project 2022

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Пон Фев 14, 2022 12:21 pm

Защото проектирането на рамка с окачване не е никак прост процес и изисква изключително сериозни познания по кинематика, динамика и съпротивление на материалите, за да успееш да направиш нещо работещо. Това е процес, който дори на фирми с дългогодишен опит отнема минимум 1-2 години и няколко прототипа. При всичките ми уважения, не мисля, че имаш достатъчно познания в която и да е от гореспоменатите области. Да направиш копи-пейст на вече съществуващо окачване вече е друго, но тогава не можем да говорим за "проектиране".
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот jayblack » Пон Фев 14, 2022 12:32 pm

Миналият април имах възможността да покарам по-голямата, изпадна ми p3 на неустоима цена от немско. Въпреки, че p3 на долната граница го дават за 180см ръст (аз съм 179см) със 150мм колче вкарано максимално - не стигах педалите. За двете карания, които направих, бях доста очарован, педалирането беше ефективно без нужда от заключване. Самото окачване се усеща доста спортно стои високо и с повече обратна връзка от пътеката, при 141 предполагам тези усещания ще са още по-засилени. С две думи състезателно колело. Един колега сега много му се радва, мисля че и ти ще останеш доволен.

Относно предложението на колегата pcconsult, без да прозвучи като заяждане, но проектирането на мека рамка не е като проектиране на твърдак. Кинематиката е голяма част от рамката и това дали ще е годна за каране или не. BikeCad все още не предлага анализ на кинематиката, без нужният софтуер и познания, проектирането на мека рамка ще е изстрел в тъмното.


ПС. Harka ме е изпреварил.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Пон Фев 14, 2022 12:36 pm

pcconsult написа:Що не ти изпроектирам една рамка пък ти от какъвто материал желаеш - от такъв си го поръчай?


Защото искам утре да карам ново колело :) Ония ден карахме на Кресна и пробвах един Nicolai/GEOMETRON/Mojo - тотална разлика и в геометрията и в поведението и всичко. Просто нямам търпение вече. Но дори и да имах (търпение) къде ще тръгна да проектирам рамка и да откривам топлата вода. Има това, което търся, просто трябва да избера :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Пон Фев 14, 2022 12:50 pm

pascoff написа:Ще им пиша да видя как са с наличностите.

То си пише. За 141 P3:

Pre-order now. Shipping:

P3 / Raw - Apr Wk 4
P3 / Green - Mar Wk 4
P3 / Grey - Apr Wk 4
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Пон Фев 14, 2022 1:08 pm

jayblack написа:BikeCad все още не предлага анализ на кинематиката, без нужният софтуер и познания, проектирането на мека рамка ще е изстрел в тъмното.

Между другото, идеята за Community bike по подобие на проекта на mtb news форума отдавна ме гложди и би било доста яко да реализираме и ние нещо такова някой ден. В този форум има достатъчно хора (макар и някои да не са активно пишещи в момента), които имат познанията за такъв проект.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот jayblack » Пон Фев 14, 2022 2:00 pm

:offtopic:
Да, би било страхотно да си имаме мтб-бг байк. Аз имам един сингъл пивът дизайн от няколко години. Прост без кобилици и допълнителни линкове, висок пивът с ролка, леко прогресивен (2.80 до 2.70), AS при 32/50 от 150% до 135%, AR от 100% до 75% , 15мм ход назад, 155мм общо. Перуанците от Marino казаха,че изработката е постижима с наличните тръби, които имат без да трябват сложни огъвания. За нещо по-сложно (многоставно) не бих се замислил, там се изискват дълбоки познания за материалите и производствените процеси, които аз нямам и един добър дизайн откъм кинематика е възможно да е неусъществим на практика.
:offtopic:
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: project 2022

Мнениеот Zayphod » Пон Фев 14, 2022 6:06 pm

:offtopic:

jayblack написа:В YouTube канала на 77designz има как я разработват и проектират самата рамка в продължение на години.

Напоследък се завърнаха high pivot-ите и доста от големи марки имат по един в каталога си, дали ще е Dh или Ендуро. Лично съм фен на идеята, но не бих се престрашил да инвестирам в такъв тип рамка без да съм пробвал. Има някои особености, които не биха били по вкуса на всеки.


Може ли малко повече инфо? Може би ще ме улесниш при избора ми от далееечното бъдеще между VHP16 и Canfield Lithium. :D
И аз като автора точа лиги и си мечтая за карбон (Deviate Highlander), но не бих рискувал, особено в предвид ръбавия терен на Врачански балкан. :evil:

P.S. Сега прочетох, че пича от Kavenz работи по FR/DH VHP18 и AM VHP15 версии, които се очаква да излязат догодина. :liplick:
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: project 2022

Мнениеот jayblack » Пон Фев 14, 2022 9:20 pm

Канфилд с тяхния дизайн са постигнали нещо, което всеки сингъл пивът от преди 20 години е постигнал без да се хвали и надува. Те са накарали моментния център (IC), който е виртуалната точка около която се върти задната ос, да се намира през целия ход на едно и също място - на ръба на предния венец. Сингъл пивът със става поставена на същото място, ще има същите характеристики на AS. Повечето рамки с паралелни линкове (така наречените vpp) се възползват от това, че могат да местят IC във всеки един момент от хода, за да намалят anti squat-a към края на хода, където никой не педалира и съответно pedal kickback-a. Рамки с дълги паралелни линкове (Santa Cruz, Iron Horse, Stanton) променят по-плавно своите IC, от колкото такива с къси линкове ( Ibis, Yeti*, Pivot). Kavenz за сметка на това не се опитва да преоткрие колелото, изпитан Horst link с добавените плюсове и минуси на високата става. Не се опитва да е нещо повече - от което е.
Между deviate и kavenz пак бих предпочел kavenz-a. По всеки един параметър от кинематиката са направени по-точните избори, поне според мен.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Пон Фев 14, 2022 11:44 pm

Horst link-а, сметнат добре, си е едно много силидно окачване, без очевидни слабости. На мен със сигурност ми е от любимите. Още от времената с NRS-a. Съгласен съм с jayblack, че не винаги "сложните" окачвания работят по-добре.

По отношение на мтб-бг байка - ще помисля. Това ще е сериозен проект, изискващ много време и ресурсите на поне няколко активни човека. Евентуално мога да пусна тема за опипване на почвата...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Сря Фев 16, 2022 2:18 pm

Тия от Privateer ме изненадаха - пише на сайта следното:

WILL I HAVE TO PAY ANY CUSTOMS CHARGES IN MY COUNTRY?
There are no import/export duties on goods shipped within the European Union. All goods shipped to EU countries already have the relevant VAT included.

Писах им и на съпорта и там казаха същото, че цената е крайна (€1,799 за фреймсет) и не би трябвало да ме таксуват ДДС нашите митници. Но аз не съм сигурен. На сайта на Stanton, ако избереш дестинация България, цената от 1700лири падаше на 1416, тоест махат и ддс-то. После на вход при нас пак ти го взимат нашите митници.

Как цената на Privateer включва ДДС, при положение, че пращат стоката от Англия? Някой да има идея?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Yash » Сря Фев 16, 2022 2:33 pm

След Брекзита, за да не губят европейския пазар, много фирми поемат допълнителните разходи.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Сря Фев 16, 2022 2:44 pm

И как изобщо работят тия от GGBG и внасят стоки от Англия. Ако поръчам до техен адрес и те внесат рамката дали ще ми искат ДДС?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Сря Фев 16, 2022 2:47 pm

Yash написа:След Брекзита, за да не губят европейския пазар, много фирми поемат допълнителните разходи.

И на мен не ми е ясна тази работа... Как поемат чисто технически тези допълнителни разходи, след като те се появяват чак когато рамката стъпи на българска земя и се поеме от Български митници?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Сря Фев 16, 2022 2:53 pm

Хм, изглежда европейския съюз е измислил начин (от 1 Юли 2021) - IOSS:

What is the IOSS for?
The IOSS allows suppliers and electronic interfaces selling imported goods to buyers in the EU to collect, declare and pay the VAT to the tax authorities, instead of making the buyer pay the VAT at the moment the goods are imported into the EU as it was previously the case (for products over 22 EUR).

What are the advantages of the IOSS?
The IOSS facilitates the collection, declaration and payment of VAT for sellers that are making distance sales of imported goods to buyers in the EU. The IOSS also makes the process easier for the buyer, who is only charged at the time of purchase, and therefore does not face any surprise fees when the goods are delivered. If the seller is not registered in the IOSS, the buyer has to pay the VAT and usually a customs clearance fee charged by the transporter .

Дано Privateer да работят така ... ще ги запитам.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Alexi » Сря Фев 16, 2022 4:35 pm

Harka написа:
Yash написа:След Брекзита, за да не губят европейския пазар, много фирми поемат допълнителните разходи.

И на мен не ми е ясна тази работа... Как поемат чисто технически тези допълнителни разходи, след като те се появяват чак когато рамката стъпи на българска земя и се поеме от Български митници?

много просто ,както направиха Алито .. стоките им влизат най често през Холандия ,там се обмитяват като е включено вече в цената ,и си идват тука в пощенския ти клон .. пратката бидейки обмитена за ЕС тук не отива на митницата повече .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Сря Фев 16, 2022 4:38 pm

Ахаа, ясно.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Пет Фев 18, 2022 10:41 am

Поръчах 141 ... now we wait (както казваха в една реклама). Сега е ред на останалите части. Рамкара е стандартно с вилка 150. Харесал съм си RockShox Pike Ultimate RC2 DebonAir Boost 29". Има ли нещо подобно на сходна или по-ниска цена, което да си заслужава? Лирик-а ще ми дойде малко в повече, пък е и по-скъпа. Те нали са със същите вътрешности? Фокс пък са безумно скъпи, но на старо се чудя дали да не потърся (не за друго ами рамката идва с Fox's Performance Elite DPX2 и да ги мачна с вилката).
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Пет Фев 18, 2022 11:56 am

Честито!

За вилката - не, няма. Особено ако го намериш нов, свален от колело. Но пак опираме до това, което казах и по-рано в темата - Пайкът в момента е непопулярна вилка и го няма никакъв. Онзи, който бях изнамерил в bike markt-a го няма вече разбира се. Лирици пък с лопата да ги ринеш. Ще трябва да си търпелив, или да взимаш нов на MSRP цена. В линка, който си дал, е out of stock версията, която ти искаш (42мм, 150, нали?). Ето тук я има.

А каква е причината да предпочетеш 141 варианта?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Пет Фев 18, 2022 12:00 pm

pascoff написа:Лирик-а ще ми дойде малко в повече, пък е и по-скъпа.

Лирика не е по-скъп, напротив, доста по-евтино може да се намери - https://bikemarkt.mtb-news.de/article/1566266-rockshox-lyrik-select-29-160mm-debonair-42mm-boost-2021-neu Предполагам, че за 450 ще я даде. Не знам обаче 160 как ще се отразят на тази рамка.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Пет Фев 18, 2022 12:33 pm

Ти сериозно ме замисли ония ден като каза "за какво ти е 141, 161 е същия, но с повече ход". И да прави си, но последно време гледам да не залитам по приказката - колкото повече, толкова повече. Основната причина е, че приоритета ми е катеренето пред спускането.

Иначе за вилката има го наличен модела, който ми трябва - 00.4020.565.021 - 150 mm / 1.5 tapered / 15 x 110 mm / 42 mm / gloss black. Но и на други места се намира. Предпочитам Ultimate варианта, защото говорих с разни "колеги" докато карахме последните няколко пъти. Те споменават, че Select(+) моделите били с фабрична компресия, която е настроена за човек със "средно" тегло и не е много удачна за леки карачи. На ултимата може да отвориш компресията и да е нагласиш да е по-чувствителна. (това по повод, че си дал линк към Selec+ модел на лирика) А пък 16 ход на колелото сигурно ще стане, но не искам да го "изнасилвам" без причина (особено ако искам да запазя стръмния седалков ъгъл).
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Alexi » Пет Фев 18, 2022 1:40 pm

то си има врътка за компресията ,нищо не отваряш .. жена ми е 55 кила ,кара Пайк селект + и работи прекрасно вилката на тия кг
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: project 2022

Мнениеот jayblack » Пет Фев 18, 2022 1:58 pm

Selec+ и ultimate в отворено положение са еднакви. Не бих се замислил за ultimate, най-вероятно би я карал напълно отворена както 90% от карачите. Иначе честито за избора, с нетърпение чакам да го видя.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Пет Фев 18, 2022 2:03 pm

pascoff написа:Те споменават, че Select(+) моделите били с фабрична компресия, която е настроена за човек със "средно" тегло и не е много удачна за леки карачи.

Това твърдение е най-малкото подвеждащо, да не кажа направо невярно.

Първо, Select и Select + са различни хидравлики. Select използва Charger RC патрон, докато Select + използва идентичен патрон с Ultimate - Charger 2.1.

Второ, единствената разлика между Select + и Ultimate e, че Select + няма външната врътка за High Speed компресията. Това не означава обаче, че не можеш да я настройваш въпреки това. Виж двете снимки, вътрешностите на двата патрона са еднакви, просто Ultimate има външна врътка. Това означава, че може или просто да сложиш врътка от Ultimate (предполагам, че нова ще струва 10-15 Евро), или просто да махнеш врътката на Low Speed компресията на Select + и да си я настроиш както искаш с ключе (би следвало да е възможно).

Pike_Select_Plus.JPG
(108.57 KiB) 349 пъти


Pike_Ultimate.JPG
(90.6 KiB) 332 пъти


Едит: jayblack ме е изпреварил. Да, аз също карам HS компресията докрай отворена.

Едит2:

@pascoff:

С всичко това се опитваме да ти кажем да не се ограничаваш само до Ultimate, ако успееш да намериш по-евтин Select +. Вече ако държиш на финиша на Ultimate, това вече е друга работа.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Пет Фев 18, 2022 2:24 pm

Точно за бързата компресия става въпрос. Ясно ми е, че бавната може да е настроиш. Мен не ми трябват никакви настройки по принцип (освен ребаунд и евентуално заключване). Ако намеря Pike Select+ може и него да взема. Даже повече ми харесва, защото има матово черно (а ултимътъ има само гланцово).
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Нед Фев 20, 2022 3:15 pm

А кой цвят рамка поръча в крайна сметка?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Нед Фев 20, 2022 6:33 pm

Harka написа:А кой цвят рамка поръча в крайна сметка?


P3 / Green - Mar Wk 4, защото доставката е най-рано.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот pascoff » Вто Фев 22, 2022 3:38 pm

Мале добре, че поръчах. Тази седмица доставката вече е естимират за края на Април. Чудя се дали да поръчвам другите компоненти или да изчакам рамката да пристигне.

Повечето компоненти съм ги намислил горе долу - спирачки, кормило, лапа, колче, седалка, педали, грипове, гуми. Остава да измисля уилсет и драйвтрейн (казано на нашенски). Нека започнем с уилсета.

Нямам кой знае какви претенции, но все пак. Ширина (вътрешна) на шината мин. 30 (ще карам с гуми 2.3 - 2.6. Безкамерни. Теглото само на шината ми се ще да е някъде къмто 500гр. Спици ми е все тая, стига да са леки. Главини ... е тука много си харесвам Hope-овете, особено как звучат/квичат :) Харесва ми последния стандарт на Shimano микросплайн, но не държа на него особено ако съм задължен да използвам само техни касети (много са грозни). И също нямам претенции дали най-малката зъбчатка ще е 10 или 11 (от където да се ограничим само до микросплайн или срам хиксде). Рамката е с Boost 148mm. Вилката е 15 x 110 mm.

Предполагам ще е по-удачно да си търся готов уилсет. Има ли нещо отговарящо на горните условия? По възможност тракащо като Hope-овете :)

Като цяло съм айляк карач, рядко имам проблеми с шините, никога с главините и спиците. Ъъъ и не знам защо но не харесвам DT swiss :) (освен ако мога да им махна лепенките може би)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Вто Фев 22, 2022 3:51 pm

Защо пък трябва да е готов уилсета? Може да си поръчаш от ActionSports (един от най-старите немски специализирани магазини за наплитане на колела) с Hope главини и каквото ти душа сака. Ето ти една примерна конфигурация с Hope Pro4 главини и DT EX471 шини - https://www.fun-works.com/hope-pro-4-boost-disc-is-custom-wheelset-mtb-29-18675#b8e70042edba9a1acf7f2b23e16e92d5
Но ти можеш да си избереш с каквото искаш. Оттам поръчах точно подобна конфигурация за твърдака на сина ми.

Според мен обаче при всички положения е по-добре да си взел решение преди това с какви скорости искаш да е колелото.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: project 2022

Мнениеот jayblack » Вто Фев 22, 2022 4:30 pm

Лепенките се махат лесно, ако това е проблемът. Ех471 е с 25мм вътрешна ширина, Ех511 е почти 600гр. Без компромис няма да стане с DT.
Може да погледнеш Stan's Flow mk4, те са по-близко до 500гр. и ширината им е 30мм.
Спиците не са за подценяване и са от огромно значение за здравината на уилсета. Лично бих преглътнал добавеното тегло и не бих погледнал вариант с 28 спици особено при 29".
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: project 2022

Мнениеот Harka » Сря Фев 23, 2022 12:29 am

Оф, вярно, че ДТ-тата бяха тесни. Да, в такъв случай Станските са по-добрият избор. Значи може да направиш следната комбинация: Pro4 главини, Flow шини, DT Comp спици (аз бих сложил Comp Race, но знам, че надали бих получил много разбиране :D ) и DT Squorx AL нипли. В Action Sports може да я направиш тази комбинация.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

ПредишнаСледваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта