Главини... Как да избера правилните?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот SciroccoGT » Пон Авг 22, 2022 8:29 am

Здравейте,
След бойното кръщене на колелото (и на мен) в любителско състезание, се разтропа всичко що може да тропа :evil: Шините също имат леко биене, та
реших да започвам да събирам нов комплект капли. За целта съм си избрал вече шините, които ще поръчам в близките няколко дни, но с главините ме
заболя главата. Не съм запознат с всички стандарти и възможности за монтаж спрямо моята рамка, поради което моля за съдействие и разяснение как да избера.
Рамката е DRAG Trigger - Internal Cables, Tapered, BOOST ... e тоА бууст нещо не го схващам. Сега е с едни главини, които май са ми се паднали от зрънчо :rofl:
Идеята ми е да сложа главини със сменяеми, машнии (капсуловани) лагери, като ако е възможно да не си дарявам бъбрека за тях :blush: .
1. Предна главина:
Вилката ми е RockShox Judy 100мм ход и 100мм широчина за главината, QR, диск на 6 болта. Тук какво може да се сложи?
Гледам има какви ли не варианти на проходни оси (които май не стават за тази вилка, но не съм сигурен), разни преходници, конуси и т.н. Та освен 100мм
широчина, какво друго трябва да съобразя при избора? Какви оси са съвместими и какви не са? Конкретни предложения също са добре дошли.
2. Задна главина:
Тук пък съвсем не съм наясно... Бууст... Що е то и има ли почва у нас??? Меря 142мм между "ушите" на рамката. Монтажа е същия QR, както при предната главина.
Ушите, до колкото разбирам се сменят (или греша) и се слага съответната бууст или каквато е там ос/главина? В момента е с касета 9х, Шимано HG, а имам идея
някога да мина на 10х или 11х (това още не му е дошло времето). И така... Колко широка главина... 142? Съвместими ли са 9х/10х/11х касети при една главина
или и това трябва да сменям заедно с главината. Проходна ос да/не и каква/колко? Ушите на рамката сменят ли се в такъв случай и какви трябва да са?
Тук също оворим за диск с монтаж на 6 болта. Конкретни предложения също са добре дошли.

За сега не се сещам за друго, но ще питам в движение :D

П.П.: Не съм на зор с този ъпгрейд, така че ще си събирам новите капли поетапно. Старите все още имат какво да видят :roll2:
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Bi11y » Пон Авг 22, 2022 10:26 am

Ако рамката е boost ,то по-скоро си QR9 141 mm - както една и съща главина с преходници може да бъде QR9 135 мм или 142 , така и boost може да бъде QR9 141 и 148 мм.

Плетенето на капли е неблагодарна работа - може да се намерят читави наплетени капли ако се потърси на почти същата цена и с ясен резултат . Главни - Новатек или ДТ суис, понеже за тях обикновено има всякакви преходници.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Alexi » Пон Авг 22, 2022 11:50 am

дропаутите на рамката са възможно най редкия стандарт ,boost QR - такава готова главина трудно ще намериш ,велосипеда не е ли гаранционен ?
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот gssatcc » Пон Авг 22, 2022 12:39 pm

По мои скромни наблюдения около мен почти всички Cube, Specialized и сходни марки до около 2300лв излизат с 9mm QR Boost.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Alexi » Пон Авг 22, 2022 12:51 pm

ок дай тогава линкове към главини за продажба на тоя стандарт ,щом е толкова масов .. :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот gssatcc » Пон Авг 22, 2022 2:07 pm

Причината да няма според мен не е защото велосипедите са малко. Хората купуващи такива (включително и аз) не ги ъпгрейдват, а направо сменят. Тези на 9mm QR си се карат така докато свят светува. Най-много вилката да се смени (както знаеш).
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Bi11y » Пон Авг 22, 2022 3:48 pm

ДТ Суис главина boost с преходници за QR9 ще стане - трявба да погледна в повече 1 бройка (за продаване)...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот SciroccoGT » Пон Авг 22, 2022 4:15 pm

Bi11y написа:Ако рамката е boost ,то по-скоро си QR9 141 mm - както една и съща главина с преходници може да бъде QR9 135 мм или 142 , така и boost може да бъде QR9 141 и 148 мм.

Плетенето на капли е неблагодарна работа - може да се намерят читави наплетени капли ако се потърси на почти същата цена и с ясен резултат . Главни - Новатек или ДТ суис, понеже за тях обикновено има всякакви преходници.

Да разбирам, че за задна трябва да търся 141 BOOST?
Иначе ето я оста: https://prikachi.net/image/Ld7TW6
9мм и през нея минава оная ху..ня с ексцентричния палец за бързо стягане. Предната е същата.
Плетенето на спиците смятам да оставя на професионалистите. Считам, че за сервиз с нужното оборудване, знания и претенции не би следвало да е голям проблем.
За услугата ще си заплатя и ще очаквам качество, което пък ще си проличи за секунди и ще търся отговорност при проблем с това.
Alexi написа:дропаутите на рамката са възможно най редкия стандарт ,boost QR - такава готова главина трудно ще намериш ,велосипеда не е ли гаранционен ?

Тук разбрах, че на ушетата, в които ляга оста се казва дропаут-и... тези нали: https://prikachi.net/image/Ld7Fmm
В крайна сметка при смяна на главини струва ли си/трябва ли да се сменят, за да се сложи по-добра главина или е безсмислено в моя случай?
Колкото до въпроса с гаранцията... да в гаранция е... но това не ми помага. Няма как да го пращам в сервиз и по гаранция след всяко по-сериозно каране.
Достатъчно ми е че хората откликнаха на щуротиите ми и ми пратиха части, които не отговаряха точно на описанието, а за останалото аз си имам грижата да поддържам.
За това пък съм много благодарен на целия форум, понеже много бързо успявам да навляза в материята и да си поддържам зверчето в добро здраве.

Колелцето е обслужено вече... старите главини ще си карат още. Изчистих ги от всичката кал, пясък, вода, треви, мизерии и какво ли не, което беше влязло в лагерите,
смазах, регулирах луфтове и сега са ок. Това не значи, че не продължавам да търся нови главини и да подготвям нови капли за напред :8D:

П.П.: Абе сега го сглобих и пак гледам колко бият каплите... ми то май повече бият/ кривят гумите :banghead:
Предната шина едва трепва странично, а гумата има видимо кривене. Задната капла има съвсем малко повече биене, но не фрапиращо, а гумата също играе?
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Bi11y » Пон Авг 22, 2022 5:56 pm

Криви гуми си е класика - особено при Швалбе ... Не води до особени проблеми - като цяло може и да не се усеща на практика.

142мм-135мм=7мм
148мм-141мм=7мм
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот gssatcc » Пон Авг 22, 2022 6:28 pm

За гумите виж дали лягат хубаво по борда на шината. С моите Швалбета си играхме помпи - изпускай преди да ме светнат да ги напръскам обилно или със сапунена вода или препарат за прозорци. Може да не са криви гумите, а просто да не са се изпънали добре.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Gworan » Вто Авг 23, 2022 6:15 am

Единствения смислен вариант, ако решиш да правиш капли, е да се вземе задна главина бууст, + преходници за QR, и да бъде модел за който лесно се намира и барабан, ако някой ден решиш да минеш на microspline или sram xd. Така може да си направиш много приличен сет капли, които със сигурност ще са по-добри и от фабричните на следващото ти колело.
За кривите гуми, както е казал gssatcc, провери все пак дали борда е захапал хубаво навсякъде, понякога искат да се напомпят доста над налягането на което се карат, за да легне както трябва в каплата. Имал съм гуми които без сапунена вода не стават, като са новички още.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот SciroccoGT » Вто Авг 23, 2022 9:12 am

До тук разбирам следното:
Предна главина си търся на 100мм QR
Нещо такова: https://www.bike24.com/p2159409.html?source=SRP&indexName=production_SEARCH_INDEX_EN&objectId=HOP259226&queryId=37eadccb6eb427bf2d089bd2c7c5ad88&userToken=db0c8e45-9255-4d92-9dae-18cc9995b17c
https://www.bike24.com/p2330524.html?source=SRP&indexName=production_SEARCH_INDEX_EN&objectId=NVT430341&queryId=747572a04c82b3ad0713aa8043f410f9&userToken=db0c8e45-9255-4d92-9dae-18cc9995b17c
Правилно ли се ориентирам? Посочените примери са само примери! Не съм стигнал до конкретен избор все още. Въпроса е да знам, че избирам правилния компонент за мен.

Задна главина: 148 BOOST, като ще трябва да се сменят крайните втулки / преходи, за да стане 141мм?
Пример: https://www.bike24.com/p2296388.html?source=SRP&indexName=production_SEARCH_INDEX_EN&objectId=DTS396205&queryId=02b2ee6895383279bdae7413149e3423&userToken=db0c8e45-9255-4d92-9dae-18cc9995b17c
Ако може да ми дадете конкретен пример / линк за преходници ще съм много благодарен.

Gworan написа:Единствения смислен вариант, ако решиш да правиш капли, е да се вземе задна главина бууст, + преходници за QR, и да бъде модел за който лесно се намира и барабан, ако някой ден решиш да минеш на microspline или sram xd. Така може да си направиш много приличен сет капли, които със сигурност ще са по-добри и от фабричните на следващото ти колело.


Аз сет-а от капли ще го правя със сигурност... просто не ми е наложащ и искам да се ограмотя преди да купя някой боклук, несъответстващ на колелото ми. Благодаря за съвета
с барабан-а, мисля че схванах идеята.

Много благодаря за съветите относно кривите гуми. Не са ми направили впечатление при каране и се представиха супер в разнообразните, мокри и кални условия по време на
състезанието в неделя. В близките дни ще ги пробвам със сапунена вода и по-сериозно надуване, за да видя дали ще има ефект.
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Bi11y » Вто Авг 23, 2022 9:23 am

Това е комплект адаптер за предната главина DT Swiss :
https://www.bike24.com/p2156278.html

Това е комплект адаптер за задната главина DT Swiss (адаптерите за заден хъб са 2 вида - планински и шосейни ) :
https://www.bike24.com/p237003.html
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот gssatcc » Вто Авг 23, 2022 11:00 am

Друг вариант, който аз предпочетох (понеже имам същите драми като твоите) е да си покараш така колелото и като решиш догодина да си смениш вилката с такава към boost и да си вземеш предна капла boost.

За отзад преходниците нямат алтернатива.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Alexi » Вто Авг 23, 2022 1:25 pm

за отзад алтернативата е да си купиш някаква смислена рамка :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот gssatcc » Вто Авг 23, 2022 1:32 pm

Примерно :beer:
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот SciroccoGT » Вто Авг 23, 2022 4:04 pm

Отново благодаря на всички отзовали се! :beer: Смятам, че добих представа какво да търся и как да се справя със задачата. Това както казах ще е напред във времето,
понеже за сега не са наложащи, а и заформих други тунинг ала-бали да правя по колелото :crazy: .

gssatcc написа:Друг вариант, който аз предпочетох (понеже имам същите драми като твоите) е да си покараш така колелото и като решиш догодина да си смениш вилката с такава към boost и да си вземеш предна капла boost.

За отзад преходниците нямат алтернатива.


И това ще стане някой ден, но силно се надявам да не е твърде скоро. Достатъчно съм начинаещ и ми се иска да си потроша първо тази вилка, пък като се понауча да карам
поне малко от малко адекватно (не е сигурно дали ще се случи :D ) и разбера с какво ще си струва да ъпгрейдна за моето каране, бих сменил вилката. За сега нямам идея
каква вилка ми трябва и дали ми трябва, та ще поживеем и ще видим.

Alexi написа:за отзад алтернативата е да си купиш някаква смислена рамка :D


Тук ме заинтригува :popcorn:
Да отбележа само, че на моя новобрански етап и това, с което разполагам ми е пре-достатъчно (даже много) да се кефя вечер по пътеките наоколо и едва ли скоро ще се
замисля за смяна, НО... Много бих искал да разбера какво значи смислена рамка ? Ако може някакъв конкретен пример с размери, характеристики, марка, модел и т.н.
Наистина искам да видя и науча какво представлява една доказано добра, смислена, или кой както реши да я нарича, рамка. Определено ще ми е от полза за бъдещите
проекти, ако стигна до нова рамка. И понеже искам пример, като за моите нужди и виждания, то да уточня параметрите:
1. Твърда рамка!
2. Алуминиева рамка (имам алергия от карбона :lol2: )
3. За актуална BOOST главина, проходна ос, правилен стандарт на дропаут-и и всички други екстри около главината.
4. Карането си го определям малко като XC и от всичко по колкото мога повече (катерене, спускане, гори, камъни, градско...), всичко ми доставя удоволствие и не мога
да се определя / огранича строго в един стил каране. Всичко това на аматьорско ниво и такова ще си остане! Нямам амбиции за състезателна кариера... и време нямам.

...Отивам да врътна едно кръгче, че мина 17,00 и времето е приятно :8D:
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Alexi » Вто Авг 23, 2022 5:06 pm

примери много но ето една смислена и не е особено скъпа ,а пускат и промоции :
https://www.chainreactioncycles.com/nukeproof-scout-290-alloy-mtb-frame-2022/rp-prod205764
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Авг 23, 2022 6:25 pm

Какво не и е смислено на рамката като си е типично XC.Отделно Drag би трябвало да предлагат дропаути които да я конвертират в boost 148 с проходна ос.

https://mtb-bg.com/2021/02/05/drag-2021
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Alexi » Вто Авг 23, 2022 8:50 pm

на QR е .. не съществува сериозна рамка в днешно време на тоя захват отзад .. ако ще и ХС да е
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Авг 23, 2022 9:38 pm

Alexi написа:на QR е .. не съществува сериозна рамка в днешно време на тоя захват отзад .. ако ще и ХС да е


Направи ли си труда да отвориш линка който съм постнал ,май не ?

“ Конусовидното чело и средното движение на резба не са нещо ново, но към тях се добавя нещо доста важно – сменяеми уши за задната ос, от които всъщност зависи дали рамката ще се ползва с проходна ос Boost 148х12 мм (както е при по-скъпите окомплектовки на модела), или с обикновена QR главина (както е при по-достъпните варианти)”
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот SciroccoGT » Вто Авг 23, 2022 10:19 pm

Alexi написа:примери много но ето една смислена и не е особено скъпа ,а пускат и промоции :
https://www.chainreactioncycles.com/nukeproof-scout-290-alloy-mtb-frame-2022/rp-prod205764


В интерес на истината тази рамка ми попадна в полезрението, когато търсех колело за закупуване и разглеждах нета за препоръки. Ще се поинтересувам и прочета повече
за нея и други подобни. Не, че ще сменя рамка в близките години (надявам се), но от чисто техническо любопитство.

Petar_stoychev написа:Какво не и е смислено на рамката като си е типично XC.Отделно Drag би трябвало да предлагат дропаути които да я конвертират в boost 148 с проходна ос.

https://mtb-bg.com/2021/02/05/drag-2021


Именно по тези причини го избрах за себе си... има го дискутирано във форума...
Не мога да изкажа категорично мнение коя рамка колко е добра и за какво, понеже нямам нито опита, нито познанията в областта, но за себе си знам, че тригера ми е екстра.
Няма как да очаквам ниско бюджетно колело да има топ рамка и компоненти. Определено обаче на база вече малкото ми четене и каране на други, сходни като клас велосипеди,
смятам че не е никак лоша рамката му, като за класа си. А и комплектовката му, макар и нисък клас, работи добре по моите разбирания.

Затова исках да видя конкретен пример за доказана сериозна рамка и да се образовам за напред какво прави една рамка по-добра и технически издържана.
Предлагам с рамките да не задълбаваме повече за сега, понеже темата е за разните му там главини, стандарти, преходници, избор и т.н., а аз мисля че намерих своите отговори.
Като реша да купувам пак ще питам за конкретни препоръки.

П.П.: Относно кривите гуми... предната действително не беше разпънала равномерно по борда. Изпуснах я, напръсках с препарат за стъкла (това беше под ръка) и я пренапомпах...
доста я пренапомпах :blush: ... и всичко заспа :D много леко мърда, но това вече е от каплата. Задната не мога да я преценя на око дали е легнала хубаво,
но утре ще направя процедурата и на нея (тя май е с тел в борда).
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Alexi » Вто Авг 23, 2022 11:08 pm

Petar_stoychev написа:
Alexi написа:на QR е .. не съществува сериозна рамка в днешно време на тоя захват отзад .. ако ще и ХС да е


Направи ли си труда да отвориш линка който съм постнал ,май не ?

“ Конусовидното чело и средното движение на резба не са нещо ново, но към тях се добавя нещо доста важно – сменяеми уши за задната ос, от които всъщност зависи дали рамката ще се ползва с проходна ос Boost 148х12 мм (както е при по-скъпите окомплектовки на модела), или с обикновена QR главина (както е при по-достъпните варианти)”

говорим за Драг .. тия дропаути няма начин да се закупят отникъде ( без да проверявам съм сигурен )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот the_rookie » Сря Авг 24, 2022 12:46 pm

Досега не се спомена нищо за "механиката" на задните главини! Има различни варианти ,всеки с присъщите предимства и недостатъци. Мисля, при ивестиция в по-качествена (и скъпа) главина, че е добре да се обърне нужното внимание и на този детайл- което пък допълнително ще спомогне за конкретизирането на избора.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Bi11y » Сря Авг 24, 2022 7:04 pm

the_rookie написа:Досега не се спомена нищо за "механиката" на задните главини! Има различни варианти ,всеки с присъщите предимства и недостатъци. Мисля, при ивестиция в по-качествена (и скъпа) главина, че е добре да се обърне нужното внимание и на този детайл- което пък допълнително ще спомогне за конкретизирането на избора.


Виждам ,че имаш желание да споделиш :D давай инфото :)
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот gssatcc » Сря Авг 24, 2022 7:42 pm

Ще е интересно и за мен. :beer:
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот SciroccoGT » Сря Авг 24, 2022 8:33 pm

Аз също ще се радвам някой да внесе малко яснота в различните технологични решения за задната главина. Предполагам става дума за т.нар. храповик и механиката около него.
Всъщност това е една от основните причини да искам да сменя задната ми главина "от зрънчо". Още като получих колелото (ново) се чуваше лек шум от там при свободния ход на
касетата. Преди малко се прибрах от поредното ми вечерно, щуро спускане (макар и кратко) и на връщане по асфалта, по "инерция", задната главина вече дрънчеше, като
сватбените автомобили от американските филми, с консервите отзад :rofl: . При педалиране няма проблем. Днес ми пристигна ключа за сваляне на касетата и утре, надявам се
да успея да разглобя това недоразумение и ако имам късмет да почистя, смажа, евентуално сменя някакви лагери и да продължи да работи читаво.
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот Bi11y » Пет Авг 26, 2022 9:58 am

Явно няма кой да поясни ... :)

Накратко има 2 варианта - зацепване с кученца(pawl) за фриихъба или rachet вариант и е за предпочитане . Главните е хубаво да са с машинни лагери . Ето една капли с ratchet технология и машинни лагери:
https://www.bike-discount.de/en/dt-swis ... rear-wheel
https://www.bike-discount.de/en/dt-swis ... rear-wheel

Необходимо е само е преходници към QR9 да си купиш.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот venll » Пет Авг 26, 2022 10:16 am

Аз имам колело Драг шосейка и при мен задната главина/Joyetech 28h/ хърка все едно ще троши камъни. Оглеждам се за задна главина. Колелото е с v-brake спирачки, шината е с 28 отвора. Може ли да сложа главина, която е за дискова спирачка, защото искам да закупя главина с лагери, а не със сепаратори. Главина с лагери и 28Н за обикновенни спирачки и нормална цена не мога да намеря.
Прикачени файлове
joynondis.gif
joynondis.gif (13.93 KiB) Прегледано 4004 пъти
venll
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Дек 30, 2020 11:33 am

Re: Главини... Как да избера правилните?

Мнениеот SciroccoGT » Пет Авг 26, 2022 12:32 pm

Bi11y написа:Явно няма кой да поясни ... :)

Накратко има 2 варианта - зацепване с кученца(pawl) за фриихъба или rachet вариант и е за предпочитане . Главните е хубаво да са с машинни лагери . Ето една капли с ratchet технология и машинни лагери:
https://www.bike-discount.de/en/dt-swis ... rear-wheel
https://www.bike-discount.de/en/dt-swis ... rear-wheel

Необходимо е само е преходници към QR9 да си купиш.


Тези оферти изглеждат много добри... само че ще трябват и преходи за дисковете, като гледам. Тук изниква друг въпрос в мен. От падащото меню за избор на тип главина
има опции за Sram XD, Shimano 12 и Shimano. Моите планове за бъдеще са да експериментирам с 2х система (намерих си 2бр. касети Шимано 10 и 11 скоростии).
Кой вариант ще е съвместим с 9 / 10 / 11 касети на шимано? Това Шимано 12 може ли да се ползва с посочените от мен касети? Предполагам ще трябват дистанционни втулки.
Принципно се бях насочил към тези шини:
https://www.bike24.com/p2196753.html
Мисля да използвам шини 25мм с идеята, че основно ще търкалям гуми 2,25, но бих искал да мога да пробвам някой ден и 2,4. От там изхождам, че повече от 25мм ми е
излишно и само ще добавя тегло в цялата система, а аз съм слаботелесен и нямам душа да въртя много нагоре. :blush:

venll написа:Аз имам колело Драг шосейка и при мен задната главина/Joyetech 28h/ хърка все едно ще троши камъни. Оглеждам се за задна главина. Колелото е с v-brake спирачки, шината е с 28 отвора. Може ли да сложа главина, която е за дискова спирачка, защото искам да закупя главина с лагери, а не със сепаратори. Главина с лагери и 28Н за обикновенни спирачки и нормална цена не мога да намеря.


Значи... т'ва недоразумение "Joyetech" незнам защо въобще съществува :dontknow: . На моя Драг задната главина:
1. Имаше шум на заминал лагер, когато завъртиш касетата само в свободната посока. При педалиране е сравнително добре.
2. Имаше осезаем луфт като хванеш касетата и я размърдаш
3. Цъкането от кученцата беше доста шумно... стабилно щракане
4. След месец-два каране започна и да си дрънчи нещо вътре при свободен ход
5. След състезанието се появи и луфт в основните лагери (оста) и при завой задния диск опираше в накладките

И ето го чудото на техниката: https://prikachi.net/image/Lv8DGT
Забравих да снимам корпуса на главината с кученцата, за което се извинявам.

Какво открих при "инспекцията":
1. Едното кученце беше обърнато... възможно е и аз някак при демонтажа на "барабана" да съм го завъртял, но се съмнявам.
2. Една от дистанционните шайби беше деформирана във всички посоки. Разтеглена и подбита.
3. Всичко беше пълно с вода, кал, бясък, всякакви треви и гадости... и малко грес :D

Какво направих:
1. Почистих всичко от замърсявания и старата грес. Сачмите накиснах в спирачна течност, след което ги обезмаслих и почистих преди монтажа.
2. Наместих обърнатото кученце
3. Премахнах едната (деформираната) дистанционна шайба. Тя беше и най-тънката от всички.
4. Сглобих всичко по обратния ред, като гресирах с някаква грес за лагери от железарията. След време ще повторя процедурата с друга грес,
понеже тази не ми вдъхва никакво доверие.

Резултата:
1. Няма никакви излишни луфтове никъде.
2. Храповика стана изключително безшумен. Цъкането на кученцата е много тихо и равномерно.
3. Шума на кофти лагер в барабана на касетата си остана, макар и малко по-приемлив. Просто местата, на които лагеруват сачмите са си таш.к

Та от гледна точка на механика... в тази главина такава липсва :D Всичко е пародия, колкото да върши някаква работа за известно време.
В крайна сметка ще си я карам до колкото мога и ми писне да я обслужвам на всеки 50км. каране.

П.П.: Някакви впечатления от китайските главини в Ali експрес/баба/деде/ала-бала? Както споменах и в началото, основното изискване е да бъде с
капсуловани / машинни лагери.
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 35 госта