02 За какъв стил ще е колелото

Подфорум за обсъждане и реализация на идеята за велосипед, проектиран и разработено от членове на форума на МТБ-БГ.

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Мар 02, 2022 11:20 am

Обобщението дали означава конкертно:
- ход на рамката 140
- размер колела 29 предполагам.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот pascoff » Сря Мар 02, 2022 11:44 am

Дали може да разцъкаме малко темата за хода? Какво за вас означава хода? Защо искате повече (или по-малко) ход? Примерно - искам повече ход, защото дропя 2 метра скокове и имам нужда ... искам повече ход, за да ми е по-комфортно надолу ... искам по-малко ход, защото обичам да въртя на горе и не искам да ми отнема от енергията ... и тн.

Може би разбирате на къде клоня, да видим какво стои зад хода и да го изключим от уравнението. Тоест, ако целта е комфорт или качество на хода, то размера няма значение (дано жени не четат в момента :) ). Ако мога с рамка 120 ход да дропя 2 метра без да усещам липса, значи е достатъчен хода. Ако мога с рамка 180 хода да въртя, без да усещам загуба на енергия, значи хода не е много.

На края, просто ще имаме рамка с колкото ход се получи заради други по-важни изисквания и няма да се запънем, че трябва да е точно 150 примерно, защото така сме решили (по неясни причини).
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Lucky Loser » Сря Мар 02, 2022 11:56 am

Навярно глупав въпрос, но с модерните тенденции в геометрията - 150-160 не се ли счита за нещо като златна среда, ако изобщо има такова нещо ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот jayblack » Сря Мар 02, 2022 12:16 pm

За мен ходът е бипродукт от други по-важни фактори. И точното число няма абсолютно никакво значение. Достатъчно е да спазим качество пред количество. Малко са компаниите, които не закръглят числата, идва ми наум Ibis ripmo 147mm ход, ако го бяха писали 150mm едва ли някой щеше да разбере.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот pascoff » Сря Мар 02, 2022 1:32 pm

jayblack написа:За мен ходът е бипродукт от други по-важни фактори.


Ей това исках да чуя :beer:
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот zero knowledge » Сря Мар 02, 2022 1:35 pm

Да нахвърлям и аз няколко неща, които ми се въртят из главата:

– универсално колело за планината, а не за загладени пътечки, бих се радвал на колело, което спуска и завива много добре, но не е безполезно за по-технични изкачвания;

- при хода на окачването качеството е важно, но количеството си е количество, бих предпочел повечко ход, 170+;

- за размер на колелата, за по-технични спускания по-големите задни гуми са и пречка, отделно повратливостта на колелото страда, бих се придържал към минималното в днешно време, което изглежда е 27.5.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот pascoff » Сря Мар 02, 2022 1:37 pm

Lucky Loser написа:Навярно глупав въпрос, но с модерните тенденции в геометрията - 150-160 не се ли счита за нещо като златна среда, ако изобщо има такова нещо ?


За всеки златната среда е различна. При мен е 140 и да ме убиеш не мога да ти кажа защо. Мисля, че е по-скоро някаква нумерология и вманиачаване в цифрите (разбирай харесвам повече 4 отколкото 5) :) Ако питаш "модерната тендеция" тя ще ти каже нещо продиктувано от маркетинга на велоиндустрията. Което не задължително съвпада с желанията на масовия потребител. За което сме се и събрали тука :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Мар 02, 2022 1:47 pm

Много хора днес карат с повече ход от колкото им е необходим -> обяснили са го страхотно https://www.youtube.com/watch?v=CsbMU-JTCJI

Накратко - тялото може да прати към окчването на байка съвсем конкретна енергия преди мускулите да поддадат и да се сгънем. Колко точно е това зависи както от физическата подготвка така и от уменията на ездача. Всичко това има отражение на това с каква скорост ездачът може да атакува определени препядствия => по-бързо => повече кинетична енергия се сблъсква с препятствие => повече необходима сила от ездача, за да запази стойката си.

Та след като колелото е "за всичко" за мен това означава ход не повече от 140 на 29". Ако наистина на някой му "трябва" повече то тогава е за ендуро клас байк, които са със 150-170 ход и са ориентирани да се карат наистина бързо надолу.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Мар 02, 2022 1:53 pm

zero knowledge написа: - за размер на колелата, за по-технични спускания по-големите задни гуми са и пречка, отделно повратливостта на колелото страда, бих се придържал към минималното в днешно време, което изглежда е 27.5.


Колко си висок и карали ли си 29ка?

Аз съм 183 и на 101 Серпентини мога да премина всичко чисто, като на един дъх варирам между 3-5 грешки. Определено размерът на гумите не ми пречи - кюб стерео 150 (29ка, 160 вилка 1213 мм междуосие). Колко повратливо е дадено колело е най-вече функция на междуосието и чейнстея, не на големината на колелата. Предното ми беше 27.5 със 160/180 ход и много близки междуосие, височина на средното и 5 мм по-дълъг чейнстей - повратливостта им е абсолютно еднаква, но стабилността на скорост няма нищо общо в полза на големите колела.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот zero knowledge » Сря Мар 02, 2022 2:47 pm

По-близо до 170 от колкото до 180 и съм карал 29. И по-високи от мен са имали проблеми с допълнителните сантиметри в радиуса на гумата, но сигурно и по-ниски от мен пък са били доволни.

Дискусията за основните фактори за повратливостта бих ги оставил за някой друг път, но големината на колелата е един от тях.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот jayblack » Сря Мар 02, 2022 3:41 pm

Може и на мен индустрията да ми е промила главата, но от преминаването ми към 29" намерих само позитиви и нищо, което да ми се натрапва в очите. Всички места през които съм минавал (101 серпентини включително), не съм усетил негативна разлика с големите търкала. Аз също преминах от 170мм на 27.5" на 140мм на 29" и не съм бил ограничен никъде от хода на задницата.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Чет Мар 03, 2022 3:15 am

А защо да не се срещнем по средата - мулет? Концепцията ми се струва доста логична и като че ли наистина е най-доброто от двата свята.

Колкото до хода - тук ще се съглася със zero knowledge, че повечето ход си е повече ход. Имал съм колела с 90мм, със 160мм и с 200мм. Еми и трите нямат нищо общо едно с друго. Айде, 90 е вече малко екстремно малко, но разлика между 160 и 200 има и то огромна. Не казвам да правим колело с 200 ход, просто апелирам да сме по-внимателни с намаляването му. Или както казах - ако може да се набута по-къс шок с други планки без да се прави компромис с окачването - който иска 140, който иска 160, а защо не и малко отгоре...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Мар 04, 2022 10:30 am

Може би една анкета за размера на колела? Аз лично съм висок и не виждам смисъл да карам малките колела и не знам как някой 170-175 се чувства на 29ка. Админа може да сподели :eyebrow:

Относно хода - ако е повече от 140-150 за мен вече не е колело за всичко, а за ендуро. Да го закараш до горе и после да се гази здраво надолу :8D:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Admin » Пон Мар 07, 2022 1:01 am

Pr3d4t0R написа:...не знам как някой 170-175 се чувства на 29ка. Админа може да сподели :eyebrow:

Тъй като тази вечер тъкмо завърших огромния текст за ревюто на моя велосипед, най-сетне мога да се включа и в настоящата доста интересна тема.
По отношение на 29-цоловите колела - 170 см съм висок и не усетих никакви негативи при преминаването към 29ка АМ велосипед със 150 мм ход. На всякакви пътеки, включително на 101 серпентини и други подобни, се чувствам по-добре. Не бих могъл да кажа, че усещам влошена маневреност/повратливост, но при някои остри бързи завои трябва повече накланяне, т.е. малко повече сила/въздействие от моя страна. Случвало се е да опирам в задната гума при някои много стръмни наклони, но от друга страна, заради по-модерната геометрия спрямо предишния ми байк, по-рядко се налага да се изтеглям чак толкова назад и толкова ниско, така че в общи линии броят на тези съприкосновения не се увеличи заради размера на колелата.
По въпросите в темата - със сигурност и аз съм почитател на концепцията All Mountain, т.е. хубава геометрия и достатъчно ход за спускане, колкото се може по-ниско тегло (без да се жертва здравината) и ефективно педалиране в някакви разумни граници (т.е. бих се радвал да катери добре, стига да не е „дърво“ при спусканията).
Колко е достатъчен ход за спусканията? Честно казано, трудно ми е да отговоря еднозначно. Харесвало ми е и 140 ход на 27.5 колела, харесва ми и сега със 160/150 ход на 29-цолови колела. Ако трябва да гласувам за нещо, би било 160 мм вилка, 140 мм ход отзад и 29-цолови колела.
Вариантът МХ също ми допада като идея, но не съм карал още такъв байк. Теоретично ми харесва идеята задното колело да е по-компактно, кораво и ниско, но тогава вероятно бих предпочел ходът на задницата да е повече,т.е. ако е МХ байк, може би ще е добре да е със 150 или 160 мм ход и отпред, и отзад.
Това са ми накратко размислите по разискваните дотук въпроси.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Пон Мар 07, 2022 1:11 am

По отношение на размера на колелата не мисля, че има как всички да са доволни с един размер, независимо какъв. За по-ниските нещо от сорта на мулет версия, или пък изцяло 27,5 би била по-подходяща, по-високите пък извличат предимства от 29 и не искат и да чуят за нещо по-малко. Виждате, че и самите производители се съобразяват с това. Много често по-малките размери са мулет или 27,5, а пък по-големите са 29-ки.

В момента не мога да коментирам колко труден би бил прехода от 29 към 27,5 (или обратно) по отношение на конструирането на рамката. Така на прима виста ми се струва, че задното колело ще е по-проблематичното от двете, защото предното може да се компенсира с къстъм чашки, примерно. Според мен обаче предвид това, че размера на колелата е пряко свързан както с физическите характеристики на отделните хора, така и с личните им предпочитания, определено си струва да започнем с една база (независимо каква) и да видим какво би станало с кинематиката и геометрията ако сложим различни размери колела и можем ли лесно да компенсираме разликите с различни планки на окачването.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Вто Мар 08, 2022 5:32 pm

Никой ли не е пробвал мулет байк да каже как е?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот pascoff » Вто Мар 08, 2022 6:02 pm

Harka написа:Никой ли не е пробвал мулет байк да каже как е?


Брои ли се преди 15-20 години, когато модата беше същата и излезнаха колела с 26" отпред и 24" отзад :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Чет Мар 10, 2022 5:39 pm

хаха, само ако е било с gazzaloddi 3.0. :D

OK, за жалост явно няма да съберем много челен опит по темата, затова малко теория. Четох тука сума ти сравнения на най-различни англо- и немскоезични издания и всички казват почти едно и също по темата. Обобщено горе-долу следното:

1. 29-ката се усеща обикновено по-бавна, на практика обаче почти по всички трасета постигат средно по около 0,5 секунди (на 1-минутно трасе) по-бързо време.
2. 29-ката позволява по-централна и по-неутрална позиция на тялото, мулета иска малко да му седнеш на задницата.
3. Мулета определено може да е предимство за по-ниски хора, които имат проблем с това, че задникът им удря задната гума.
4. При по-високи хора (над 180см) не се наблюдават някакви особени предимства на мулет байковете.
5. Мулета позволява повече свобода при конструирането на рамката.

Общо взето това е обобщено.

Има колела, които позволяват чрез т.нар. флип чипове да конвертираш рамката в мулет или 29-ка без геометрията да се променя особено.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот pascoff » Чет Мар 10, 2022 6:03 pm

Радвам се, че тестовете показват това, защото и аз не виждам нищо зад маркетинг зарибявките на индустрията (за мулет байковете).
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Чет Мар 10, 2022 6:26 pm

Не съм сигурен, че има някакъв кой знае какъв маркетинг зад мулетите. Общо взето е малко въпрос на лични предпочитания. Т.е. трудно е да се каже категорично - мулетите са по-добри. Трудно е обаче да се каже категорично, че и 29-ките са по-добри. Някои хора ще предпочитат едните, други другите.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот pascoff » Чет Мар 10, 2022 6:43 pm

Harka написа:Не съм сигурен, че има някакъв кой знае какъв маркетинг зад мулетите. Общо взето е малко въпрос на лични предпочитания. Т.е. трудно е да се каже категорично - мулетите са по-добри. Трудно е обаче да се каже категорично, че и 29-ките са по-добри. Някои хора ще предпочитат едните, други другите.


Визирах често използваното - Best of both worlds - хем гази като 29"-ка, хем е повратливо като 27'5. Но няма как да вземеш само най-доброто и от двата свята, обикновено идва и най-лошото. Демек взимаш си всичко :) А то зависи от предпочитанията и на къде клониш по-конкретно - към спускане или към катерене. За надолу взимаш предимствата на двата свята, но за на горе обратно. И пак стигаме до това къде е баланса. И както и ти каза, за всеки той е различен (както и с големината на хода).

Ако ще правим колело с предимно нанадолно предназначение, тип мега ендуро, тогава има смисъл от мулет. Ако ще правим колело за катерене и XC състезания, тогава мулето няма да е подходящ (освен ако не е катър - с 29 отзад и 27'5 отпред :) ). Ако ще правим колело за нагоре-надолу и някъде по-средата, тогава точка 2 от твоя коментар важи в пълна сила.

Предпочитам изцяло 29" или изцяло 27'5, смеската между кон и магаре (макар и популярна по нашите земи) не ми се нрави. :beer:
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Пет Мар 11, 2022 2:11 pm

Еми тогава да хващаме нещо за ушите и да действаме. Така като гледам май повечето хора са за чисто 29. Аз не мога да изразя твърдо мнение по темата, защото не съм карал нито 29, нито мулет. Последни коментари по темата, преди да караме нататък?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот hitar_potar » Нед Мар 13, 2022 2:59 pm

:xx(: Я гледай месец - два не влиза човек във форума и не само интересни теми, ами чак цял нов подфорум с мега яката идея… браво! :beer:
И моите 2 стотинки - изчетох всичко, страхотни мнения и инфо от съфорумците. На същото мнение съм като някои, че подобна рамка трябва да може да покрие повече от 1 клас байкове. Но защо да се ограничава концепцията само до 2 класа - примерно трейл и ендуро? Следя в момента 1 проект в зародиш, рамката е замислена да покрива 3 класа - ам, паркбайк/фрирайд и спускане. Да не кажа даже 4, ако успеем да вмъкнем ендурото между първите 2. Всичко с промяна размера на шока и 1-та точка на захващането му - засега не знам дали тя променя нещо по съотношението на окачването или кинематиката. Рамката е замислена като мулет изцяло.
Има и друг нов, дребен производител, който вече продава първия си модел, ендуро-рамка е, и сега започва да вади дреболии за нея, с които да покрие и други класове (както по-дългоходови, така и по-късоходови). Тук поддържат пълно 29, но ще има и захват за шока за мулет. А дългоходовия захват (за който ще ти трябва и голям шок) е само за мулет. Ето ти решение, примерно, за 29 или мулетче. Струват от порядъка на 40-ина евро.
Мисля си, че подобна концепция би нацелила сърцата на още повече хора. Някои големи производители почват точно нещо такова да практикуват (като пример Норко - ендуро модела Рейндж е същата рамка, но с прототипни дреболии, които я превръщат в следващия Аурум). Това по отношение на хода и предназначението на байка. :)
Малко дълъг ми стана коментара, извинявам се за което, но в общи линии е това - мисля си, че е добра идея рамката да покрива 3 класа байкове посредством шок и захват. Примерно от трейл (140мм) до парк-байк/фрирайд (180мм).
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Пон Мар 14, 2022 12:42 pm

Да, възможността за промяна на хода и размера на колелата (ако може) определено се очертава като екстра, която хората искат.

За да не се разводняваме и усложняваме твърде много обаче, ми се струва, че трябва да имаме една база, която да сметнем и от нея вече да видим как може да я направим да може да и се променя хода/колелата, без да страда окачването и геометрията (това беше задължително условие на всички).

Стискаме ли си ръцете на 29-ка, 150мм ход отзад, 160 отпред?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот pascoff » Пон Мар 14, 2022 12:57 pm

Harka написа:Стискаме ли си ръцете на 29-ка, 150мм ход отзад, 160 отпред?


За хода отпред, дали може да е толкова, че да има повече варианти за вилки? Примерно за 160 трябва да ползваме по-големите серии - рокшокс лирик, фокс 36 и тн. Ако е 150 може да се ползват и по-леките серии като пайк, фокс 34 и тн. Или така да направим геометрията, че да има варианти от 140 до 160?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Harka » Пон Мар 14, 2022 1:39 pm

pascoff написа:Или така да направим геометрията, че да има варианти от 140 до 160?

Начи аз така си представям различните варианти:

1. 140 отзад / 150 отпред
2. 150 отзад / 160 отпред
3. 160 отзад / 160/170 отпред
4. 170 отзад / 170/180 отпред

Колко от тях ще успеем да изпълним с една рамка е друг въпрос. Но нарочно не исках базата ни да е някоя от двете крайности.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот ВелоВело » Сря Мар 16, 2022 8:00 pm

pascoff написа:
Harka написа:Стискаме ли си ръцете на 29-ка, 150мм ход отзад, 160 отпред?


За хода отпред, дали може да е толкова, че да има повече варианти за вилки? Примерно за 160 трябва да ползваме по-големите серии - рокшокс лирик, фокс 36 и тн. Ако е 150 може да се ползват и по-леките серии като пайк, фокс 34 и тн. Или така да направим геометрията, че да има варианти от 140 до 160?

В тоя случай не става ли "какъв стил" ще е рамката щом всеки ще си го окомплектова както му дойде?
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 128
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот hitar_potar » Чет Мар 17, 2022 4:20 pm

Harka написа:Начи аз така си представям различните варианти:

1. 140 отзад / 150 отпред
2. 150 отзад / 160 отпред
3. 160 отзад / 160/170 отпред
4. 170 отзад / 170/180 отпред

Колко от тях ще успеем да изпълним с една рамка е друг въпрос. Но нарочно не исках базата ни да е някоя от двете крайности.

Какво имаш впредвид? Да се избере някой от тия варианти, при който геото да не е някакво екстремно ли?
При челен 65 градуса с вилка 150мм, ще отиде на 63.5 със 180мм вилка. Не знам как се променят градусите при седалковата тръба, но ако приемем, че е по същия начин и за късоходовия режим е 78 градуса, ще падне до 76.5, което пак ми се струва добре. Или говоря глупости? :D :beer:
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот pascoff » Чет Мар 17, 2022 4:36 pm

А може ли хода да е еднакъв отпред и отзад? Едно време масово рамките имаха повече ход от вилките. Днес е обратно. Какво и защо обуславя тая тенденция?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: 02 За какъв стил ще е колелото

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Мар 17, 2022 6:23 pm

pascoff написа:А може ли хода да е еднакъв отпред и отзад? Едно време масово рамките имаха повече ход от вилките. Днес е обратно. Какво и защо обуславя тая тенденция?


Тригонометрия:
- задното колело се движи почти вертикално и обозначеният ход е кажи речи точен
- предното колело се движи под ъгъл, което означава че 20 мм ход на вилката се правят по-малко мм ход на колелото (не ми се смята сега колко точно)

Заради горните неща за да може да се запази геометрията и по време на каране е добре вилката да има повече ход - между 10 и 20 мм.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

ПредишнаСледваща

Назад към Проект MTB-BG байк

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта