Автомобилен багажник за велосипеди!

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот hitar_potar » Сря Мар 10, 2021 3:04 pm

Е чак за такава газ по черно не ми трябва - имам чувството, че си си направил кефа повече с джипа, хаха! :D
Но още ми е жив спомена от стойка за заден капак с 2 спускаря на нея - стабилна, безпроблемна при 140км/ч, но след 370км се оказа, че се е разместила с 2-3см и леко се е клатушкала, оттам е подпряла единия байк около стопа на колата. Резултата - смъкната боя и полиран гол метал по капака на багажника. Затова ми се ще някаква такава стойка като твоята - да няма шанс за мърдане, байковете да нямат досег с колата и да не висят, а да стъпват на нещо.
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Мар 10, 2021 3:22 pm

moridinbg написа:За 4 е. Не помръдват едно спрямо друго и на милимунда, дори с газ по рошав терен - https://www.youtube.com/watch?v=c4u2UHTVLW8 . За сув според мен е излишен overkill, особено на фона на цената. Давам го само като пример за по-различен захват и КАТ.
За изкопирането бях сериозен, но в момента джипът е със свалено купе, двигател, голо шаси и приоритетите са съвсем другаде (:


:offtopic: седалката на баншиито може мног да разкаже :magnify:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Garfield_19 » Вто Апр 13, 2021 9:19 am

Здравейте! С риск да ми се присмеете ще питам за мнение за багажниците за кола, които се предлагат в Метро.
Видях, че са на ниска цена, но дали са качествени.
Garfield_19
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 13, 2018 10:55 am

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Harka » Вто Апр 13, 2021 9:42 am

Какви са тези багажници? Дай линк.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот _SoRa_ » Вто Апр 13, 2021 12:26 pm

Harka написа:Какви са тези багажници? Дай линк.

https://catalogues.metro.bg/auto-2107/page/16
Това намерих, дали за тях пита :dontknow:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Zaharis » Вто Апр 13, 2021 3:56 pm

hitar_potar написа:
Harka написа:Ха, тъкмо щях да кажа, че ако си с джип и искаш да запазиш прилична геометрична проходимост единственото смислено решение, което съм виждал, е на едни австралиици - iSi, и гледам, че moridinbg има точно такъв. :) Ако не държиш на това - Thule Easy Fold серията не е никак лоша. При Thule обаче максимумът са 3 колела.

СУВче е, чак джип не ми трябва. Съответно най-тежкото препятствие за 4х4-то ще е снега - не търся някаква проходимост. Просто търся по-стабилна стойка - харесах тези с вертикалния монтаж на байковете, щото мога да махам кой да е от тях независимо от другите. На moridinbg е страхотен, само цената ми е дебела. А относно Thule гледам, че към тия тройните стойко се предлага допълнителен артикул за 4-и байк (което едва ли ще се случи с оглед общото тегло, но все пак).


Точно миналата седмица след дълго мислене и разучаване взех Thule Easy Fold. Трябваше ми багажник за теглич, конкретно за електрическото колело защото за него няма вариант за превоз никъде другаде. Ескадра и СЛС внасят Туле но разбираемо поради ограниченото търсене имат малки складови наличности и естествено предлагат поръчка само на актуалните модели на топ цени, пък макар и с до 20% отстъпка. Цените в Европа са съпоставими и даже по-високи. Това, което открих е, че в Декатлон има наличности от предходните, по-стари модели, които на значително по-ниски цени. Показаното на сайта им не са наличности само в БГ, но явно и от други държави от ЕС, като изтеглянето и доставката до БГ на моя багажник отне само 2 дни. Това предполагам е приложимо на само за Easy Fold, но и за другите им модели. Ако оставим настрана момента с цената, модела Easy Fold е изключително удобен и горещо го препоръчвам.
Да потвърдя и по друг от въпросите по-горе - всички платформи на Thule са за 2 или 3 велосипеда, освен една VeloSpace, на която с приставка може да се добави четвърто колело. Като минус мога да изтъкна грамадния размер на платформата, нейната маса (сам човек трудно я носи и монтира), както и доста високата и цена - с приставката дори отива отвъд троен Easy Fold...
Zaharis
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Дек 19, 2019 12:41 pm

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот valentin.georgiev » Сря Апр 14, 2021 7:39 am

Zaharis написа:Да потвърдя и по друг от въпросите по-горе - всички платформи на Thule са за 2 или 3 велосипеда, освен една VeloSpace, на която с приставка може да се добави четвърто колело. Като минус мога да изтъкна грамадния размер на платформата, нейната маса (сам човек трудно я носи и монтира), както и доста високата и цена - с приставката дори отива отвъд троен Easy Fold...


Малка коментар на това твърдение, аз имам Thule Velo Compact 927 (https://www.escadra.bg/Thule-VeloCompact-927/i4229.htm) или поне много прилича. И имам приставка за 4-то колело.
Да платформата не е малка и не е лека (19кг), но като свикнеш не е проблем сам да си я монтираш на теглича, даже ако някой ми помага по-скоро ще ми пречи.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Сря Апр 14, 2021 8:18 am

Моля за информация , консултации, съвети от практиката : Кола - Тойота Корола Версо - модел Луна , шофьорът е жена и иска да кара три велосипеда -МТВ върху колата . Препоръчайте най- рационалното решение . :wavey: Благодаря предварително.
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот thechosen » Сря Апр 14, 2021 10:01 am

Аз имах точно такава кола до преди година и половина и след като разглеждах наличните решения се спрях на ivtec. Три велосипеда се хващат без проблем. Багажниците ги ползвам вече 6-та година и нямам никакви оплаквания и проблеми. Превозвал съм всякакви размери велосипеди - 16", 20", 24", 26", 27.5", 29".
Като товарене ми се струва по-лесно от другите варианти - след като сложиш велосипеда да опре на трите крепежа той си стои без необходимост от допълнително придържане и може да се закрепи с лентите, но нямам и много опит с другите видове багажници, така че може да е до натрупан опит с този.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот gssatcc » Сря Апр 14, 2021 10:07 am

Три багажника на Thule Freestyle (който и да е модел) + едно спомагателно столче (IKEA), за по-лесно достигане на средният.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Garfield_19 » Вто Апр 20, 2021 10:49 am

_SoRa_ написа:
Harka написа:Какви са тези багажници? Дай линк.

https://catalogues.metro.bg/auto-2107/page/16
Това намерих, дали за тях пита :dontknow:


Да. Имах предвид, тези които са в каталога.
Извинявам се за късния отговор.

А да ми препоръчате багажник за Фолксваген Бора 1998г.
Garfield_19
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 13, 2018 10:55 am

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Garfield_19 » Вто Апр 20, 2021 10:56 am

https://catalogues.metro.bg/nonfood-210 ... 1598875079

Това е линк към новата брошура, където отново е включен багажника.
Garfield_19
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 13, 2018 10:55 am

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот prostyler » Вто Апр 20, 2021 10:57 pm

Колеги а някой да има наблюдение относно багажници за греди Hakr? HV0902 знам, че са евтини но не са от най най "китайските "
prostyler
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2020 1:45 pm

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот evilzet » Сря Апр 21, 2021 9:54 am

ЕДИН ЗАВЕТ написа:Моля за информация , консултации, съвети от практиката : Кола - Тойота Корола Версо - модел Луна , шофьорът е жена и иска да кара три велосипеда -МТВ върху колата . Препоръчайте най- рационалното решение . :wavey: Благодаря предварително.

С това ирационално условие (жена/ван/3 байка, дано поне не са DH) е трудно да се даде рационален отговор, освен да се монтира теглич.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Admin » Сря Апр 21, 2021 10:27 am

Garfield_19 написа:https://catalogues.metro.bg/nonfood-2109/page/18-19?_ga=2.239776448.271728895.1618908427-1893546498.1598875079

Това е линк към новата брошура, където отново е включен багажника.


Багажникът изглежда доста приличен за цената си. Имай предвид, че при всякакви такива багажници (при които байковете се нанизват на две тръби), поставянето на два байка е сравнително лесно, но добавянето на трети може да се превърне в кошмар.
Също така имай предвид, че при всички „висящи“ на задната врата на автомобила багажници в дългосрочен план има риск от драскотини/протриване на боята в зоните, в които се захващат куките. Също така трябва да се внимава малко повече при поставянето на велосипедите, за да не опира някоя част от тях в колата - това също може да доведе до щети по боята. И, разбира се, ремъците трябва да се стягат добре, за да не мърда багажника.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Admin » Сря Апр 21, 2021 10:27 am

prostyler написа:Колеги а някой да има наблюдение относно багажници за греди Hakr? HV0902 знам, че са евтини но не са от най най "китайските "

Не разбрах за греди Hakr ли питаш или за някакви багажници Hakr?
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот prostyler » Сря Апр 21, 2021 11:09 pm

Admin написа:
prostyler написа:Колеги а някой да има наблюдение относно багажници за греди Hakr? HV0902 знам, че са евтини но не са от най най "китайските "

Не разбрах за греди Hakr ли питаш или за някакви багажници Hakr?


багажници за велосипед исках да кажа от този вид който се монтира на гредите на тавана, а не тези на задния капак защото самата марка имат и такива. Общо взето на шега взех два пък ще видим изглеждат що годе добри, особено за цената от 115лв/бр мисля да си взема и по един колан с тресечотка за всеки случай да притегна? : D
prostyler
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2020 1:45 pm

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот hitar_potar » Чет Апр 22, 2021 7:36 am

Admin написа:
Garfield_19 написа:https://catalogues.metro.bg/nonfood-2109/page/18-19?_ga=2.239776448.271728895.1618908427-1893546498.1598875079

Това е линк към новата брошура, където отново е включен багажника.


Багажникът изглежда доста приличен за цената си. Имай предвид, че при всякакви такива багажници (при които байковете се нанизват на две тръби), поставянето на два байка е сравнително лесно, но добавянето на трети може да се превърне в кошмар.
Също така имай предвид, че при всички „висящи“ на задната врата на автомобила багажници в дългосрочен план има риск от драскотини/протриване на боята в зоните, в които се захващат куките. Също така трябва да се внимава малко повече при поставянето на велосипедите, за да не опира някоя част от тях в колата - това също може да доведе до щети по боята. И, разбира се, ремъците трябва да се стягат добре, за да не мърда багажника.

Да добавя към възможните щети по колата и огъването навътре на ламарината на капака на багажника, особено ако товара от байкове е малко по-тежък. :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот stlevkov » Нед Юли 11, 2021 2:44 pm

Здравейте,
пред сериозна дилема съм, дали да търся греди + багажник за покрива или да ползвам багажник за задната врата. Колата ми е пежо 307 хечбек. Имам отвори за монтиране на багажник. От СФА излизат тези: https://webstore.sfa.bg/product/naprech ... r-k-kt-307, като с комбинация с thule free ride 532 -багажник за едно колело, ще ми излезе около 330лв, малко над бюджета ми. Това, което ме притеснява, е че тези греди не ми изглеждат достатъчно стабилни, не съм сигурен. Притеснението ми е главно, колко здраво ще бъде, дали багажник за задната врата ще е по-здраво отколкото на тавана. За съжаление бюджета ми е около 200лв (поне за момента). Харесаха ми гредите на колегата с пежо 206, който е постнал снимка, но тези за моята кола от СФА изглеждат дооста по-слабички, въпреки че ги дават до 80кг.
Ще съм благодарен на мнения на хора с подобни коли, да кажат какъв вариант са избрали.
stlevkov
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Авг 28, 2020 8:42 pm

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот stlevkov » Пон Юли 19, 2021 6:19 pm

Привет,
Успях да намеря втора употреба оригинални греди за 1/3 от цената. Единствено взех 4 нови болта, като за съжаление не открих 8.8 и сложих 4.8 якост, но се надявам да издържат няколко месеца и ще ги сменя с по-здравите. Оригиналните с които дойдоха гредите бяха с корозия. Сега се колебая между Ivtec и THULE FREERIDE 532 багажник, като засега клоня към Ivtec, тъй като изчетох доста коментари и всичките са много позитивни, а и мисля, че с гумите нагоре ще е по-добре.
stlevkov
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Авг 28, 2020 8:42 pm

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Lucky Loser » Вто Авг 03, 2021 11:19 am

Някой, ако ползва багажник, монтиращ се за резервната гума(пр. https://yakima.com/products/spareride) на джип да кажем, моля да сподели модел. Благодаря !
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот ToYaGa_ » Пет Сеп 24, 2021 6:31 pm

Здравейте, взех си Ivtec багажник и дропър. Сега се чудя, ОК ли ще е да поставям колелото върху седалката (ОК ли ще е за дропъра), или по-добре да сложа приставката за задната гума?
ToYaGa_
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 12, 2018 7:29 pm

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот abs » Пет Сеп 24, 2021 7:31 pm

Ако може да се постигне необходимото разстояние между гредите (80 - 90 см), за предпочитане е монтажът за задна гума пред този за седалка. Колелото стои по-стабилно при по-голямо разстояние между контактните точки. Ако разстоянието между гредите е фиксирано (обикновено 60 - 70 см), тогава единственият вариант остава монтажът за седалка.

Доколко превозването по този начин ще вреди на дропъра зависи от моделът му. Някои дропъри се разлуфтват и само от каране, други не мърдат с години. Също трябва да се вземе предвид и видът на блокиращия механизъм. Ако е механичен, то не би трябвало да има проблем, но ако е хидравличен с пневматична пружина, то на теория е възможно дропътът да “глътне” малко въздух при по-сериозни друсания (примерно каране по пресечен терен). Но всичко това зависи и от самият модел, разбира се. Има хидравлични колчета, които изискват по-честа сервизация, други продължават да функционират безпроблемно по няколко сезона.
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот ToYaGa_ » Пет Сеп 24, 2021 9:00 pm

abs написа:...

Благодаря :beer:
ToYaGa_
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 12, 2018 7:29 pm

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот moridinbg » Пет Сеп 24, 2021 10:41 pm

Изневиделица получих отговор на въпроса, какво ще стане, ако ни блъснат отзад.
Шевролет Авео не успя да спре преди кръгово и ни блъсна с 30-40, малко след като джипа спря преди предната кола. Напъха си лявата страна под багажникът, който го наказа доста. Пострадали хора няма.

Изображение

Изображение

Изображение

Пораженията са единствено по светло синия Санта Круз. След удара джипът подскочи напред, а авеото рикошира назад и огъна по-високата напречна греда с 2 (от три :Д) карбонови номада назад. Черният е ударен откъм кормилото и предното колело се извъртя без щети, докато на синия жестоко се осука задния триъгълник и се спука карбона при средното. Оранжевият номад също беше откъм кормило и се изви, а до баншито най-отзад удар и изкривяване не е стигнал.

Изображение

Толкова е бил огънат

Изображение

На джипа единствено е спукана пластмасовата броня и други щети няма. Основната конзила на багажникът не е мръднала, огънали са се двата алуминиеви квадратни профила и основата, която се хваща към гредата на теглича.
Гражданската на авеото (ДЗИ) призна рамката на синия номад, каплата, багажника и задната броня за тотал щета. Тепърва обаче предстои да се разберем за оценка.

Общо взето, ако беше обикновено туле за теглич, 4те колела вече щяха да са едно неделимо цяло.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Harka » Съб Сеп 25, 2021 11:41 am

Оле майко, добър удар е бил... И да, с Тюле за теглич всички колела щяха да са на салата. Само се надявам ДЗИ да ти платят подобаващо щетите, защото никак не са евтини, колкото и малки да изглеждат на базата на сравнението. Дръж ни в течение как е преминал случая. Сигурен съм, че на много хора ще им е интересно, защото всеки може да изпадне в подобна ситуация.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот taurus13 » Пон Сеп 27, 2021 9:35 am

Ако бяхте пуснали още малко гредата назад като таран, можеше нищо да не пострада освен авеото :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Сеп 27, 2021 2:17 pm

Хубаво е, че всички са здрави. Дано оценката на колелата е добра. От гражданска ли ще се плаща щетата?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот rewer » Съб Окт 02, 2021 8:27 am

Здравейте,
Супер полезна тема и малко извън нея да питам за багажник на мини бусче Nissan NV200 .Нямам теглич нито релси на тавана .Вариант едно е теглич (около 400 лева без монтажа ) плюс багажник за теглича за поне 3 велосипеда.Този вариант ми идва над бюджета защото ще се ползва веднъж годишно .Търся вариант от тези за задна врата но Thule нямат за моя модел, то и другите нямат . Някой дали е пригаждал нещо за по голяма задна врата(бусова).примерно от ван типVW Sharan или Ford Galaxy.Иначе ако сме двама събирам вътре два байка и багаж но идеята ако сме пълен екип 4-5 души ,багаж и байковете да са отвън на багажник.
Bulls Copperhead 3 27,5 2x11 Deore XT/SLX, Magura MT4
rewer
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2020 7:03 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Автомобилен багажник за велосипеди!

Мнениеот Harka » Съб Окт 02, 2021 10:52 am

Ако наистина ще е за веднъж годишно действително най-добре ще е нещо за задната врата. Като гледам конструкцията на Нисана, по-скоро търси нещо, което да става за Мултивана на VW.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта