация скъса верига, изкривиха се предните венци и дерайльор. Сервиза и телефона посочен в сайта се оказа че не са актуални от години. В крайна сметка намерих сервиза с няколко телефонни разговора. Дано ремонта мине по гаранция. Да скъсаш верига за първата разходка с него според мен си е фабричен дефект. За сега съм със смесени впечатления.
Joro177
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 14, 2020 12:05 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Lucky Loser » Пон Юни 22, 2020 3:15 pm

Joro177 написа: Уви на първата по-дълга дестинация скъса верига, изкривиха се предните венци и дерайльор.

За веригата и дерайльора добре, но как се изкривява венец.. какъв зор трябва да е видяло това ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Бай Гроздан » Пон Юни 22, 2020 3:28 pm

Момчета, благодаря на всички и особено на victortrt, защото той разсея най-сериозните ми притеснения - да не се плаща за името при някои от марките. Велосипедът вече е избран, но все пак трябва и да четем (както ме съветвате), а не само да пишем.

Иначе ви разбирам добре, защото и аз съм от знаещите в определени форуми и фейсбук групи и ми е позната досадата от повтарящи се теми. Това, което правя (и тук също го направих в темата за crosslander) е да ги насочвам към подходяща тема или ги игнорирам.

Насочването към търсачката е чесане на езици и трупане на история. Един линк върши повече работа. Иначе поздравления за всеки, който има мерак да се образова в теми, които не са му интересни. Опасявам се обаче, че моят личен опит ме насочва към други приоритети и избора ми е да съм професионалист в областта си (а и хобито) и предпочитам да съм невеж по другите въпроси. Иначе почвам да приличам на някои дървени философи с теоретични знания и далеч от практиката.

Поздрави и благодарности, че поддържате форума жив и полезен, защото истината е, че четох каквото намерих. Сега вече остава да се надявам да няма кахъри с Shockblaze-a.
Бай Гроздан
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Юни 17, 2020 3:32 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Joro177 » Пон Юни 22, 2020 3:45 pm

Lucky Loser написа:
Joro177 написа: Уви на първата по-дълга дестинация скъса верига, изкривиха се предните венци и дерайльор.

За веригата и дерайльора добре, но как се изкривява венец.. какъв зор трябва да е видяло това ?

Дерайльора се завъртя от скобата на рамката. Долната/задна/по-ниска част се качи върху големия венец който пък се изметна навън....
Joro177
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 14, 2020 12:05 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Dido2 » Вто Юни 23, 2020 5:39 pm

Joro177 написа:И аз да се включа... Човека търси съвет към кое колело да се насочи. Ако ви е писнало от такива като нас просто не отговаряйте. За съжаление не мога да помогна със съвет. Само мога да споделя че аз си взех Sprint хибрид/трекинг. Първите дни бях много ентусиазиран и доволен от колелото. Уви на първата по-дълга дестинация скъса верига, изкривиха се предните венци и дерайльор. Сервиза и телефона посочен в сайта се оказа че не са актуални от години. В крайна сметка намерих сервиза с няколко телефонни разговора. Дано ремонта мине по гаранция. Да скъсаш верига за първата разходка с него според мен си е фабричен дефект. За сега съм със смесени впечатления.

как така бе колега? след 10 20дни каране четох че по принцип трябва види сервиз което и да е ново колело, след което не трябва да имаш проблеми.
моето мина на два пъти, регулиране на преден и заден деральор, заради удари от невнимание, след което не е мръднало. дори спирачките държат вече 6 месеца без настройка.Веригата на 2пъти яко я окъпа дъжд,на 3тия път вече показа ръжда преди 3дни, ама то аз толкова я поддържам, почти нищо. веригата наистина е слабо звено възможно най евтината от 10лв, но то всичките май са с такава, но чак пък да се скъса...
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Joro177 » Вто Юни 23, 2020 5:55 pm

Какви 10 дни :) пет минути колкото за тест през седмицата и 20тина минути в събота и се скъса веригата. Според мен не са я съединили хубаво.. както и да е, случват се такива неща. Дано не се бавят много с ремонта че ми се кара.
Joro177
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 14, 2020 12:05 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот fisher_N1 » Съб Юли 04, 2020 2:44 pm

Може ли мнение кой от двата е по-добрия вариант за мен за първи велосипед след голяма пауза, 1.89 / 89 чатал, 75кг, смятам че рамка 20,5 инча (52см) е моята.

https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... -2018.html

Или

https://kadenas.bg/ORYX/ORYX-NINE-C18-29
fisher_N1
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 01, 2020 1:28 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот Lucky Loser » Пон Юли 06, 2020 9:52 am

fisher_N1 написа:Може ли мнение кой от двата е по-добрия вариант за мен за първи велосипед след голяма пауза, 1.89 / 89 чатал, 75кг, смятам че рамка 20,5 инча (52см) е моята.

https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... -2018.html

Или

https://kadenas.bg/ORYX/ORYX-NINE-C18-29

Shockblaze-ът е неналичен.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Помощ за избор в бюджет около 600-700 лева

Мнениеот fisher_N1 » Пон Юли 06, 2020 2:07 pm

Shockblaze-ът е неналичен.[/quote]
те и двата са неналични с рамка 52см, но би трябвало да има поне Oryx-а до месец. А аз така или иначе чакам от доста време за рамка като за мен... исках да знам кой по си заслужава..
fisher_N1
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 01, 2020 1:28 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта