Струва ли си като за последно колело

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Струва ли си като за последно колело

Мнениеот vencil » Пон Мар 07, 2022 11:06 am

Ще ми се за последно да си взема колело и да приключа веднъж за винаги с пазаруването на колела не че съм прекалявал де :D .

Принципно не ми е нито спешно нито необходимо но.... В момента притежавам 3х9 с твърда вилка и хидравлика (всичко е на Шимано) в перфектно техническо и визуално състояние нещо като gravel bike само че с право кормило. Като цяло през годините съм пробвал най-различни колела и си мисля че точно gravel bike би било перфектното за мен колело. Фактически точно такова не съм карал но сошейка с хидравлика да та за туй си мисля че нещо с подобна визия и възможности като сегашното би ми доставило още по-голямо удоволствие, не че в момента се оплаквам от нещо или пък не си го карам с удоволствие.

От години не съм следил пазара като цени и съвременни тенденции на частите та за туй реших да питам това чудо където съм си го харесал като цяло струва ли си парите. Имам определени притеснения и чуденки ама ако не си струва цената няма смисъл да ви занимавам с тях. Това е https://www.bikecenter.bg/velosipedi/sh ... lk-103704/ не че съм питал дали ще го доставят ама :D .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот vencil » Чет Мар 10, 2022 12:54 pm

Направих допитване и от Bike Center казаха че ще имам ново колело ама друг път :dontknow: .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот the_rookie » Пет Мар 11, 2022 10:12 pm

vencil написа:Направих допитване и от Bike Center казаха че ще имам ново колело ама друг път :dontknow: .

...ами добре са направили като са ти спестили един излишен разход, за мен колелото е много надценено!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот vencil » Съб Мар 12, 2022 6:28 pm

the_rookie написа:
vencil написа:Направих допитване и от Bike Center казаха че ще имам ново колело ама друг път :dontknow: .

...ами добре са направили като са ти спестили един излишен разход, за мен колелото е много надценено!

В продавалниците има поне два а единият се оказа близко до мен че си забутах дупето да го видя на живо за какво иде реч, а и да преценя за размера че имах съмнения. Абсолютно си прав дори цената като за втора употреба ми се видя висока, голяма глупост щях да направя :D.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот Alexi » Съб Мар 12, 2022 7:19 pm

имай предвид ,че велосипеда е на тази цена и в байк дискаунт което означава ,че по евтино няма да го намериш никъде :
https://www.bike-discount.de/en/cube-nuroad-race-olive-n-black
мен цената ми се вижда съвсем нормална ,предвид че групсета е 1600-1700 лв ,освен това гравелите се търсят в момента и няма промоции ( то няма и наличности много много )
https://www.bike24.com/p2342349.html
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот Gworan » Нед Мар 13, 2022 8:14 am

Надценено изглежда просто защото всички колела и части (и всичко друго) поскъпнаха с поне 20-30% за последните 1-2 години.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот vencil » Вто Мар 15, 2022 6:04 pm

Не става дума дали цените са скочили или някой продава по-скъпо от реалната му стойност.

Единственото ми притеснение когато го разглеждах само по картинки и клипчета бяха спирачките, след като го видях и разгледах на живо опасенията ми се потвърдиха. За мен лично това си е сериозен конструктивен дефект при шосейните спирачки поне при Шимано, само в/у тях имам наблюдение. Предполагах че в течение на годините ще направят корекции ама поне за сега не.

За какво става дума, в стремежа си да минимизират нещата м/у накладките и диска няма почти никакво разстояние което когато си караш направо не е проблем но при спускане в завоите се усеща как диска опира в едната накладка. Фактически колкото е по-натоварено колелото толкова е по-ясно изразен този дефект. Знам това понеже мой приятел има шосейка с хидравлика и ми го и описвал този проблем а и аз съм го карал и съм го усещал. И понеже с това приятелче последните няколко години успяваме да отделим 5-7 дена товарим колелетата с дисагите и я в Родопите я в Стара Планина та тогава още по ясно се усеща този кусур. Абе не е болка за умиране ама оставаш с усещането че караш нещо не додялано като хората.

А Гравела нали за туй уж е създаден, удобен за дълги преходи туристически велосипед и в същото време да носи на товар в буквалният смисъл. Фактически самата концепция да сложиш на gravel bike шосейни спирачки (само за апаратите става дума) си е сбъркана работа, все пак при това колело не е най-важното теглото а комфорта, надеждността и здравината. Та за туй казах че това колело не си струва и половината пари, ама си спестих обяснението :D . Фактически ако вместо шосейни апарати го бяха направили с другите щеше да си е едно прекрасно колело, да ама не.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот Alexi » Вто Мар 15, 2022 6:46 pm

откъде го измъдри това .. карам шосейка с дискови спирачки от 2018г ( точно като на кюба ,флат маунт само че Ултегра апарати ) - държи се точно като планинска спирачка ,при правилно позициониране на апарата няма опиране на накладките,и спирачната сила също е на ниво ( което за апаратите 400 ще е малко надолу тъй като са с по малки бутала от Ултегра ) като натоварването е голямо тъй като имаш употреба при 60-70 км/ч понякога
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот Harka » Вто Мар 15, 2022 8:16 pm

vencil написа:Фактически самата концепция да сложиш на gravel bike шосейни спирачки (само за апаратите става дума) си е сбъркана работа, все пак при това колело не е най-важното теглото а комфорта, надеждността и здравината. Та за туй казах че това колело не си струва и половината пари, ама си спестих обяснението :D . Фактически ако вместо шосейни апарати го бяха направили с другите щеше да си е едно прекрасно колело, да ама не.

Не знам дали си наясно, но шосейните апарати всъщност са базирани на мтб апаратите и много често единствената разлика е само в захващането (flat mount срещу post mount). Така че не знам какъв проблем е имало колелото, което си тествал, но със сигурност не е бил в това, че спирачките са шосейни.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот madsnake » Сря Мар 16, 2022 3:17 pm

Това са опирането на диска в накладките е абсурд. Колелото, което си тествал или е било проблемно или.. е било проблемно ;)
Потретвам се с колегите по-горе ама...
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот Yash » Сря Мар 16, 2022 3:30 pm

madsnake написа:Това са опирането на диска в накладките е абсурд.

Чак пък абсурд.
Нецентрован апарат, крив диск, блокирало бутало, което не връща...
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот Alexi » Сря Мар 16, 2022 4:12 pm

Harka написа:
vencil написа:Фактически самата концепция да сложиш на gravel bike шосейни спирачки (само за апаратите става дума) си е сбъркана работа, все пак при това колело не е най-важното теглото а комфорта, надеждността и здравината. Та за туй казах че това колело не си струва и половината пари, ама си спестих обяснението :D . Фактически ако вместо шосейни апарати го бяха направили с другите щеше да си е едно прекрасно колело, да ама не.

Не знам дали си наясно, но шосейните апарати всъщност са базирани на мтб апаратите и много често единствената разлика е само в захващането (flat mount срещу post mount). Така че не знам какъв проблем е имало колелото, което си тествал, но със сигурност не е бил в това, че спирачките са шосейни.

да ,това също е вярно - на апарат ултегра пасва бутало от спирачка ХТ ,еднакви са ( което е логично съдейки по други съвместимости при Шимано а и спестява производствени разходи )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот madsnake » Чет Мар 17, 2022 9:32 am

Yash написа:
madsnake написа:Това са опирането на диска в накладките е абсурд.

Чак пък абсурд.
Нецентрован апарат, крив диск, блокирало бутало, което не връща...

Именно де. Имало е проблем някакъв, това и написах :)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Струва ли си като за последно колело

Мнениеот the_rookie » Пет Мар 18, 2022 9:05 pm

В зависимост от изместването на осите и динамичните условия, при завиване вилката се усуква обратнопропорционално на коравината която има системата '' вилка-ос на главината'',и това е една от причините за еволюцията от quick release към thru axle! Има и допълнителен натоварващ момент при спиране, така че това което е написал колегата по-горе е напълно възможно да се случи при еластична вилка с малка коравина дори при правилни настройки в покой.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта