FELT Equilink

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

FELT Equilink

Мнениеот тучо чучо » Сря Сеп 27, 2006 2:20 pm

Днес попаднах на това.
Изглежда ми интересно решение.
Споделете мнение!
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Мнениеот thekidtwist » Сря Сеп 27, 2006 3:14 pm

Ми изглежда като да си върши работАта ;)
One only needs two tools in life: WD-40 to make things go, and duct tape to make them stop.

The journey is the reward.....
Аватар
thekidtwist
 
Мнения: 1100
Рейтинг: 1752
Регистриран на: Пет Дек 10, 2004 11:04 am
Местоположение: Orange County,CA

Мнениеот did » Сря Сеп 27, 2006 4:31 pm

[img]http://www.feltequilink.com/Bilder/Efficient_Suspension-big.gif[/img]

Обясненията в сайта на мен поне ми звучат логично.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот zero knowledge » Сря Сеп 27, 2006 6:38 pm

А ако "вълшебната" пръчица се махне, тогава какво става?

И още един жокер: "Near vertical axle/wheel path" (звучи ли познато), което пък по никакъв начин не спомага за "No pedal kickback".

Дори не са се постарали да има последователност в изписването на "понятията" (kickback/kick-back; near verticLE XXXX path). А и твърденията за anti-squat-а са много неопределени и подлъгващи.

Бе въобще ...
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Мнениеот marshall__ » Сря Сеп 27, 2006 7:08 pm

[quote="zero knowledge"]

А ако "вълшебната" пръчица се махне, тогава какво става?
[/quote]

Тъкмо се канех да питам същото..
.. и именно:
ква e по-точно разлкиката? Че въпросната пръчка е отделена от swing-arm-а, предполагам тва е тайната!
Е, нали трябва все пак да се различава с нещо..
:[img]http://www.mtb-bg.com/album/marshall__/horse-010.jpg[/img]
.....
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот Zozka » Сря Сеп 27, 2006 7:10 pm

[quote="marshall__"]

Конче :)
[/quote]


Бегай, аз съм влюбен бе!
Идат кат овци, бегат кат Офци
Аватар
Zozka
 
Мнения: 2167
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юни 02, 2003 2:46 pm
Местоположение: Cuba

Мнениеот marshall__ » Сря Сеп 27, 2006 7:13 pm

[quote="Zozka"]

[quote="marshall__"]

Конче :)
[/quote]


Бегай, аз съм влюбен бе!
[/quote]

:D
.. става..
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот bikerider » Сря Сеп 27, 2006 7:30 pm

[quote="marshall__"]
ква e по-точно разлкиката?
[/quote]

Разликата е, че "пръчката" се намира между долните две стави, а не зад двете. Тоест потушава донякъде bob-а от втората става (задната), но не и bob-a на цялата задница от главната става. Така че за неутрализиране е доста пресилено да се говори.

После, може почти да няма хоризонтално отклонение на задната ос, но това както zk каза нищо не значи, щото педалите пак могат да ритат при стисната задна спирачка. Да не говорим, че тоя почти вертикален път на задната ос може да изглежда като добра идея, ама само на чертеж. В движение е малко кофти, щото задницата ще рита нагоре при преминаване с малко скорост през препятствие.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Сря Сеп 27, 2006 7:38 pm

Абе аз понеже съм прос и чак сега се загледах...

Това чудо има ли става отзад, близо до задната ос, или няма. Щото на скиците не виждам да има.

...а ако няма .... как ВЪОБЩЕ се движи това окачване? Двете "кобилици" имат 3 твърди връзки - фиксирани са в една точка към рамката, втората връзка е тоя разкрачен триътълник без междинна става отзад и третата връзка е вълшебната пръчка. Единствен начин да се движат при това положение е тези три връзки да са с еднаква дължина и да са успоредни, ама те очевидно не са. При това положение те просто не могат да се движат! Тая рамка няма никкъф бобинг, щото е ... твърда.

Представете си, че задната част я няма, а са само двете кобилици, рамката и вълшебната пръчка (елементите в червено на скицата). Единственият начин да се закрепи задният "триъгълник" и да не се счупи е разстоянието между двете задни стави на кобилиците да не се променя при движение на самите кобилици, а очевидно това не е така.

Това да не е някакъв майтап?

Даааа... Прочетох пак сайта! Тоя път с идеята, че се бъзикат с мен и съм напълно убеден, че това си е една доста добре изпипана шегичка, на която и аз се вързах в началото.


Емооооо!!! :smile_g:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот caspar » Сря Сеп 27, 2006 8:19 pm

[quote="did"]

Абе аз понеже съм прос и чак сега се загледах...

Това чудо има ли става отзад, близо до задната ос, или няма. Щото на скиците не виждам да има.

...а ако няма .... как ВЪОБЩЕ се движи това окачване? Двете "кобилици" имат 3 твърди връзки - фиксирани са в една точка към рамката, втората връзка е тоя разкрачен триътълник без междинна става отзад и третата връзка е вълшебната пръчка. Единствен начин да се движат при това положение е тези три връзки да са с еднаква дължина и да са успоредни, ама те очевидно не са. При това положение те просто не могат да се движат! Тая рамка няма никкъф бобинг, щото е ... твърда.

Представете си, че задната част я няма, а са само двете кобилици, рамката и вълшебната пръчка (елементите в червено на скицата). Единственият начин да се закрепи задният "триъгълник" и да не се счупи е разстоянието между двете задни стави на кобилиците да не се променя при движение на самите кобилици, а очевидно това не е така.

Това да не е някакъв майтап?

Даааа... Прочетох пак сайта! Тоя път с идеята, че се бъзикат с мен и съм напълно убеден, че това си е една доста добре изпипана шегичка, на която и аз се вързах в началото.


Емооооо!!! :smile_g:
[/quote]

Нещо си се позаблудил!:nono:
"He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man."
Аватар
caspar
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 8:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Сря Сеп 27, 2006 8:33 pm

[quote="caspar"]

Нещо си се позаблудил!:nono:[/quote]


До задната ос наистина няма става:

[img]http://www.felt.de/felt/picture/upload/Image/mtb07/800/virtueam-frame_07.jpg[/img]

Това не мога да си го представя да се движи, честно!


[img]http://www.singletrackworld.com/mod/submit/images/1995-3.jpg[/img]

Хайде някой да ми обясни на последната картинка как така при едновременно движение на двете "кобилици", разстоянието между двете стави, на които се закачва задния триъгълник, ще остава постоянно? Тая червената магическа пръчка да не е от някакъв еластичен материал??? Ако пък така са сметнали разположението на ставите, че това разстояние наистина не се променя (което просто не мога да си го представя), то тогава е все тая дали има червена "магическа пръчка" или просто е укрепен задния триъгълник (както е на онова зеленото конче по-горе в темата).
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот chiMol » Сря Сеп 27, 2006 8:50 pm

[img]http://i10.tinypic.com/34i3449.jpg[/img]

did по тази логика и окачването на моя трек нямаше да работи ама тои си има black magic arms :)
http://www.tiarakm.hit.bg
Don't leave your bike, live your life......
https://easycryptobot.com
Аватар
chiMol
 
Мнения: 1900
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 3:00 pm
Местоположение: Bulgaria/sofia/lozenez

Мнениеот did » Сря Сеп 27, 2006 8:53 pm

[quote="chiMol"]

did по тази логика и окачването на моя трек нямаше да работи ама тои си има black magic arms :) [/quote]

Помисли малко. Този Трек няма нищо общо с обсъжданото в тая тема.

Тъй като очевидно става дума за сериозна разработка, явно са нагласили някак ставичките и... са избягали от патентите.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Ozzie » Сря Сеп 27, 2006 8:53 pm

Я стига сте разтягали локуми, ами намерете някой кадърен заварчик да ви завари няколко тръби и да го тествате.:}): И к'ви са тея червени елементи?!? Едно време слагаха на пералните "Перла" някакви такива. Ако човек забравеше да ги махне при монтирането, ела да гледаш екшън.:D
А дали "разковничето" не се крие в шарнира който е точно над средното?
[quote][b]zk[/b]
Бе въобще ...[/quote]
Бе въобще въпрос на маркетинг. При добра реклама все ще се намери кой да си похрачи парите.:)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот mirelay » Сря Сеп 27, 2006 11:07 pm

Сигурно червената пръчка се деформира, иначе няма да е от полза,само ей така да си стои.
Аватар
mirelay
 
Мнения: 250
Рейтинг: 1881
Регистриран на: Нед Сеп 04, 2005 7:52 pm

Мнениеот MAN6 » Сря Сеп 27, 2006 11:34 pm

[quote="mirelay"]

Сигурно червената пръчка се деформира, иначе няма да е от полза,само ей така да си стои.
[/quote]


тралала
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот AgentOrange » Чет Сеп 28, 2006 12:11 am

@did
hint: задния триъгълник не е метален ;)

А червената "пръчка" просто втвърдява окачването при натиск върху педалите...
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот uha_rampage » Чет Сеп 28, 2006 12:17 am

[quote]Сигурно червената пръчка се деформир[/quote]

Тя е от гума, за по-голяма еластичност!:banana:
www.rampage.hit.bg
Drujba-2 County - кварталът на богатите :)
Аватар
uha_rampage
 
Мнения: 1617
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Юли 20, 2003 3:50 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот marshall__ » Чет Сеп 28, 2006 2:53 am

[quote="bikerider"]

[quote="marshall__"]
ква e по-точно разлкиката?
[/quote]

.. Разликата е, че "пръчката" се намира между долните две стави, а не зад двете..
[/quote]

Аз друго исках да намекна.. но както и да е :) Плюс това въпросът ми беше чисто риторичен.
[size=67][color=beige].. Едит: пък нали в крайна сметка за да работи тая рамка, разтоянието на дупките за пръта на кобилиците трябва да е константно [b]поне[/b] в рамките на определения й ход (което не е така); => пръта се явява нещо като част от swing-arm-а окачен за кобилиците поради... разбираеми причини (сешшсе). Следователно ролята й трябва да е само и единствено "заздравяване" на окачването - такава каквато играе и пръчката която е част от swing-arm-a на кончето. Поне така аз виждам нещата. Дано не звуча много [b]зле[/b], ама е 3:50.. надявам се ми сфашъш мисълта :beer:[/color][/size]

[quote="did"]

Ако пък така са сметнали разположението на ставите, че това разстояние наистина не се променя (което просто не мога да си го представя), то тогава е все тая дали има червена "магическа пръчка" или просто е укрепен задния триъгълник (както е на онова зеленото конче по-горе в темата).
[/quote]

Аха. Би било същото, но там е работата, че разстоянието на дупките, за които е захваната пръчката на кобилиците не е константно.
Първо ще ти кажа, че рамката БИ работила (закво й е става, нали е vpp), ако въпросната червена магия я нямаше (точно, защото според мен при работа, разстоянието м/у кобилиците се намалява.. на теория).
[url=http://www.mtb-bg.com/album/marshall__/Felt%20Virtue%201.JPG][b]Ето[/b][/url] вида на цялата рамка (без пръта, поради простата причина, че нямаше как да го сложа в програмата) на linkage 2 (тъкмо я надрасках :)).
Ето и защо според мен тая рамка не работи (или поне не както трябва):

1 - разстояние на дупките при 0мм ход на задницата:
[img]http://www.mtb-bg.com/album/marshall__/Felt%20Virtue%202%20-%20close%20up%20dist%20at%200mm.JPG[/img]

2 - разстояние на дупките при 10мм ход на задницата:
[img]http://www.mtb-bg.com/album/marshall__/Felt%20Virtue%202%20-%20close%20up%20dist%20at%2010mm.JPG[/img]

3 - разстояние на дупките при 20мм ход на задницата:
[img]http://www.mtb-bg.com/album/marshall__/Felt%20Virtue%202%20-%20close%20up%20dist%20at%2020mm.JPG[/img]

4 - при 50мм ход:
[img]http://www.mtb-bg.com/album/marshall__/Felt%20Virtue%202%20-%20close%20up%20dist%20at%2050mm.JPG[/img]

5 - при 100мм ход:
[img]http://www.mtb-bg.com/album/marshall__/Felt%20Virtue%202%20-%20close%20up%20dist%20at%20100mm.JPG[/img]

6 - при 150мм ход:
[img]http://www.mtb-bg.com/album/marshall__/Felt%20Virtue%202%20-%20close%20up%20dist%20at%20150mm.JPG[/img]

..
Ta в крайна сметка..... кур за тая рамка!
Ддоооста зле са се представили по отношение "прикриването" на copy/paste-a при окачването [size=67](същност те точно май затва са изпляскали тая пръчка в пейзажа)[/size]. А кооолко еднаквости има по детайлите на самата рамка, със ... зеленото конче... направо им правя евала на тия :)
Друг и е въпроса, че тая задница... лесно ше даде фира.
[quote]Това не мога да си го представя да се движи, честно![/quote]

[size=67](*)[/size][b][url=http://shiver.data.bg/forum/FELT/Felt%20Virtue.tmp.LTX]Ето ти[/b][/url] *.ltx файлчето на рамката за програмата. Раздвижвай си я колкото искаш.... докато си го представиш :).
Защо пък да не работи, при положение, че червената пръчкЪ я няма, не знам.. Но факта, че тя е там, означава, че има нещо гнило Ф цялата тая ралта.
Аре, че нещо едвам гледам.. па и шса въздържЪ от повече коментари за...... рамката.
[size=67](*)и понеже знам, че не можеш да го дръпнеш от дата-та, дай някъв мейл на ПМ да ти го пратя :beer:[/size]
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот MAN6 » Чет Сеп 28, 2006 8:52 am

много чертежи, много графики...
ората са написали за кво е тая пръчка, няма кво да се правите на инженери :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Сеп 28, 2006 9:19 am

За да работи тази рамка и ако приемем, че "червената пръчка" е твърда то единствения начин това да работи по показания начин е, както беше написано по-горе, задницата да не е твърда.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Чет Сеп 28, 2006 9:41 am

[quote="NovemberCharlie"]

За да работи тази рамка и ако приемем, че "червената пръчка" е твърда то единствения начин това да работи по показания начин е, както беше написано по-горе, задницата да не е твърда.
[/quote]


а ако не е така?
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот did » Чет Сеп 28, 2006 9:49 am

[quote="AgentOrange"]

@did
hint: задния триъгълник не е метален ;)

А червената "пръчка" просто втвърдява окачването при натиск върху педалите...
[/quote]

Да, това и аз го забелязах. То бива номера, бива врътки, бива хватки... но това на нищо не прилича! Да преместиш укрепването на задния триъгълник от разумното му място (където е при кончето) до тая измислена позиция на червената пръчка, за да заобиколиш патента, НО за сметка на постоянно напрежение в материала на самия заден триъгълник... Това ми се струва не просто тъпо, а направо нагло.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Сеп 28, 2006 9:53 am

[quote="MAN6"]

[quote="NovemberCharlie"]

За да работи тази рамка и ако приемем, че "червената пръчка" е твърда то единствения начин това да работи по показания начин е, както беше написано по-горе, задницата да не е твърда.
[/quote]


а ако не е така?
[/quote]
Така е. Имам предвид, че при положение, че няма става отзад, то задницата трябва да е еластична. Другото did го е написал ясно. ОБЪРНИ ВНИМАНИЕ - при движение на горната кобилица по посока на часовниковата стрелка е посочено, че долната кобилица се движи в посока обратна на часовниковата стрелка. Това е невъзможно при твърд заден триъгълник.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Чет Сеп 28, 2006 9:59 am

:agree:
чудех се какво толкова спорите :I
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Сеп 28, 2006 10:16 am

Уфф, май аз съм сбъркал. Именно твърдостта на триъгълника пречи на бобинга. Обаче тогава как работи окачването? Май просто са уцелили две точки върху кобилиците, които при движение на задницата запазват разстоянието по между си. Ама пък от Линкиджа личи, че това разтояние намалява. Ибаси!
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Чет Сеп 28, 2006 10:26 am

начи да питам в крайна сметка:
за какво спорите? дали кобилиците се "разкрачват", или дали въобще окачването работи !?!?!?
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот did » Чет Сеп 28, 2006 10:36 am

[quote="MAN6"]

начи да питам в крайна сметка:
за какво спорите? дали кобилиците се "разкрачват", или дали въобще окачването работи !?!?!?
[/quote]

Ами, спорим... Просто стигнахме заедно до няколко факта:

Да, кобилиците се разкрачват.

Да, при работата на окачването задният триъгълник се разчеква.

Да, окачването работи. Но работи за сметка на напрежения в задния триъгълник.

Да, това окачване няма нито едно преимущество пред VPP.На практика е същото, само дето работи с цената на напрежения в компонентите.

с две думи - голяма тъпня.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 28, 2006 5:52 pm

@did: задния триъгълник не се разчеква, именно заради наличието на тая пръчка. Центъра на ротацията на задния триъгълник не е в нито една от долните стави.

Иначе тая пръчка е третата страна на задния твърд триъгълник в нормалното VPP, просто е преместена с по една става напред, за да обира донякъде фасула. Тя и тук не позволява на задницата да се разчеква, но от друга страна задава точно опредена крива на задната ос. Всичко си е наред, не мога да разбера защо трябва да се разчеква задния триъгълник? :dunno:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Чет Сеп 28, 2006 6:00 pm

[quote="bikerider"]

@did: задния триъгълник не се разчеква, именно заради наличието на тая пръчка.[/quote]

Виж пак картинките, които е постнал marshall__ (има там едни цифрички, едни разстояния...) и ще разбереш, макар че то и без картинки е съвсем ясно.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта