За теглото на велосипеда.

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

За теглото на велосипеда.

Мнениеот F1-MAN » Нед Апр 11, 2004 1:20 am

Значи колелото ми е Drag Behemoth. И тъй като карам предимно с приятели(а техните рамки са стоманени) не ми е попадало някакво по-леко колело. Та въпросът ми е, като съм 85кила(1,93м), дали някакви 4-5 килограма отгоре/отдолу реално ще ми пречат/помагат, защото имам намерение да участвам в състезнието по ХС Южния парк през Май.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cveti » Нед Апр 11, 2004 8:17 am

Аз лично като смених рамката на бившата ми бомба направо полетях.4-5 кила си се чувстват,и още как!
May the force be with you.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот F1-MAN » Нед Апр 11, 2004 2:08 pm

Питам, защото ми е странно, че при мойто тегло, 5кг. разлика, дават около 5%. А това ми се струва малко, поне за непрофесионален велосипедист. Вярно, че ако го буташ или носиш 5кг. са си доста, ама ако го караш. И ако наистина толкова се отразяват, защо е така?
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Нед Апр 11, 2004 3:52 pm

Тая тема много ме кефи!

Не за друго, а защото едно от нещата, в които съм наистина ВМАНИАЧЕН, е темата "тегло на велосипед". Моето собствено тегло въобще не ме занимава, след като установих, че вариациите по темата не надхвърлят 200-300 грама през последните... мисля 16-17 години.

F1-MAN, 4-5 килограма в съчетание с термина "XC" (за "XC Race" да не говорим) са УЖАСНО много, а по мое мнение "Drag Behemoth" и "XC Race" са понятия, осъдени на вечна раздяла...

С това не искам да кажа, че не можеш да участваш с какъвто искаш/имаш велосипед в каквото искаш състезание, но ПО ПРИНЦИП категорията "XC Race" предполага возило с тегло МАКСИМУМ 12 кила - горе-долу максимално толкова би следвало да тежи и XC-возило, което да не се троши и издъхва постоянно под ездач с твоите килограми/физика.

В този клас разликите от 40-50 грама в ротиращите маси (колела) вече се забелязват ЧУВСТВИТЕЛНО, 400-500 грама в неротиращи маси са РАЗЛИКА ОТ ЗЕМЯТА ДО НЕБЕТО, а 4-5 КИЛА са тегло, равносилно на 50% и повече от теглото на стандартен XC Race-хардтейл и около 40-50% от теглото на XC Race FS. Само за илюстрация ще посоча, че теглото на най-леките функциониращи хардтейли от тази порода клони към 8,5 килограма... Има и по-леки, но при тях се налага основен ремонт на основни компоненти най-късно след второто състезание, а цената на поддръжката е непосилна за аматьор без яки спонсори...

Конкретно на въпроса - 4-5 кила в повече (трудно ми е дори да говоря за подобни порядъци:D) само ще ти пречат в XC-състезание - велосипедът е тромав, инертен, трудно ускорява, трудно спира, трудно се носи (не съм сигурен, дали Behemoth въобще може да се носи), окачването му не работи (неокачените маси са кошмарни) и т.н., и т.н.... Накратко - ако можеш да се отървеш от тези 4-5 кила, отървавай се преди състезанието. Отделен е въпросът, че определено не можеш да се отървеш от тях, без да смениш рамката и 99,5% от компонентите по сегашното ти возило...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Нед Апр 11, 2004 5:55 pm

[quote="F1-MAN"]

Значи колелото ми е Drag Behemoth. И тъй като карам предимно с приятели(а техните рамки са стоманени) не ми е попадало някакво по-леко колело. Та въпросът ми е, като съм 85кила(1,93м), дали някакви 4-5 килограма отгоре/отдолу реално ще ми пречат/помагат, защото имам намерение да участвам в състезнието по ХС Южния парк през Май.
[/quote]


Хм, килцата пречат, спор няма, но това което наистина .... на пейзажа е задният амортисьор (в комбинация с окачването на Бегемота). Чувствителна част от енергията за педалиране се изразходва за излишно сгъване на амортисьора - можеш да пробваш да метнеш на някой хардтейл 4-5 килца на рамката и ще видиш, че въпреки килцата се върти доста по-лесно от full suspension.

Тъй като Бегемота няма окачване, което да изолира педалирането, нито има "умен" заден амортисьор, а пък и не е пазил диета, усилията ти ще бъдат просто *обречени* (освен ако не си някой НЕЧОВЕК :8D:) при състезание с много въртене.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот F1-MAN » Нед Апр 11, 2004 8:20 pm

На Behemoth-а май само от вилката мога да му сваля част от теглото(и то това ще бъде най-малко след година).Е и от компонентите, ама ако ще го сменям ще го сменям цялото, което пак е доста пари.
Колкото до педалирането мисля, че при мен не е голям проблем, тъй като пружината е много твърда и трудно се сгъва.
Колкото до състезанието- искам да се пробвам, макар и с колело предназначено не за тази цел.
А между другото знаете ли колко му тежи само рамката?
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cveti » Нед Апр 11, 2004 9:23 pm

Вместо да даваш пари,за да се опитваш да сваляш от теглото на Бегемота,можеш да си вземеш някой нелош хардтейл,който да ползваш за крос кънтри,а Бегемота да си го тормозиш при по-друг тип каране.
May the force be with you.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот F1-MAN » Нед Апр 11, 2004 10:17 pm

Ще ми дойде малко много да взимам друго колело(просто това съм го взел преди няма и година). А и чрез смяната на частите, не целя само олекване, но и подобрение(мисля че едно Psylo или Black биха ми дошли добре:)). Ама ще ми трябва поне половин година докато събера 500лв.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Апр 13, 2004 11:42 am

[quote]мисля че едно Psylo или Black биха ми дошли добре... aма ще ми трябва поне половин година докато събера 500лв.[/quote]


Един Black Elite 80-100 2002 в идеално състояние скоро ще си търси нов собственик срещу значително по-малко от 500 лева... При проявен интерес повече инфо можеш да получиш на мейла ми.

Sorry за "пазарната" информация!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот F1-MAN » Вто Апр 13, 2004 1:32 pm

И аз съм се насочил към този амортисьор, ама проблемът е, че бях казал на наште, че ще им доизплатя колелото(не че ще ми искат парите, ама искам да съм честен), така че всичките ми пари ще отидат за това, както и за каска и очила. Може би следващото лято ще си взема.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Апр 13, 2004 1:43 pm

[quote="F1-MAN"]

И аз съм се насочил към този амортисьор, ама проблемът е, че бях казал на наште, че ще им доизплатя колелото(не че ще ми искат парите, ама искам да съм честен), така че всичките ми пари ще отидат за това, както и за каска и очила. Може би следващото лято ще си взема.
[/quote]


Похвално! Чисти сметки - добри... родители. :D:D:D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот screamBoy » Вто Апр 13, 2004 9:46 pm

F1 играй тото ... идея си нямаш какво нещо е шанса понякога :)
и вилката ще те издържи още 1 сезон, споко
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот F1-MAN » Вто Апр 13, 2004 11:28 pm

[quote="screamBoy"]

F1 играй тото ... идея си нямаш какво нещо е шанса понякога :)
и вилката ще те издържи още 1 сезон, споко
[/quote]

Би трябвало да ме издържи и повече, защото не я тероризирам много(поне засега, това лято ще видим:)).
Колкото до тотото- никога не съм вярвал, че мога да спечеля.Баба ми играе от 20-25 години и даже петица няма:((.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Апр 14, 2004 11:44 am

[quote]Едва ли ще си купя каска до състезанието (т.е. няма да участвам), за това ще ти дам и съвет:
за по-голяма скорост - ТВЪРДА РАМКА!!! Освен при педалиране енергия се губи и при друсане. [/quote]


Мисля, че имаме проблем с терминологията... Енергия се хаби при КЛАТЕНЕ (bobbing) на окачването на FS-велосипед, но енергия се хаби и при ДРУСАНЕ на хартейл.

Велосипедът с твърда рамка ДЕЙСТВИТЕЛНО е по-бърз (да не говорим, че най-често е и по-лек) от FS на относително равно трасе, в което преобладава гладка, твърда настилка, НО е по-неефективен, уморителен и в крайна сметка по-бавен в силно пресечен терен с груба, нестабилна настилка и сериозен дял на участъците за спускане. Неефективността се дължи именно на ДРУСАНЕТО на лишената от окачване задница, която губи сцепление с терена, прахосва сила и натрупва стрес във физиката на ездача.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот F1-MAN » Сря Апр 14, 2004 12:55 pm

[quote="GOA"]

ако имаш и бутилка с вода закачена на рамката вече си готов за челната шестица
[/quote]

Имам, защото доста ожаднявам и въпреки че съм в Горна Баня, рядко карам около чешмата, а по вилната зона и разни черни пътища, където няма водоизточник.
Колкото до състезнието, може би найстина ще пробвам с някое по-леко колело, само трябва да видя къде ще си намеря.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот 4getcredo » Сря Апр 14, 2004 6:00 pm

[quote="TOYAGA"]

[quote]мисля че едно Psylo или Black биха ми дошли добре... aма ще ми трябва поне половин година докато събера 500лв.[/quote]


Един Black Elite 80-100 2002 в идеално състояние скоро ще си търси нов собственик срещу значително по-малко от 500 лева... При проявен интерес повече инфо можеш да получиш на мейла ми.

Sorry за "пазарната" информация!
[/quote]

Тояга, аз проявявам мерак, пуснах ти мейл.
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта