Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Форум за обикновените карания в тесен приятелски кръг или пък такива, в които основната цел е човек да си намери компания за 1-2 дни. Хората, членуващи в клубове или неформални групи, също могат да публикуват индивидуални карания в случаите, когато не става дума за обичайните разходки с други членове на групата.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот Admin » Сря Юли 29, 2020 9:56 pm

Тази събота отивам в Гложене и мисля да седя там до вторник, като основната ми задача през деня ще е да карам, за да проучвам и описвам маршрути, т.е. за мен каранията ще са работни. Всеки е добре дошъл да се включи за който ден пожелае, стига да няма проблем с това, че ще бъде фотографиран и публикуван после за онагледяване на маршрутите, включително е възможно някои снимки да попаднат някога и върху печатни материали (брошури и тем подобни). Също така трябва да е готов за солидни карания и за много вероятни храсталясвания.
Програмата ми за четирите дни е следната:

Събота, 1 август
Каране над Рибарица. Основният маршрут, който ми се иска да проуча, е качване до хижа „Бенковски“ и спускане по някаква пътека със зелена маркировка през Златишки връх, за която обаче не е много ясно в какво състояние е и дали е обрасла. Ако някой има информация за нея, моля да сподели. Освен нея, ако остане време, мисля да направим и един кратък, но стръмен маршрут на север от Рибарица - качване 500 м височина със среден наклон 10% и спускане по една пътечка, леко дива, сравнително бърза, но на места и трудна.
По принцип има и други възможни варианти, но са под условие. По-трудният е да се качим през Богое към билото на Стара планина и да стигнем до хижа „Ехо“, откъдето да се спуснем по немаркирана пътека през вр. Кавладан към Рибарица. За този вариант обаче бих се навил само ако някой има прясна информация, че тази пътека е караема, защото в предишни години е била доста обрасла и трудно проходима.
Ако пък получа информация, че пътеката от хижа „Бенковски“ не става, тогава има резервни варианти - или да се спуснем по друга пътека от същата хижа, но по-кратка, след което по черен път и асфалт; или пък да изместим карането изцяло в посока Богое, като основно ще е по черни пътища, но ще направим и едно странично кръгче с една кратка пътека. Но пак казвам, това са все резервни варианти, ако някой сподели лоша информация за основния.

Неделя, 2 август
В този ден имам семеен ангажимент, така че ако мога да карам, ще е само 2 часа през късния следобед/привечер. Т.е. в този ден карането ще е само за хора, които са някъде наблизо, не си струва някой да бие път отдалеч за 2 часа каране. Иначе маршрутът е измислен, кажи-речи е проверен изцяло и е доста хубав - има приятно, но и на места интензивно изкачване, има и пътечки за спускане, гледки и т.н.

Понеделник, 3 август и вторник, 4 август
Единият ден карането ще в района около Черни Вит, в другия ще е около Тетевен. Все още не съм решил кога къде, ще го обявя допълнително, когато съм вече в Гложене.
В Черни Вит ще пробваме да направим два маршрута. Първият е на изток към едни махали, по черни пътища основно, освен ако не намерим някоя находка. Вторият е по асфалта към с. Ямна, оттам по черен път до едно място и там вече се надявам да намерим път или пътека, щото иначе пропада работата. :D Между двата маршрута може да хапнем нещо в някоя кръчма.
В Тетевен ще се забием към едни изолирани махали и ще видим дали от тях има някаква връзка към една приятна пътека. Ако няма такава връзка, имаме резервно спускане по черен път. Ако пък има връзка, вероятно ще трябва да се качим повторно, за да спуснем и черния път. :D За десерт и награда ще се качим и спуснем трасето за детското DH състезание, което отстрани изглеждаше много готино за каране, така че трябва да се пробва. В общи линии целия ден ще правим разни кратки „врътки“.

От София до Гложене с кола се стига за час и половина, до Тетевен са още 10-15 минути и до Рибарица още 10-15 минути. Ако някой е много мераклия, може дори да дойде за повече от един ден и да спи някъде в района - аз лично мога да препоръчам ваканционни къщи „Бояна“ в Черни Вит и хотел „Еница“ в Тетевен, но и на двете места обикновено е пълно, особено през уикендите. Който иска, да провери заетостта или да търси нещо друго.

Допълнителните детайли за всеки от дните (място и час за срещата, храна и т.н.) ще ги уточняваме в следващите дни, когато стане ясно има ли желаещи, за кога, за къде и т.н. Моля, ако има желаещи от София, да споменават имат ли транспорт или търсят, даже е добре и квартала, в който живеят, за да може да се организираме по-адекватно с превоза.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот Yash » Сря Юли 29, 2020 10:48 pm

Изкушавам се за събота, но съм с много условности.
Нямам транспорт.
Тази седмица съм втора смяна, т. е. хубаво е най-късно четвъртък вечер да знам, за да мога петък преди работа да се приготвя. В събота за тръгване, мисля, че в интервала 8 - 9 ч. бих се справил.
И, съответно, да има с кого да се прибера.
Ако смятате, че съм прекалено много главоболия, пак кажете да не се навивам излишно. :D
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот gibarian » Чет Юли 30, 2020 12:30 am

Добър вечер, скъпи съколоездачи!
Ето ме и мен: събота и/или неделя, нямам транспорт, кв. Манастирски ливади - Запад.
Поздрави!
Аватар
gibarian
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 5:55 pm

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот Admin » Чет Юли 30, 2020 6:26 am

Само да обърна внимание: нали четете внимателно, че в неделя карането за мен ще е кратко и сравнително късно през деня? Т.е. неделята се пада почивен ден. :D
От друга страна, ако някой иска да идва от София или другаде и да кара повече в неделя, мога да препоръчам маршрути, след което да направим и планираното от мен кратко каране. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот thechosen » Чет Юли 30, 2020 8:10 am

Аз обмислям включване понеделник и вторник, ще пътувам от Габрово с кола и ще има поне едно свободно място.
Още не съм сигурен дали ще мога и двата дни, но ще доуточня в неделя.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот didomi » Чет Юли 30, 2020 10:11 am

+1 :wavey: за 4-те дни.
Аватар
didomi
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Мар 15, 2013 9:53 pm

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот Admin » Чет Юли 30, 2020 2:10 pm

didomi написа:+1 :wavey: за 4-те дни.

Смяташ да нощуваш някъде или да пътуваш всеки от дните?

За всеки случай да уточня: тъй като аз имам къде да спя в Гложене, не съм предвиждал нищо като организация за нощувки и т.н., нито пък някаква програма извън каранията. Така че ако някой иска да дойде за повече от един ден с преспиване, ще трябва сам да си организира престоя и времето извън каранията. Аз мога да съдействам с някаква информация евентуално.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот Admin » Чет Юли 30, 2020 2:12 pm

Важна промяна в плана за събота - пътеката, по която мислех да караме, най-вероятно не е проходима, така че ще се спуснем пак от хижа „Бенковски“, но по друга пътека - към м. Костина. По-кратка е, но поне ми казаха, че е в нормално състояние, а и сигурно ще има интересни места по нея - серпентини и други подобни.
П.П. Само дето и за нея информацията е противоречива, като цяло май е проходима, но пък била доста трудна и свлечена, та вече и аз не знам... ще го мисля още, но за събота може да е всичко, включително и каране на сигурно (т.е. основно по черни пътища).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот didomi » Чет Юли 30, 2020 3:41 pm

Аз ще спя на Рибарица.
Аватар
didomi
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Мар 15, 2013 9:53 pm

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот Admin » Пет Юли 31, 2020 5:15 pm

Така, утре отиваме към хижа „Бенковски“ с идеята да спуснем пътеката със зелена маркировка към Костина. Според наличната информация тя е проходима, но е възможно да е доста трудна и технична, ще видим дали е тъй. Има и резервен вариант, до който ще прибегнем, ако на хижата получим някакви обезпокоителни сведения за основния, което е малко вероятно. Целият маршрут е с дължина около 30 км и изкачване 1000 м. Доколкото разбрах, в хижата има храна и бира, но все пак си вземете и нещо в раниците.
След основния маршрут, ако останат време и сили, ми се ще да направим и едно кратко кръгче (10 км), но със солидно изкачване - около 500 м за 5 км черен път.После спускането е по пътечка, дето трябва да ѝ намерим края.
Съжалявам за хората, на които им се идва, но нямат транспорт. :( За жалост не мога да съдействам с нищо.
За тези, които ще се включат, срещата е в 10:00 ч в Рибарица. Там по принцип няма много официални места за паркиране, но ето тук ми се струва подходящо: https://goo.gl/maps/GGkKWvXgQVNF4HAM6 . Ако по някаква причина не става там, ще търсим някъде другаде, но нека срещата с колите да е там и да не разтоварваме, преди да е сигурно дали ще ги оставим там.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот gibarian » Пет Юли 31, 2020 10:08 pm

Някои от останалите печелят, от своя страна, съботно излежаване. На приключенците приятно каране, по възможност с по-малко "храсталясване"!
Аватар
gibarian
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 5:55 pm

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот Reshinup » Нед Авг 02, 2020 8:20 am

Аз имам намерение в понеделник да се включа в карането :)
Аватар
Reshinup
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Мар 13, 2019 9:40 am

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот Admin » Нед Авг 02, 2020 10:14 am

Тъкмо и аз вече изготвих програмата за понеделник и вторник:

Понеделник - с.Черни вит
Среща в 10:00 ч тук: https://goo.gl/maps/EgBHDGPi9AggkgxA6
Първо ще направим едно каране на изток с дължина 10-15 км и изкачване около 500 м. Очаква се да е основно по черни пътища. Вероятността за храсталясване не е голяма, но може някои от пътищата да са обрасли или в лошо състояние.
След това ще направим обедна почивка (при колите има кръчма, но менюто не предлага кой знае какво - скара, пържени картофки, вероятно и някоя супа).
Следобед продължаваме с малко по-дълго каране към с. Ямна, като изкачването е по асфалт и е доста леко и приятно. След това продължаваме по един общо взето равен черен път на височина около 800 м. Той свършва в нищото и в това нищо ще търсим пътеки или някакви скрити черни пътища, за да стане кръгов маршрут. Ако не намерим, ще се наложи или да се суркаме направо през гората, или да се връщаме обратно... общо взето все неприятни варианти, така че дано намерим! :D

Вторник - Рибарица и Тетевен
За вторник програмата и логистиката са най-сложни.
Срещата отново е в 10 ч на този паркинг в Рибарица: https://goo.gl/maps/6wiB5Uq2rfehNWGD7
Първо ще направим един кратък маршрут с дължина 10-15 км, който е със солидно и стръмно изкачване - около 500 м. Спускането е по готина пътечка, на която трябва да ѝ намерим края.
След това ще се преместим (кой с кола, кой с колело) по-надолу към Тетевен, някъде около тази точка ще паркираме: https://goo.gl/maps/QJjZvrmovje2tFiz8
Оттам ще направим едно каране с дължина около 15-20 км. Качването е леко в началото, после може да стане и малко по-стръмно. Ще се разходим из разни диви махали и ще търсим връзка от тях към една пътека, която познавам. Тая връзка може да я има, може и да я няма, може и нещо съвсем различно да намерим. В най-лошия случай ще се спуснем по един черен път.
След всичко това, в зависимост от логистиката и колко е напреднало времето, може да се придвижим към стадиона в Тетевен, за да пробваме трасето от детското състезание по спускане, но не е задължително, ще го решим на място. Като цяло във вторник ми се ще да приключим в прилично време, защото ще трябва и да се прибирам към София вечерта.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот thechosen » Пон Авг 03, 2020 1:02 pm

За финалният ден мисля да се включа и аз.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Тетевенския Балкан от събота до вторник (1-4 август)

Мнениеот Admin » Пон Авг 03, 2020 7:16 pm

Добре дошъл си! Само нещо важно да кажа. За утре първият маршрут ще е различен от планираното, но тепърва ще го мисля къде и как. Затова срещата остава същата, но ще разтоварваме велосипедите от колите чак когато се съберем, за да може при нужда да се придвижим до друго място.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Индивидуални карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта