Как да караме маунтин байк (моралeн кодекс)

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Как да караме маунтин байк (моралeн кодекс)

Мнениеот Admin » Вто Мар 14, 2006 12:36 pm

Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот GECKO » Вто Мар 14, 2006 12:59 pm

"...Не бъдете бреме за останалите!..."

Мдам ;) но все пак за какво сме хора - да си помагаме.

Любо, може и това да го вмъкнеш, тъй като се случва в раницата на колоездач да има комплект за първа помощ а туристите..... не винаги мислят за това :thumbu:
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот Гост » Вто Мар 14, 2006 1:41 pm

Газим дечица,газим пенсионери...всичко газим!!:lol2:
Гост
 

Мнениеот kotka12 » Вто Мар 14, 2006 1:57 pm

НАПЪЛНО СЪГЛАСЕН
БРАВО, ЛЮБО !!!!!!
Дано се вслушат повече хора в това!!!!
:agree::clap::):thumb::thanks::thumbu::wavey:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот MAN6 » Вто Мар 14, 2006 2:20 pm

пейтйе, дивейтйе, бикините си вейтйе
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот MaRtiAg0 » Вто Мар 14, 2006 2:36 pm

[quote="Nightwolf"]

Газим дечица,газим пенсионери...всичко газим!!:lol2:
[/quote]


Хаха бегай еееей ГАЗИМ.Темата е мн добра.Съветите са наистина полезни.За пореден път Браво!
MaRtiAg0
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 6:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Вто Мар 14, 2006 3:46 pm

Благодаря, но в случая аз нямам никаква съществена заслуга, освен да преведа, поразширя и поукрася съвети, които човек може да намери във всяка сериозна медия за планинско колоездене, а също и в сайта на IMBA (там са формулирани като Rules of trail) и други подобни организации. Даже, както съм признавал и друг път, доста съм позакъснял, ама то кое по-напред...;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот EmZo » Вто Мар 14, 2006 5:07 pm

[quote="Admin"]

... които човек може да намери във всяка сериозна медия за планинско колоездене...
[/quote]


Бих, казал че по-голяма част от нещата са въпрос на елементарно възпитание!

Иначе с оглед, многото млади съфорумци, които напоследък има бих казал че е изключително полезна статия, че и за някои по стари! ;)
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот Alien » Вто Мар 14, 2006 7:30 pm

Да не сме карали напряко през пътеките???!!!

@Паскофф - аз викам да му направим някоя засада на Админа и да го набием, а? :)
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот TLD » Вто Мар 14, 2006 8:50 pm

[color=beige][size=67]lubo zdrasti az pro4etoh purvite nqkolko reda v koito pi6e6 kak ne trqbva da se karana na mesta na koito e zabraneno.JIVEEEEEEEMMMMM v BG a traseta kakvito ima po cql svqt i se pla6ta tuka takiva nqma.Taka4e az mislq 4e 6tom turisti mogat da hodqt navsqkade i nie su6to mojem.Ako ne sum prav molq da me izvinite.[/size][/color]
TLD
 
Мнения: 55
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 10:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Вто Мар 14, 2006 8:58 pm

Ама аз не съм казвал, че пътеките, по които караме сега, са забранени. Точно обратното съм казал, но ако някога се появят забранени пътеки (например някакви алеи специално и само за пешеходци), ще е добре да уважаваме подобни забрани. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот TheUndertaker » Вто Мар 14, 2006 9:01 pm

Админ кажи си го контра бе майна :) кви са тия лирични обеснения в любов ;), малко не ме кефи и това за употребяването и по какъвто и да е повод :) знаеш до какво води ....
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот ABDON » Вто Мар 14, 2006 9:06 pm

Поздравления за статията ;) :beer:
ABDON
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:24 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TLD » Вто Мар 14, 2006 10:24 pm

OK
TLD
 
Мнения: 55
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 10:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот GOA » Вто Мар 14, 2006 11:43 pm

Ще "дръпна" и аз един коментар, както винаги критичен.
По първата точка:
Лесно е да се спазват забраните, но естествено ги няма. Обаче никак не е лесно да морализираш поне 90-те % родни "даунхилъри", които са абсолютниии... ъъъ... как да завоалирам думата кратуна?
Много добре знаят по кои пътеки винаги е джвъкано с туристи и след почти всяко спускане се започват коментари кой кого е щял да сгази, и как некой си "боклук" го е целил с камъни/клони/юмруци щото бил минал наповече от метър от него. Когато аз съм турист в повечето случаи чувам на време звука от приближаващи се колела, все пак редовно го слушам, но много пъти ми се е искало да резна една тупалка на съответния Чвор. Въпрос на време е "първият ми път" :).

"При обикновеното ежедневно кране се старайте да не вредите на любимите си пътеки! "
А как да се науча да контря ефективно по време на състезанито :dunno:?

"изберете си маршрут, съставен от черни пътища или поне от пътеки с чакълесто-каменна настилка, а не с почвена."
все едно не знаеш как се кара по мокри камъни

"3.Контролирайте байка си!"
еми... ХАХАХАХА
камикаджетата все още пътуват със самолети




[quote="Alien"]

Да не сме карали напряко през пътеките???!!!

@Паскофф - аз викам да му направим някоя засада на Админа и да го набием, а? :)
[/quote]
брой ме и мене :evil:
Downhill by car.
Лопа ти прожината на амортесиора.

|-|
Аватар
GOA
 
Мнения: 732
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 11:56 am

Мнениеот RaveUnit » Сря Мар 15, 2006 12:25 am

понеже откровено МРАЗЯ състезанията, състезателите и други такива свързани хора и дейности - **** *** ** * **** как ше се учиш да 'контриш' ! и другите ******* дето само орат и преорават и тях ше ги *** ако поискат !!
ако трябва ше си дам половината заплата за виагра - всичките ше ви мина ^0^
и понеже ми е мек и малък, може да ви хареса, после да се състезавате кой първи ше ми се надене :)

и сега има забранени места - разни вододайни зони, тук-там области с редки растения (като Платото на Витоша), има си и табелки, има си и тъпаци дето сякаш нарочно оставят по половин лакът коловози по тези места

ще ми се да се раздават разрешителни за каране в планината
или поне някакви квоти - примерно тази седмица 1 човек може да мине 1 път по тази пътека, или нещо подобно

пешките замърсяват стотици пъти повече от нас, но пък ние правим десетки пъти повече ерозия от тях - пътеките около Витошките лифтове се ползват за туризъм от 30-ина и повече години, а за последните 5 откакто са колелата станаха наистина на нищо, за Пампорово няма да споменавам за 3 години слабо каране какво стана под лифта горе на Снежанка - да, имам не само пръст ми доста повече във всичко това; да, имам над 300 пускания от Алеко но НИКОГА - НИКОГА не съм бил лайното с 'гуми' за 20лв дето само като някъв шибан безмозъчен неуправляем метеор се бил тренирал за състезател та гази-маже всичко
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Мнениеот MAN6 » Сря Мар 15, 2006 12:46 am

[color=red][b][i]късай рекси![/i][/b][/color]
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот biggfoot » Сря Мар 15, 2006 12:57 am

[quote]- Не карайте напряко на пътеката! Да, знам, че за фрийрайдърите това е от голяма важност, но моля, намерете си пуст склон, без пътеки и се спускайте по него. Проблемът с минаването напряко (сеченето на завоя) не е в това, че един човек ще го направи, а в стадното чувство, което ще накара много други да го последват, виждайки следите му. Това е един от най-бързите и лесни начини за ерозиране на почвата и увреждане на пътеката. Не го използвайте![/quote]

Дори да не караш freeride обикновено е неизбежно да сечеш завоя, защото наистина е най важната техника, то е почти като да се наклониш в завоя. Не искам да съм повод за агресия (RaveUnit, respect), но специално на Витоша е трудно да си намериш пуст склон без пътеки. Това не означава, че на който му се кара freeride не трябва да се качва на витоша, нали.:peace: А това за стадното чувство ми се струва малко преувеличено.
Иначе статията е полезна и е добре да се прочете от повече хора
@Admin:agree:
Take the long road and ride it
Аватар
biggfoot
 
Мнения: 225
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:24 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот GOA » Сря Мар 15, 2006 1:23 am

[quote="RaveUnit"]

дъра бъра дъра бъра дъра бъра
[/quote]
Моите спускания от Алеко не сa повече от 10 и не ме интересува дали си лайното с гуми за 20 или лайното с гуми за 50 лева, интересува ме че се разсмърдя без да са те настъпили. Сега черпи една виагра се нагъзвай :finger:.

М/у другото кога ме видя да "контря" или да участвам в състезание ? :popcorn:
Downhill by car.
Лопа ти прожината на амортесиора.

|-|
Аватар
GOA
 
Мнения: 732
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 11:56 am

Мнениеот RaveUnit » Сря Мар 15, 2006 1:38 am

никога разбира се - нали сме от една порода ! ама на, рекси требе да джафка та не му показвай кокалче и ще е тихо :)
виагричка да те черпя - нали знаеш че за езика няма файда ... _}o{_ :D

***е така и друго се сетих - ние дрисните си смърдим и без да ни настъпят, и който ни настъпи се хлъзга хехехее аре на сексаааааа
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Мнениеот Admin » Сря Мар 15, 2006 10:22 am

[quote="GOA"]

"При обикновеното ежедневно кране се старайте да не вредите на любимите си пътеки! "
А как да се науча да контря ефективно по време на състезанито :dunno:?[/quote]

Контрите се учат на черни пътища и други такива, както и на някакви широки равни места, пътеките са най-лошото място за учене, дори и от гледна точка на собствената безопасност. Най-добре според мен се учат на сянг, тогава и по пътеките няма проблеми ;)

[quote]"изберете си маршрут, съставен от черни пътища или поне от пътеки с чакълесто-каменна настилка, а не с почвена."
все едно не знаеш как се кара по мокри камъни[/quote]

Знам, не е по-трудно от карането по кал. По чакъл пък е направо приятно. Но най-добре е в мокро време пътеките изобщо да се избягват и да се кара по черни пътища. Това е за тези, които ги е грижа за природата и пътеките, де.

Другите ти две забележки не виждам особен смисъл да ги коментирам, щото още търся смисъла в тях :evil:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Сря Мар 15, 2006 10:39 am

[quote="biggfoot"]

Дори да не караш freeride обикновено е неизбежно да сечеш завоя, защото наистина е най важната техника, то е почти като да се наклониш в завоя. Не искам да съм повод за агресия (RaveUnit, respect), но специално на Витоша е трудно да си намериш пуст склон без пътеки. Това не означава, че на който му се кара freeride не трябва да се качва на витоша, нали.:peace: А това за стадното чувство ми се струва малко преувеличено.
Иначе статията е полезна и е добре да се прочете от повече хора
@Admin:agree:
[/quote]


Че какво му е неизбежното? Нямам предвид да не се сече завоя в рамките на самата пътека. Имам предвид примерно при серпентина да се мине не по пътеката, а да се изсече направо по склона. Затова след като се извървят следващите няколко статии с основните техники на каране, ще има и една статия специално за серпентините.
А за стадното чувство мисля, че си го има, защото и аз съм го изпитвал, то си е нормално. Карам си по пътеката и ето, че идва тясна дясна серпентина (или още по-зле, лява, те са ми по-трудни!:laugh:). Приближавайки се към нея зървам една напряко изсечена "пътека", която би ми спестила цял куп (не)умения, много е изкушаващо, повярвай ми. Освен мен обаче, още цял куп туристи с радост биха я ползвали, за да си съкратят пътя, а това също вреди на почвата. Така тези пътечки за нула време се превръщат в улеи, което си е класически пример за ерозия.
Що се отнася до фрийрайда, то е ясно, че всеки си го разбира по различен начин. Който иска да кара по склонове без пътеки, най-добре е да го прави далече от самите пътеки, така че да не може друг да тръгне по следите му. Доста е просто, ама изисква понякога допълнително бутане ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот biggfoot » Сря Мар 15, 2006 6:16 pm

За това съм съгласен. Явно не съм разбрал правилно идеята на абзаца защото реших, че се опитват да ни кажат да не сечем завойте, т.е. да не минаваме от втрешната страна...;)
[quote]...Проблемът с минаването напряко (сеченето на завоя) ...[/quote]

п.п. тук подписа ми се връзва добре:)
Take the long road and ride it
Аватар
biggfoot
 
Мнения: 225
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:24 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот THEZOGGO » Пон Окт 06, 2008 8:07 pm

Чета си аз статиите на Админ и забелязах тази. Реших да върна темата за ново обсъждане и да видим дали останалите съфорумци спазват целия морален кодекс или ако не целия, то поне някои точки от него и кои. На мен поне би ми било интересно да прочета още мнения и коментари. :)
Това което също не можах да не забележа е това как в тази тема не са писали хора като:
Дид, Байкрайдър, Птд и още куп хора все изявени карачи. :)
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Мнениеот Harka » Пон Окт 06, 2008 9:25 pm

Може би защото не са "изявени" (каквото и да означава това)... :idea:
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот naso » Пон Окт 06, 2008 9:56 pm

ми щото не звучи забавно докато караш колело да си мислиш за поредните правила кодекси закони и тям подобни.... :dunno: :crazy:
naso
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Сря Юни 16, 2004 9:32 pm

Мнениеот CrZ » Вто Окт 07, 2008 9:15 am

Admin написа:
biggfoot написа:
Дори да не караш freeride обикновено е неизбежно да сечеш завоя, защото наистина е най важната техника, то е почти като да се наклониш в завоя. Не искам да съм повод за агресия (RaveUnit, respect), но специално на Витоша е трудно да си намериш пуст склон без пътеки. Това не означава, че на който му се кара freeride не трябва да се качва на витоша, нали.:peace: А това за стадното чувство ми се струва малко преувеличено.
Иначе статията е полезна и е добре да се прочете от повече хора
@Admin:agree:



Че какво му е неизбежното? Нямам предвид да не се сече завоя в рамките на самата пътека. Имам предвид примерно при серпентина да се мине не по пътеката, а да се изсече направо по склона. Затова след като се извървят следващите няколко статии с основните техники на каране, ще има и една статия специално за серпентините.
А за стадното чувство мисля, че си го има, защото и аз съм го изпитвал, то си е нормално. Карам си по пътеката и ето, че идва тясна дясна серпентина (или още по-зле, лява, те са ми по-трудни!:laugh:). Приближавайки се към нея зървам една напряко изсечена "пътека", която би ми спестила цял куп (не)умения, много е изкушаващо, повярвай ми. Освен мен обаче, още цял куп туристи с радост биха я ползвали, за да си съкратят пътя, а това също вреди на почвата. Така тези пътечки за нула време се превръщат в улеи, което си е класически пример за ерозия.
Що се отнася до фрийрайда, то е ясно, че всеки си го разбира по различен начин. Който иска да кара по склонове без пътеки, най-добре е да го прави далече от самите пътеки, така че да не може друг да тръгне по следите му. Доста е просто, ама изисква понякога допълнително бутане ;)

Аз пък призовавам по познатите пътеки и трасета бийте колкото се може повече контри. Колкото по изровени толкова по приятни за каране.
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот PtD » Вто Окт 07, 2008 9:35 am

Aз пък призовавам шофьорите: видите ли колоездач - газете. Колкото по-малко колоездачи, толкова по-малко нерви за шофьорите.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Окт 07, 2008 9:40 am

Въобще не виждам какво обсъждате. Спазването на този кодекс е въпрос на възпитание и култура. Да не пречиш на другите и да пазиш природата е фундаментален признак на цивилизованост.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот An1MaL » Сря Окт 08, 2008 8:06 pm

И аз мисля като CrZ, колкото повече изровени са пътеките, толкова по-яко е за каране, може това да не е
много благоприятно за природата, но за байкарите според мен, и според доста от приятелите ми е. :)
Аватар
An1MaL
 
Мнения: 584
Рейтинг: 1942
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 10:05 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 50 госта