Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Сря Юли 13, 2022 10:53 am

Чудя се да си сложа ли степенка на байка и каква, важното е да е стабилна, да не вземе да падне колелото при първия вятър. Мисля, че ще го ожуля подпирайки го насам натам постоянно. Вие слагате ли си на МТБ-ата и стават ли по-тежки? Гледах в сайта едни на Cube, по-скъпи са, не знам дали е заради марката, но може би трябва да си е на марката на байка степенката.
https://www.bikecenter.bg/aksesoari/ste ... ditel=cube

И в допълнение, ако решите, дайте и някакъв съвет за заключващо устройство като за новобранец като мен :D поне на един плаж да може да идеш, да го оставиш някъде на по-оживено и да си спокоен до колкото може :) Как най-сигурно надеждно да се предпазим срещу крадци :erm: има едни аларми, дали е добър избор аларма плюс заключалка или е все тая, ако е писано, пак ще го гепат и да не го оставям без надзор?
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот runnerpz12 » Сря Юли 13, 2022 12:18 pm

Лично аз стойка на колело не харесвам, а на планинско пък хич, и не е заради тежеста ами не е функционално особено щом ще караш в гората, виж в интернет има показани различни начини за подпиране. За заключващо устройство- сигурно няма откакто е изобретен ъглошлайф на батерия, иначе има заключвалки на Абус немски, но са по над 200 лв, другите хубави са криптонайт, но те са още по скъпи и защитават от клещи за арматура, лост но пред ъглошлайфа всички са равни, та колело без надзор не се оставя ако искаш да е твое по-дълго време, всякакви други заключвалки от пазара с въженца разни верижки се срязват за 3 секунди с клещи секачи а крадците имат добър инструмент, а това че колелото е на оживено място,нищо не помага, хората си минават гледат, дори някой да попита какво режеш крадеца казва загубил съм си ключа и готово, но повярвай никой няма да попита, хората не ги интересува.
runnerpz12
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1258
Регистриран на: Нед Мар 21, 2021 5:52 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот zeedor4o » Сря Юли 13, 2022 2:51 pm

Степенка на планински велосипед според мен е напълно безсмислено -> -50лв +300гр. Широката гума на планинския велосипед дава добра възможност колелото да се подпре само на гумата, без опасност да се надраска някой компонент. И то с доста добра стабилност.

Относно заключването: Скъпо колело + заключване на публично място = Подарявам си колелото на първия мангал/наркоман, който мине покрай него.

Доста хора (включително и аз) имат допълнителен велосипед (нещо от олх за 150-200лв) само за града, с който да се ходи до работа, магазини, фитнес, плаж и т.н. Шансът да ти го откраднат е също толкова голям, просто матариалната загуба ще е по-малка. На моя градски велосипед ползвам дебела заключвалка + GPS устройство набутано в стержена на вилката. Вътре има сим карта и при евентуална кражба мога веднага да локирам къде ми е велосипедът.
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Сря Юли 13, 2022 3:45 pm

За степенката май ме отказахте, а за заключващото устройство направо отчаяхте :D явно няма да го оставям без надзор, все си мислех, че ако го оставя на някое оторизирано място за заключване и където минават много хора, крадецът няма да дръзне да го гепи. Все пак колелото е ново, ама и старо да беше, пак е кофти да ти го откраднат, явно ще се кара и това е, няма да се оставя :lol:
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Сря Юли 13, 2022 6:02 pm

Чудя се още нещо, имам обикновена амортисьорна вилка - RockShox Judy Silver TK Coil, но понеже съм начинаещ с колелта, мисля след време да ъпгрейдна към въздушна. Интересно ми е голяма ли е разликата от амортисьорна до въздушна или пак зависи от какъв клас е вилката, предполагам смяна и т н, пак ще струва някакви пари, тъй като аз сам едва ли ще мога, а и не знам дали само вилката се сменя
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот Bi11y » Сря Юли 13, 2022 9:54 pm

nature написа:Чудя се още нещо, имам обикновена амортисьорна вилка - RockShox Judy Silver TK Coil, но понеже съм начинаещ с колелта, мисля след време да ъпгрейдна към въздушна. Интересно ми е голяма ли е разликата от амортисьорна до въздушна или пак зависи от какъв клас е вилката, предполагам смяна и т н, пак ще струва някакви пари, тъй като аз сам едва ли ще мога, а и не знам дали само вилката се сменя


Аз леко изгубих нишката - ти купи ли го вече ? Почна ъпгрейти :) ?
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот Exorcist » Сря Юли 13, 2022 10:00 pm

Човече, покрай някой друг месец и тогава ела да мислим за ъпгрейди. Разликата между амортисьорна и въздушна може да е от тук до Слънцето и обратно и може за теб да няма никакво значение. Да, има значение и класа и какво караш и дали изобщо ти пасва на геометрията на байка и т.н. Просто карай и трупай опит и пиши впечатления. Качи си страва и траквай и качвай тракове да видим какво караш и как напредваш - така ще ти дадем съвети без значение какво си мислиш ти :beer:
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Сря Юли 13, 2022 11:49 pm

Ами малко съм го карал, нямам много време, започнах едни ремонти вкъщи, другият месец отпуски това онова, надявам се да намеря повече време и може да споделя повече впечатления. И също така още ме е страх да не го надраскам или ожуля :crazy: :lol: постоянно ми се привиждат прашинки като драскотини, търкам и се успокоявам, за други обаче не става номера :D :lol: за това питах за степенката, да не го опирам по разни стени или на земята. За въздушната вилка ми стана интересно, нямам просто наблюдение, но сигурно с въздушна карането е много по-гладко.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот Lucky Loser » Чет Юли 14, 2022 9:17 am

nature написа: И също така още ме е страх да не го надраскам или ожуля постоянно ми се привиждат прашинки като драскотини, търкам и се успокоявам, за други обаче не става номера

Е ти роб ли ще му ставаш на тоя велосипед или си го взел да ти служи ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот Bi11y » Чет Юли 14, 2022 1:38 pm

nature написа:... За въздушната вилка ми стана интересно, нямам просто наблюдение, но сигурно с въздушна карането е много по-гладко.


Това с въздушната вилка е като двигателите - 1.5L двигател колко к.с. е и колко харчи ... :) Няма безплатен обяд :beer:
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Чет Юли 14, 2022 1:53 pm

Не ги разбирам тия вилки, но май не са за начинаещи, трябва да си я настройваш, изпопваш, припопваш, ако стане нещо и се изпусне въздуха като си на път, кофти. Мисля, че въздушната вилка създава повече главоболия и не ми изглежда надеждна.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот ventsi » Чет Юли 14, 2022 3:39 pm

nature написа:Не ги разбирам тия вилки, но май не са за начинаещи, трябва да си я настройваш, изпопваш, припопваш, ако стане нещо и се изпусне въздуха като си на път, кофти. Мисля, че въздушната вилка създава повече главоболия и не ми изглежда надеждна.

Ако въздушната вилка работи както трябва, не би трябвало да изпуска въздух просто така.
Такива вилки също така се сервизират след определено време и това също намаля вероятността тя да почне да изпуска.
Настройването (за начинаещ карач) ще се състои в това тя да бъде напомпана според килограмите на човека, т.е. работа за 2 мин.
Аватар
ventsi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Мар 16, 2017 10:54 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Пет Юли 15, 2022 12:46 pm

Ясно, ще го имам предвид, иначе гледам на някои велосипеди геометрията е различна от моята в нещо видимо и основно - рамката стои по-висока, а на моят е повече права, ниска, не знам дали се изразявам правилно, но с примера мисля, че ще ме разберете. Каква е разликата и според вас коя геометрия е по-добра? Предимства, недостатъци?

Примерно тази високата геометрия:
https://www.mhw-bike.com/cube-reaction- ... ike-162332

VS

ниската:
https://www.mhw-bike.com/cube-reaction- ... ike-162330
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот reddevil » Пет Юли 15, 2022 1:06 pm

Интернет е необятно място и информация дебне отвсякъде. Малко усилия само, не може всичко сдъвкано наготово..
https://letmegooglethat.com/?q=mtb+geometry+explained
reddevil
 
Мнения: 64
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Сря Авг 15, 2018 7:33 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Пет Юли 15, 2022 9:07 pm

Абе аз май сравнявам модели 27.5 с 29 и от там идва разликата в рамките :lol: :D :roll2:
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот zmei » Пет Юли 15, 2022 9:18 pm

Карай го това колело, не спами тук.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот nature » Пет Юли 15, 2022 10:03 pm

Не знам вече, обърках се, на живо изглеждат с по-малък ъгъл, на снимки са равни, ама да спирам спамa :D
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на планински велосипед след 20 годишо прекъсване

Мнениеот K99k » Съб Юли 16, 2022 11:15 am

Когато си прекрачил рамката и стъпил на земята нормално не трябва да ти чупи яйцата. При аварийно спиране и скачане от седалката не трябва да се натресеш на рамката , ако това стане не е твоя размер рамка.
Въздушните вилки са препоръчителни, ако не и задължителни над 90 оки .Няма как да контролираш компресията на пружинната вилка освен с различни пружини до определена тежест.
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Предишна

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта